VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Angst voor eigen besluiten? De zevende jaardag van PRINSES IRENE WsstU? Dinsdag 6 Augustus 1946 Se JAARGANG NUMMER 530 Bïreoteur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2103, Gironummer 410357 BERNARD SHAW de lastpost no. 1 Deze satiricus en criticus heeft zijn heele leven in botsingen met menschen geleefd en heeft zich er wel bij bevonden. Toen de „Daily Express" eens een enquette hield, wie toch de meest hinderlijke mensch was in den tegenwoordigen tijd, kwam G. B. Shaw uit de bus als „Pu blic Nuisance no. 1". Wat deed toen Shaw? Hij schreef aan zijn uitgever om verhooging v laris omdat hij dit een reclame vond voor zijn werk! Zoo is steeds Shaw geweest, heel zijn lange, nu negentigjarig leven. Hij irriteerde aldoor, er nam menschen tegen zich in Doch ondanks deze kritische ge steldheid werd en bleef hij po pulair. Hoe kwam dat zoo? C. K. Chesterton, de knappe Engelsche litteraire beoordee- laar, die in zijn critiek öp Shaw lang niet malsch was, heeft toch een verklaring gegeven Shaw's populariteit, die zoowel hèm, die haar uitspi-ak, als hem die ze gold, siert. „Shaw heeft heel veel geschre ven", zoo oordeelt Chester ton, „dat ik dwaasheid vind, en veel waarvan hijzelf wist dat het dwaasheid was, maar nim mer heeft hij zich aan de ver antwoordelijkheid onttrokken, nooit heeft hij zich met draaierij opgehouden, nooit heeft hij ge ïntrigeerd, om geen aanval neeft hij zich gewroken, nooit zocht hij uitvluchten om zich van steun te verzekeren. In zijn lang en strijdbaar leven wist hij grootmoedig te blijven. Hij was een man die altijd klaar stond om het aan den stok te krijgen, doordat hij zelf met stokken ging slaan. Maar hij was onge twijfeld een groot man, en, wat belangrijker is, een man van eer", Als we de lange lijst van zijn alom bekende tooneelwevken overzien, staan we versteld over zijn vruchtbaarheid niet alleen, doch over zijn 'veelzijdigheid. E? is geen gebied dat hij niet heeft belicht met zijn spot en zijn rea listisch idealisme. Hij strijdt le gen conventie en„ huichelarij. Geen vooroordeel is voor hem veilig. Maar toch heeft hij een eigen beginsel. Begonnen als de terminist, die den mensch ver ontschuldigt omdat zijn omge ving hem brengt tot den val, komt hij almeer tot een religieus getint evolutionisme, omdat hij gelooft in den vrijen wil van den mensch die geroepen wordt tot een hoogere trap van bestaan. Hij schijnt negatief, maar wil toch positieven opbouw. Eén voorbeeld: Shaw geeft tel keus het 'conflict tusschen vrou welijk gezond verstand en de geborneerdheid en 't conserva tisme van den man, zoo zegt Ben Albach. In „Pygmalion" is- het de geleerde, die in zijn gees telijke armoede tegenover c-en intelligent kind uit het volk wordt gesteld, en het onder spit delft. In „Candida" is het de zelfverzekerde dominee te genover de vrouw, wier steun hij meer behoeft dan hijzelf weet. En zoo ziet men de figuur van het jonge meisje met een zuivere intuïtie en een gezonde intelligentie door zijn werk heen groeien tot de prachtige gestal te van St. Joan in zijn indruk wekkend drama, waar zij is om ringd door figuren, gewichtige kerkvorsten en militairen, die door hun menschelijke kortzich tigheid afsteken tegenover naar grootheid van ziel. Shaw heeft, voor zoover bekend is, zijn eigen grafschrift nog niet geformuleerd, wat anders juist iets voor hem zou zijn. Maar de negentigjarige is nog een kras man, en hij heeft wèl ge zegd: „als ik moest ophouden De invloed van de persoonlijkheid Te Parijs is de Commisie voor de reglementen bijeen geweest. Zoo men weet wordt in deze commissie de kwestie behandeld