Hei anii-Semiiisme Datnrubriek De beteekenis van een Commissie-Generaal Een vergeten dorp? De verklaring van min.-pres. Huysmans Een vreeseiijke erfenis In de „London Times" prijst de Aartsbisschop van Canterbu ry, Dr. Fisher, het werk van de Britsche Raad van Christenen en Joden, die een conferentie organiseert welke op 30 Juli te Oxford aangevangen is. „Allerlei vormen van rassen haat en godsdienstige onver draagzaamheid zijn de ernstig ste beletselen voor de fundamen teele rechten van den mensch" zoo verklaarde Dr. Fisher. „Drie en een half jaar gele den werd in Engeland de Raad van Christenen en Joden opge richt, die tot doel had gods dienst- en rassenhaat te bestrij den, vooral door begrip ei Redactie: L. Anderson, Goes. Oplossingen problemen A. Polman. No. 1. Zwart: 3, 12, 13, 21, 22, 23, en 25. Wit: 30, 32, 38, 41, 46, 48 en 49. 49—43 (25X34) 32—27 (22 X31!) 43—39 (34X32) 41—37 (31X42!) 48X26 (3—8!) 26 —21 (8—12!) 21—17! en wint op tempo. Op het motief Zwart: 3; wit 26 en 46 won Polman den eer sten prjjs voor een uitgeschre ven prijsvraag in het Fran- sche blad „l'Eclaireur". In den beginstand lette men op den logischen laatsten zet van zwart, want na 3024 volgt 13—18. No. 2. Zwart: 11, 12, 16, 23, 27, 31 en 35. Wit: 36, 38, 39, 40, 42, 46 en 47. 38—32 35 X 33 32 X 21 (16 X27) 42—37 (31X42) 47X16 en het motief is bereikt (27 32) 46—41 (32—38) 41—37 (3843) 36—31 en wint. No. 3. Zwart: 2, 9, 18, 28, 37 en 38. Wit: 24, 27, 36, 40, 47 en 48. 48^13 (38X49) 47^41 (49 X13) 41X12 (13X31) 36x27 met gewonnen eindspel. De stand Zwart: 2, 9; wit 12, 27 is nu het motief. No. 4. Zwart: 11 t/m 14, 18, 24 en 28. Wit: 22, 27, 31, 33, 35, 38, 39 en 41. 39—34 (28X30) 27—21 (18 X47) 21—16 (47X33 of 29) en wint. Probleem -miniatuur No. 5 van Polman (eerste publica tie) is wederom gebaseerd op een fraai origineel motief. Zwart 7 sch. op: 12, 13, 22, 24, 32, 35 en 36. Wit 7 sch. op: 39, 40, 41, 44, 46, 48 en 49. No. 6 (eerste publicatie). Zwart 9 sch. op: 12, 13, 22, 24, 29, 31, 33, 34 en 35. Wit 9 sch. op: 25, 38, 40, 42 t/m 45, 48—en 49. Ook voor deze problemen geldt 't bekende: „Wit speelt en wint". De oplossingen ge ven geen daverende slotzetten te zien, doch loopen uit op 'n motief, dat in den aanvangs- stand moeilik te ontdekken valt. ZWEDEN HEEFT GRAAN TEKORT Indien Zweden geen graan kan invoeren, wordt de Zweed- sche voedselpositie onhoudbaar, aldus de directeur van de Zweedsche staatkorenmaatschap pij, Erik Karlsson. Argentijnsch graan, dat naar Zweden zou ko men, is door de Argentijnsche regeering niet verzonden we gens slechte oo'fest m Argen tinië. ONBEMANDE VLIEGENDE FORTEN Twee onbemande vliegende forten zijn vandaag te Muroc (Californie) geland na een vlucht van 2.400 mijl van Ha waii. Zij werden door een moe derschip gedurende de vlucht bestuurd. De Amerikaansche legerluchtmacht beweert, dat dit de langste vlucht met onbe mande vliegtuigen in de geschie denis der luchtvaart is. goeden wil tusschen de beide groepen aan te kweeken. Toentertijd was dit zeer noo- dig. Maar thans is de behoef te hieraan nog grooter, waar de toekomst van de Joden over de geheele wereld nog zeer in gevaar verkeert waar allerlei» vormen van ras senhaat en onverdraagzaam heid in vele gebieden van de wereld eerder toe- dan afne men". Ook de geneesheer van den koning van Engeland, Lord Hor der, deed zich naar aanleiding van dit probleem hooren. ,Men zou voor een pessimist uitgemaakt zijn, indien men had durven beweren, dat een jaar na den oorlog de vruchten van de overwinning nog zouden wor den onthouden aan millioenen van medemenschen of dat ras senhaat en onverdraagzaamheid nog steeds zouden toenemen." ,Toch