Steiger te Walsoorden behouden Sterkte personeel van verschillende ministeries Zitting Provinciale Staten De „Prinses Irene'" 26 Augustus in de vaart Plannen inpoldering Sioedam reeds een jaar gereed Prompt 10 uur opende Vrijda morgen Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford de derde vergade ring der eerste gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland in dit jaar. Afwezig waren de heeren A. R. J. den Beer en Dubois. De steger te Walsoorden. Een viertal 'ingekomen stuk ken n.l.: a. een adres van de Besturen van de V.V.V. en R.K. Mid- denstandsvereeniging „De, Hanze" te Hontenisse '.ot instandhouding van den pro vincialen steiger te Walz- oorden; b. een zelfde adres van de N.V. Expeditiebedrijf v.h. H. Braakman en Co., Directie van de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Telegraaf" Rotterdam en c. een derde van het Bestuur van de vereeniging SAB- LOOZ (Samengestelde Bode en Lijndiensten Onderne ming Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren) te Hontenisse/Terneu zen tot alsvoren en tot om bouwing t.z.t. tot een klei neren steiger; d. het vierde van het Bestuur van de Aid. Terneuzen van den Ned. R.K. Reeders- en Sohippersbond „St. Nico- laas" te Terneuzen tot in standhouding van den pro vincialen steiger te Walzoor- den. werden gevoegd bij de algemee- ne verslagen der afdeelingen die hierna aan de orde kwamen. Allereerst werd er gesproken over het voorstel van Gedepu teerde Staten tot het gratis aan bieden van de restanten van de steigers te Stavenisse en Wals oorden aan de belanghebbende gemeenten en/of polders. De eerste die het woord hier over kreeg was Mr. H. B. Bon man (P.v.d.A.). Hij vroeg wat of er zou geschieden indien de gemeenten van het aanbod geen gebruik wenschten te maken en vroeg het voorstel te plaatsen op de agenda van de eerste vol gende statenzitting. Als tweede kon spreker het zich voorstellen dat Ged. Staten bereid is een offer te brengen. Hij stelde tenslotte voor een voudiger steiger te plaatsen. De heer van der Feltz (C. H.U.) achtte de beslissing voor den toekomst onjuist. De heer C. J. van 't W e s e n d e (K.V.P.) stelde voor verband met de verbinding nam- Zws. Vlaanderen, een eenvoudi ger steiger te laten bouwen en de kosten onder oorlogsgeweld- schade onder te brengen. Ook de heer Vercauter e$i wenschte herbouw. De heer C. Boender (St. Ger.) wenschte ook overname van den steiger in Stavenisse. Ged. Staten besloten hierop het voorstel over te nemen. De verbinding Breskens Vlisingen. Bij het voorstel van Ged. Sta ten tot het voor kennisgeving aanvaarden van het verslag van de Provinciale Stoombootdiens ten over het tijdvak 1940'45 was het Mevr. E. J. v. d. Bro e- cke de Man (P.v.d.A-) die als le voor een verbetering van de verbinding tusschen Breskens en Vlissingen pleitte. Ook het comfort baarde haar zorg en naar zij mededeelde was het levensgevaarlijk met de nu in de vaart zijnde booten bij stormweer en ruwe zee over te steken. Zij stelde voor, de „Koningin Wilhelmina", die op het oogen- blik tusschen Perkpolder en Kruiningen vaart te ruilen met de Moerdijkponten die nu de verbinding VlissingenBreskens onderhouden. Indien dit niet mogelijk mocht zijn wenschte zij een onderzoek naar de meest zeewaardige boot ingesteld te zien. Zij achtte het wenschelijk, dat in Breskens spoorkaartjes verkocht zouden worden, terwijl er eveneens een wachtlokaal moest komen, in verband rtiet het kom~r.de win terseizoen. De heer C. A. Kaan (C.H.U.) viel haar bij, maar dan over de veeren TerneuzenHoedekens- kerke, terwijl de heer P. Raas (K.V.P.) gaarne de gezonken booten in de Vlissingsche ha vens zag opgeruimd en het sala ris van het lagere stoomboov dienstpersoneel verhoogd. Ook de heer van der Pey (P.v.d.V.) zag gaarne een zoo spoedig mogelijk herstel. Nadat nog door de heeren J. Visschers (P.v.d.A.) en U. Kremer (C.P.N.) aangedron gen was op een kostelooze ver binding tusschen de eilande' aan de Oosterschelde, waarbij de laatste