VRIJE DAGBLAD VOOR ZEELAND Zure beleefdheid te Parijs Min. Jonkman over de Comm.Gen. I Bekentenis van Dr. Sievers Zaterdag 10 Aug. 1946 9e JAARGANG STOMMER 58d Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt t. Telefoon 2M3. Gironummer 410353 HetChineeschesiootkussen China heeft sinds de uitslag van den laatsten wereldoorlog één der Groote Vijf. Maar of zijn invloed in overeenstemming is met deze eerenaam, staat wel zeer te bezien. Want heel de we reld weet dat er in China geen vrede heerscht, onder een allen vertegenwoordigende regeering doch dat de ondeJrlir>ge twee spalt dusdanige vormen heeft aangenomen, dat men beter van buigeroorlog zou kunnen spre ken. En wat kan een land nog voor invloed oefenen als het on derling wordt verscheurd? Wel is China te beklagen. Het langst van alle overwinnende landen heeft hét oorlog moeten voeren tegen den Japanschen overweldiger. Groote vitale dee- len van zijn rijk zijn jaren bezet geweest. Veel verwoestingen, veel bloed is gevloeid, hongers nood en ziekten teisterden de arme bevolking. Nu is China vrij. Doch het ge bruikt die vrijheid om een bur geroorlog te ontketenen, die nieuwe ellenden met zich mee brengt. Reeds deed de honger weer zijn intrede in veel lands gedeelten. Het Chineesche bank papier daalt zienderoogen In waarde. De officieele koers van den Amerikaanschen dollar is thans het duizendvoudige van wat hij was in 1936, doch in wer kelijkheid schat men deze waAr de nog drieftiaal zoo hoog, wordt gemeld. Waarom vecht de Chinees ;e- gen den volksgenoot, nu de Ja- pannees is weggevallen? Men kan dit raadsel niet ont warren, wanneer men niet de ligging van China in oogen- schouw neemt. China geniet de twijfelachtige eer. het stootkussen te zijn in het Verre Oosten, waar de twee grootste wereldmachten elkau- der raken. Amerika beheerscht thans de Stille Oceaan, heeft Japan bezet en heeft zijn troepen ook in China, waar ze de Jappen moe ten weghalen en de orde moe ten herstellen. Rusland grenst aan China's landzijde, en strekt zijn invloed uit tot aan de kust van de oceaan, terwijl het pas onlangs zijn troepen uit Mant- sjoerije heeft teruggetrokken. Beide grootmachten hebben veel belangstelling voor den tus- schenliggenden buur, en vooral voor de vraag wie daar zal re- geeren. Zal dit een bestuur zijn dat vriendschappelijk staat tegen over de United States? Of zal dit bestuur een vriend willen zijn van de Sovjet-Unie? Ziedaar in een notedop de kwestie. Deze korte uiteenzetting be doelt volstrekt niet, een indice te geven als volgt: Let op, burgers en buitenlui! Hier begint straks de nieuwe wereldoorlog! De twee groote kampvechters bereiden zich er hier al op voor. Let op! Straks vallen ze over elkaar heen, m China wordt onder die over macht verpletterd. Zulke kortzichtig gebazel is nonsens. Geen dezer twee grootmach ten dénkt aan oorlog. Daaroij zouden ze alles kunnen verlie zen en niets kunnen winnen. Maar beiden denken aan bevei liging, en invloedssferen, opdat de ontplooiing van de binnen- landsche krachten een uitweg zal kunnen vinden naar buiten, naar bevriende nabuurlanden. En daarom is het voor beiden van het hoogste belang, wie er in China regeert. De Chineesche communisti sche legers zijn natuurlijk pro- Russisch. Tsjang Kai Sjek en zijn re geering zijn uitgesproken Ame- rikaansch gezind. Dat beide groepeeringen wel een steun in den rug zullen ge- Menschen als contrabande Nederland en de annexatie OP DE PARIJSCHE vte- desconferentie is het Sowjejt-Russische amen dement betreffende d< meerderheidskwestie