Atmosferische en politieke hittegolven in de West Groote verliezen te Bandoeng en Tpjjaïenka Curacao stelt een nationale feestdag (Van onzen correspondent in West-Indië) KENT U EEN spreekwoord over sprinkhanen?" vroeg een Poolse winkelier in de Herenstraat van Curasao aan uw correspondent. Het was een dag nadat de Bois- sevain met 1400 man aanboord was binnengelopen. Wij ken den het spreekwoord en keken naar de lege kasten, die an ders op Curasao zo gevuld zijn. Naar schatting zijn er op die ene dag meer dan 3000 paren schoenen verkocht. Regeringsverklaring niets, maar schermde zij met vaagheden. „Voorlopige herzieningen" bete kenen niet veel en wijzen er al- leer op dat de Rijksconferentie die immers het vraagstuk op zou moeten lossen, voorlopig nog wel eens niet zou kunnen ko men. Anders waren die voorlo pige herzieningen niet nodig, maar kon men even wachten. De beide op Curacao woonachtige leden der Rijksconferentie ver klaarden uwen correspondent nog gisteren dat zij niets offici eels gehoord hadden en alleen uit de kranten wisten, dat Sep tember genoemd was. Wat Hare Majesteit in de Troonrede over de West gezegd zou kunnen heb ben, is in de West nog niet be kend. Dit wijst erop, dat men zich in regeeringskringen wel eens kon inlaten met het pro bleem der nieuwsvoorziening naar kleine overzeese gebieds delen, voor welke behoorlijke nieuwsvoorziening een natio naal belang is, dat nog heel an ders getint is den nieuwsvoor ziening in ons land zelf, waar de kranten kapitaalkrachtig ge noeg zijn om zelf haar nieuws te betalen. De Curagaose oia- den betalen alle zelf hun nieuws van de A.P. of U.P., maar die verschaffen te weinig nieuws uit Nederland en Indië, iets wal oor de samenhang van ons Ko ninkrijk van groot belang zou kunnen blijken. Het zou uw cor respondent te ver voeren om de gevolgen, die hij thans al tra ceert uit de gebrekkige nieuws voorziening over Nedërland in het verleden, hier te ontleden. West-Indië wil niet los van Nederland, maar op Nederland rust de plicht te zorgen, dat de hechte band sterk blijve. kwam de petitie, welke door de tweede Curagaose commissie op 13 Juli op het Loo kon worden aangeboden, eerst 27 Juli op Curacao terecht. De bladen laken de geheimzin nigheid van de eerste, maar ook van de tweede commissie. Over De eerste kennismaking met West-Indie na een wanhoops- tocht over de oceaan in twee persoonshutten zaten er acht enz. was in elk geval royaal. Twee dagen later ging het schip terug met onze NSB-ers aan boord. Die mensen hebben zes jaar lang in het internerings kamp op het eiland Bonaire ge zeten. Na aankomst in Neder land worden zij vrijgelaten. Uit Suriname komt een gevaarlijker portie NSB-ers mee: lieden die indertijd uit Oost-Indie naar de West zijn getransporteerd. Hun lot is uw correspondent onbe kend. Intussen maakten de nieuwe gasten die zich gelaafd en ge sterkt hadden met Bols, echte Hollandse sigaren, schol, Haag se Hopjes en alles wat in Neder land helaas op de bon, maar hier zonder bon in ongelimiteer de hoeveelheden is te krijgen enkele dagen na aankomst een novum mede. Een jongens club opperde het idee een Cura- caosche Nationale Feestdag te vieren op 26 Juli, de traditiona- le dag waarop in 1499 Curagao werd ontdekt. ingang dat de gehele hoofdstad gesloten was, vlaggen wapper den enalleen de gouverne mentskantoren werkten, omdat de feestdag officieel niet was er kend en het, gezien de druk die de grote olieraffinaderij op het gouvernement oefende, te be- zien valt of zulks ooit zal gebeu ren. Maar de nieuwe bewoners hebben in elk geval een mooie feestdag meegemaakt. De dag was er trou wens een om vrij te hebben, want het was heel warm, het geen iets zeggen wil als men weet dat de gemiddelde tempe ratuur in schoollokalen 84 gr. F is. Is het warm in de atmosfeer, het kleine Curacao zo groot als Walcheren kent meer hittegolven. In de politiek. Het geharrewar over de Sta- ten-afvaardiging, door uw cor respondent reeds eerdeT beschre ven, is nog steeds niet onthas- peld. Eerst kwam de