Puf terug in zee AI is de leugen nog zoo snel.... Ne! van Vliet verbetert opnieuw het wereldrecord ROODE KRUIS Voor den Zondag Kinderen van een Vader Of we bruin, blank of zwart zijn; of we arbeider, middenstan der of kapitalist zijn; of Nederlander, Amerikaan, Ita liaan of wat ook zijn; kinderen van één Vader zijn we allemaal. Dat heeft voor ons allen twee groote consequenties. Het slaat onze hoogmoed, onze zelfverze kerdheid en ons vermeende su perioriteitsgevoel volkomen neer. Het ontneemt ons het recht, om welke reden dan ook onze naaste minderwaardig te beschouwen en op hem neer te zien. Immers, wat zijn wij zelf, wat ontbreekt er aan ons en welke fouten hebben wij gemaakt? Voor den éénen Vader staan wij in principe allen gelijk, want we zijn allen Zijn kinderen en heb ben allen onze tekortkomingen. Bovendien, omdat wij allen één Vader hebben, zoo zijn we onderling broeders en zusters. "Wilt ge dit eerlijk erkennen én toonen? Hebt ge zorg voor uw naaste omdat hij uw broecjer is? Wij leven in een algemeen Christelijke maatschappij en dit wordt ook vrij algemeen erkend doch wordt er ook algemeen naar geleefd? En nu persoonlijk wat deed en doet gij? Want kin deren van één Vader zijn wij immers allemaal, zonder ook maar één uitzondering! In welk licht komen nu uw daden te staan tegenover uw naaste? Hebt ge wel eens een broedex opgezocht op zijn ziekbed, in moeilijke omstandigheden, hem moreel vertroost en materieel geholpen? En hebt ge dit ge daan zonder eenig aanzien des persoons, zooals de ééne Vader dit van u eischt? Of zijt ook gij jammerlijk tekort geschoten? Denkt hierover eens ernstig na en leef vanaf heden zoo, dat de Vader éénmaal tot u zal kunnen zeggen: „Voor zoover gij dit één van deze minsten ge daan hebt, zoo hebt gij dit Mij gedaan, gaat in in de vreugde uws Heeren". G. O. V. Filmnieuws „SPOT NIET MET SPOKEN. Van Vrijdag tot Dinsdag draait in het Alhambra-Theater een kleuren trucfilm. De film is ge baseerd op de novelle van Noél Coward, Blith Spirit. Een schrij ver van sensatieverhalen, gelooft niet in spiritisme. Hij zoekt stof voor een nieuw verhaal en imi teert een medium om een sean ce te houden. Het medium roept de geest van z'n overleden vrouw op, doch ziet geen kans haar weer te laten verdwijnen, wat vele onwaarschijnlijke situa ties tengevolge heeft. Nog won- delijker wordt het als ook zijn tegenwoordige echtgenoote met. de geesten in het huis rond gaat spoken. Een oplichter van groot formaat De 48-jarige gepensionneerde takelaar van de Rijks-Marine- te den Helder, R. J. Clee, tijdens de bezetting als evacué met vrouw en kind woonachtig Akersloot, behoorde aanvanke lijk tot dat soort lieden, die door de zelfverzekerde en gewichtige wijze, waarop zij over illegale zaken spraken, onmiddellijk ach terdocht wekken bij de werke lijke ondergrondsche strijders Zcoals vele anderen, leed ook Clee aan wat. men gewoon was te noemen „spionnitus". Niette min slaagde hij c langzamer hand in ondanks fantastische verhalen over zijn relaties in Rotterdam, die Nederlanders naar Engeland hielpen te ont vluchten, eenig vertrouwen t« wekken. Dit groeide, nadat zijn Rotterdamsche relatie er inder daad in slaagde een Alkmaar- schen arts, dr. Hamburger, naar Frankrijk te krijgen. Van de 10.000.—, die Clee voor deze hulp ter hand werd gesteld, be hield hij er zelf f 5.000.