TRIBUNAAL GOES Blonde Jet als MATA HARI G Schermutselingen in den Archipel SPORT Driemaal is scheepsrecht. De eerste drie zaken, die Don Aerdagmorgen behandeld wer den hadden tot gevolg directe invrijheidstelling van den of de beschuldigde. De eerste zaak was die tegen Adriana M. Paardekooper, 27 jaar kokkin te Wemeldinge, die te Veere en Wemeldinge vooi de weermacht hoofd van het keuken personeel was en vriend schappelijk omging met leden van de weermacht. Op vragen van den voorzitter zeide besch. dat zij wel een Ausweiss had om steeds op straat te kunnen komen, maar dat zij die niet ge bruikte om berichten over brengen. Zij bekende ook wel met Duitschers omgang te heb ben gehad. De verdedigster, mr. Anne Bolle, zeide, dat het verkeerd was van haar cliënt om zich vrijwillig voor dit werk aan te melden, maar het is wel typisch, dat uit Veere, waar zij 3 tot jaar werkte geen klachten zijn vernomen, doch wel uit Wemel dinge, waar zij slechts kort werkte bij óe Duitschers. Zij heeft altijd hard gewerkt voor haar ouders, eerst op het land, daarna in huis, eerst later voor de Duitschers, maar bet is flink van haar geweest te zeggen er genoeg van te hebben. Nimmer heeft zij iemand aangebracht, wat zij makkelijk had kunnen doen, want zij wist veel over verschillende personen. Na de bevrijding is zij 4 dagen gevan gen gehouden en daarna is zij gaan dienen bij de familie Baak ie Goes, Berst in Maart 1945 is zij weer eens gehoord, maar pas in October plotseling opgepakt, zij zit dus bijna 10 maanden. Spr, bepleitte haar onmiddellijk in- heidstelling, waartoe het tribu naal in Raadkamer besloot. Vervolgens kwam de 64-jarige Johannes G. Wattem, banket- hakker te Goes voor het tribu naal. Hem was ten laste gelegd dac hij eerst in 1933 licl werd van de NSB en nadat hij weer bedankt had in 1939, opnieuw toetrad. Bij de ondervraging zei de besch. dat zijn zaak reeds tijdens zijn eerste lidmaatschap achteruit is gegaan. Hij bekent' nu verkeerd te hebben gehan deld. De voorzitter zegt, dat; besch. samen ging met Mussert, die zi. een landverrader was door zijn medegaan met Hltlei Mr. A. H. Kuipers, verdediger van Wattez, zegt, dat de zaak van zijn cliënt niet alleen ach teruitging omdat hij N.S.B.-er was, maar de achteruitgang is verhaast door zijn toetreding in 1833, en dit bracht zijn faillis sement in 1937. Toen dacht be sch. zich te kunnen redden door weer N.S.B.-er te worden, maar hij was dit zeer matig. Nu heeft hij op zijn hoogen leeftijd reeds 13 maanden gezeten en spr. acht dit toch wel voldoende. Hij vraagt invrijheidstelling, aartoe het tribunaal overgaat. De 59-jarige koopman F, W. Koomam uit Goes wera vooral omgang met de Duitschers ten laste gelegd, maar bovendien zou hij ook een zekere Son heb ben bedreigd met Vught, terwijl hij hem zou hebben uitgeschol den voor leider en propagandist dei communisten, terwijl hij ook andere verkeerde, althans' onvoorzichtige uitlatingen zoui hebben gedaan. Mr. R. Dirven, verdediger van dezen derden wees er in het al gemeen op, dat het toch in hel gewone recht niet zal voorko men, dat men iemand 22 maan den in voorarrest houdt. Men is z.i de rechtstaat kwijt geraakt. Met van Son ontstond de ruzie in verband met den zwarten handel; doch volgens pleiter heeft K. dezen niet ern stig bedreigd. Besch. is zelf tweemaal door de Duitschers in de cel gezet. Ook deze advocaat vraagt voor zijn cliënt