Het openluchtspel op Koninginnedag Opdat wij niet vergeten De wereldvoedselnood Mensch of Aap ZOOALS WIJ REEDS EERDER MELDDEN, zal op 31 Augustus in de Coosje Buskenstraat in Vlissingen de opvoering plaats vinden van het openluchtspel „Ont worsteld", geschreven door Wim Abeleven en Wil Abeleven- Labberton. Wij laten hier nog enkele bij zonderheden omtrent het stuk volgen. De regie vir. d't stel dat iets bijzonders belooft ie worden, is in handeu ven 'Wim Abele ven. Jan Boots, regisseur bij de A.V.R.O., zal de geluidsregie, die een voorname plaats in neemt, verzorgen, terwijl Jan Kuiler de muzikale leiding heeft Medewerking verleenen een koor en de VUissingsche Or- keslvereenigingk die hiermede haar eerste uitvoering geeft- Koor en orkest samen omvat ten ongeveer 250 personen. „Ontworsteld" teekent den strijd der Zeeuwen in den af ge loopen oorlog. Afgewisseld door muziek en zang zult u de opkomst den ondergang van de Duit- schers kunnen aanschouwen. De schrijvers laten d« persoonlijking van het Zeeuw sche volk, Michiel de Ruyter, van zijn voetstuk c&len en Vïissings Michiel, die den oor log overleefd heeft, vertelt dan van de roemruchte den, die hij heeft gezien in tijden van oorlog en verzet, van den grotesken strijd, waar in uiteindelijk den vijand op de knieën werd gedwongen. Wij meenen wel, dat het echt paar Abeleven er in geslaagd is een vrij goed gedocumenteerd verhaal samen te stellen, waar van niet alleen de bedoeling is, dat de Vlissingers en de Wal- cherenaren ervan zullen genie ten. Men verwacht ook bezoek uit Zuid-Beveland. Speciale bus sen zullen op Koninginnedag rijden. De Bond van Buurtvereeni- gingen heeft wel veel hooi op den vork genomen, maar het laat toch geen twijfel of de opvoering van dit specifiek Zeeuwsche spel, dat in goede handen is. zal een succes wor den. De eerste opvoering van „Ont worsteld" vindt op den 31en Augustus plaats voor de leden van de Buurtvereenigingen. De A.V.R.O.-reportagewagen zal dan aanwezig zijn, om het hee- le land mee te laten genieten. Een tweede opvoering volgt op 2 September voor niet-leden te gen entreebetaling. Het podium, 7 x 12 meter, zal geplaatst worden voor de Air hambra-Bioscoop met de voor zijde naar de zee. Van het al- 71 MOORDENAARS TER DOOD VEROORDEELD Volgens het Belgische blad „De Gazet" heeft de krijgsraad te Charleroi Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak der moorde naars van Courcelles, waar zich een der grootste drama's tijdens de bezetting afspeelde. Van de beklaagden werden er 71 ter dood veroordeeld. dus verkregen „amphitheater'1 kan u het spel dus goed volgen. Over het een en ander zullen advertenties in de dagbladen verschijnen, terwijl affiches op gehangen zullen worden. De Bond van Buurtvereenigin gen verzoekt personen, die zich beschikbaar willen stellen om als figurant(e) op te treden, zich op te geven vóór 10 Augustus a.s. bij den heer C. Plasse (Cor las), Walstraat 45 of 76. Een 400- tal figuranten zijn noodig. Dit aantal is nog niet bereikt. De Bond verzoekt derhalve aller medewerking. Oproep aan de boeren van Nederland Teneinde den oogst van 8000 ha. graan op Walcheren tijdig aefmaaid te krijgen, doet de Rijksdienst voor Landbouwher- stel een beroep op alle boeren van Nederland om, indien mo gelijk, voor dit geteisterde ge bied trekker-zelfbinders of paarden-zelfbinders beschik baar te wlilen stellen voor één week of veertien dagen. De binders worden per auto afge haald en weer thuisbezorgd, te gen de normaal geldende huur- tarieven. Men kan zich hiervoor tele fonisch of telegrafisch in ver binding stellen met den Rijks dienst voor Landbouwherstel, Zoutkeet te Goes, tel. 2543 (na 18 uur 2520). De Amerikaansche pers over de uitspraak te Neurenberg Nu de uitspraak in het proces te Neurenberg gevallen is, kan het belangwekkend zijn eens na te gaan hoe de reactie van de groote Amerikaansche bladen hierop is geweest. Over het algemeen prezen de