Regeerings- verklaring-Beel, waarin gezegd werd, dat men „binnen het hui dig grondwettelijk verband tot een aantal voorlopige herzienin gen zou komen" t.a.v. West-In dië. Een vage paragraaf, die in een tijd dat het probleem der overzeese gebiedsdelen om een oplossing roept, in gebreke bleef: immers zowel ten aanzien van Oost als West verklaarde de VOORLOOPIG GEEN WASCHPOEDER. „Ook een tegenvaller. Nu moe ten we een maand langer met ons rantsoen waschpoeder doen! Hoe krijgen we dat voor el kaar?" „Het is een probleem, maar tóch zie ik een lichtpuntje. Er' zijn van die werkjes in huis, die je net zoo goed met VIM kunt doen. Laten we daar eens aan denken. Dan sparen we waschpoeder." Hoe men er over denkt Ned. soldaten naar Indië De vraag, die het Ned. Insti tuut voor Publieke opinie deze maand aan menschen uit alle deelen van ons land stelde, luidt: „Bent U het er mee eens of niet mee eens, dat onze sol daten naar Indie gezonden wor den?" Uit de onderstaande cijfers blijkt dat het grootste percen tage ervóór is. Mannen en vrouwen denken er niet eender over. Eens met de uitzending naar Indie: 50°/o v. d. mannen en °/o v. d. vrouwen. Er tegen: 41®/# v. d. mannen en 44% v. d. vrouwen. i Geen oordeel: 9#/o v. d. mannen en 20% v. d. vrouwen. Verder blijkt het oordeel al leen door de politieke overtui ging bepaald te worden. De msenchen, die op de Anti-Rev., Partij van de Vrijheid en Chr. Hist, stemden, zijn er in meer derheid voor (resp. voor 68%, 58% en 50%). De communisten zijn er uit gesproken tegen: 91% van hen, die op de C.P.N. stemden, zijn het er namelijk niet mee eens. Bij de aanhangers van de P. v. d. A, zijn er 46% tegen en 39% voor. Bij de KVP-ers 47% voor en tegen. In 59 dagen over de Oceaan Eenige maanden geleden koos de Zwitsersche zeiler Hans von Meiss met zijn zeilboot „Speran vanuit Engeland zee. De Speranza voerde von Meiss langs de kusten van Bretagne, r de Golf van Biscaye, langs Lissabon, Tanger en Gibraltar cm tenslotte in Casablanca aan te komen. Van hieruit onder nam de 35-jarige zeiler de reis over de Atlantische Oceaan. Op 31 Juli maakte hij een goedgeslaagde landing op Fis- her Islands bij New York. In 59 dagen had von Meiss de oceaan overgestoken. De boot had inhoud van 9 ton en een lepgte van 12 meter. de petitie nr. 2 zegt men dat zij zo ruim is opgesteld, dat er geen enkele lijn in valt te on derkennen. Ieder zal het met deze petitie eens zijn, zo royaal is zij gesteld. Hoezeer uw cor respondent ook de personen der tweede commissie wil achten, hij vraagt zich af wat het nut ■van deze petitie is. Neder landsch Indie Chineezen klagen over aanval op Chineezenwijk De Nederlandsche leg er voor lichtingsdienst maakte gisteren bekend, dat middelzware bom menwerpers troepenconcentra ties der extremisten in de na bijheid van Bandoeng hebben aangevallen. De sterkste der concentraties is tot nu toe nog niet bekend. Auto's en een olieopslagplaats zijn door machinegeweervuur en bombardement van zeer ge ringe hoogte in brand gevlogen twee gevechtsvliegtuigen zijn op verkenning gestuurd bo ven het vliegveld te Tasikmala- ja, waar 3 vliegtuigen op liet vliegveld in brand zijn gevlo gen. Eigen vliegtuigen zijn van den grond af beschoten. i verband hiermede ver klaart een Antara-bericht van 7 Augustus dat 8 Indonesiërs en Chineesche burgers werden gedood, toen 2 gevechtsvliegtui gen des, geallieerden Tasikma- laja met machinegeweren be schoten. Een ander bericht zegt, dat Tjitjalengka door een es kader van 5 geallieerde bom menwerpers en 2 gevechtsvlieg tuigen hevig is gebombardeerd. Onderzoekingen zijn gaande, tr zeker is het, dat er groo- verliezen veroorzaakt zijn. Het is opmerkelijk dat de Chi neesche bevolking van Tasik- malaja aan den Chineeschen consul-generaal een telegram heeft gestuurd waarin ze over den aanval der geallieerden op Chineesche wijken heeft ge klaagd. De toestand te Padang. De toestand te Padang die ge durende de laatste paar weken ongeregelder geworden is, heeft het Britsche hoofdkwartier ge- TURKSCH KABINET