De vermogens-aanwasbelasiing V ereen.Ziekenhuisverpl. Wist U De pootaardappelenvoorziening Tweede Kamer Wetsontwerp kinderbijslag aangenomen OP WALCHEREN De heer Teulings (KVP) beant woordt de opmerkingen op zijn amendementen op art. 28 be treffende kindefaftrek en de vermindering wegens besparing uit zuivere inkomsten, verkre gen uit vermogen. De minister van financien, de heer Lieftinck merkt op, dat men de financieele consequen ties van de amendementen niet moet voorbijzien. Het amendement met betrek king tot den kinderaftrek be sprekend, verklaart de minister dat een globale berekening heeft uitgewezen, dat er 150 200 millioen mee gemoeid zul len zijn. Door aanvaarding van het amendement bedrijft men een stuk gezinspolitiek, dat niet verantwoord is. Als men gezins politiek wil voeren en spre ker is er groot voorstander van dan moet dit z.i. niet op deze wijze geschieden. Spr. geeft in i overweging ten opzichte van ;deze kwestie de grootst moge- lijke voorzichtigheid te betrach ten. De heer Teulings (KVP) ver klaart o.a. nog speciaal de klei ne gevallen op het oog te heb ben gehad. Wat de financieele beteekenis van zijn amendement aangaat, j meent spreker dat het niet zoo rheel zwaar zal zijn wat den kin deraftrek aangaat., deze zou een minderen opbrengst van f 150 millioen beteekenen. In dit ver band wijst spr. er op, dat de mi nister toch goede zaken heeft gemaakt, omdat hij meer heeft 1 gekregen dan hij vroeg, en dat hij daarom wel eenige tegemoet komendheid kan betoonen. Sociale gezinspolitiek moet niet alleen gevoerd worden voor arbeiders, voor minder draag- krachtigen. Ook voor meerdraag krachtigen is gezinspolitiek op haar plaats. Lid 1 van artikel 24 luidt: I De betasting bedraagt: a. over het deel van de be lastbare som, dat het bedrag, waartoe voordeelen zijn verkre gen op de wijze in het eerste lid van artikel 27 omschreven, niet te boven gaat: negentig ten honderd. b. over het overige deel van de belastbare som: 1. ten aanzien van natuur lijke personen; L voor zover dat deel f 50.000 niet te boven gaat: vijftig ten honderd; 1 2. voor zoover dat deel f 50.000 te boven gaat, doch f 100.000 niet te boven gaat: zestig ten hon- 1 derd; I 3. voorzoover dat deel f 100.000 te boven gaat: zeventig ten hon derd; 2 ten aanzien van licha men vijftig ten honderd. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) had op art. 29 een amendement Ingediend beoogende in lid (1) sub. a. in plaats van „negentig ten honderd" te lezen „dit ge- heele bedrag." By de verdediging van zijn amendementen herinnert de heer Hoogcarspel eraan, dat de minister het zoo gesteld heeft, dat de betrokkenen tien procent mogen behouden, maar dat hij die straks dan toch wel krygt. I'len krijgt naar sprekers oor deel den huid van den vos niet uoor hem te beloven, dat hij zijn staart mag houden. Hij zet uiteen hoe door samen werking met den vijand groote voordeelen zijn behaald. Spr heeft onkostennota's gezien van hen, die met den vijand heulden welke zoo hoog waren, dat men er voor in de vermogensbelas ting kon worden aangeslagen. Vervolgens releveert hij het optreden der zwarthandelaren in den oorlogstijd. Deze menschen zouden nu 10 procent mogen behouden van de voordeden, die zij op walgelij ke wjjze hef "-en verworven. Niemand.ons zal tegen- <r de kiezers duidelijk kun- _ii maken, waarom hy niet er voor gezorgd heeft dat deze menschen voor de volle hon derd procent belast worden, meent spr. De minister zegt, dat het vraag stuk van het tarief zeer belang rijk is. Nu komen er een aantal amendementen: een wil hem te rugvoeren naar zijn eerste standpunt; andere willen hem verder leiden dan hij meent te moeten gaan. In de heffing schuilen inder daad verschillende onbillijkhe den. Daarom is hij een zeer warm voorstander van een niet te hoog tarief. Het wetsontwerp wordt ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Kinderbijslagwet. Aan de orde komt daarbij het wetsontwerp tot wijziging der kinderbijslagwet te doen lezen als volgt: „1. onder kind wordt in deze wet verstaan een wettig of gewettigd, alsmede