de financieele positie op de „tweede plaats" wilde zien, was het woord aan den öe deputeerden den heer A. L. S Lockefeer. Mr. Mes legt de eed op ecu draagbaar af. Voordat deze echter met spre ken kon aanvangen deed zich een bijzonder voorval voor. Het, door een ziekte aan het bed ge kluisterde, Katholieke nog niet bevestigde lid van Ged. Staten, Mr. Dr. A. J. M. M e s, liet zich op een draagbaar voor de groe ne tafel dragen, waar nij de eed met krachtige stem wis', af te leggen, zoodat hij toch alsnog als lid bevestigd werd. De heer A. L. S. Locke feer, beantwoordde nu de ver schillende sprekers. Wat de vraag van Mevr. van de Broe- cke betrof, hier was zeker de aandacht aan geschonken, maar de% materiaalpositie noopte Ged. Staten een zekere tijdsduur in acht te nemen. Spr. deelde verder mede, dat de. verschillende punten onder oogen zouden worden gezien. Met het benoemen van een ccm missie van onderzoek ging hij niet accoord, daar hij Ged. Sta ten capabel genoeg achtte dezen toestanden zelf te onderzoeken. Zich tot den heer Kaan wen dende, deed de heer Lokt f e e r mededeeling, dat op Augustus de „Prinses Irene" tusschen Hoedekenskerkc en Terneuzen ingezet zal worden, er komen 6 kostelooze vaarten per dag die allen aansluiting zullen geven op de Nederland- sche Spoorwegen. Aan Rijkswaterstaat was ge vraagd de wrakken bij yiisin- gen te lichten, hier was echter nog geen gevolg aan gegeven. Wat de loonen betrof, hier deed spr. toezegging dat deze verbeterd zullen worden. Hierna volgde nog een discus sie waarbij Mevr. van de Broe- cke gesteund door den heer Kaan, den heer F. Schets (K.V. P.) en den heer L. P. van Oor schot op h%t onhoudbare vai genoemde toestanden wees. De heer Lockefeer (Lid van Ged. Staten) deed hierna toezegging tot onderzoek deelde mede, dat de „Prins Willem I" eveneens op de lyn VlissingenBreskens zal wor den ingezet. Mevr. van de Broecke trok hierop haar voorstel tot benoe ming van een commissie voor onderzoek terug. Tarief brug TbolenAuvergne- polder. Nu volgde een langdurige dis cussie over het voorstel tot be stendiging van het tarief voor heffing van het verkeer over de brug van Tholen naar Auverg- nepolder. De heer Boender (St. Ger.) hoopte, dat, indien het herstel van de brug lang mocht duren, geen procedure zou worden gevolgd, doch er in overleg met gemeentebestuur of Rijk zou worden getreden. Het college wenschte echter het voorstel van den heer Boen der niet aan te nemen. Het werd hierop in stemming gebracht en met 24 tegen 12 stemmen ver worpen. Het voorstel tot verhooging van het Provinciaal Subsidie in de vervoerskosten voor leerlin gen van scholen voor Buitenge woon Lager Onderwijs werd m. a.s. evenals het voorstel tot het opnemen van kasgeld aangeno men. Prov. Begrooting '45 en '46 Het voorstel' tot het voor ken nisgeving aanvaarden van de Prov. Begrooting van de inkom sten en uitgaven voor de dienst jaren '45 en '46 gaf ook weer aanleiding tot langdurige dus- cussies. De heer Oorschot (P.v.d. A.) hield een beschouwing over het herstel der Provincie sprak zeer pessimistisch over de finanfcieele positie. Hij drong eveneens aan op verschillende verbeteringen voor de arbeids contractanten en zag ook gaarne de pensioenen van het tramper soneel verbeterd. Spr. wenschte eveneens spoed gezet achter de inpoldering van Sloe en Braak man, zag gaarne de schoolart- sendienst verbeterd, het salaris van de onderwijzers en Prov. arbeiders verhoogd en wees op de onbillijkheid dat Belgen en Statenloozen, die in ons land wonen geen oorlogsschadevevgoe ding krijgen. De heer D. Kodde (St. Ger.) zag gaarne de lasten, die de Zeeuwsche bevolking dragen moet, over het geheele Neder- landsche volk verdeeld. Ook de heeren van der Feltz en A. H. S. Sterner- d i n g (C.H.U.) sloten zich bij vorige spr. aan. Na de pauze, die tot half drie gehouden werd, sprak de heer de Baar (P.v.d.A.) die zijn on tevredenheid uitte over de schoolartsendienst. De heer Raas, sprak weer over de inpoldering van