is dit zoo. Bovendien vinden we datgene, wat we in de internationale wereld zien, terug in de eigen, maatschappij. Zeflfs in ons land zijn we niet vrij van het kwaad van het an- ti-semitisme. (En helaas ook in Nederland niet. Red.) Dit is Hitiers erfenis, en we kunnen niet zeggen, dat hij vol komen verslagen is, voordat we alle vormen van godsdienstige onverdraagzaamheid en r haat hebben overwonnen.' Dr. Everett R. Clinchy, de voorzitter van de Nationale Con ferentie van Christenen en Jo den zeide: „Haat is een ziekte, even dqo- delijk als kanker, maar ge vaarlijker, omdat zü, die de haat met zich meedragen, geestesziek zijn en pathado- gische, onevenwichtige men- scken zijn, die voor niets staan om anderen te infectee ren. Haat begint met smalen de opmerkingen maar ein digt met concentratiekampen en moord". Reist in het centrum Het „Friesch Dagblad" schrijft dat het zich vergist in haar oor deel over de Nederlandsche Spoorwegen. Wij dachten dat er anders niet reden dan treinen met planken voor de ramen en met een deel der reizigers stuwd in bagagewagens. Maar dat is niet juist. Lezer, gij moet op het tnid- dennet reizen. Maar pas dan op. Pik niet een trein, die doorgaat naar Leeuwarden of Groningen Dan is het mis. Dat zijn van die lange-afstandstreinen daar beleef je niets dan ellende in. Maar pik op het middennet zoo'n vorstelijke Dieseltrein, b.v. van Utrecht naar Den Haag. Het is een weelde, er mee te reizen. En er zijn pas nieuwe Diesels bij gekomen. Ze behoe ven voor de Amerikaansche niet onder te doen. Komen er ook zulke Diesels te rijden naar het Noorden? Later. Als het middennet ge- electrificeerd is. Wij zouden een voorstel wil len doen. Van Utrecht naar Den Haag is met en Diesel ruim een uur maar van Leeuwarden naar Den Haag is met 5e gammele langzame stoomtreinen ruim 6 uur. Laten we, dat is ons voorstel, eens ruilen. Op het middennet de stoomtreinen met 5e beruch te wagens.. Zij die alleen van 't zuidennet gebruik maken, kun nen zich troosten. Het is toch maar om een uurtje te doen. En naar het Noorden de Die- ïls. Wat genoemd blad opmerkt ever het Noorden, willen wij aanstippen voor het Zuiden. De treinen die op de Zeeuwsche lijnen rijden zijn verre van fraai. Misschien zijn we te on tevreden en zien we hetgeen er gedaan is en nog wordt gedaan, niet voldoende. Als we echter vernemen dat regelmatig meer baanvakken ge electrificeerd worden in 't mid dennet krijgen we toch wel eens het idee, dat men daar in het centrum van ons land erg be voorrecht is. Misschien heeft men - in het Centrum van ons landje meer recht op dergelijke „luxe"? ZooaHs men in ons blad van Augustus heeft kannen lezen, beeft de Regeering een wetsont werp ingediend tpt instelling van een Commissie-Generaal. Ter verduidelijking laten wij hier volgen hetgeen het A.N.P. hierbij aanteekent. Eenige malen in den loop der geschiedenis, zoowel ten tijde der Vereenigde Oost-Indische Compagnie, als vooral later, werden Commissies-Generaal benoemd, om, bekleed buiten gewone macht, critieke en moei iijke opdrachten in Indië uit te voeren. Het meest bekend uit de vori ge eeuw is o.a. de Commissie- Generaal van 1815 welke tot taak had, Ned. Indië over te nemen na het Engelscbe tus- schenbewind (18111816) en het bestuur weer op gang te bren gen. Onwillekeurig zou men zich laten verleiden, door oppervlak kige gelijkenis van de omstan digheden van toen en nu. om de conclusie te trekken, dat de Commissie-Generaal waarover thanss gesproken wordt een der gelijke plaats zou innemen als de Generale Commissies uit het begin der vorige eeuw. Dit is echter niet het geval: de grond wettige en politieke verhoudin- i liggen