of de besluiten met een twee derde meerderheid zullen wor den genomen of met een enkel voudige meerderheid. De kleine staten, waaronder Nederland, hangen de laatste aan. Het gaat in wezen om de invloed welke de kleine staten zullen kunnen uitoefenen en de ze zal met een enkelvoudige meerderheid zeker grooter zijn. De Nieuw-Zeelandsche afge vaardigde Jordan, blijkt een fel strijder te zijn voor de democra tische rechten van de kleine sta en verwekte nog al wat hilari teit. „Zijn wij bang voor onze eigen besluiten", zoo vroeg hij, „zijn wij bang dat de conferentie iets uitricht?" Jordan sprak de hoop uit, dat Eyrnes zich ernstig op het plan om voorstellen bij twee-derde meerderheid aan te nemen, zou beraden, want, zoo vroeg hij, wat is anders het nut van deze conferentie? Jordan ondersteun de in een uitgebreid betoog het Nederlandsche voorstel voor een enkelvoudige meerderheid en wees er op, dat er zelfs geen voorzitter voor de conferentie zou zijn, indien men in de com missie voor de reglementen aan de twee-derde meerderheid zou vasthouden. Zeer scherp was Jordan toen hij zeide: „Wij zijn hier om de democratische krachten te ver tegenwoordigen en toch dreigen wij aan de wereld te verklaren, dat deze bijeenkomst bang is voor de uitwerking van een vrije democratische stemming, al gaat het alleen maar om het De „zingende rot" wederom gegrepen De beruchte uitbreker H. Barrels, beter bekend als „de zingende rot", wiens naam den laatsten tijd meermalen in de bladen stond in verband met de zaak-Lindemans („King Kong") is weer achter slot en grendel. Zaterdagavond werd een in val in een huis in Den Haag ge daan en inderdaad werd Bar- tels aangetroffen. Wie zich het relaas van zijn arrestatie op het Spui herinnert, begrijpt, dat hij zich niet oogenblikkelijk ge wonnen gaf. Er ontstond een worsteling, waarbij het dienst pistool van den hoofdagent, dat hij uit voorzorg getrokken had vijfmaal afging zonder echter eenig letsel te veroorzaken. „De jende rot" werd tensiotte overmeesterd en aangehouden, waarna hij werd overgebracht naar de P.R.A. Proefvlucht Nederland-Z. Amerika Vandaag, 6 Augustus, start de K.L.M.-Skymaster „Friesland" met gezagvoerder Frijns, van Schiphol voor een proefvlucht naar Zuid-Amerilca. Het vlieg tuig dat om 15.00 uur vertrekt* zal Lissabon, Dakar, Recife of Natal, Rio de Janeiro en Sao Iaulo aandoen en Zaterdag 10 Augustus om 12.40 uur plaatse lijken tijd te Buenos Aires lan den. De „Friesland" zal 14 Augus tus weer uit Argentinië vertrek ken en wordt Zaterdag 17 Aug. op Schiphol terug verwacht. met wérken, ging ik mijn begra fenis regelen". Benijdbare vitaliteit! Red. doen van aanbevelingen." Toen Jordan weer ging zitten, werd zijn rede door de afgevaar digden der kleine mogendheden warm toegejuicht. Te Genève verklaarde Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Vereen. Naties, tijdens de bij eer.komst van de Raad van de Unrra, dat hij na zijn reis door Europa de toekomst hoopvol in zag. Over het werk van de Unrra zeide Lie, dat het een aanvulling is van hetgeen in Parijs tot stand is gebracht. In 1918, aldus Lie, waren de verbonden mo gendheden niet bereid de econo mische en sociale problemen aan te pakken, die zonder twijfel hebben bijgedragen tot de poli tieke onzekerheid en het econo misch nationalisme in de jaren rna. Tot dusver heeft men een dergelijke ontwikkeling kun nen voorkomen en dat is in niet onbelangrijke mate te danken aan de Unrra. Typisch waren de volgende woorden van Lie: „Zonder de dynamische persoonlijkheid van I.aguardia (de burgemeester van New York en hoofd van de Un rra) zou de geschiedenis van 1946 er heel anders hebben