Oorlogsgedenkteeken te Vlissingen onthuld De Wederopbouw ter sprake HUIJSMANS Regeling bijdragen wederopbouw Hoe duur is ijs? Hooge buiter.landsche militairen aanwezig Zeeuwsch oorlogsmuseum geopend OP DEN len NOVEMBER landde vanuit Breskens op het Oranje Bolwerk te Vlissingen de 52 Scottish Lowland Division. Met deze zoo moeilijke landing ving de bevrij ding voor Walcheren en Zeeland aan. Zaterdagmorgen werd dit feit plechtig herdacht door de ont hulling van een gedenkteeken, geplaatst op hetzelfde lan- dingspunt. Dezelfde dag vond te Middelburg de opening van het Zeeuwach oorlogsmuseum plaats. Nadat de hooge gasten ten fitadhuize ontvangen waren ver trok men naar het Oranje Bol werk, waar de gezagstroepen die onder leiding vac. Majoor J. H. Koole stonden opgesteld, door den Terr, bevelhebber Neder land Generaal-maj. Ir. M. Tans, geïnspecteerd werden. Hierna begaven de aanwezigen zien tot Voor het gedenkteeken. Onder hen bevonden zich ver scheidene officieele persoonlijk heden waarvan we allereerst noemen Maj.Gen. E. Hakewiil- Smith CB-CBE-MC-GOC, er toegevoegde Engelsche officie ren en leden van de Britisch Mi litary Division. Ook verscheidene hooge Ne- derl. officieren waren aanwezig. Onder Se burger genoodigden Vertegenwoordigde Mr. A. d. Weel den Commissaris der Koningin, terwijl we verder za gen Jhr. Mr. A. T. C. de Ca- sembroot, oud commandant der O.D, in Zeeland, de burgemees ters en oud burgemeester van Vlissingen en de burgemeester van Domburg. Ook afgevaardigden van de Gi OJ.W. waren aanwezig. De aanbiedingsrede. De aanbiedingsrede werd uit gesproken door Jhr. Mr. de Ca- sembroot, die dank en nulde bracht aan de 52e Schotsche Di visie die voor onze bevrijding yocht. De onthulling. Hierna onthulde Gen- Maj. Hakewill-Smith het gedenktee ken, door de Engelsche vlag, die het bedekte, weg te nemen. Een eenvoudige één meter hooge steen, waarop in het Hol- landsch en Engelsch de woor den: „De 52ste Schotsche Laag land Divisie landde hier uit Breskens op 1 November 1944, om het eiland te bevrijden." Nadat de kranslegging had plaats gevonden, speelde een viertal Schotsche pijpers, die ook de landing meegemaakt had den een wijs. Ook Mr. A. J. v. d. Weel, die namens den Comm. der Konin gin sprak, bracht dank uit aan die dapperen die in den „sla;_ om Walcheren" hun leven ga ven voor onze bevrijding. Generaal-Maj. Hakewill, die hierna het woord voerde, en zich deed kennen als een buitenge woon spreker, dankte voor het initiatief tot het plaatsen van den steen. Wijzende op de noodzaak van het door Walcheren gebrachte of fer, betuigde hij zijn dankbaar heid voor de intense vriend schapsbanden tusschen het Schot sche en Nederlandsche volk aan geknoopt. Nadat het muziekkorps van 6 BTT uit den Haag het Engel sche Volkslied en het Wilhel mus had gespeeld vertrokken de aanwezigen naar het „Strand- hotel" waar het noenmaal werd gebruikt. OPENING OORLOGSMUSEUM Om drie uur reed het gezel schap naar Middelburg om daar de officieele opening van het Zeeuwsch Oorlogsmonument in een der zalen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen bij te wonen. De voorzitter van de Vereeni- ging en secr. der Gemeente Mid delburg J. P. H. Koene opende de plechtigheid met een woord van welkom en vertelde in het kort iets over het stichten en werk van de vereeniging. Spre ker deed een beroep op alle aan wezigen tot actieve deelname. Groote plannen. De vereeniging heeft groote r>1nnr)r»i"i rlnn'de do ho?!