een na tuurlijk, wettiglijk erkend, kind van den arbeider of van de(n) echtgenoot(e) van den arbeider. Onder kind wordt in deze wet mede verstaan een pleegkind van een arbeider, dat door hem als een eigen kind wordt onder houden en opgevoed". De heer Hooy (KVP) licht een amendement toe om in art. 4 de woorden „alsmede een na tuurlijk, wettiglijk erkend" te schrappen. De heer Smeenk (A.R.) is van oordeel, dat men op dit princi- pieele punt thans niet moet be slissen, omdat het hier een zui ver technische herziening be treft. Vertrouwd mag worden, dat de beele sociale wetgeving wel dra herzien zal worden. De Minister van Financien, de heer Lieftinck, verklaart dat geen enkel oogenblik er aan ge dacht is voor een principieele uitspraak van het parlement uit te lokken, toen dit ontwerp werd opgesteld. Eenerzij ds wil spr. erkenning dat er in de wetgeving plaats is voor het hooghouden van het huwelijk, anderzijds moet reke ning worden gehouden met den bestaanden toestand. Het mag echter niet aan twij fel onderhevig zijn, dat bedoel de kinderen in aanmerking ko men voor den toeslag. Spr. neemt het amendement over. Het wetsontwerp wordt daar na z.h.s. goedgekeurd. dat in Londen exemplaar van de „Contes ex Nouvelles en vers" van den bekenden fabel dichter La Fontaine, dateeren- de uit het jaar 1762, rijk geillus treerd, voor 130 pond sterling verkocht werd en een met de hand geschreven Fransch gebe denboek uit de 15e eeuw voor 210 pond? dat de Fransche archeoloog Montet in Tamis (de oude hoofd stad van het Noordelijke deel van Egypte) een prachtig be werkte sarcophaag, die gouden offerschalen en bekers bevatte, vond? Hij ontdekte ook een af beelding van een godin, van kristal, gezeten op een gouden kroon. dat aan boord van de Brit- sche onderzeeër „Tudor", die vertrokken is voor het doen van diepzeeonderzoekingen, be halve Engelsche ook Nederland sche geleerden zijn? dat in verband met een enorme explosie, die de in woners van Elvas, een plaatsje op de Spaansch-Portugeesche grens, dezer dagen zagen, en die vergezeld ging van een ver blindende lichtflits, weer ge ruchten ontstaan zijn over mo gelijke proefnemingen met atoomsplitsing in Spanje? Komt de zaaizaadvoor- ziening io gevaar Prezen der gerst moeten bekend worden De oogst staat voor de deur en al is er dan gebrek aap ar beidskrachten, toch hebben som mige verbouwers reeds kans ge zien de eerste partijen gerst uit te dorschen. Zij kunnen dus gaan afleve ren. De moeilijkheid is echter voor deze verbouwers nu aan wien ze af zullen leveren. Vraag is er genoeg, alleen de prijzen zijn nog niet bekendl Vele boeren hebben gerst ver bouwd, gekeurd door den Ned. Alg. Keuringsdienst Afd. Zee land. Het is natuurlijk van het grootste belang, dat dit zaad vermeerderd wordt. Daar echter de prijzen niet be kend zijn is er gevaar, dat de boeren hun gerst gaan afleve ren aan de brouwerijen, die de partijfen zeker wel af willen nemen. Het is noodzakelijk dat spoedig de prijzen voor goedge keurd zaad bekend worden ge maakt. Wij ontvingen het jaarver slag over 1944 van deze veree- niging en willen daaruit gaar ne iets mededeelen, mede met het oog op de aanstaande jaar vergadering die in dezexmaand zal worden gehouden. Het bewogen jaar 1944 vindt in het verslag gepaste aandacht. De secretaris-penningmeester L. Onderdijk vertelt uitvoerig van de belevenissen die speci aal deze organisatie heeft mee gemaakt. Zoo werd het pand Blauwedijk 35 door .de „moffen officieren", zegt het verslag, in beslag genomen. Gelukkig kon men verhuizen' naar Blauwedijk I, waar het boekhoudbureau P. M. de Kleijn gastvrijheid bood. Zoowel 1944 als ook 1945, waar over eerst later nauwkeurig kan worden bericht, hebben veel extra-kosten voor de ver- eeniging medegebracht. De op- eenliooping van gezinnen eisch- te dikwijls opname in een zie kenhuis, waar anders thuis zou kunnen zijn verpleegd. Dit gold vooral bevallingen, en het voor komen van diphterie, waartoe isolatie noodig is, welke thuis niet kon worden verleend. Het sociaal karakter onzer organi satie, zegt het verslag