Engeland wil snelheidsrecord vliegtuigen verbeteren De vrijlating van 45000 politieke delinquenten De Koninklijke Marechaussee Voor den Zondag Houdt U gereed Wanneer wij rondkijken in de wereld van thans, die pas uit het bloedbad van een vreeselij- ken oorlog, zwaar gehavend te voorschijn gekomen is, dan valt het op, dat wij menschen toch zoo héél weinig geleerd hebben in die gruwelijke jaren van strijd om de wereldheerschap- Pij Keel het leven is ontwricht en heusch niet alleen het leven van uw buurman of kennis, maar wanneer ge eerlijk zijt zult ge moeten bekennen dat ook leven vernield is. Wat wij meegemaakt hebben in die jaren heeft ons bedorven. Overal waar wij kijken is cor ruptie en laagheid schering en inslag. Vergeten is het woord van den Bijbel, dat de dag des Hee- ren zal komen als een dief in den nacht. Vergeten is het, dat op dien dag ai het aardsche, waar wij ons zoo,vast aan kun nen hechten, vergaan zal en wij eertijds trotsche bezitters, ge roepen zullen worden voor Gods v.erschaar en zullen moeten be kennen dat wij gezondigd heb ben en niet geleefd naar de ge boden en inzettingen van Hem, van wien staat dat Hij Almach tig en Eeuwig is en streng, maar lankmoedig voor den mensch, die bekennen wil dat hij gezon digd heeft en die probeeren wil naar Zijn geboden te leven. Het lijkt soms moeilijk zoo te leven, al de aardsche genoegens vaarwel te moeten zeggen en ieder oogenblik gered te moeten zijn om te komen als Hij roept. Maar de mensch die met liefde in zijn hart voor Zijn Va der leeft en z'n schuld durft te belijden zal merken, dat eerst dit hem houvast geeft en niet de genoegens die de tijdelijke we reld ons biedt. Een ellendige, diep in het moe ras gezonken wereld is het waar in wij leven. Een wereld die z'n ondergang tegemoet snelt met reuzen schreden. En wee den mensch, die niet het schip ver laat voor het zinkt! De dag des Heeren zal komen als een dief in den nacht. Het kan binnen een week zijn maar ook nog 10 jaar duren. Als die dag komt zal aller oog Hem zien. De een mét vreugd, de ander met doodsangst daar hij nu zijn tekortkomingen genover God ontdekt. Petrus schrijft in z'n tweede brief, dat, „één dag bij Hem, als duizend jaren en duizend ren als één dag. De Heere ver traagt echter Zijn belofte niet (gelijk eenigen dat traagheid achten) maar is lankmoedig over ons, niet willende, dat eenigen verloren gaan, maar dat zij al len tot bekeering komen." Met deze woorden willen wij besluiten; Houdt u gereed voor den dag des Heeren, want Hij (Jezus Christus) komt haastig- lijk. K. Voorbereidingen te Tangmere ALLES is gereed voor de nieuwe Britsche poging om het eigen wereldsnelheidsreoord voor vliegtuigen te verbe teren. Het bestaande record staat sinds 7 November 1945 op naam van Engeland met een snelheid van 606 mijl per uur, welke prestatie te Henre Bath met een schroefloos toestel werd bereikt. Op het vliegveld te Tang- Amerikaansche record van bij- mere een befaamd oorlogs- voorbeeld 635 mijl in aanmer- Wie Ken! deze S-D.-man Het hoofd van de P.R.A., Lan ge Voorhout 13 te 's-Graveqha- ge, verzoekt hun die bijzonder heden kunnen vermelden treffende de gedragingen van den bij den S.D. werkzaam ge west zijnden politieman Sikko Wijmenga, geboren 7 Juli 1903 te' Ternaard (Fr.), thans gede tineerd, zich te melden aan bo vengenoemd adres. MOEILIJKHEDEN BIJ DE FRÜITDISTRIBUTIT OPGELOST Aan de moeilijkheden, die wa ren ontstaan ten aanzien van de voorgenomen distributie van fruit, is thans, naar verwacht mag worden, een eind gekomen. Vertegenwoordigers van de kleinhandelaren in fruit heb ben overeenstemming bereikt met de overheid. Aan de bezwaren van de de taillisten is de regeering zoo veel mogelijk tegemoet geko men. Zooals bekend is de geldig heidsduur van de aangewezen bonnen inmiddels verstreken (9 Aug.) zoodat hieromtrent nog nadere mededeel ingen zullen volgen. vliegveld der R.A.F. staan twee schroeflooze vliegtuigen (Gloster Meteor) §ereed om, zoodra de ideale weersomstan digheden zich voordoen, over een parcours boven de zee langs de