- "co ne mede. Er zullen filialen ge sticht worden te Cadzand, West- kapelle en Schouwen, terwijl er eveneens gedacht wordt aan een panorama van Walcheren. Sprekende over het ontwerp van het gebouw in Middelburg, zoo welwillend afgestaan door het gemeentebestuur, braoht de heer Koene} de dames Els v. d. Sande uit Amsterdam, reclame ontwerpster en Ems v. d. Broe- cke, binnenhuïsarchitecte ui' Aardenburg, dank voor hun prachtig werk en overhandigde beiden de gedenkpenning der Droogmaking Walcheren. Mr. v. d. Weel opent het Museum. In zijn openingsrede wees mr. v. d. Weel er op, dat 't museum le vendig houdt de gedachte aan alles wat nu achter ons ligt. Hij prees de gedachte dat het een „Zeeuwsch" oorlogsmuseum was en bracht namens de minister- President diens hartelijke be langstelling over. De hoop uitsprekende, dat het museum steeds in het midden der belangstelling zou mogen staan, verklaarde spr. het mu seum voor geopend. Een bezoek aan het museum. Hierna werd een bezoek aan het museum gebracht waar veel interessants te bezichtigen is. Wanneer men binnentreedt, komt men op een binnenplaats waar een Duitsche, door radio bestuurde Goliath-tank en een stuk geschut staan. Een met mosselen bedekte ploeg, toont de intense verwoes ting die de inundatie tengevolge had. Door een gang, met riet bekleed en een klein voorpor taal, waarin een bordje met de woorden: „Betreten für Wehr- machtsangehörige verboten" komt men in een ruime gezelli ge zaal. Achtereenvolgens z-et men hier de mobilisatie 1940, der. inval der Duitschers, de Bezet ting, invasie, inundatie, strijd om Walcheren en bevrijding. Tevens is er een uitgebre!.de aldeeling Documentatie, een af- deeling oorlogswerktuigen, ter wijl een hoek met Zeeland in den strijd U een duidelijk beeld geeft van de verschillende fasen van den strijd. Vooral ook het prachtige werk der Oud Illegalen komt hier (lui delük naar voren. In het midden der zaal ligt de prachtige maquette van den 'Strijd om Eammekens; de ma quette die ook op de landbouw tentoonstelling te Goes aanwe zig was. Na het bezoek waar de Engel sche gasten blijken van intense belangstelling gaven, vertrokken deze naar Westkapelle, waar zij een ander gedenkteeken, dat niet officieel onthuld werd, bezichtig den. In het museum braoht de heer J. W. Kögeler namens het Gem. bestuur van Middelburg zijn ge- lukwenschen uit, terwijl de heer H. v. Daal secr. der stichting Oorlogs Miiseum Overloon zijn gelukwenschen aanbood waar bij hij als blijk van waardeering. een prachtige, uit een granaat met de hand gedreven vas over handigde. Hiermede was aan de plechtigheid een eind gekomen. De pers en de regeering De „Nation Beige" beschouwt het nieuwe ministerie „zwakker in vergelijking met het voor gaande" en het blad besluit, dat het vrijwillig heengaan van de •heeren de Voghel en de Smaele op een nieuwe oriëntatie wijst van de financieele en economi sche politiek alsmede op het prijsgeven van de door v. Acker gehuldigde politiek. De „Nation Beige" voegt er aan toe: „liet staat in ieder geval vast, dat Camille Huysmans het lastig zal hebben om het prestige hoog te houden, dat zijn voorganger, al dan niet verdiend genoot. Zijn ministerie heeft alle gebreken het vorige, zonder blijk te geven van nieuwe hoedanighe den. De eerste minister is even wel een ervaren stuurman en be ter dan iemand anders zal hij zijn schip om de gevaarlijke klip pen weten te sturen, waarop het zou kunnen te pletter loopen. Wat meer is, hij heeft den tijd der illusies reeds doorgemaakt. De „Cite Nouvelle" vraag' zich af, of het wel een staoiele regeering is. Haar leider schijnt er niet sterk van overtuigd, doch men weet nooit of men zijn ver klaringen ernstig moet nemen. Wij zijn in ieder geval nieuws gierig naar het lot dat de nieu we regeering te wachten staat en wij wenschen haar het be3te. Alvorens er een oordeel over te vellen moeten wij haar aan het werk zien. Zij is tenslotte tot stand gekomen en in de hui dige omstandigheden is dat al veel. Het is. het vierde ministe rie dat sedert een jaar aan het bewind komt. Dit feit alleen is al genoeg om het huidige sys- te veroordPe,1°n. Tweede Kamer Het ontwerp wijkt in groo te lijnen niet af van de regeling welke inzake deze materie in 1941 tot stand is gekomen. Zeer vele leden waren van meening, dat men zich bij het beoordeelen der voorgelegde re geling geheel moet losmaken van het bestaande, ook omdat omstandigheden thans zoo ge heel anders liggen dan in 1941. Vele leden vermochten niet in te zien, waarom de (basis) bij drage niet is vastgesteld in ver houding tot de waarde van het teloorgegane, berekend naar de waarde en prijzen op een be paalden datum. Nog minder kan worden toegegeven, dat deze nieuwe regeling in de lijn der oude zou moeten liggen grond van de vrees, dat anders tot in de Memorie van Toe lichting niet nader aangeduide ongewenschte consequencies aanleiding zou bestaan. De gedachte, aldus vele leden, dat de uit een oorlog voort vloeiende schade niet door den enkeling kan worden gedragen, wordt ook door de regeering er kend. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de geheele volks gemeenschap de schade der plaatselijke gemeenschappen zal hebben te dragen. Deze leden waren dan ook stellig van mee ning, dat een rechtvaardige re- Een pluim voor Zeeland Moet 20 pCt. van de oogst teloor gaan? Belangrijke besprekingen Het bestuur der Stichting Hei-stel Zeeland 1945 kwam in vergadering bijeen. Van het Centraal Bestuur der Z.V.U. werd bericht, ont vangen, dat Mr. B. W. Adriaan se te Midde'ourg is aangewezen als vertegenwoordiger in den Raad van Bij i.-.ir-.d vcui Gultu- reele en Sociale aangelegen heden. Gelijk 'Kkenci. is deze Raad opgerient om z:ch voor te bereiden op haar indien t z.t. het Nederlandseh Volks herstel zijn- werkzaamheden zal liquideeren. De onlangs in de pers gelan ceerde mededeeling, dat Ne derlandseh Volksherstel voor Zeeland een b.edrag van 1000.000-— ter beschikking zou stellen, is niet alleen pre matuur doch mist ook feite lijken grondslag. Omtrent de grootte van het bedrag moet nog een beslissing worden genomen. Van de Stichting „Schelde- monden" is thans definitief bericht ontvangen, dat een bedrag van twee ton in heer en ter besteding aan het Stichtingsbestuur zal worden overgedragen. Besloten werd adhaesie te be tuigen aan het tot Gedeputeer de Staten gericht verzoek van de Vereen. De Noord-Beve- landsche Brug" inzake haar wenschen voor een vaste oever verbinding c.q., indien deze plannen niet direct uitvoerbaar zijn, de verbetering van de be staande steigers en de pont als mede de verbetering van de ver keersaansluitingen. Besloten werd de betreffen de autoriteiten nogmaals op de moeilijke financieele omstandig heden waarin vele besturen van bijzondere scholen in onze provincie door het uitblijven van de Rijks-ui tkeering voor vergoeding van geleden oor logsschade en plaats gehad heb bende inkwartieringen zijn ko men te verkeeren, te wijzen. In een schrijven tot de Mari- newervencommissie te 's-Gra- venhage wordt nogmaals een helder en klemmend betoog gehouden voor den terugkeer van de Kon. Ned. Marine. Ter vestfadering was aanwe zig Dr. Ir. van der Meer, lid van het College van Algemeene Commissarissen voor den weder opbouw voor de bespreking van verschillende wederopbouw- problemen. Dr. van der Meer gaf toe, dat er bij den Weder opbouw sprake is van een zeke re centralisatie, althans van een centrale leiding. Om den Wederopbouw evenwel snel tot stand te brengen, was dit echter noodzakelijk. De getroffen gebieden zullen ten minste vijf a zes jaren in, moeilijkheden zitten. De suggestie alsof de organi satie van den Wederopbouw een geestesproduct van den bezetter zou zijn werd ten stelligste tegengesproken. Het College van Algemeene Commissarissen maakt van de hem toegekende bevoegdhe den ten aanzien van de ont eigening alleen dan gebruik wan neer zulks gevraagd wordt door het Gemeentebestuur en dan nog slechts, indien Gedeputeer de Staten de aanvragen onder steunen. Dat over Schouwen-Duive- land de loftrompet wordt ge blazen, kon spreker niet an ders dan welgevallig zijn. Het gaat echter in geheel Zee land niet slecht: één der Streek'oureaux staat zelfs aan den kop van alle Streekbu- reaux in Nederland. In Zeeuwsch-Vlaanderen is men met den noodwoningbouw het verst gevorderd. Dat nog niet meer gedaan kan worden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het materiaal beperkt is en de arbeidskrachten nu niet eenmaal gemakkelijk