VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Boetzeiaar over Duitschland Nieuwe rechtsorde voor Ned.-indië Nieuw Belgisch ministerie Masarïjk over minderhedenkwestie Maandag 5 Augustus 1946 8e JAARGANG NUMMER 389 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koeke bakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. TeTefoon 3Ï63. Gironummer 41035? EISEHHOUWER'S PERSOONLIJKHEID In een kort couranten artikel tje kan uitteraard niet dieper op iets worden ingegaan. Maar enkele flitsen willen we geven zooals ze ons zijn tegemoet ge komen uit een drietal bespre kingen over belangrijke perio den van Eisenhowers leven. De redacteur van het New Yorksche dagblad „P.M.", Ralph Ingersoll, heeft in een boek, „Topsecret" genaamd, zijn oor logsherinneringen geboekstaafd. Daarin speelt ook Eisenhower een belangrijke rol. Wij laten nu daar de tendens van zijn boek: hij wil bewijzen dat ei genlijk niet Eisenhower de groo te man is geweest, doch gene raal Bradley. Dit betoog is vol doende tegengesproken, en doei voor ons niet verder ter zane. Maar diverse bijzonderheden zijn aardig om eruit te vermel den. Dit laatste geldt ook een boek van Harry Butcher, Eisenhower's adjudant, die schreef „My five years with Eisenhower". En nu komt als derde Beedle Smith, die Eisen hower's chef van den staf was, zijn herinneringen publiceeren in de „Saturday Evening Post" Eisenhower is een eenvoudig man gebleven, zeiden we reeds, ook toen hij een der allergroot sten was geworden in de gehee le geallieerde wereld. Een aardig staaltje. Hij zal gaan logeeren op een groot Engelsch landgoed. deftige butler zal zijn koffertje uitpakken. En hij vindt er niets in dan een pyama, een tanden borstel scheergerei en nog een paar kleinigheden. Een ander maal zal hij een ko ninklijk slot gaan bezoeken Toevallig zijn de koning en de koningin aanwezig. Deze, ken nende zijn verlegenheid, beslui ten, weg te duiken in den tuin van hun eigen kasteel, om hem niet in moeilijkheid te brengen. Butchers boek toont Eisenho wer als eigenlijk een groote kwajongen, die gymnastiektruc- jes uithaalt voor zijn staf, en die met groot élan een revolver jacht begint op een rat, die men in zijn badkamer ontdekt heeft. Als Eisenhower zijn triomf tocht door New York zal aan vangen, moet de naast hem zit tende generaal Marshall hem toevoegen: „Sta op, opdat menschen je kunnen zien". Hij had daar in zijn eenvoudigheid niet aan gedacht. Dat Eisenhower ondanks zijn bescheidenheid toch niet aarzel de, de volle verantwoordelijk heid te aanvaarden, wanneer zijn plicht als opperbevelheb ber en zijn inzicht in den toe stand hem er toe drong, blijkt uit zijn levensbeschrijvingen zonneklaar. Toen de vraag: „Zal de invasie worden doorgezet?" zeer dringend was geworden, omdat luchtmachtautoriteiten tot het oordeel waren gekomen, dat de parachutisten '-en de zweefvliegtuigtroepen te zware verliezen zouden leiden, heeft Eisenhower de beslissing geno men: .„Wij gaan naar het vaste land van Europa", en hij redde daarmee onze wereld. Toen de vraag rees: „Zullen de Duitsche spoor wegknooppum ten worden gebombardeerd of niet?", en zoowel Churchill de Fransche generaal Koening adviseerden, het niet te doen, omdat de burgerbevolking er door zoozeer zou worden geteis terd, durfde Eisenhower beslis sen „het gebeurt", wel wetende dat anders Duitschland niet kon worden vernietigd. Eisenhower, een man van for maat. En zijn persoonlijkheid dwingt eerbied af. Red. De Vredesconferentie