kust bij Littjlehampton de poging te wagen. Geheel gereed zijn ze evenwel dit moment nog niet. versterkingen van het frame zijn weliswaar aangebracht, maar de motoren Rolls Roy- ce Derwent V kunnen zijn vroegst eerst in den nacht van ,14 Augustus gemonteerd worden. De motoren zijn even als de vliegtuigen, gewoon van den loopenden band gekomen en verschillen in vrijwel geen en kel opzicht van de standaard modellen,, die reeds bij de R, F. worden gebruikt. De wijzigingen. Er zijn natuurlijk eenige wijzi gingen aangebracht aan de toe stellen zelve, die echter binnen 24 uur opgeheven kunnen wor den, zoodat de toestellen na afloop als een gewoon militair vliegtuig dienst zouden kunnen doen. Om aan de eischen van een vergroot brandstoffenverbruik te kunnen voldoen zijn extra tanks aangebracht: een van 18. 160 liter gemonteerd in de mu tt itiebergp laats en twee van 5. 488 liter elk in de ru:mte waar anders het 2 cm. kanor. gemon teerd is. Wat de vleugel betreft is hier gebruik gemaakt van de zoogenaamde ingekorte vleu gel. Zooals reeds gemeld, werd het wereldsneiheidsrecord in 1845 te Henre Bay verbeterd. Dat men deze plaats met tlle daar nog beschikbare verbin dingen heeft veriaten is het resultaat geweest vui ecu grondige bestudeering van van de geheele Zuidkust, Men had in de eerste plaats een recht parcours ter lengte van 200 mijl noodig, hetgeen maar op enkele plaatsen te verkrjj gen is. Voorts in-«Men geen rotsen den achtergrond vormen en motsten de 1'motoestellen, die de tijden registreeren een vaste standplaats op de kust hebben. Maar het allervoor naamste zijn de weersomstan digheden. De betrokken com- music van onde.zoek kwam lot de conclude da> het Ke- t>i«d rond Littlehaoipton het meest voor de p .«ring in aan merking kwam, ïocdat een rechte baan werd uitgezet tovi speciale boiiio namelijk pgevulde rubberiedcingsboo- ten der R.A-F. aangezien het getij zoodanig is dat andere boeien moeilijkheden zouden opleveren. king zou nemen, waaruit gecon cludeerd mag worden, dat Brit sche experts de mogelijkheid van een nieuw Britsch wereld record van ongeveer 630 mijl per uur of ongeveer duizend ki lometer per uur voorzien. Men zal veel geduld moeten hebben, zei de eerste piloot group-captain Donaldson ons, omdat winds tooten,, voortge bracht door onregelmatige wind sterkte, den uitslag ongunstig zouden beinvloeden. Ivlen wacht voorts een temperatuur van om streeks 80 graden en een onbe wolkte lucht. af. Een wind van regelmatige sterkte zou volgens genoemden piloot de recordpo ging niet in den weg staan. Het wachten is dus nu in de eerste plaats op de motoren en van 15 Augustus af op den ide alen dag. Hoe moeilijk dit zijn zal, kan gemakkelijk worden af geleid uit de verklaring van group-captain Donaldson, dat tot dusverre slechts een dag van dergelijke ideale omst^indighe- A mwaargeno- Laat men de W.A. weer op ons los Frotestvergadering te Den Har.g IN de groote zaal van den dierentuin te 's-Gravenhage is Donderdagavond een protestvergadering van de oud-ille gale werkers van 's-Gravenhagc gehouden, ten doel heb bende voorlichting te geven en te protesteeren tegen de voorgenomen vrijlating van 45.000 politieke delinquenten. den te Tangmere JEHUDIN MENUHIN, de be roemde violist, die in 1927 in Amerika, ontdekt was, zal op 29 Augustus in het Kurhaus te Scheveningen een concert ge ven. Hij zal het vioolconcert van Bach en Beethoven vertol ken. Den volgenden dag ver trekt Menuhin naar Zurich, waar hij voor de eerste maal optreedt. De voorzitter, de heer M. Loze merk' in zijn openings woord op, c r^ch de minister, noch wie c*k<-. i duidelijk ma ken waarom jukt dit getal po litieke delinquenten zal worden vrijgelaten. Een dergelijke wijze van han delen, zeide hij, kunnen wij niet aanvaarden. Niemand heeft ar tegen de vrijlating van li.hte ^cvallen, als de beslis sing daartoe berust op goede gronden. Het prijsgeven van de belan gen van het Nederlandsche volk, dat zoo tallooze offers aan goed en bloed gebracht heelt, voor centenpolitiek is gevaarlijk en zal kunnen leiden