ter ple naire ziting met vjjftien tegen zes stemmen verworpen. De Sowjet-Unie had bij amen dement voorgesteld terug te keeren tot den oorspronkelijken tekst van de voorstellen der „Groote Vier" betreffende de procedure, volgens welke voor stellen slechts aanbevelingen, die door de conferentie met een tweederde meerderheid zouden zijn aangenomen, aan den Raad van de vier ministers van Bui- tenlandsche Zaken doorgegeven zouden worden. >e Oekrainsche afgevaardig- Manoeilsky herhaalde de door Molotof geuite beschuldiging, dat Groot-Brittannie en de Ver. Sisten zouden zijn teruggekomen op hun in den Raad van Minis ters gegeven woord over de meerderheidskwestie. „Dit is 'n zeer slecht voorbeeld", zeide hij Byrnes nam hierna het woord en verklaarde: „Wij zijn bereid om concessies te doen, doch niet om de eenigste te zijn in het doen van consessies." De atmosfeer van de bijeen komst kenmerkte zich door een zure beleefdheid, afgewisseld door zichtbare geërgerdheid by vele afgevaardigden. De Palestijnsche kwestie staat verder in het middelpunt van de belangstelling. Uit New York wordt gemeld, dat rechter Jo seph C. Hutcheson, voorzitter voor Amerika van de Engelsch- Amerikaansche commissie voor Palestina, aan Pres. Truman heeft doen weten, dat de Ameri kaansche leden dezer commissie onverdeeld van meening zijn, dat het een schending van de Amerikaansche grondwet zou beteekenen, in dien Truman zijn goedkeuring zou hechten adn de verdeeling van Pales tina. Naar verder verluidt zouden de plannen die door de Anglo- Amcrikaansche Commissie te Londen werden opgesteld om tot een federatief Palestina te geraken, inderdaad door Pres. Truman verworpen worden. Verwacht wordt dat Truman binnenkort over deze kwestie mededeelingen zal doen. Hoe schrijnend de toestand jor den Joodschen meue- mensch wel is, bewijst een be richt uit Londen, volgens het welk vandaag een „klopjacht" ter zee zal beginnen op Joden die op clandestine wijze Pales tina trachten te bereiken. Het feit, dat de Engelsche kruiser „Ajax" uit Malta te Haifa is aangekomen wordt te Londen als een eerste maatre gel in het kader van deze actie beschouwd. Tot slot willen wij nog melding maken van een ar tikei in de New York Times over Nederlansche annexatie- plannèn. De correspondent van dit blad te Amsterdam, David Anderson, zegt hierin o.m.: dat de Nederlanders nadrukkelijk ten aanzien van dit probleem verklaren, dat het hier wijzi gingen in de Neuerlandsclï- Duitsche gi'cns betreffen, die geen annexatie beteekenen, doch dat het veeleer gaat om een recht trekken van de Ned. grens. De schrijver zegt vervolgens: De politiek van het parlement blijft onzeker. Het is alleen be kend, dat de huidige r-igeering meer voor annexatie voelt dan de vorige! Anderson gaat voort: „Annexatie werd voor het eerst een belangrijke kwestie voor de Nederlanders in 1944 toen Mr.1 v. Kleffens te Londen het prin cipe verkondigde van het in be zit nemen van Duitsch gebied bij wijze van compensatie. Nauw met de grenswijzigin gen verbonden is de pijnlijke kwestie van de bezetting van Duitschland. Volgens Anderson zouden de Nederlanders naast de psycholo gische voordeelen van een be zetting het bovenal van groote waarde achten om met het oog op eventueele informeele be sprekingen der Groote Vier over Duitschland reeds op aan grenzend Duitsch gebied aanwe zig te zijn. VS. leverden geen wapenen Een woordvoerder van het Amerikaansche Departement staat heeft bevestigd, dat de V.S. nooit wapens hebben gele verd aan de Regeering van Ne- derlandsch Indie. Vervolgens