Protest van Cuba Het nieuws uit Parijs is zeker wel interessant. Zoo had een medewerker van Agence France Presse een on derhoud met den Nederland- schen minister van Buitenland- sche zaken, Baron van Boetze- laer van Oosterhout. Van Boet- zelaar verklaarde, dat het vre desverdrag met Duitschland voor Nederland het belangrijkst blijft. Ik voor mij geloof niet, aldus van Boetzelaer, dat Duitschland in talrijke staten verdeeld kan worden, tenzij de geallieerden het ten minste 20 jaar bezet houden, hetgeen zeer onwaarschijnlijk is. Wij vragen/ kleine grenswijzigingen mei Duitschland. Deze zijn op he? oogenblik in studie. Het scheppen van een te grootp Duitsche minderheid zou onver mijdelijk een bron van conflio- ten voor de toekomst beteek^- nen, aldus van Boetzelaer. Inmiddels is een protest vap Cuba binnengekomen en wel te gen het feit dat dit land var de vredesconferentie is uitgesfro ten. De nota zegt o.a., dat Cuba pe gemeenschappelijke verklaring der Vereen. Volken op Januari 1942 heeft onderteekend, waar bij de geallieerden beloofden geen aparte vrede of wapenstil stand met de vijandelijke staten te sluiten. In de nota wordt ver klaard, dat het houden van een vredesconferentie zonder dat alle staten, die met de as in oor log waren, daaraan deelnemen, een „schending van de gemeen schappelijke overeenkomst dei Vereen. Volken beteekent". Dc vlootcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers der vier groote mogendheden, is nog niet eens kunnen worden over de verdeeling der Italiaansche vloot. De Sowjet-Russen zijn, naar men meent, voor loting, maar de Engelschen verzetten zich hiertegen. Men verwacht De pers over de kwestie VIETNAM De radicale en conservatieve pers kenschetst de houding der Vietnamsche delegatie als „chan tage". Onder den kop „Moeten wij den in toestand in Indo-Chi- na berusten?" breekt het radi cale blad ,,L' Aurore" een lans voor samenwerking in plaats van imperialistische politiek schrijft: „Een politiek van menwerking is ook in het be lang van die landen, die, zooge naamd zichzelf bevrijdend van het Fransche imperialisme, het gevaar loopen morgen aan den dag ten prooi te vallen aan an dere soorten van imperialisme die machtiger en veeleischender zijn." Over admiraal Thierry D' Ar- genlieu schrijft het socialistische orgaan „Le Populaire": „Op het zelfde moment, dat te Fontaine- bleau met Vietnam onderhande lingen worden gevoerd over Vietnams onafhankelijkheid en zijn plaats in de Fransche unie, waagt een Fransche autoriteit etn houding aan te nemen, waar van hij weet, dat zij in strijd is met de officieele politiek der regeering. Indien hij erop had willen aanleggen de conferentie te doen mislukken dan had hij niet anders moeten handelen". He: uiterst-linksche blad „Fran- sche-Tireur" schrijft: „Thans moet de Fransche regeering kie zon tuschen Dalat en' Fontaine- bleau, dus m.a.w. tusschen een verholen terugkeer naar het ko loniale systeem, dat reeds lang door de feiten achterhaald is, een constructieve politiek van samenwerking met Viet nam." daarom, dat de drie lijsten naai den Raad van Ministers van bui tenlandsche zaken terug verwe zen zal worden. Belangwekkend is ook de mee ning van Evatt over de meerder heidskwestie te vernemen. Zoo men weet is Evatt der. Australischen minister van bui tenlandsche zaken en heeft hij zich als de spreekbuis voor de kleine staten opgeworpen. Evatt zeide o.a.: „Het is niet zoo, dat wij de verdragen dooi de eenvoudige meerderheid be