bladen het requisitoir van Ro bert Jackson, Rechter .bij het Amerikaansche Oppergerechts- hof, tegen de oorlogsmisdadigers te Neurenberg als duidelijk, lo gisch en een juiste omschrijving van de aanklacht op grond waar van de Amerikaansche gerechte lijke vervolging is ingesteld en waardoor de schuld van de aan geklaagden wettelijk wordt aan getoond. Jackson's weerlegging van de verdediging der Nazi's, dat Hit- Ier en andere doode Nazi-leiders de eenige schuldigen waren vormde het onderwerp vea ver scheidene commentaren. Ook werden zijn opmerkingen met betrekking tot de rechtvaardig heid van de berechting als be langrijk en juist aangehaald. Sommige bladen wezen er op, dat vele menschen, gedurende de acht maanden, dat zij over stelpt werden met documentaire bewijsvoering, de belangstelling voor de berechting verloren, en dat daarom zooals Cleveland Plain Dealer het uitdrukte .Jackson's kernachtige opmer kingen dienstig zijn om de ver geetachtige wereld er aan te herinneren, dat Duitschlands topleiders nog steeds ongeètraft zijn en dat de dreiging van het Nazidom nog niet is uitgeroeid Hetzelfde blad zegt verder: De herinnering komt op het juiste tijdstipde verschrik kingen van den strijd zijn ver vaagd. De rechtmatige toorn, door Jodenvervolgingen en moorden in kampen werd opge wekt heeft plaats gemaakt voor een sentimenteel aandoend ver trouwen in de veiligheid van da toekomst. Jackson's aanklacht tegen de leiders is een aanklacht tegen de Duitschers in het algemeen, want zonder volgelingen hadden deze mannen niets tot stand kun nen brengen en hadden zij Hit- Ier niet het pistool in de hand kunnen drukken. Dit is de waarschuwing die uit Jackson's woorden moet worden getrokken op een tijdstip, dat sentimentalitei en een gevaar lijke poliieke luchtspiegeling, te veel van de Westelijke wereld blind maakt voor het feit, dat het Nazidom nog leeft in de har ten en gedachten van millioe- nen Duitschers. De Philadelphia Inquirer zegt: De mannen die op deze be klaagdenbank zitten, verdienen ruimschoots de doodstraf voor hun actief en fanatiek aandeel in de meest verschrikkelijke mis daden, die de wereld heeft ge zien sedert de mensch uit Ie duisternis van de pre-historische tijden, in het licht is getreden' Duizenden zullen sterven DE DUITSCHE PATENTEN IN HET BUITENLAND. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft bekendheid gegeven aan een overeenkomst, die op 27 Juli te Londen is gesloten tusschen vertegenwoordigers van twaalf landen (waaronder Nederland), waarbij is bepaald, dat burgers van deze landen de Duitsche pa tenten in het buitenland mogen gebruiken zonder betaling van de gebruikelijke rechten. De overeenkomst geldt hier dus niet 'voor Duitsche patenten in Duitschland. De geallieerde landen die nog niet tot de overeenkomst zijn toegetreden, kunnen zulks tot 31 December a.s. alsnog doen. Uit Amerika wordt gemeld, dat de wereld-voedsel-productie in 1946'47 iets hooger zal zijn dan die in het afgeloopen jaar, doch de toename zal grooten- deels te niet worden gedaan door het geringere overbrug gingsoverschot, haofdzakelijk van broodgranen, waardoor de totale wereld-voedsel-voorraad onbehaaglijk laag blijft. De wereld-rqst en rogge-oog- sien zullen grooter zijn, doch nog belangrijk beneden het voor oorlogsche gemiddelde blijven, waardoor tarwe het voornaam ste product zal blijven voor hulp verleening aan de gebieden met voedseltekorten. China en India staan voor ern stige hongersnoodtoestanden en velen zullen den hongerdood s" erven voor de herfstoogst van rijst ter beschikking staat. Hieronder laten wij een beknopt overzicht volgen van de situa ties in diverse gebieden over de wereld: Europa: de omstandigheden wij- zenn erop, dat de totale voed selproductie 8 tot 10 procent hoo ger zal zijn dan een jaar gele den, doch toch nog 10 tot 12 pro cent beneden de vooroorlogscne gemiddelden. De oogsten in Cen traal Europa maakten de voed