terecht, eischte hier dat wij onbekrom pen medewerken. Doordat geen vergaderingen konden worden gehouden, is er nog geen bestuursverkiezing ge weest sinds 1943. Voorzitter is Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, wiskyndig adviseur H. J. van Geuns, voorts zijn leden W. Feikema, arts, H. Oldeman, A. Koets, C. van der Harst, arts. Het accountantskantoor P. Slag man Jr. heef de controle. Uit de verstrekte cijfers over de exploitatie in 1944 geven wij enkele details. In dit jaar wer den 784 patiënten ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen, waarvan er 665 in Middelburg werden verpleegd, en 119 el ders. Het aantal ligdagen was 135181/:!. Van de verpleegden wa ren 375 mannen en 409 vrouwen van alle leeftijden. Van de ge vallen duurde de opname kor ter dan 10 dagen bij 309 perso nen, en niet langer dan twintig dagen voor 221 personen. Ruim tweederde waren dus van be trekkelijk korten duur. Door de tijdsomstandigheden werden verschillende afdeelin- Nieuwe minister van Marine Bij Kon. besluit is tot Minis ter van Marine benoemd, de Kapitein-Luitenant^ter Zee. der Marine-reserve, J. J. A. Schar gen van Leeuwen wonende te Hengelo. De nieuwe Minister is gisteravond beëedigd door H.M. de Koningin. Minister Schagen van Leeu wen is geboren te Pretoria, door liep de 5 jarige HBS te Arn hem, waarna hij ingeschreven werd als adelborst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. In 1919 werd hij benoemd tot Luit. ter Zee 3e kl., in 1921 tot Luit. ter Zee 2e kl. en in 1929 volgde zijn bevordering tot Luit ter Zee le klasse. De Heer Scha gen van Leeuwen was specia list op het gebied der scheeps- artillerie en anti-luchtvuurlei- ding. Na zijn verblijf in Indië keerde hij in 1931 terug naar Nederland waar hij gedurende enkele jaren o.m. werkzaam was als leeraar in de scheeps- artillerie aan de Hoogere Ma rine-Krijgsschool te 's-Graven- hage. In 1940 gelukte het hem zich aan te sluiten bij de Nederland sche Marinekrachten in Enge land waar hij tevens bevorderd werd tot Kapt. Luit. ter Zee. Eind Juni 1945 keerde hij terug naar Nederland waar hij be noemd werd tot sous-chef der hoofdafd. materiaal van het Mi nisterie van Marine. De nieuwe Minister is van Protestantsche huize maar niet bij een politie ke partij aangesloten. Hij is Rid der in de orde van Oranje Nas sau. gen, naar wij hopen tijdelijk op geheven. Wij vonden vermeld: Aagtekerke, Gapinge, St. Lau rens, Ritthem, Westkapelle. Dochwellicht zijn deze gege vens reeds thans door nieuw- oprichting dezer afdeelingen achterhaald? Het is natuurlijk hoogst gewenscht, dat overal de oude toestand wordt hersteld. Verzekering voor Ziekenhuis- verpleging is voor ieder onmis baar. Vermelden we ten slotte nog, dat de activa der Vereeniging thans in totaal een bedrag van f 114.774.39 beloopen, en beslui ten we dit korte overzicht met een speciaal woord van hulde aan den secretaris-penningmees ter, die ook in stormgetij zijn scheepje veilig naar de goede haven heeft geloodst. 'Ongetwijfeld zal de jaarver gadering hem huldigen voor dit kranig stuk werk, waarbij zijn trouwe medewerkers niet mo gen worden vergeten. Onze kostbare sociale organi satie heeft Goddank alle stor men doorstaan! Glas voor vrachtauto's Naar wij lazen in Bedrijfsver- voer bestaat er momenteel gele genheid voor leden van de EVO glas aan te vragen voor de ca bines van hun wagens. Zij dienen zich daarvoor recht streeks te wenden tot de afde ling leden-service van het Al gemeen Secretariaat, Koningin negracht 61, Den Haag. U dient bij de aanvraag duidelijk op te geven de afmetingen van de rui ten, merk en nummer van den wagen én het lidmaatschaps nummer van de EVO. Toestand in Perzisch Oliegebied Het Britsche Ministerie van Buitenlandsche zaken heeft gis teravond een verklaring gepu bliceerd, over den toestand in het Zuid-Perzische oliegebied, waarin wordt gezegd, dat de Perzische olievelden en raffina derijen tijdens den oorlog in be langrijke mate hebben bijgedra gen tot de Geallieerde overwin ning op alle fronten. „De Perzi sche olie heeft een vitale rol