het Sloe en zijn Fractiegenoot de heer F. Schets (K.V.P.), sloot zich bij hem aan. Ook hij wenschte gaarne een billijke verdeeling van de lasten door het oorlogsgeweld opgere zen en wenschte mogelijke richt lijnen voor alle waterschappen. De heer P. V. M. V e r c a u- V acantieprajzencontrêle Ambtenaren van de prijzen- controle ten behoeve van vacan- tiegangers, bezoeken niet alleen de hotels en pensions, maar ook de gasten, wanneer deze in hun woonplaats zijn teruggekeerd. Uit de gehouden controles is gebleken, dat er pensionhouders zijn, die niet schromen hun gas ten te vragen bij een eventueel bezoek van de prijzencontrole een bepaald bedrag te noemen, maar hen in werkelijkheid twee maal zooveel laten betalen. Waarschuwing voor Tuinbouwers Tegen den Wortelvlieg of Peen- vlieg dient men uiterlijk 7 Aug. zoo mogelijk eerder den grond van het met zomerworte- len beteede land te bespuiten met een oplossing van één pro cent „Forbiat", voor zoover dit verkrijgbaar is. Men moet met een hoeveel heid van twee liter een vierkan temeter bespuiten. Een tweede waarschuwing voor de laatste bestrijding volgt over twee weken. teren (K.V.P.) wenschte ver betering der wegen en electri- citeitsvoorziening in Zws. Vlaan deren, terwijl Mevr. van de Broecke de Man (P.v.d.A.) het onmogelijke van de toestand der kaden in Breskens wees, daar deze veel te laag zijn. Mr. A. J. A. v. d. W e e 1, be antwoordde hierna de vragen en deed verschillende toezeggingen. Inpoldering van 't Sloe. De heer C. Philipse even eens Gedeputeerde beantwoord de de vraag van den heer Raas, die o.a. ook nog had gevraagd, hoe het met de arbeiders stond, die wel e enroode band om hun pet dragen en toch niet weien of ze Provinciaal arbeider zijn. Van dit pettenpraatje werd echter vlug afgestapt en sprak de heer Philips over de inpolde ring van het Sloe. De plannen hiervoor zijn reeds meer dan een jaar gereed. Doch de uitvoering laat nu eenmaal op zich wachten gezien het feit dat de Walcherschc werkzaam heden alleen al 4000 arbeiders kost. Hierna werd de zitting geslo ten. Er zijn vergelijkingen te :rek- personen werkzaam. Personeel ken tusschen het laatste jaar vóór de oorlog en thans, waar bij bij de uitgaven rekening moet worden gehouden met de uitbreiding van het personeel. EU1TENLANDSCHE ZAKEN. Het personeel op het minis terie is slechts met 13 toegeno men, het vaste personeel in den buitenlandschen dienst is sinds 1939 met 40 personen vermeer derd. Personeel 1940: 224; 1946 346. Persoseelsuitgaven resp. 1.021.000 en 2.029.000 gulden. JUSTITIE, Men houde er rekening mee dat het aantal gevallen voor de ze afdeeling gestegen is. Perso neel 1940: 5188; 1946: 32.017. Uit gaven resp. 11.613.000 en 32.940.000 gulden. BINNENLANDSCHE ZAKEN. Personeel 1940: 733; 1S46: 5678. Uitgaven resp.: 2.046.000 en 10.717.000 gulden. Bij dit hoofd stuk is ondergebracht de tijde lijke overbruggingstoelage voor het geheele rijkspersoneel ten bedrage van 30.000.000 gulden. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Perosneel 1940: 4160; 1946: 5113 uitgaven resp. 11.170.000 en 18.706.000 gulden. FINANCIEN. De nieuwe maatregelen op fis caal en financieel gebied heb ben een aanzienlijke uitbreiding den belasting- en domein- dienst noodzakelijk gemaakt. Hier werken thans ruim 17.000 personen. tegenover vroeger ruim 13.000. Personeel 1940: 13.520; 1946: 19.969. Uitgaven resp.: 28.947.000 en 67.134.000 gulden. OPENBARE WERKEN EN WEDEROPBOUW. Waterstaat 1940: 5151; Openbare Werken en Wederopbouw 1946: 10.022; Verkeer en Energie: 3044. Uitgaven Watrstaat: 540.000 en Openbare Werken en Weder opbouw: 23.776.000; Verkeer en Energie: 7.988.000 gulden. VERKEER EN ENERGIE. In totaal zijn hierbij werk zaam ongeveer 2300 man, een belangrijke stijging van het aantal wat hier voor den oorlog werkzaam was. HANDEL EN NIJVERHEID Personeel Economische Zaken 1940: 5424; Handel en Nijverheid 1946: 12.669; Scheepvaart 322. Uitgaven Economische Zaken 1940: 7.279.000; Handel en Nij