ml, tegenwoordig anders. In de Grondwet van 1848 werd de ministerieele verant woordelijkheid ingevoerd, ook ten opzichte van het regeerings beleid in Oost- en West-Indië: de Minister van Koloniën werd hiervoor verantwoordelijk aan de Staten-Generaal. Hiermede was dus het tijdperk van de on beperkte mandaten afgesloten. Bij de instelling van deze Commissie-Generaal gaat het ditmaal om uitzending ..van een Commissie met een ruim mandaat van de Kroon (het Opperbestuur), welke in Ip- dië tezamen met den Luite nant Gouverneur-Generaal (het algemeen bestuur) en in voortdurend overleg met hem, een aantal actueel e proble men zoo sneü mogelijk tot op lossing zal helpen brengen. Deze Commissie-Generaal dient dus om het opperbestuur en de Indische Regeering in voortdurende, dagelijksche en onmiddellijke aanraking met el kaar te brengen. De ministerieele verantwoor delijkheid blijft volledig ge handhaafd; de Commissie- Generaal en de Indische Be geering werken samen, doch blijven elk op eigen terrein, terwijl de betrokken Ministers ten volle verantwoordelijk blijven voor wat er door de beide instanties gedaan wordt- In de afgeloopen periode is behoefte aan een dergelijk rechtstreeks en persoonlijk con tact voordurend gevoeld. Men denko aan de reis in September 1945 van d?n toenmaligen Mi nister van Overzeesche Ge- biedsdeelen naar Brisbane om met den aldaar vertoevenden Lt. G.-G. te confereeren, als mede aan de twee bezoeken van den Lt. G.-G. aan Nederland, samenhangend met het Indone sische vraagstuk. Dit incidentieele samonspre- ken kan echter niet het gemis opheffen aan een meer diep gaand en voortdurend overüeg van Opperbestuur met de Indi sche Regeering in dier voege, dat de Lt. G.-G., als tijdelijk drager van het Algemeen Be stuur te Batavia, in dagelijk sche en persoonlijke aanraking wordt gebracht met vertegen woordigers van het Opperbe stuur, welke gemachtigd zouden zijn om in voorkomende geval len voor en namens het Opper bestuur onverwijld beslissingen te nemen. Ellewoutsdijk Zwaar door den oorlog getroffen Vraag eens iemand van uw kennissen: „Was u al eens in Ellewoutsdijk?" en hij zal verbaasd antwoorden: „Elle woutsdijk, waar ligt dat?" Om er dan direct op te laten volgen „O nee, gev.-oest ben ik er nog nooit, wat zou ik er gaan doen, maar het i\~ neeringskamp ligt er, is i.oL nic Kijk lezer, dat is nu de hee- le bekendheid van Ellewouts dijk. Het inter.: eeringskamp, maar verder? Wie weet hoe dit mooie en vriendelijke dorpje door den log j getroffen? Haast nie mand, behalve de inwoners zelf en enkele officieele instan ties, die het voor algemeene kennisgeving hebben aangeno men Wie vroeger een bezoek aan Ellewoutsdijk bracht, werd bij het begin van het dorp al ge troffen door den aanblik van het steenen vrouwenbeeld, dat daar, aand en rand van een ver waarloosd bosch den bezoeker scheen te groeten. Het gebouw, dat het beeld be heerschte in dit dorpje, was het witte kasteel van de fami lie van Hattem. Mooi zag het er niet uit. Het was goor en vervallen, maar vanuit de vep- te leek het een paleis van een Moorsche vorst en vooral de stadsjeugd, die op fietstochtjes in het dorp belandde, bleef staan kijken naar dat oude ge bouw, dat daar, verscholen in het groen, haar nieuwsgierig heid wekte. Het was ook tijdens de bezetting het onderdak voor de ouden van dagen uit Vlissin- gen. Doch de oorlogsgod Mars eischte ook hier zijn offer en zwaaide zijn gloeiend zwaard. De bewoners van Ellewouts dijk werden geevacueerd, tege lijk met de ouden van dagen. Op 7 October 1944 kwam een hevig bombardement het dorp teisteren en toen de bewoners terugkeerden vonden ze 42 wo ningen vernield terwijl de kerk