VRIJE STEMMEN Byrnes en Molotof kibbelen DAGBLAD VOOR ZEELAND Er dreigt conflict in het BANKBEDRIJF Nieuwe bonnen Donderdag S Augustus 11946 Se JAARGANG NUMMER 532 Directeur: B. G. Kloosterziel, Hoofdredacteur J. Koekebakber. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 3. Gironummer 41935'? Voorstellen aangenomen ZOOALS REEDS IS GEMELD, heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Byrnes, zijn Sow jet-Russische collega Molotof uitgedaagd zijn (Byrnes verklaring, waarin critiek wordt geleverd op de handelwijze van Mootof, in de Sowjet-Russische pers te laten publicee ren, Zooals Molotof's aanvallen tegen de Amerikaansche delegatie in de Vrije Amerikaansche pers zijn gepubliceerd." Molotof heeft hierop geant woord. Hij zeide: „De hegr Byrne; heeft in zijn verklaring eer voorstel gedaan, dat een uitda ging kan worden genoemd. Hij heeft voorgesteld, dat zijn ver klaring zou worden gepubliceerd in de Sowjet-Russische pers. Ik heb voor mij de Europeesche editie van de New York Herald Tribune. Ik zie geen enkel ver slag van mijn rede, maar er staat wel critiek op mijn rede en ik vraag mij af, of de heer Byrnes werkelijk voorstelt, dat de Sowjetpers zijn verklaring op dezelfde voorwaarden zal publiceeren. Indien dit zoo is, dan zouden wij misschien in onze pers cri tiek op de rede van den heer Byrnes kunnen publiceeren zon der de rede zelf af te drukken Wij aanvaarden het voorstel, dat de tekst van zijn rede in de Sowjetpers zal worden gepubli ceerd en dat deze het Sowjet- volk zal bereiken." Sprekende over de verwijzing van Byrnes naar de vrijheid der pers, citeerde Molotof uit een in de V.S. uitgegeven boek, waarin de schrijver, „een erva ren Amerikaansche pers journa list" licht wierp op den toestand Ih de Amerikaansche pers. „Ik neem aan, dat er menschen zijn, die hebben gehoord, dat er in de V.S. dagbladconcerns be staan, die de overweldigende meerderheid van de Amerikaan sche pers beheerschen. Misschien is er wel iemand, die heeft gehoord, dat er twee of drie lichamen zijn, die een aanzienlijk deel van de Ameri kaansche pers beheerschen, ten minste men heeft mij ingelicht, dat er zulke feiten bestaan, maar er zijn ook menschen, die in staat zijn zich eenig oordeel te vormen van de Amerikaan sche pers. Molotof leverde vervolgens critiek op de Britsche pers, die in vele opzichten gelijk is aan de Amerikaansche, en haalde opi. zijn beweringen te staven een verklaring van den Brit- schen procureur-generaal, sir Hartley Sahwcross, aan, toen deze uit Neurenberg terugkeer de. Deze zeide, dat hij veroor deelde wat in een aanzienlijk deel van de conservatieve pers werd geschreven, d.w.z. de op zettelijke selectie en de ver keerde voorstelling van de fei ten. Molotof verwees vervol gens naar de Daily Herald „als het eenige arbeidersdagblad in Groot-Brittannie. Alle andere bladen behoorden of tot conser vatieven of tot liberalen." Hoe er gestemd wordt. De debatten over dit onder werp zijn uitermate verward geweest. De commissie moest beslissen over de vraag, of al le beslissingen moesten worden genomen met twee-derde meer derheid (het voorstel van de Groote Vier), met eenvoudige meerderheid "(het Nederlandsche voorsteil) of een combinatie van beide mogelijkheden: het Brit sche voorstel om voorstellen die zoowel met twee-derde als met eenvoudige meerderheid wa ren aangenomen naar de minis ters te zenden en de Russische en Fransche voorstellen die weer variaties waren op deze mogeflijkheden. Nadat Oekrainsche en Poolsche verte genwoordigers verklaard had den, dat zij voor het voorstel van Molotof zouden stemmen, ontspon zich het debat tusschen Molotof en Byrnes. Tenslotte werd het Britsche voorstel aanvaard met 15 tegen 6 stemmen. Sovjet bladen zullen Byrnes rede publiceeren. Alle Sowjet-Russische dag bladen vertelden aan het eind van hun verslag over de vredes conferentie in een aparte aan- teekening, dat zij de volledige tekst zullen geven van Byrnes' rede. Joegoslavosch amendement aangenomen. Amendementen Australië en Nederland ingetrokken. Het amendement van Joego slavië werd