verheid: 33.860.000: Scheepvaart 871.000 gulden. LANDBOUW, Personeel 1946: 7951. Uitgaven 1946: 22.756.000. OVERZEESCHE GEBIEDS- DEELEN. Het personeel van dit minis terie is afgenomen. Personeel Koloniën 1940: 253; Overzeesche Gebiedsdeeflen 1946: 203. Uitga ven resp.: 656.000 en 639.000 gulden. ALGEMEEN BURGERLIJK PENSIOENFONDS. De p,ersoneelsvermeerdering is toe te' schrijven aan de groote toename van het rijkspersoseel. Personeel 1S--0: 226; 1946: 380. Uitgaven resp. 432.000 en 776.000 gulden. LANDBOUWCRISISFONDS. De gegevens van 1939 zijn niet opgenomen, daar deze zijn ver brand en het personeel van dit fonds niet was opgenomen in het overzicht en het C.B.S. van 1939. Personeel 1946: 10.870. Uit gaven 1940: 5.472.000 en in 1946: Hulp voor Zeeuwsche Kindertehuizen De minister van sociale zaken heeft van. het „American Relief for Holland" het bericht ontvan gen dat deze instelling een lijst van Nederlandsche kindertehui zen heeft opgemaakt, welke te huizen in aanmerking komen voor een speciale hulpverlee ning door middel van goederen zendingen ter waarde van 200.000 dollar. Op de lijst staan o.m. Vereeni ging „Kinderzorg" en „St. Jo zef" te Middelburg, „Zeehospi tium", „Zonneveld" te Oostka- pelle, Vlissing's kindertehuis te Yerseke. het Weeshuis te Zierik zee, slot „Haamstede" te Haam stede en het Jongenshuis te Hansweert. Vliegveld Haamstede De Rijksluchtvaartdienst werkt plannen uit voor het definitieve herstel en vergrooting van het vliegveld Haamstede. Gehoopt wordt, dat zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden een be gin kan worden gemaakt. Het grondonderzoek, dat vorige maand heeft plaats gehad, heeft een goed resultaat opgeleverd. Thans is men bezig met het vervoer van de 1780 tankmijnen naar de haven van Burghsluis, vanwaar deze met een L.T.C. worden afgevoerd en in zee ge stort. 4200 Jeeps voor Nederland In den Haag zijn 75 jeeps aan gekomen, het eerste deel van 4200 jeeps, die door het Ministe rie van Overzeesche Gebiedsdee leu en de Importfirma Siebarg uit Amsterdam zijn aangekoent uit de dump te Suipes bij Reims. Van deze 4200 zijn er 2400 oe- stemd voor Nederlandsch-Indië. Do overige 1800 zijn bestemd voor verdeeling in Nederland worden hier te lande gere viseerd. Van dit aantal komen 455 jeeps ter beschikking van overheidsbedrijven, als rijkspo litie, brandweer, Rooae Kruis, 20') van landbouwers om dienst te doen als lichte tractoren, 300 he Ministerie van Marine, terwijl het restant is toegewe zen aan industrieele en particu liere bedrijven. Bij den wederopbouw zijn 2711132.169.000 gulden. Vragen aan Ministers Het Tweede Kamerlid de heer Mol heeft aan den Minister van Openbare Werken en Wederop bouw de volgende vragen ge steld: 1 is het den Minister bekend: dat er groote ontvredenheid be staat over de onvoldoende ver strekking van glas ten behoeve van de duizenden woningen in de door den oorlog getroffen ge bieden, welker vensters raeds bijna twee jaar lang met nood materiaal zijn dichtgespijkerd. Dat voor de afgeloopen maand we! is waar op papier een groo tere glastoewijzing werd ver strekt, doch dat deze toewijzing niet werd gedekt door beschik baar glas, terwijl wel glas ver kregen kan worden in den zwar ten handel? 2. Is de minister niet van mee ning, dat deze toestand onduld baar is niet alleen uit een oog punt van billijkheid jegens de gedupeerden, doch ook met het cog op de volksgezondheid, wel ke in de getroffen gebieden ern stig wordt bedreigd, met name door de tuberculose, terwijl de in deze gebieden bestaande over bevolking, ook van deze geblin deerde woningen, juist extra- voorzieningen voor de toetre ding van licht en lucht noodig zou maken? 3. Zoo ja, is de Minister be reid afdoende maatregelen te ne men om het tempo en den om vang van de glastoewijzing voor de getroffengebieden zoo op xe voeren, dat nog vóór den aan staanden winter een redelijke toestand op dit terrein kan wor den bereikt.?

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4