tot betreu renswaardige gevolgen. Wij moeten met klem tegen den voorgenomen maatregel pro testeeren, aldus den voorzitter. Mr. H. J. Ewoudt Vermeulen betoogde, dat bij de illegaliteit zuivering en berechting voorop staan. Van stonde af aan is uit het Zuiden alarm geblazen over de zuivering. In Juli 1945 kreeg men van den toenmaligen minis ter van Binnenlandsche Zaken, Dr. Beel te hooren, dat de zui vering voor 1 Januari 1946 haar beslag moest hebben. Ons ver zoek om de illegaliteit te raad plegen o.a. bij de benoeming van burgemeesters werd door den minister afgewezen, aldus spr. Later kwam Gen. Kruis bij de Groote Advies Commissie me- dedeelen, dat de Regeering voornemens was NSB-ers los te laten. Men verwachtte echter weerstand van den kant der 11- legalieit. Om dien te smoren had men het plan een aantal vooraanstanade illegalen in den adelstand te verheffen en een lintjesregen op de illegaliteit te doen neerkomen. Dit ging ech ter niet door. In een radiorede gaf Min, Beel blijk buitengewoon goed te weten hoe er gezuiverd moest worden. Maar gezien de ervaring met den heer Beel bleef men sceptisch. Wel weten hoe het moet en niet doen zoo als het moet is dubbel laakbaar. Spr. memoreerde voorts het plan van^~de illegaliteit de zui vering van boven af door te zet ten. Ook hiervan is niets geko men. De heer Vermeulen verklaarde vervolgens, dat de politieke be rechting een groote rommel is. De regeeringen hebben veel tijd verknoeid. Spr. wees op de slechte outillage der P.O.D.'s; de instelling der Tribunalen en de benoeming der leden heeft veel te lang geduurd. Vervolgens wees spr. erop, dat de nieuwe Reegeering de P.R.A reorganiseeren. Op 10 Juli ver klaarde de heer Beel, dat de Regeering van plan was 45.1)00 politieke delinquenten zonder berechting los te laten. Het is aldus spr. de bedoe ling de felle ambtenaren uit de P.R.A. weg te werken. Dit is Haar organisatie en taak Voorts zijn sperballons opge laten om den piloten den mini malen afstand boven het zee oppervlak aan te geven die vol gens het internationale regle ment is vastgesteld. Verder staan verschillende vaartuigen waaronder reddingsbooten van de R.A.F. ter beschikking om ter hulp te kunnen snellen in dien zulks noodig mocht zijn. Geheimzinnigheid. Over de snelheden die bij een eventueelle poging bereikt zou den kunnen worden wenschten de experts, die wij te Tangme re spraken, zich niet uit te la ten. Dit is heel natuurlijk in verband met de concurrentie, die van Amerika uitgaat, waar op dit moment eveneens pogin gen worden aangewend om het Britsche wereldsnelheidsrecord in de lucht te verbeteren. Tijdens onze besprekingen te Tangmere is echter komen vast te staan, dat men geenszins be vreesd is voor een snelheids verbetering van Amerikaansche zijde van bijvoorbeeld 615 mijl per uur. maar wel degelijk een EEN dezer dagen had een; verslaggever van het A- N. P. een vraaggesprek met Mr. W. van den Hoek. Ko lonel der Kon. Marechaussee, waaruit wij het een en ander willen meedeelen. Wat de staatrechterlijke po sitie en de taak van de Mare chaussee betreft, zij het volgen de gememoreerd: Toen in 1941 ons leger werd gemobiliseerd werd een deel der Kon. Marechaussee bij het leger ingedeeld, ni. bij de sta ven, bij krijgsgevangenkampen, Naarmate de mobilisatie langer duurde, werd de drang der burgemeesters om dit Per' soneel terug te' krijgen hoe langer hoe grooter. Aan den anderen kant ging ook het leger meer behoefte ge voelen aan militaire politie. De leiding der Kon. Marechaussee achtte het bezwaarlijk om dit wapen snel uit te breiden, daar men vreesde, dat de kwaliteit daardoor teveel zou lijden. Men ging er daarom in 1919 toe over een afzonderlijk korps po- litietroepen op te richten. Bij de mobilisatie in 1939 bleek het korps veel te klein, zoodat het met spoed moest worden uitge breid, ojn. met dienstplichtigen Na de capitulatie in 1940 wer den de Kon. Marechaussee en de politietroepen door den bezet ter naar de burgerlijke politie overgebracht. De - Marechaussee bleef als burgerlijk korps be