gisteren met ayge- meene stemmen aangenomen. Hierdoor zulilen geallieerde lan den grenzende aan voormalig vijandelijke landen, het recht hebben den raad van ministers der Groote Vier rechtstreeks aanbevelingen te doen, ook al zouden deze door de conferentie zijn afgewezen. Di. Herbert Evatt (Australië) trok zijn amendement op de door de Groote Vier voorgestel de regels voor de procedure in. Dit amendement wilde, dat aan- be\elingen van de commissies naar de plenaire conferentie zouden gaan, onverschillig of zij met twee-derde dan wel met eenvoudige meerderheid zouden zijn aangenomen. Hierdoor trok de Nederland sche delegatie haar amende ment (stemming bij eenvoudige meerderheid in de commissies) eveneens in. Hector Mcneil (Eng.) toonde zich verheugd over het intrekken van de bei de amendementen eh drong er bij de commissie op aan de over blijvende ontwerp-voorstellen aan te nemen. Telegram aan Minister-President Het hoofdbestuur der Lande lijke vereeniging van ex-politie ke gevangenen uit den bezet tingstijd heeft het volgende tele gram aan den Minister-Presi- denl^ gericht: „Het hoofdbestuur der Lande lijke vereeniging van ex-politie ke gevangenen uit den bezet tingstijd, diep teleurgesteld over d engang van zaken, gevolgd bij de berechting en interneering der politieke delinquenten, spreekt zijn groote ongerust heid uit over het voornemen der regeering, een groot aantal politieke delinquenten zonder voorafgaande berechting vrij te laten, tegen welken maatregel het zich genoodzaakt ziet te pro testeeren. Het dringt er met klem op aan, ernstig rekening te houden met het rechtsgevoel van het Nederlandsche volk en met de adviezen, die den minis terraad ter zake van de Lande lijke vereeniging van ex-politie ke gevangenen uit den bezet tingstijd zullen bereiken." H.M. de Koningin naar Twente Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin Vrijdag a.s. een be zoek aan Twenthe brengen, waarbij de door den oorlog ge troffen steden Hengelo en En schede zullen worden bezocht. Nederlandsche papier- aankoopen in de V.S. De Nederlandsche regeering heeft voor 1946 een bedrag van millioen dollars uitgetrokken voor den aankoop van papier in de V.S. volgens een mededee- ling van het Amerikaansche mi nisterie van handel werd tot 1 April in totaal voor een bedrag van 324.000 dollars toegewezen. Nederland poogt een groote sor teering papier en grondstoffen o.a. omstreeks 11.000 ton kran tenpapier en meer dan 13.000 ton sulphite en sulphaat pulp in de V.S. aan te koopen. WIJ STAAN AAN DEN VOORAVOND van een ernstig conflict in het bankbedrijf, een conflict dat des te ernstiger is, aangezien het bankbedrijf in verband met de monetaire, sanccring thans zulk een hoogst gewichtige plaats in het bedrijfsleven inneemt". muleerd: een salarisverhooging op grond der algemeene vergun ning van het college van rijks- bemiddeilaars, de erkenning van de Bedrijfsunie, en de prin- cipieele bereidverklaring der commissie om te beraadslagen ever een collectief arbeidscon tract voor de geheele bedrijfs tak. Op enkele punten w^rd een Aldus werd op een persconfe rentie, belegd door de Bedrijfs unie van de samenwerkende or ganisaties van handels en kan toorbedienden, naar aanleiding van een dreigende staking on der het personeel van vier bankinstellingen. De woordvoer der der bedrijfsunie zei. dat men het in hooge mate zou be treuren indien men verplicht zou worden de staking te pro- clameeren, doch geen oogenblik zal men aarzelen hiertoe over te gaan, indien de werkgevers „halsstarrig" blijven. Na de bevrijding waren in de besprekingen met de salaris commissie van het bank- en ef fectenbedrijf als eischen gefor- De 'Verjaardag van Prinses Irene. Op het bordes van het paleis kijkt de jarige prinses met haar ouders en haar zus jes naar het bloemencorso, clat te barer eere gehouden wordt. bevredigend resultaat bereikt, doch niet op het stuk 'kenning der Bedrijfsunie en van het sluiten eener c.a.o. Ondanks de ontstellend lan ge werktijden en het vele overwerk door de monetai re maatregelen onvermijdelijk deed het personeel in 