slist willen veranderen, hoewel dat misschien eigenlijk noodig zou zijn. Dat zou van de omstan digheden kunnen afhangen. Wij vragen (als kleine staten) als numerieke meerderheid en niet als individueele machten om het principieele recht met den Raad van Ministers van buitenland- sche Zaken te kunnen overleg gen. En hoe gaat het nu eigenlijk met de vredesconferentie? Byr nes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, meent dat de conferentie schit- ternde vorderingen maken. Amerikaansche pers is minder uitbundig en spreekt van een „gematigd optimisme". Andere bladen waren daarentegen scep tisch gestemd. Maar er zijn al tijd zwartkijkers. „V/ij kinderen van Nederland, uit Noord en Oost en Zuid en West, wij wenschen aan Prinses Ireen op haar verjaardag 't lerbest." Prinses Irene wordt vandaag zeven jaar en Zaterdag zonden meer dan duizend Nederland- sche kinderen haar een felicita tie prentbriefkaart, voorzien van bovenstaande tekst, ontworpen door den 16-jarigen H. Gijsbers. Al deze kaarten zijn boven de gebruikelijke porto gefrankeerd met een nationale hulpzegel, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan de oorlogsslachtof fers en ter voorziening in de oorlogsnooden. Neaertandsch Inaie Instelling van een Commissie-Generaal De Regeering heeft een wets ontwerp ingediend tot instelling van een Commissie-Generaal. De overweging luidt, dat het wenschelijk is gebleken een com missie-generaal in te stellen wel ke, tijdelijk belast met de uit oefening van bevoegdheden van het opperbestuur, de voorberei ding zal hebben te bevorderen van een nieuwe rechtsorde voor N ederlandsch-Indië. Artikel 3 zegt: 1 De Commissie-Generaal neemt onze instructie en onze aanwij zingen in acht bij de uitvoering van hare opdracht. 2 Deze betroffen in het bijzon der de opdracht der Commissie- Generaal terzake van: a. de voorbereiding van een nieuwe staatkundige ordening voor Ned. Indie en in verband daarmede van de Rijksconferen tie; b. besprekingen met van ouds bestaande en met nieuw gevorm de staatkundige organisaties, zoomede met vertegenwoordi gers van de verschillende vol keren en bevolkingsgroepen, be trekking hebbende op de vesti ging van de toekomstige staat kundige verhoudingen binnen Moerdijkverkeersbrug gereed Bij den Moerdijk is de tweede aan de verkeersbrug uitgeleen de spoorbrugoverspanning naar de spoorbrug teruggebracht ter wijl een nieuwe overspanning in de verkeersbrug is geplaatst. De manoevre is ook ditmaal zonder eenige hapering verloo pen. De verkeersbrug is nu ge heel compleet. Aan den spoor brug mist nog een boog, welke op de hulppeilers gereed staat. De verkeersbrug is wederom voor het verkeer opengesteld terwijl aan de spoorbrug de laatste werkzaamheden worden verricht om tijdig gereed te zijn voor de officieele opening op 24 Augustus en de ingebruikneming op 26 Augustus. het Koninkrijk. c. aanrakingen met vertegen woordigers van volkenrechtelij ke organisaties en bevriende mogendheden. Aahslag voorbereid op Truman? Volgens een Associated Press bericht uit Washing ton is een niet-geidentifi- ceerde man gearresteerd op grond van het feit dat hij president Truman naar het teven zou hebben gestaan. Burgemeester Camille Huys- mans is er in geslaagd binnen 48 uur een ministerie samen te stellen. Voorzitterschap van den mi nisterraad: Camille Huysmans (soc.); Buitenl. zaken en Buiten landsche handel Paul Henri Spaak (soc.); Economische za ken Henri Libaert (Lib.); Weder uitrusting, Prof. de