las hij een verkla ring voor, waarin de varzeke ring wordt gegeven, dat zich onder de overtollige voorraden, die door de V.S. aan de Neder landsch-Indische regeering zijn verkocht, in het geheel geen wapenen, munitie of materiaal hebben bevonden. Buitenlandsche order voor Fokker De Fokkerfabriek te Amster dam heeft opnieuw een buiten landsche order gekregen. Het betreft hier een opdracht van Portugal voor de verbouw van viertal Douglasmachines type c 54 welke voor dat doel met bemiddeling van de K.L.M. in Amerika zullen worden aan gekocht en naar Nederland zul len worden overgevlogen. Neaercandsch Inaie De meening van de Times N EEN ONDERHOUD met den Amsterdamschen corres pondent van de Times heeft Minister Jonkman de redenen uiteengezet, waarom men wil overgaan tot het zenden van een Commissie-Generaal naar Nederlandsch-Ind?ë. De regeering heeft dit voorne men opgevat, aldus Minister Jonkman, omdat volgens de Grondwet de taak van den Gou verneur-Generaal beperkt is tot het vertegenwoordigen van de Kroon en de Ned. Indische re geering, terwijl aangelegenhe den, welke verband houden met de internationale betrekkingen de structuur van de nationa lisische beweging, het opperbe stuur competeeren. Dfor de slechte verbindingen den chaotischen toestand zijn beide taken tot dusver door van Mook beharigd; deze zal thans lid van de commissie worden, daar tusschen zaken van locaal bestuur en die van het opperbestuur nimmer een scherp onderscheid is gemaakt. De conferentie te Malino, al dus Minister Jonkman, moet ge zien worden als een uiteinde lijk bewijs van de goede trouw der Nederlandsche Regeering. De Times heeft voorts een uit voerig artikel gewijd aan de si tuatie op Java. Het blad constateert, dat de uitvoering van de taak der ge allieerden in Neöerlandsch-In- dio op bevredigende wijze voort gang heeft en geeft aan de hand van cijfers een overzicht van de moeilijkheden, die men bij het liquideeren van de Japan- scke legermacht te overwinnen had. De Times spreekt voorts de hoop üit dat de binnenkort uit te zenden Commissie-Generaal in staat zal zijn de besprekin gen uit de huidige impasse te brengen. „De Nederlandsche Regeering heeft op zoo treffende wijze het oude koloniale systeem verla ten en is, zooals de verschillen de Koninklijke uitspraken ge toond hebben, zoo vastbesloten het Indonesische volk te helpen bij het veroveren van een eigen plaats temidden der Vereenigde Naties, dat het indien Sjahrir en de gematigde elementen op Java hun positie tegenover de extremisten kunnen versterken, niet onmogelijk zou moeten zijn tot een oplossing van de han gende kwestien te komen". aan te nemen. Zij VRAAGGESPREK MET LT. GE^. S. H. SPOOR Chineesche Gisteravond heeft Lt.-Gen. Mr. nieten vechten. Maar het volk betaalt het gelag. Het was gisterfen de tweehon derdste dag, dat het Tribunaal te Neurenberg zitting hield. Dr. Sievers, Directeur van het S.S. instituut voor wetenschap pelijk onderzoek van oorlogs slachtoffers, deelde aan de rechters mede, dat hij een „be kentenis" wenschte af te leggen. Deze bekentenis kwam, nadat de door den Engelschen aankla ger aangehaalde documenten zijn getuigenis voor de voorloo pige commissie van onderzoek ruimschoots tegengesproken hadden. Sievers was, naar hij zeide, als „vooraanstaand" lid der verzetsbeweging" tot de SS toegetreden en had de afdee- ling voor hereditair onderzoek als zijn werkkring gekozen, om dat dit zich bijzonder voor „ille gaal werk" leende. Sievers zei, dat Generaal Milch, ex-minister van luchtvaart de verbindingsschakel