in vrij heidstelling en door dit toe te staan, maakt het tribunaal er scheepsrecht van. Wr«r een ander drietal. Des middags kwamen hel eerst twee ndvocaatlooze zaken voer. De 33-jarige bMmkwee- kersknecht A. Kant uTt Kapeile Was de eerste, die geen verde diger had genomen. Ke-m was] ten gelegd lidmaatschap van de NSB. de W A. en dt en verspreiden van de Zeeuw- sche stroom en zich aansluiten bij de Vrijwillige Hulppolitie. Op vragen zoowel van den voor zitter als van de beide leden vaa van het tribunaal kan K. niet zeggen hoe hij er toe gekomen is aan dit alles mede te doen. De 55-jarige Cornelia J. Mal- lekoot geb. van Doorn, werkte voortsvoor W.H.N. door collec teeren en namen op te schrij ven van hen, die niéts gaven, terwijl zij met N.S.B.-ers om ging' en bijeenkomsten van De- weging en mantelorganisaties mede maakte. Dit alles volgens de dagvaarding. Toen besoh. ver schillende onderdeelen anders wilde voorstellen, en de beide, heeren van het tribunaal de Ron en Buijs haar verweten dat zij stond te liegen en daarmede haar zaak niet diende kwamen de waterlanders voor den dag. De laatste van dit drietal was de 53-jarige meubelmaker Ple- ter J. Clement te Goes, deze stond terecht wegens het wachtsroan werkzaam te zijn ge, weest voor de weermacht. De besch. betreurde het, maar kon het niet ontkennen, waarna ook zijn echtgenoote inlichtingen kwam verschaffen. Het laatste bedrijf tevens herhaling. Ten slotte kwam na een twee de onderbreking tengevolge van een weigering van een boot op de Westerschelde, de 55-jarige W. B. v, d. Berg uit Rilland-, Bath voor, die zich in gesprek ken pro-Duitsch zou hebben uil gelaten, zekeren Korstanje ovei gehaald zou hebben zich bij de N.S.B. aan te sluiten, omgang had met den N.S.B.-er van Gors sel, Vova las, opzichter of voor man bij de palenzetterij is ge weest en zijn radiotoestel niet had moeten inleveren. Geduren de geruimen tijd werd v. d Baan een verhoor onderworpen en daarvan en van zijn antwoor den teekenen wij aan, dat hij als INKWARTIERING VAN POLITIE. De Burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat de in kwartieringsbiljetten afgegeven ten dienste van de inkwartiering van politiepersoneel tijdens de landbouwtentoonstelling te Goes voor 10 Augustus 1946 op de Ge meente-Secretarie, Afdeeling Al- gemeene Zaken moeten ingeleverd. Inkwartieringsbiljetten ingele verd na 10 Augustus 1946 kunnen, niet meer voor betaling in aan merking komen. Goes 1 Augustus 1946. De Burg. voornoemd, W. C. TEN KATE het toestel te mogen houden, maar dat hij het toch inleverde; dat hij verklaarde nooit met Duitsche militairen te hebben omgegaan. Aan het toezicht bij de palenzetterij heeft hij niets verdiend. Hij weet niet of er on der degenen, die over hem klach ten indienden vijanden van hem zijn, hij kent ze niet allemaal. Nadat ook zijn vrouw vrij uit voerig was ondervraagd, kwam mr. P. C. Adriaanse aan het woord, die begon met er op te wijzen, dat v. d. B. reeds 22 maanden geïnterneerd is en dat voor een geval waarvan zoo wei nig vast staat. Ten eerste is er geen wettig bewijs, dat v. d. B. pro-Duitsch was en ook niet dat hij Korstanje dwars heeft geze ten. Zeker heeft hij wel eens iets gedaan, dat hij wellicht be ter had kunnen laten, maar bijv. het lezen van Vova is op zich zelf toch geen bewijs van ver keerd zijn; want dan zouden ei talioozen zijn, die toch ook we) eens kennis