naar Zeeland zijn te krijgen. Vervolgens kwam ter spraken de bouw van „hangars" in de plaats van definitieve land- bouwschuren. De heer van Dongen, Burge meester van Aardenburg, zette in een klemmend betoog de moeilijkheden van de landbou wers uiteen. De oogst kan niet onderdak worden gebracht, al leen omdat wegens aesthetische everwegingen de boeren geen ..hangars" mogen bouwen. Het materiaal is er, althans West- Zeeuwsch-Vlaanderen kan zijn behoefte in België dekken. In Aardenburg bijv. zijn er 167 ob jecten voor Landbouwherstel, terwijl er dit jaar slechts drie worden afgewerkt. In dit tem po kan het wel 10 jaar duren ai vorens de boeren definitief geholpen zijn. Inmiddels gaat 20% van de oogst verloren, ïn Walcheren zijn de rnoei- geling op zijn minst eischt, dat bij toenemend herstel van het vaderland de getroffen gemeen schappen den achterstand kun nen inhalen, voordat de niet ge troffenen zich in ruimere mate kunnen gaan ontplooien. Een argument, dat pleit voor een schaderegeling, rustende op een zoo breed mogelijk vlak, is mede het toevalligheidselement in de kwetsbaarheid eener ge meente. Het is billijk, dat het géneele land de schade draagt, en wel ten volle. Wanneer men zich nu, aldus vele leden, realiseert, dat de vergoeding op grond van het schuldrestant in de zwaar ge troffen gemeenten slechts een klein deel zal vormen der te vergoeden schade, doch de bui tengewone bijdrage als kernpunt van de geheele regeling moet worden gezien, dan moet het op vallen hoe juist deze buitenge wone bijdrage steunt op subjec tieve inzichten. Naar de meening van vele le den voldoet het ontwerp niet aan den eisch, dat door de bij drage herstel en voortzetV.ng van de taak der gemeente moet worden gewaarborgd. Niet onge grond is de vrees, dat de ont worpen regeling de autonomie van provincie en gemeente, mei name van de zwaar getroffenen onder hen, in niet onbedenkelij ke wijze in het nauw zal bren gen. Dat bij het al of niet verleenen der bijzondere bijdragen de sub jectieve beoordeeling geheel in handen wordt gelegd der centra Ie administratie, al dan niet on der bepaalde voorwaarden, vond weinig waardeering. WIJZIGING ZEEONGEVAL LENWET EN ONGEVALLEN WET Aan het verslag betreffende het wetsontwerp wijziging der Zeeongevallenwet 1919 en van artikel 12 der ongevallenwet 1921 is het volgende ontleend: Men wees op gevallen, waarin zeelieden ten gevolge van oor logshandelingen in een zoodani- gen psychischen toestand zijn komen te verkeeren, dat zij zich niet in staat achten weerstand te bieden aan de daaraan ver bonden psychische spanningen. Gevraagd' werd, of deze geval len onder de werking van de zeeongevallenwet zullen kunnen worden gebracht. De prijzen van consumplie- schepijs en verpakt ijs zijn in de prijsbeschikking consumptieijs 1946 opnieuw geregeld. De orijs van hét ijsje, dat in gewicht met het vooroorlogsche vrijwel over een komt, 40 gram weegt, be draagt 10 cent. De kwaliteit is sedert verleden jaar verbeterd. In ijssalons met zitgelegenheid mag, indien er aan tafel bediend ordt, ten hoogste 50 pet. meer gevraagd worden, mits er ook het ijsje van 10 cent verkrijgbaar Iïjkheden, nog grooter, daar hier eerst nog een herverkaveling tot stand moet worden gebracht. Juist met het <x>& hierop, is naar het oordeel van den heer Gesclxiere alle aanleiding aan wezig om ook op Walcheren de houw van hangars goed te keu ren. De bijdragen ad. 25% in de kosten van de landbouwschu- ren kunnen de boeren overigens onmogelijk brengen. Hier zal d"S toch een andere regeling moe ten worden getroffen. Op de vraag, of het inderdaad zoo is, dat het glas, bestemd voor Zeeland in Scheveningen is terecht gekomen, antwoordde Dr. v. d. Meer ontkennend. In dertijd is er wel een ^xtra-con- tlngent voor Den Haag ter be schikking gesteld. Thans is voor de glasindustrie een nieu we regeling getroffen, waarbij de Zuidelijke provincies in een gunstiger positie zijn gekomen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4