staan. De Rijksveldwacht werd er aan toegevoegd evenals later de Gemeenteveödwacht. Na de bevrijding in 1945 be sloot de Regeering het Wapen der Kon. Marechaussee weder als militair korps op te richten. Het korps politietroepen werd er in opgenomen. De burgerlijke Marechaussee werd: het korps Rijkspolitie. Het karakter van de nieuwe Kon. Marechaussee onderging wijziging; zij behoort niet meer tot de Rijkspolitie, maar is wel als politie aangewe zen. De band met de politie is losser geworden. De Kon. Marechaussee kreeg als taak: L De politiedienst in en ten behoeve van het leger, waar onder begrepen het toezicht op het militaire verkeer; 2. De grensbewaking; 3. De bewaking van de leden van het Kon. Huis; 4. Het verleenen van bijstand aan de politie. Voor het verleenen van bij- het wapen gestationneerd in een een strook van 20 K.M. langs de Oost- en Zuidgrens, alsmede cp de vliegvelden en in de ha vens. Zij oefent toezicht uit op de personen die de grens over schrijden, zooals belastingamb tenaren dit doen voor de goe deren. Bovendien oefent het personeel in bovengenoemde strook een beperkt politietoe zicht uit. Voor het verdeeneen van bij stand is een mobiele afdeeiing gevormd. Bedroeg het aantal di visies voor den oorlog 4, thans is dit gebracht op 6. Het perso neel zal ongeveer 3000 man be dragen. Dit aantal is nog niet bereikt. De jonge marechaussee's wor den aangenomen met een dienst verbintenis van 6 jaar. Na 2 jaar worden zij als regel opspo ringsambtenaar. Degenen die daarvoor het meest in aanmer king komen, worden opgeleid voor onderofficier, welke rang zij in ongeveer 8 jaar bereiken. Behalve het depot in Apeldoorn waar onderofficieren worden op geleid, is er een opleidings school op het landgoed Elswout, Gemeente Overveen. in de nabij heid van Haarlem gelegen. Het depot van politietroepen te Nieuwersluis zal eveneens be stemd worden voor de opleiding van marechaussee's Een nieuw Kon. Besluit en een beschikking van den Ministers van Justitie, Oorlóg en Binnen landsche Zaken zijn in voorbe reiding, hierop neerkomend, dat het verband met de Rijkspoli tie iets losser zal worden. Hoe denkt de Regeering de vrijlatingspolitiek te realisee- ren? Aan W.A. en S.S.-leden zijn - alleen al 20.000 man, over de andere categorieën nog niet ge sproken. Het is een raadsel hoe men meent 45.000 man te kun nen loslaten. 20.000 Gevallen zouden niet onder de 21 catego rieën, die de Regeering heeft ge maakt, komen. Spr. wees er op, dat de over blijvende 50.000 gevallen tot 25.000 moeten worden terugge bracht. Dientengevolge zullen alleen in Utrecht 500 jonge S.S-ers vrij komen. Dat is het ergste tuig. Gewezen tuchtschoolbewo ners krijgen we eveneens terug. Spr. verklaarde aan de hand, van deze richtlijnen kans te zien Mussert vrij te krijgen, als bij niet dood was. De Regeering werkt mede aan de ondermij ning van het rechtsbewustzijn van het Ned. Volk, zeide spr. De heer C. Schungel stelde vervolgens de vraag: hoe moe ten de menschen van het verzet reageeren op de daad van de Re geering, die op dictatoriale wij ze het recht verkracht? In 1940 kregen we een be stuur. dat de W.A. op ons los liet; in 1946 kregen we een be stuur, dat ook de W.A. op ons loslaat. Men zal toch zeker niet anders regeeren dan in 1940? Ik wensch niet op te roepen tot revolverpolitiek, zeide spr, maar wij moeten ons verzetten. Als Meijer over vijf jaar vrfl korqt, kan er weer een fascis tische partij gereed staan, ten zij daartegen een dam wordt op eworpen. Radio Oranje beloofde, dat er met de wenschen van het ver zet rekening gehouden zou wor den. Het gebeurt weer niet. Buig niet voor Hitier en zijn dienaren", riep spr. uit en vecht door!" Hij wekte op tot legalen strijd tegen dit machtsmisbruik en spoorde aan ot eendracht. Van Tijen treedt af In een uiteenzetting aan het personeel der Fokker fabrieken te Amsterdam heeft de heer J. E. van Tijen medegedeeld, dat hij zijn functie als bestuurder dezer N.V. met ingang van 1 September a.s. zal neerleggen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3