te spelen in den toekomstigen wel vaart van de volkeren der we reld en het is het gezamenlijk belang niet alleen van Perzie en Groot-Brïttannie, maar ook vaiv de wereld in het algemeen, dat dit zoo zal zijn. De Britsche regeering zal alle uitvoerbare maatregelen aanmoedigen, wel ke er op gericht zijn om den levensstandaard van de Perzi sche employ's en arbeiders van alle categorien nog meer te ver hoogen". „Het is de verantwoordelijk heid van de Perzische regee ring", aldus de verklaring, „te zorgen dat zulk een veiligheid in het land bestaat dat de Per zische olie ten volle haar rol kan spelen in de Perzische en wereldeconomie". Het Amerikaansche VLISSINGEN Volgens' een verslaggever van de „Evening-Standard" te New York heeft men besloten in Flus hing, een der voorsteden van New York, niet ver van de plaats, waar in 1939 de wereld tentoonstelling is gehouden, een speciale winkel- en zakenwijk te bouwen, waar de tempera tuur op straat in den winter warm en in den zomer koel zal zijn. De voetgangers zullen zich op roltrottoirs voortbewegen. Er komt een parkeerplaats voor 5.000 auto's en een remise voor 80 bussen. Terwijl de moeders boodschappen doen, vinden de kinderen in een kinderverblijf plaats onderdak en verzorging. De meeste gebouwen worden door viaducten of tunnels met elkaar in verbinding gesteld. De totale kosten van den aanleg zullen 12.000.000 pd.st. bedragen. Het werk, dat binnen een jaar zal begonnen worden, zal twee jaar in beslag nemen. Hoe zal ze zich ontwikkelen Nederland staat bekend als het land, dat de grootste hoe veelheden pootaardappelen naar het buitenland vervoerd. Toch moeten wij niet verge ten, dat er concurrenten zijn, die even goed pootgoed weten af te leveren en wij wijzen in dit verband Denemarken, dat nooit is genoemd doch een zeer geduchte concurrent is. In het Mededeelingenblad van den N.A.K. lezen we, dat ons land in dit jaar aan Frankrijk 65000 ton afleverde, hetgeen 3,3% is van de totale opbrengst. Doch Denemarken leverde ook aan Frankrijk en wel 35000 ton. Wil ons land dus zijn r ^tg: bied behouden, dan zal het er naar moeten streven, dat de pooters niet te duur worden. In de Troonrede lezen wij ech ter, dat de aandacht voortdu rend gericht moet blijven oi verlaging van d-n ketprijs van onze land- en uiawprodu1 ten. De boer moet nu c:nmaal ont vangen zijn productiekosten, verhoogd met een redelijke on dernemingswinst, terwijl ér ge streefd dient te worden naar een productieprijsverlaging. Verlaging is practisch niet nw gelijk daar er gebrek is aan ar beidskrachten, waardoor dus hooge loonen betaald moeten worden. Er rijst dus onmiddellijk de vraag, hoelang het buitenland nog bereid is de prijzen te beta len, die op het oogenblik gel den. Waar dus vooral voor gezorgd teit beter wordt van hetgeen wij naar het buitenland wen- schen te exporteeren. Wel i door het groote tekort aan poo ters het buitenland het eerste jaar op pootgoed uit andere landen aangewezen, doch eens komt weer een tijd, dat» er een keuze zal worden gemaakt uit het land dat het beste materi aal levert. Reeds nu werd geklaagd ir Frankrijk, dat de kwaliteit wel eens te wenscben overliet, dit mag nu eenmaal niet. Willen de Nederlandsche ver bouwers hun afzetgebieden be houden, dan moet er vqoral in de eerste plaats - gezorgd wor den voor degelijk materiaal. De Nederlandsche naam dient ook hier hoog gehouden te wor den. moet worden, is dat de kwaii-^aa. Bestellers staken De hulpbestellers van den een tralen postdienst te Brussel heb ben Woensdagmorgen het werk gestaakt. Naar het schijnt deze staking ten gevolge van een vergissing uitgebroken. Sommige bestellers werden de nieuwe minimum-Ioonen uitbe taald, terwijl anderen medege deeld werd dat deadministratie nog geen tijd had om de bere keningen te maken, zoodat zij tot 11 September zouden moeten wachten. Dientengevolge heb ben de hulpbestellérs en zij. die volgens de oude weddeschaal be taald werden het werk neerge legd. Ander personeel sloot zich uit solidariteit bij de stakers

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4