namen van dat blad zonder er mede in te stemmen. Dat hij gezien zijn gezondheid niet zelf aan het palenzetten werd gezet, doch er bij schrijven moest, is toch ook geen misdaad. Pleiter vraagt voor v. d. B. zoo mogelijk niet alleen directe in vrijheidstelling. doch ook direct uitspraak. Het eerste deed het tribunaal doch de uitspraak werd in déze eveneens als alle behandelde zaken bepaald zakenman gerust kon aanvragen op 15 Augustusl EKLEED IN een fraaien bruinen bontmantel ver scheen de 43-jarige mevr. H. W. Zuui-van Dongen uit de Frans van Mierisstraat te Am sterdam in het verdachtenbank je van het Amsterdamsche Bij zonder Gerechtshof. Een mysterieuze verschijning, deze vrouw, die goed van den tongriem gesneden, in voorbeel dig uitgesproken Nederlandsch zich heftig verweerde tegen zich opstapelend uiterst bezwa rend getuigenmateriaal. Hieruit kwam eensdeels naar voren, dat zij dikwijls Joodsche onder duikers had verzorgd, waardoor zij zoowel van de onderduikers zelf, als van de menschen die hun onderdak verschaften, het volste vertrouwen genoot, an derdeels, dat zij het geweest moet zijn, die vijf onderduikers met naam en adres aan den Am sterdamschen Sicherheitspolize: verraadde en bovendien van dc drie Eindhovenaren, W. van Hees, brigadier van politie, bij wien de drie joodsche vrouwen waren ondergedoken, W. Duvig neau, hoofdrechercheur en den rechercheur van Kuyk, vermeld had, dat zij illigaal werk ver richtten, joodsche goederen be waarden en wapenen verbor gen hielden. Dientengevolge waarschuwde de S.D. te Arn hem per telex de S.D. te Eind hoven en werden alle betrokke nen gevangen genomen. Twee van de drie joodsche vrouwen zijn nimmer teruggekeerd uil Duitsche concentratiekampen. Een dubbele rol? Speelde mevr. Zuur, die zich soms voorstelde met de woor den: „Ze noemen me de blonde'- die daardoor bekendheid verwierf als „Blonde Jet" in derdaad een dubbele rol? Was zij de Mata Hari der illegaliteit, tot wie velen zich wendden wanneer zij iemand uit de han den van de S.D. wilden redden,, omdat mevr. Zuur met haar in vloed op de S.D. dit dikwijls' richtte mevr. Zuur aan den an deren kant spionnage-diensten in de illegaliteit voor den S.D? Agressief viel zij iedere getui, ge aan, die verklaringen afleg de over tijdens de bezetting met| haar gevoerde onderhandelingen. De tweeling zusters Erwteman, die zich tot] haar gewend hadden voor het vrijmaken van den gevangen genomen heer de Leeuw, ver loofde van Clara Erwteman, vertelden hoe de verdachte had gevraagd om adressen van Jood sche onderduikers. kennelijk met de bedoeling deze door te geven aan den S.D. op voor waarde, dat de heer de Leeuw dan vrijgelaten zou worden. In plaats daarvan bood Clara geld aan en volgens den S.D.-chef, Kempin en diens ondergeschik ten Nederlandschen S.D. poli tiebeambte, P. Schaap, had de verdachte zich daarop tot hen gericht met het verzoek de Leeuw vrij te laten, in ruil waar voor zij wapendepots, onderdui kers en illegale werkers uit Eindhoven bereid was op te ven. Kempin ging hier op in, met het reeds genoemde resul taat. Deze S.D. chef verklaarde, dat hij de verdachte voordien nooit eerder had gezien, maar het leek alsof Schaap zich ver sprak, toen hij zeide. dat zij drie maal eerder bij hem was ge weest. Vervolgens werden twee der verraden Eindhovensehe recher cheurs gehoord. Deze vertelden hoe de verdachte zich aan hun huizen had