selsituatie aldaar, op zijn minst tijdelijk, iets minder gespannen. De uitgebreide productie van tuinbouw-artikelen heeft de voedselvoorraad doen toenemen. Verre Oosten: Politieke onge regeldheden, onzekerheid van de voedselproductie vertraagd en de tekorten in diverse gebieden zijn acuut geworden, terwijl het vooruitzicht voor verbetering ge Kwestie Palestina in het Lagerhuis Morrison,, de leider van het Ia gerhuis, zeide over het nieuv/e plan voor Palestina, dat hij ge hoopt had dat president Truman het voor de debatten had aan vaard. Aan de andere kant zeide hij wel te kunnen begrijpen, dat Truman het eerst met de deskun digen wil bespreken. Hij legde er den nadruk op, dat de invoering van het plan zou afhangen van de Amerikaansche medewerking. De Amerikaansche delegatie van deskundigen, zoo vervolgde Mor rison, stelt voor een internationa le vluchtelingenorganisatie in het leven te roepen. Er zijn plannen in voorbereiding om een groot aantal vluchtelingen in Zuld-Ame rika op te nemen. Krachtens het nieuwe plan voor Palestina zullen onmiddellijk 100 000 Joden in Palestina worden toegelaten. De Amerikaansche re- geering zou het vervoer over zee vanuit Europa op zich nemen. Het uiteindelijk toezicht op de immigratie in Palestina zou berus ten bij de centrale regeering, doch men zou zich richten naar de ter zake door de provinciale regeerin gen uitgebrachte adviezen, met dien verstande, dat de Arabische provincie volledig bevoegd zou zijn immigranten te weigeren. ring is totdat de nieuwe rijst oogst ter beschikking komt. Midden-Oosten: de toestanden zijn zelfs nog gunstiger dan een jaar geleden, toen dit gebied niet alleen zich zelf kon voor zien, doch ook nog graanproduc ten en gedroogde vruchten ex porteerde. Noord-Amerika: de toestanden iii de Ver. Staten doen, met ui- zondering van het jaar 1942, een recordoogst verwachten. Het lar we-arsenaal in Canada is 10 pro cent grooter dan vorig jaar. De voorraden van graan en vleesch eieren en zuivelproducten ech ter zullen waarschijnlijk minder zijn. Zuid-Amerilca: de overvloedi- geregenval heeft eenigszins de uitzaai van wintergranen belem merd, doch de voedselexporten gedurende de eerste zes maan den worden verwacht belangrijk grooter te zijn dan gedurende de overeenkomstige periode van het vorige jaar. ECONOMISCHE VOORUIT ZICHTEN IN AMERIKA „Indien deze intensieve produc tie nog eenige maanden kan worden voortgezet zullen de Vereenigde Staten een periode van voorspoed kennen als zij nog nooit hebben beleefd", al dus John Small, de leider van de-civiele productie. „Maar in dien de prijzen zullen blijven stijgen, zullen nieuwe stakin gen uitbreken, en de Vereenig de Staten zullen dan een perio de beleven van een „boom", ge volgd door een ineenstorting". CONCERNS IN SOVJET-ZONE WORDEN OVERGENOMEN De plaatsvervanger van den chef van het Sovjet-militaire be stuur in Duitschland. generaal- majoor Sjarof, heeft het bevel gegeven, dat het Duitsche be stuur van Brandenburg 1371 concerns over moet nemen, al dus meldt de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland. Hij gaf verder bevel, dat 573 fir ma's, die ten onrechte door de nazis waren geconfisceerd, aan hun oorspronkelijke eigenaren moesten worden teruggegeven. De deskundigen hebben vSorge- teld, dat Amerika financieelen steun aan de Arabische wereld zou verleenen. ,,^aten we alles doen om tot een definitieve regeling te komén", nl dus Morrison, „want de wereld is dezen zinloozen strijd tusschen Arabieren en Joden moede". Met betrekking tot den brief, die door den militairen comman dant van Palestina, Barker, aan zijn offcieren is toegezonden om trent hun houding tegenover de Joden merkte Morrison op, dat de regeering zich moet losmaken van 'de termen waarin die brief is ver vat. De chef van den inmperialen generalen staf heeft de zaak ln handen. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG 43 Urenlang poogde Gregory tevergeefs hem zijn oude werk te doen aanvatten. Maar de gorilla bleef onbeweeglijk, on verschillig voor bedreigingen en vleierijen en in wanhoop moest Gregory bekennen, dat zijn dagen van voorspoed tot het verleden behoorden. „En dan zulk een knap dier!" mompelde hij droevig. „Nu is alles voorbij!" En toch, zoolang de gorilla bij hem was, kon hij er zich niet bij neerleggen alle hoop op te moeten geven. Te ster ven naast een goudmijn is dubbel wreed. Een week verliep, die zoo wel dier als oppasser in grim mige wanhoop doorbrachten. Op een middag, terwijl hij in droevige gedachten was ver diept, zich afvragende of hij het toch niet zou wagen aen aap op een kleine kermis te laten bezichtigen, schrok hij op, doordat de bel ging. Hij snelde naar voren en zag een jonge dame, die rgk was Gregory boog met veel hof felijkheid. „Mijnheer Gregory?" vroeg de bezoekster. „Dezelfde dame", antwoord de hij en boog nogmaals. „Ik wou u spreken over over uw aap". Ze scheen zeer zenuwachtig. Ze zag er bleek en opgewon den uit. Vlug leidde Gregory hieruit af, dat het meisje voor een netelige zaak gekomen was en dat hij op zijn hoede moest zijn. „Kom binnen, dame", ant woordde hij ontwijkend. Zij gehoorzaamde en keek schuchter om zich heen. „Kan ik hem zien?" vroeg ze. „O ja, dame alleen „Ik zal u natuurlijk beta len!" Joe Gregory's gelaat begon te stralen. Zijn houding werd nog onderdaniger. „In dat geval is hij tot uw dienst", zei hij, luid lachend. „Hij is nu juist niet erg be minnelijk". „Hij is toch niet ziek?" viel het meisje hem bezorgd in de rede. „Niet ziek misschien, maar hij is zichzelf niet. -Hg schjjnt erg het land te hebben. Dat heeft hij al van Hij hield plotseling op, bang dat hij te veel zou zeggen en haar zou afschrikken. „De dame heeft gehoord van de ontvluchting van den aap". Ze knikte. - de. Zoo stil als een muis. Hij is natuurlijk opgesloten in een kooi". „In een kooi!" herhaalde 't meisje ontzet. „O goed, dan is alles in or de." „Violet," kwam de aapmensch tusschenbeide, „ween op je hoede; denk er aan dat bij het niet weet." „Maar hij moet het weten! Je, kunt hier niet blijven. Zich wendend tot Gregory met een stem bevende van opwin ding en aandoening, zeide ze: .,Hij is niet wat u denkt hij is geen aap hij is een mensch." „Ja, ja, dat weten we," ant woordde Gregory koel. „Zijn edele heeft het mij zelf verteld. Zijn toon wees duidelijk uit dat hij den gorilla en het meisje beiden voor krankzinnig aan zag. „En ik bevestig het. Gelooft u me niet?" vroeg ze. „Natuurlijk gettoof ik u, als u dat zegt. Het is echter een vreemde historie. Het blijft me in de keel steken/ Ik moet het wegspoelen met wat bier." En hij lachte luid om zijn geestig heid. Violet zag hem wanhopig aan. „Wilt ge hem aan mij verkoo- pen?" vroeg ze plotseling. „Hem aan u verkoopen?" De gedachte kwam bij hem op dat al het voorafgaande een valstrik was geweest. O, maar bij liet zich niet zoo gemakke lijk vangen. O, neen! „Zal niet gaan, juffrouw," zei hij knipoo- gend. „Ik houd t#veel van mijn kameraad". „Ik zal je een goede prijs ge ven." „Hij is meer waard, dat zweer ik. Ik zou de verliezende partij zijn. Een schepsel als dit is een heel fortuin waard, mevrouw." Zijn kraaloogen glinsterden bij de gedachte aan grootere winst. „Als zijn streeken vergeten zijn maken we een nieuw contract. We zullen nog mooie dingen doen samen, nietwaar, ouwe jongen?" „Neen," antwoordde de gorilla met nadruk. Hij had zijn men- schelijke houding weder aange nomen en de blik van zijn oo- gen was weer helder. „Neen?" riep Gregory ver baasd. „Neen?" Hij trad terug de gorilla dom aanstarend. „Aanvaard het aanbod van de dame," zei de gorilla. „Wat wint ge door mij tegen mijn wil te houden. Ge kunt me niet dwingen tot arbeid. Ge zult me in e enkooi moeten houden, en daar ik geen enkel kunstje zal doen, zal het publiek het gauw moe worden naar me te kijken.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6