vormde tus schen de proefnemingen op menschelijke „Guineesche big getjes" in het kamp van Da chau en de luchtmacht. De 65- jarige Walter von Brauchitsch, opperbevelhebber van het Duitsche leger van 1938 tot zijn ontslag in 1941 na den neder laag voor Moskou, deelde het Tribunaal vandaag mede, dat hij met instemming van alle |H. J. Kruis over Hilversum I generaals voor den oorlog Hit een vraaggesprek gehouden met Lt. Gen S. H. Spoor, den Indischen Legercommandant. Deze zeide o.a.: Waar onze mannen komen om recht, vei ligheid en vrede te brengen ziet men in enkele weken, enkele dagen soms, de naar het door ons bevrijde gebied terug- stroomende bevolking ontwaken uit de betoovering van het Ja- pansche gif. Zij ervaren dat wij vrede, recht en veiligheid bren gen, en zelfs diegenen onder hen die wellicht korten tijd ge leden de wapens tegen ons ge voerd hebben begrijpen dat wij bondgenooten zijn, geen vijan den. Van 18 Aug. margarine of vet naar keuze Met ingang van 18 Augustus zal de gescheiden distributie van margarine en vet worden opgeheven en zal een bon wor den aangewezen waarop naar keuze vet of margarine kan wor den gekocht. Daarnaast zal de bon, waarop uitsluitend boter verkrijgbaar is, gehandhaafd worden. Deze maatregel heeft tot doel de consumenten meer ruimte te verschaffen om in de wisselende behoeften aan spijs- vetten en margarine te voor zien. Voor de periode van 18 t.m. 31 Augustus zijn de volgen de rantsoenen vastgesteld: voor kinderen geboren in 1942 of la ter een bon voor 250 gram boter en een bon voor 125 gram mar garine of 100 gram vet; voor [personen geboren in 1941 of vroeger een bon voor 125 gram boter en een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet. Zooals bekend, is een hoeveel heid vet van b.v. 100 gram ia voedingswaarde gelijk aan 125 gram margarine. Boierranboen gehandhaafd Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt zal het huidige boterrantsoen, gedurende de wintermaanden, zoo mogelijk, ge hanhaafd blijven. De kans be slaat echter, dat minder boter, doch daarentegen meer marga rine zal worden verstrekt. Men streeft er naar geen ver andering te brengen in het tota le vet-, boter- en margarinerant soen. Een en ander i sevenwel geheel afhankelijk van den in voer. BEVIN naar Parijs Bevin, de Britsche minis ter van Buitenlandsche za ken, is Vrijdagmiddag om 3 uur naar Parijs vertrokken. Voor zijn vertrek zeide h\j met betrekking tot de vre desconferentie: „Het is tijd op te houden met praten en aan het werk te gaan. Het proces te Neurenberg Gewetensbezwaren van von Brauchitsch Ier gewaarschuwd had, dat een oorlog in het hart van Europa tot een wereldconflict zou lei den. Ook had hij zich tegen de bezetting van Sudeten-Duitsch-' land verzet en gewaarschuwd tegen het voeren van een oor log op twee fronten. „Ik zelf had zeer ernstige gewetensbe zwaren tegen een politiek, die door militaire maatregelen ge steund wordt", verklaarde von Brauchitsch. Verlaging aardappelprijs Met ingang van 12 Augustus zal voor consumptie-aardappe len een lagere prijs gelden. a De prijs voor den consument is voorloopig vastgesteld op 13 cent per k.g. Nagegaan wordt, of deze prijs nog verder ver laagd kan worden. Voor thuis bezorgen mag een cent per kg extra worden berekend. HET WEER Regen gedurende het groot ste gedeelte van den dag, in den namiddag in het westen brekende bewolking, wind tusschen zuid en west, aan de kust tijdelijk krachtig of stormachtig. Koel. Geldig tot Zaterdagavond.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1