vervoegd uit be'ang stelling voor de Joodsche onder- duiksters. Verdachte zelf ver klaarde, dat zij naar Eindhoven was gegaan op verzoek van vrienden voor het overbrengen van een waarschuwing aan de Joodsche vrouwen, van wie een familielid was gegrepen. Twee der opgeroepen getuigen waren niet verschenen. Het Hof besloot daarom de zaak voor| onbepaalden tijd aan te houden INDONESIË De legervoorlichtingsdienst meldt uit Soerabaja: Op 28 Juli kwam een patrouil le, die in de richting van Gris- see oprukte, in contact met een bende. In het zich ontwikkelen de gevecht werden 40 terroris ten gedood of gevangen geno men, terwijl de overigen vlucht ten. Een aantal mitrailleurs en geweren, alsmede een viertal stukken veldgeschut werden buitgemaakt, terwijl 9 Indone siërs, die door de terroristen werden gevangen gehouden, zijn bevrijd. Aan Nederlandsche zij de werden geen verliezen gele den- Op Zuid-Celebes kwam een patrouille in gevecht met een bende plunderaars, van wie ei velen werden neergeschoten. Aan Nederlandsche zijde werd een korporaal gedood en een fuselier gewond. Van Koepang uit zijn een aan tal Nederlandsche patrouilles naar het landschap Amfoan ge zonden. Dit gebied wordt ge terroriseerd door een bende voormalige Heiho's die van Por- tugeesch Timor afkomstig zijn. Op 25 Juli heeft op Bali een treffen plaats gehad tusschen een Nederlandsche patrouille en een 100 man sterke bende, waar onder zich Javanen en Japan- neezen bevonden. Daarbij werd een mitrailleur met munitie buitgemaakt. 8 Leden van de bende werden gedood en 2 ge vangen genomen- DE TOESTAND OP AMBON Aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt, die thans naar Nederland komt, bevinden zich Prof. de Langen en.mevr. Sar ton namens het bestuur van de „Pembangoenan Masjarakat Ma loekoe" die aan de prinses, als voorzitster van het Roode Kruis, een request zullen aan bieden, waarin de aandacht wordt gevraagd voor den groo ten nood en de moeilijkheden van Ambon, in het bijzonder voor het tekort aan kleeding en medicijnen. Gevraagd wordt om de uitzending van een Roode Kruis-team, dat over een vaar tuig, als hospitaal ingericht, be schikt ter verleening van me dische verzorging aan de kust plaatsen. Verwijzend naar de waardeering van H.M. de Ko ningin voor de trouw en den moed van de Ambonneezen, wordt uiteengezet dat het vol doen aan dit verzoek een zicht baar bewijs zou zijn, dat dit niet is vergeten en een bewijs van de oprechte bedoelingen van het Nederlandsche volk je gens het volk van de Molukken. N.V.D., met Vova'kon bewerkstelligen? En ver- en schorschte de zitting. G0ES-HELM0NDIA Beslissings-promotie- wedstryd. Zondag a.s. zullen Goes Helmondia elkaar voor den be- slissings-promotie-wedstrijd in Tilburg op het Noad-terreln ont moeten. De twee vorige wed strijden eindigden in een gelijk spel, en één overwinning voor 'Helmondia. Wat de wedstrijd van Zondag ons zal brengen is moeilijk te voorspellen, en wij willen dan ook niet op den uit slag vooruitloopen. De Goessche ploeg die weer precies als vori ,.ge week is opgesteld zal ook nu zelcer de Goes-kleuren voor Zee' land zoo goed mogelijk verdedi gen. Winnen de Goessenaren ren Zondag, en de Zondag daar op ook RBC van Helmondia dan beslist in dit geval het doelge- middelde en zal R.B.C. zich in de eerste klasse kunnen handha ven. Doch het is voetbal, en ver rass'mgen zijn niet uitgesloten. De Goes-ploeg