uit gezien". Tenslotte is daar nog het be richt, dat Frankrijk aan de V.S. heeft verzocht aan de Siamee- sehe regeering een voorstel over te brengen om het geschil tus schen Frankrijk en Siam over de grens tusschen dat land en Indo-China voor te leggen aan het Internationale Hof van Jus titie te 's-Gravenhage. Siam heeft op dit voorstel nog niet geantwoord. De roof van de DEUTSCHE REICHSBANK Tijdens het proces tegen de nazi-organisaties is onthuld in welke mate de Deutsche Reichs bank zich heeft schuldig ge maakt aan de uitplundering van bezette gebieden. Door een enkele operatie van de S.S. in de Oostelijke bezet te gebieden verhuisde voor een waarde van bijna 180 millioen mark naar de kelders van de bank. Ook waardevolle gebruiks voorwerpen als gouden potloo- den, horloges, ringen en zelfs dasspelden kwamen daar terecht hetgeen zoo levendig het tra gische beeld van de totale uit plundering van joden en slaven voor den geest roept. .Lord Haw-Haw" gearresteerd Het Zuid-Afrikaansche depar tement van Justitie heeft bekend gemaakt, dat Eric Holm, die tij dens den oorlog bekend stond als de Zuid-Afrikaansche Lord Haw-Ha w, in Europa is gearres teerd en naar Zuid-Afrika zal worden gezonden om daar te recht te staan. .Holm sprak iede avond voor de Berlijnscne ra dio in het Zuid-Afrikaansch. Hij is in Zuid-Afrika geboren doch ging reeds voor den oorlog naar Duitschland. Hij werkte eerst als vertaler voor de Duitsehers en later als omroeper. NEDERLAND EN DE UNRRA United press meldt uit Genè ve, dat Nederland het plan zou hebben aan te dringen op het voortbestaan van de UNRRA, jie hulporganisatie der V. N. voor de door den oorlog getroffen landen. Ter eere van den verjaardag van Prinses Irene, had de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Soest in samenwerking met de Baarnsche Oranje Vereeniging een bloemencorso georganiseerd, waaraan niet minder dan 1500 kinderen deelnamen. Voor de hekken van het pa leis hadden zich honderden in woners van Baarn en Soestdijk opgesteld en ook talrijke vacan- tiegangers waren derwaarts ge togen om een glimp van dit schouwspel op te vangen. Omstreeks twee uur daalde Prinses Juliana met haar oud- ;te dochter de bordestrap, af om de commissieleden te begroeten. Prinses Irene droeg haar ver jaarscadeau, een armbandhorlo ge. met trots en keek er telkens op. Achter in de hal werd een klein blauw figuurtje zichtbaar, zeer parmantig en in 't geheel niet verlegen huppelde „Pietie" met haar vingertje in haar mond de trap af en begon vroolijk ieder een een handje te geven. Na haar gastvrouwelijke plichten te hebben vervuld, ging zij op een der traptreden staan wachten op de dingen die komen zouden. Het défilé nam een aanvang. Voorafgegaan door een muziek corps trokken de honderden kin deren voorbij, op versierde fie! sen, poneywagens, autopeds, zelfs hadden de allerkleinsten hun poppenwagens versierd. Intusschen had Z.K.H. Prins Bernhard zich ook bij de groep op de trap gevoegd. In de groote stoet liepen ook twee afdeelingen Engelsche jon gens en meisjes mee, die hier het kader van de World Friendship Association Uitwisse lingsactie een vacantie doorbren gen. Uit iedere groep bood een meisje de jarige Irene een bou- auet bloemen aan, waarvoor Ire :ne keurig in het Engelsch dank te. Het hoogtepunt van de stoet vormde een enorme ver jaardagstaart met zeven kaars jes en in het midden in oranje gespoten de naam Irene. Dank baar aanvaardde Irene dit spe cifieke verjaarscadeau. 