's lands belang zijn plicht, doch wenschtè voor het extra werk bezoldigd te worden vol gens vaste normen, en niet door middel van gratificaties. Toen op 23 Juli j.l- een nieuw voorstel der Bedrijfsunie met de salariscommissie werd be sproken, kwam de teleurstel lende mededeeling, dat men niet bereid was een salarisre geling vast te stellen, waar voor als voornaamste argu ment werd opgegeven, dat er nog geen stabiel prijspeil was bereikt. Aangezien naar de meening der Bedrijfsunie het streven der regeering naar loonvorming en loonbeheersching door dit ern stig wordt belemmerd, en on der de employé's groote ont stemming is ontstaan, deelde men de salariscommissie mede, dat haar houding tot een sta king zou kunnen leiden, waar voor de verantwoordelijkheid niet bij het personeel berustte. De Bedrijfsunie besloot om het personeel van vier banken te adviseeren haar te machtigen een ultimatum op te stellen in zake regeling der salarissen als onderdeel van een c.a.o. Dit ver zoek werd ingewilligd. Van dit ultimatum, dat betrekking heeft op het personeel van de Amster damsche Bank en de Holland- sche Bank Unie te Asmterdam en de Rotterdamsche Bankver- eeniging en de firma Mees en Zoonen te Rotterdam, is nog geen gebruik gemaakt. Den di recties is verzocht hierover voor a.s. Zaterdag te conferee- ren. Inmiddels is weliswaar al dus de woordvoerder der Be drijfsunie een gouden re-. Voor de eerste helft van de 9de periode (4 trn. 17 Aug.) Bonkaarten LA UB, LC 608 A 74 melk 2 liter melk B 74, C 74 melk 3leter melk 402 aardappelen 3 kg aard appelen Bonkaarten LD, LE 608 D 74, E 74 melk 6 liter melk 902 aardappelen 1 kg aard appelen Tabakskaarten. T 42 2 rantsoenen tabaksarti kelen. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 9 Augus tus worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 12 Augustus mag worden ge kocht. Moord in de hoofdstad Dinsdagmorgen omstreeks 11.15 uur is op de Nassaukade een 28 jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De man en de vrouw hadden eenigen tijd staan praten. Plot seling' sprong de man op zijn fiets en reed snel weg in 'de richting Leidsche plein. Op het zelfde moment riep de vrouw, dat zij gestoken was. Voorbij gangers schoten te hulp en brachten haar, bij een in de buurt wonende dokter, alwaar zij na 5 minuten aan de beko men verwondingen bezweek. In de handtasch van het slacht offer werden brieven gevonden, waaruit de identiteit van den vermoedelijken dader gemakke lijk was vast te stellen. Inlich tingen, die de familie van de vrouw de recherche verstrekt heeft bevestigden dit. Intusschen is de dader nog niet gearresteerd. Bij een onder zoek in zijn woning kwam slechts vast te staan, dat hij reeds eenige dagen niet thuis is geweest Later op den dag arresteer de de Naardensche politie den dader. Hij is een bekende Am- sterdamsche straatmuzikant en werd gevonden aan den kant van den weg met een diepe wond in de borst. De man, die zeer goed staat aangeschreven bij de politie, heeft zich, wanhopig over zijn daad, van het leven willen be roven. Zijn wond is niet levens gevaarlijk. Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Brandstofbonnen verlengd De bonnen gemerkt met „eer ste periode" tot en met „zesde periode", voorkomende op de aan niet particuliere huisbrand- verbruikers uitgereikte bonkaar ten w.a. 606 en w.b. 606, blijven tot nadere aankondiging geldig." gen van salarisverhoogingen over het personeel uitgestort, doch men acht dit een poging om een wig te drijven tus schen de organisatie en haar leden. De stand van zaken is dus thans zoo, dat indien de direc ties zich voor a.s. Saterdag niet tot onderhandelen bereid ver klaren, hun het ultimatum zal bereiken met het verzoek tot overleg inzake een salarisrege ling ais onderdeel van een c.a.o. en indien aan dit verzoek tot onderhandelen niet wordt vol daan, op Maandag 19 Aug. bij de genoemde vier banken het werk zal worden neergelegd. HET WEER Wisselend bewolkt, eenige buitjes, koel weer, meest matige wind tusschen Z. en W. 9

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1