is als vvolgt op gesteld: Doel: H. van de Vliet. Achter: H. de Wijs en M. de Pan Midden: J. Beuns, P. Wijs en J. Beuns. Voor: J. v. d. Sluijs, A. v. Sab- ben, D. Mos, A. Bonder en F. Philipse. SCHULTE WEER IN OUDEN VORM. Het was tijdens de wielerwed strijden in het Olympisch Sta dion te Amsterdam de oude on-! weerstaanbare Gerrit Schulte. die toen er 30 km. van de 60 km. koppelwedstrijd zonder klasse - menten waren verreden en het peleton nog geheel bij elkaar lag precies het juiste moment! koos om er van door te gaan. Dat was toen bij de wisseling PetersPellenaars een halve ron de achteraan het peleton hingen. De blonde Bosschenaar stond even op zijn pedalen en lapte achtereenvolgens Matena en Lust. Nog voordat Peters het, onheil bemerkt had, had Schulte een halve ronde voorsprong. Toen was het te laat voor Pe ters, hoe brilliant de slanke Haarlemmer ook reed, om den pch terstand nog in te loopen. Daartoe ondervond hij ook te weinig hulp van zijn koppelge- noot Pellenaars, terwijl Schulte's maat, de terrier Boeyen, den voorsprong nog wist te vergroo- ten. In de laatste drie ronden van den wedstrijd mocht niet meer worden afgelost. De sprin ter Remlces en de wegrenner Schulte bleven in de baan, Boeyen en Verschuren gingen er uit. Vier punten had Schulte toen het laatste klassement inging van den klassementswedstrijd over 10 K.M. Pellenaars had er toen reeds zeven. Ook ditmaal vertrouwde Schulte blijkbaar op zijn kracht in de laatste ronde. Sprinters van naam reden er trouwens niet mee. Zonder veel moeite trok Schulte dan ook 330 meter voor de finish naar voren met Boeyen vlak achter zich. Hij won het laatst klassement met dubbele puntentelling en daarmede (Jen geheelen wed strijd. GESLAAGD. Vanwege de Algem. Bond ter Verspr. van het Stenografiestelsel „I. Pitman", werd te Goes in óe Pitmanschool op 25 Juli j.l. ,een examen gehouden. Aan het exa- namen deel 25 eandidaten machi nes chrij ven, 3 steno's en 2 eandi daten leeraar machineschrijven. Het diploma kantoortypist(e) kon worden uitgereikt aan: Ehr. H. J. C. Clement, Goes; dhr. M. Hannewijk, Helnkenszand; dhr. Jac. Janse, Helnkenszand; Mej. M. Tramper. Wemeldinge; Mej. Joh. N. Zuidweg, Krabbea- dijke; dhr. Jan J. de Muync*, Bcrssele; dhr. A. van Wouwe, Goes; Mej. J. J. Griep, Krabben- dijke; Mej. Nel op 't Hof, Onde- lande; Mej. C. W. Tolhoek, Yer- seke; dhr. J. Tramper, Wemeld'n- ge. Mej. J. A. Lakke, Goes; Mej. Jac. Schrier, Goes; Mej. Cath v. d. Brink, Krabbendijke. Aan 10 eandidaten kon geen di ploma worden uitgereikt. Het diploma stenografie Pitman A kon worden uitgereikt aan: Mej. M. J. Francke te 's-Heer-Hndriks- klnderen en dhr. J. Korstanje te Goes. Diploma Leeraar machines chrlj ven werd uitgereikt aan: dhr. Jac. Crucq Azn. en A. Verburg, beiden te Goes. Vanwege de Ned. Associatie voor Praktijkexamens te Amsterdam slaagden dezer dagen voor het Bc-ekhoudexamen de heeren W. Bras te Wemeldinge en St. Pieper 'te Waarde. UNA OFFICIEEL OPGERICHT Een wereldbond ter ondersteu ning en propageering der doel stellingen van de Vereenigde Naties (U.N.A.) is te Luxem burg gesticht. Vertegenwoordi gers van 26 Janden, die het eer ste wereldcongres bijwonen, heb ben de voorgestelde statuten met algemeene stemmen aan vaard. Leden zijn o.a. Engeland. Italië, Oostenrijk, Polen, Tsje- :ho-Slowakije en Joego-Slavië»

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4