14 Augustus Victory Day President Truman heeft 14 Au gustus tot Victory Day gepro clameerd om het einde van het wereldconflict aan te duiden, waardoor de volkeren der we reld bevryd werden van de drei ging van slavernij naar lichaam en geest. Hy deed een beroep op het volk der Vercenigde Staten om Vicfor'y-day te vieren met gebed en het hooge besluit dat de zaak van het recht, de vrij heid, den vrede en den interna tionalen goeden wil bevorderd zal worden met onverminderde en nimmer verflauwende inspan ning. dat Canada voor vrijwillige hulp aan burgers overzee al 77.000.000 dollars beschikbaar stelde? Ten behoeve van Nederland werd 1.628.000 dollars besteed. dat in het Engelsche stadje Fig- heldean bij Marlborough een skelet is opgegraven, dat naar experts verklaren van een 70- jarige man moet zijn geweest, die voor 2000 jaren stierf? dat voor het eerst aan boord vsn een repatrieeringschip een baby geboren is? Marie José Vlaanderen zag het levenslicht aan boord van de „Klipfontein", die vermoedelijk a.s. Woensdag in Amsterdam zal aankomen. MEDEDEELJNG. Op onze kantoren te Goes, Mid delburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen en Wissenkerke ligt de passagierslijst van het m.s. Klipfontein" ter inzage. Het schip dat op 14 Juli ver trokken is uit Batavia zal ver moedelijk 8 Augustus te Am sterdam arriveeren en heeft 949 repatrieerenden aan boord. Hei verdwijnen van de firma van Helle Breskens krijgt een nieuwen binnenhaven Naar aanleiding van ons be richt van 2 Augustus j.l. kun nen we over het vertrek der fa. van Melle nog het volgende me- dedeelen: Het ging er natuurlijk om of de sociale belangen van Bres kens zwaarder zouden wegen dan de bedrijfseconomische be langen van de fa. van Melle. De nieuwe minister van Eco nomische zaken Dr. Huysmans deelde mede, dat hij, toen hij nog President van de Herstel- bank -was, definitief mededee- ling had ontvangen van regee- ringszijde dat dé gemeente Bres kens zooveel mogelijk tegemoet zou worden gekomen. Hij gaf echter toe, dat er be- stuurslouten gemaakt waren, en hierdoor was de zaak langer blij ven sleepen dan strikt noodza kelijk was. Tenslotte heeft de regeering echter besloten van Melle ont heffing te verleenen. Nu van Melle echter verdwijnt zal er in Breskens een nieuwe binnenhaven gebouwd worden, terwijl er eveneens met ver sneld tempo aan den noodwo- ningenbouw zal worden begon nen. Wij hopen de lezer binnenkort meer van de nieuwe plannen mede te deelen. Indie Ned. Bommenwerper veronge.uki Een aanzienlijk aantal gewa pende Indonesische terroristen heeft op Zaterdagnamiddag een aanval gedaan op het vliegveld van Semarang. Bij dezen aan val is het eenige toestel, dat yp he„ vliegveld aanwezig was, een 'Mitchell-bommenwerper, bij het siarten door Indonesisch afweer vuur getroffen. De bemanning was echter in staat het toestel de lucht in te krijgen en ging onmiddellijk over tot de bescnie ting van de aanvallers. Daarop werd het toestel wederom getrof fen en wel in de stuurboordmo tor. Het moest toen een nood landing op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der ln donesiers werd de motor her steld en er werd opnieuw ge start om de beschieting voort te zetten. Toen werd de bommenwerper evenwel ernstig getroffen, het stortte neer in de nabijheid van het vliegveld en vloog" in brand. De bemanning, bestaande uit zps leden van de K.N.I.L., werd gedood. De verliezen van het Nederlandsche garnizoen zijn nog niet bekend, doch de terro risten hebben zware verliezen geleden. Men is de situatie thans vol ledig meester. HET WEER Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot morgenavond. Tijdelijk toenemende bewol king* met plaatselijk nog en kele onweersbuien. Wind tus schen Zuid en West. Lagere temperatuur dan gisteren. V

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1