Groote (tech.); Financiën, Jean Vau-« thier (techn!); Begrootingen, Jo seph Merlot (soc.); Ravitaillee ring, Edgar Lalmand (comm.); Justitie, Albert Lillar (lib.); Openbaar onderwijs, Herman Vos (soc.); Landsverdediging, Lt Kol. de Freaiteur (techn.); Ar beid en sociale voorzorg, Leon Elie Troclet (soc.); Koloniën, Ro bert Godding (lib.); Volksgezond heid, Dr. Albert Marteaux (comm.); Landbouw, Rene Le- febvre (lib.); Wederopbouw, Jean Terve (comm.); BinnenL zaken, Auguste Buissret (lib.); Verkeerswezen, Ernest Rong- vaux (soc.); Invoer, Paul Kron- acker (techn); Openbare wer ken, Jean Brorremans (comm.) Er is nog geen vice-president van den ministerraad benoemd. Verkiezingsrelletjes in Amerika Achttien personen werden ge wond tijdens verkiezingsrellet jes in het stadje Athens in Te- nessee, dat nu in handen is van „Amerikaansche soldatenparti- sanen". De gewonden behooren tot de tegenpartij der soldaten. Het gevecht duurde zes uur en eindigde met een nederlaag van de plaatselijke autoriteiten: als oorzaak van de ongeregeldhe den staat de- negerhaat in het zuidelijke deel der Vereenigde Staten op den achtergroiid. Fe derale strijdkrachten zijn naar het plaatsje onderweg. DOCUMENTEN VAN HAGENA GEVONDEN Volgens een verklaring van het- Britsche Ministerie van Ko loniën heeft de Palestijnsche re geering een tweetal documenten van de Hagana (Joodsche onde>-- grondsche beweging in Palesti na) gevonden, waarin weliswaar het opblazen van het Koning David Hotel wordt veroordeeld, doch die instructies voor de Jo den inhouden ten aanzien van hun gedrag bij razzia's. In de plenaire zitting der Pa- rijsche conferentie trad de Tsje chische Minister van Buiten landsche Zaken, Dr. Jan Masa- ryk, als eerste spreker op. Hij zeide, dat de ontwerp-vredes- verdragen, door de Groote Vier opgesteld, het resultaat van lan ge en somtijds moeilijke bespre kingen waren. „Zij zijn", zoo zei de Masarijk, „een compromis tusschen verschillende standpuh ten en wij zullen dat voor oo- gen houden wanneer wij gaan deelnemen aan de besprekingen die volgen. Een ding wil ik on der de aandacht van deze ple naire zitting brengen. Het is zeer moeilijk, het volk van Tsje cho-Slowakije te bewegen, ver dragen t.a.v. minderheden, als b.v. de Verdragen van 1919 en I, in overweging te nemen, lederen Tsjecho-Slowaaksche re geering, die het volk daartoe trachten te dwingen, zou waarschijnlijk naar een andere betrekking moeten uitzien. Wij hebben genoeg en meer dan genoeg van intrigeerende minderheden gehad. Wat er in Tsjecho-Slowakije als gevolg van het drijveti van zijn buur man in het Zuid-Oosten een satelliet van het begin af aan is geschied, is historisch ge noegzaam bewezen. Wij hopen dat onze stem door onze 20 co- belligerenten gehoord zal wor den. Wij zullen betoogen, dat, wijl de oude methoden gefaald hebben, het noodzakelijk zal zijn nieuwe wegen te vinden en voor zoover het Tsjecho-Slowa kije betreft, van duurzamen aard." Masaryk zeide verder, dat Tsje chen en Slowaken in een demo cratie willen leven, welke zij willen verkrijgen op een wijze die niet strijdig is met het hand vest van de V.N. Hij sprak uit voerig over den steun aan de zegevierende geallieerde legers, op grond waarvan Tsjechoslowa kije met optimisme de resulta ten van de vredesconferentie tegmoet ziet. HET WEER Warm weer met aanvanke lijk weinig of geen bewol king en zwakke wind, later toenemende bewolking met kans op onweer.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1