en de school in puinhoopen ver anderd waren. Ook het postkantoor was na genoeg verdwenen. Het dorp ziet er nu droevig uit en is in derdaad, zooals een der bewo ners opmerkte, een aanklacht tegen hen, die niet ver er van daan hun straf afwachten of uitzitten. Doch men zit niet stil in El lewoutsdijk. Al is er van de oude kerk niets meer over dan een zwaar en massief stuk puin, dat zwaar en dreigend nu het dorpsbeeld beheerscht, er staat een nieuw gebouwtje op de plaats waar eens het kasteel stond. Het ziet er eenvoudig uit, doch binnen is het er netjes. Het is gebouwd als de bekende Engelsche „tin- houses" maar dan iets ruimer en met een klein torentje. Wonen de getroffenen nu nog in Tinhouses en woonwagens, er zijn nieuwe plannen gereed gemaakt. In de z.g. Breestraat zyn vier woningen aanbesteed, welke en bloc gebouwd zullen worden. Een aanbesteding van nog een viertal zal weldra vol gen. Er wordt een nieuw post kantoor gebouwd en een nieuw gebouw voor den gemeenteont vanger. Verschillende straten zullen verbreed worden en het laat zich dus aanzien dat er uit Ellewoutsdijk nog wel iets moois gemaakt zal worden. Er staan nu eveneens drie wo ningen van landbouwherstel en ook een tweetal landbouwsehu- ren zijn verrezen. Het ligt in de bedoeling, dat de familie van Hattem in het jachtbosch 'n nieuw jachtslot zal laten bouwen dat geheel in mo dernen stijl gehouden zal wor den. Het lijkt ons echter beter, dat er in Ellewoutsdijk andere ge bouwen zullen verrijzen. Want 8 woningen in de plaats voor 42 is nog niet overdadige NEDERLANDSCHE VINDINGRIJKHEID. De drie Nederland sche schepen, „Dë Both", de „Van Outshoorn" en de „Bonte koe" ln volle zee, nadat zij de maandenlange blokkade der havenarbeiders te Brisbane doorbroken en de haven verlaten hadden. Minister President Camille Huysmans heeft voor het Bel gische parlement een regee- ringsverklaring afgelegd. In zijn inleiding deed hij uit komen, dat het ministerie van Acker viel zonder dat zijn poli tiek werd afgekeurd. De huidi ge regeering zal de voornaam ste doeleinden van het ministe rie van Acker nastreven, name lijk monetaire en financieele sa neering, handhaving van de waarde van den frank, even wicht van begrooting, econo misch herstel, 'slands wederop bouw en maatschappelijke voor uitgang. Op financieel gebied blijft de regeering getrouw aan de poli tiek die sedert de bevrijding in Belgie werd gevoerd. De geleidelijke deblokkeering zal voortgezet worden. De regee ring meent eveneens dat het oogenblik gekomen is om, ter voldoening aan de wet, een aan vang te maken met de aflossing van de leening voor de muntsa neering tot een beloop van de thans daartoe dienende bedra gen. Zij zal eerst overgaan tot terugbetaling van de schuldvor deringen, die toebehooren aan houders van de kleinste reke ningen in de hoop dat, door aan gepaste maatregelen, de aldus vrijgegeven gelden zooveel mo gelijk opnieuw zullen worden belegd. Ook zal de regeering er zich ook op toeleggen geleidelijk de vrijheid van den handel te her stellen. Wat den buitenland- schen handel betreft, blijft die vrijheid echter onderworpen aan de noodzakelijkheid handhaving van controle op de valuta. De instelling van een Com missie-Generaal wordt ovc'^l gen teneinde aan dit verlangen tegemoet te komen. POOTGOED IN ENGELAND. Het Britsche ministerie van Handel deelt mede, dat "it Ne derland, België en Frankrijk de invoer van een beperkte hoe veelheid pootgoed voor Britsche kweekers tot 30 April a.s. zal worden toegestaan. Aanvragen voor den import van pootgoed door andere landen zullen naar verdienste in overweging wor den genomen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3