SAMENGESTELD Naar uit Istanboel wordt be richt is Redjep Peker na vier dagen van beraadslagingen in geslaagd een nieuw Turksch kabinet samen te stellen. President Ismet Ineunu heeft er zijn goedkeuring aan gehecht Het nieuwe kabinet omvat veer tien ministers, van wie een vier tal deel heeft uitgemaakt van het afgetreden kabinet van Sa- radjogloe; de, overige tien hooren allen tot de republikein, sche volkspartij. DE VHDESVOORWMRDEN_DER GROOTE VIERC De grenzen in Europa zullen binnenkort weer gewijzigd zijn. Op de conferentie in Parijs zal gesproken worden over de vredesvoorwaarden voor die la-nden. die naast Duitschland vochten en zijn die voorwaarden eenmaal geteekend, dan hebben Italië, Hongarije en Bujga- rije een veer gelaten. De Sovjet-Unie en Roemenië krijgen er landstreken bij. Het bijgaande kaartje toont U de toekomstige grenzen. dwongen meer troepen aan te voeren om rust en orde te ver zekeren. Een bataljon infante rie en nog andere troepen te zamen ongeveer 1000 man zijn eenige dagen geleden te Padang aangekomen. Van dit bataljon is reeds 1 Britsche officier ge dood door een sluipschutter. Antara bericht, dat de repu- blikeinsche resident Rasjid, hoofd van den Mohammedaan- schen raad Haroen al Rasjid, en het politiehoofd Razif gear resteerd zijn door de Britten. Het Australische oorlogsschip „Macquarrie", dat een onder zoek instelt naar de vermiste overlevenden van het slagschip „Perth", heeft kort geleden Pa dang aangedaan en vervolgens Beroep van Duitsche moeders Duitsche moeders hebben zich gewend tot het Internatio nale Roode Kruis, de Sowjet- autoriteiten, den Wereldraad van Kerken en den Bisschop van de Belijdeniskerk van Ber lijn, teneinde hulp te verkrij gen bij liet terugvinden van hun kinderen, die tijdens peri odieke razzia's door de Russi sche geheime politie in Bran- clenburg (Russische zone) zijn weggevoerd. Door deze razzia's zijn reeds zes districten van de ze' provincie volkomen ontdaan van .kinderen van 13 tot 17 jaar, die, naar een officier van de Russische geheime politie aan de moeders zou hebben meege deeld, worden weggevoerd „om opnieuw te worden opgevoed". Zij zouden twee jaar van huis blijven. Een delegatie van moeders heeft aan een verslaggever ver teld, dat de kinderen geen ba gage mochten meenemen en in het gelid de dorpen uit mar cheerden in de kleeren die zij toevallig aan hadden. Per spoor wbrden zij naar de concentra tiekampen gebracht waar men hen gezien heeft achter een viervoudig prikkeldraadversper ring. De bakkerijen op 31 Augustus In verband met de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin mag door hoofden of bestuurders en door bakkers gezellen in den nacht van Don derdag 29 op Vrijdag 30 Augus tus 1946 te 0 uur met den bak* kersarbeid worden begonnen, met dien verstande, dat, voor zoover betreft broodbakkerijen voor welke een vergunning is verleend, op Donderdag 29 Aug. 1946 te 22 uur met den ar beid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mag worden aangevangen. Een en ander onder voorwaar e, dat in de ondernemingen waar van deze vergunning ge bruik wordt gemaakt, op Za terdag 31 Augustus geen arbeid wordt verricht. Deze voorwaar de geldt niet met betrekking tot banketbalckersarbeid in brood bakkerijen, tevens zijnde koek en banketbakkerijen, verricht door het hoofd of den bestuur der en door banketbakkers, ten aanzien van wie van deze ver gunning geen gebruik wordt ge maakt, welke personen op dien dag banketbakkersarbeid mo gen verrichten als op een gewo nen werkdag. Aan hoofden of bestuurders broodbakkerijen in alle ge meenten des Rijks, in wier broodbakkerijen op Zaterdag 31 Augustus 1946 geen arbeid mag worden verricht wordt toege staan dat deeg of brood, dat na 20 uur van den vorigen dag ge bakken of opgewarmd is. Van .30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorig- heden, waarin zich de brood bakkerij bevindt, wordt ver voerd en om 8 uur des voor middags af wordt verkocht of afgeleverd.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4