—. Toen kreeg Clee de smaak te pekken. Zijn fantasie en geld zucht begonnen zich te roeren; gedurende de twee laatste ja ren voor de bevrijding wist hij van illegale werkers met een geperfectionneerd raffine ment op te lichten voor een taal bedrag van f 162.200.Hij schiep daartoe een Duitschen ge neraal, dien hij Cranrer noemde en in wien hij steeds beweerde eer onmisbaren steun te heb ben. Met de bedragen die Clee van zijn slachtoffers wist te krijgen, zeide hij, dat gene raal Cramer zijn Duitsohe lot- genooten omkocht. Zoo nam hij voor f 20.000.op zich prof. Bass Becking en prof. Rutgers, die wegens een poging naar En geland uit de wijken gearresteerd v/aren, vrij te krijgen. Hij beloofde den Joodschen oogarts Fisher uit Bilthovea met een onderzeeboot van Fortugal naar Engeland zullen brengen. Voorts zou Clee dr. Pompe van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amster dam uit de gevangenis halen Toen eenige dagen later bekend werd, dat dr. Pompe gefussil- leerd was, deed Clee het voor komen alsof de arts wel als ge fusilleerd was geboekt, doch ia werkelijkheid nog leefde. Voor al deze gevallen en tallooze an dere liet hij zich 5 tot 10.000 gulden betalen. F 500.moes! apart worden betaald voor het transport per ziekenauto. Dik wijls vertelde Clee, dat de ont vluchtingspoging mislukt was ten einde het vertrouwen niet al te zeer te beschamen, re tourneerde hij dan de f 500,— De 20-jarige Robbenzwemster Nel van Vlipt is er Donderdag avond opnieuw in geslaagd het wereldrecord 100 meter school slag met 0,4 sec. te verbeteren Zondagavond had zij te Gent dit record met 0.4 sec. omlaagge- bracht. Nel van Vliet startte in de tweekamp Zian-Robben, weike In het Pesie's Bad te 's-Graven- hage plaats vond. Zij was iets te laat weg, zoodat haar clubge- noote Wil Haverlag bij het eer ste keerpunt een,, zij het zeer geringe voorsprong had. Zij zei- te evenwel onmiddellijk een hoog tempo in, dat zij tot het einde toe wist vol te houden om tenslotte tot de verrassende ont dekking te komen dat zij het f wereldrecord opnieuw met 0,4 sec. had verbeterd. In een onderhoud, dat wiji met de jeugdige wereldrecord houdster mochten hebben, ver telde Nel nog, dat zij, hoewel of-vrouwe Zian. ficieel aangekondigd, toch geen plan had opnieuw het wereldre cord omlaag te brengen, zoodat zij min of meer verrast was hier in toch te zijn geslaagd. De baan was iets minder licht dan die van het Gentsche zwembad, waar zij Zondagavond haar ze getocht begon. Dat Nel van Vliet een ambitieus zwemstertje is be v/ijst wel het feit, dat haar bij zondere prestaties op de 100 me ter haar nog niet genqfeg zijn. Zij zal zich ook gaan toeleggen op de 200 meter. Op onze vraag waarom wij haar naam niet op do deelnemerslijst van de natio nale kampioenschappen te Apel doorn zagen prijken, vertelde zij dat nog een poging gedaan zal worden haar voor de 200 meter schoolslag ingeschreven te krij gen. De Robben wonnen den twee kamp tenslotte met een gering verschil op de Haagsche Gast- die immers niet gebruikt waren Van de rest van het geld maak te hij goeden sier. Na de bevrijding werd Clee, tegen wien verdenking was ge rezen, in Akersloot gearres teerd. Bijna een jaar lang heb ben de rechercheurs Sluyter en Cramer van de P.R.A. te Alk maar het onderzoek geleid. Doordat Clee langen tijd hard nekkig bleef ontkennen, werd dit zeer bemoeilijkt. Tenslotte raakte Clee in zijn eigen net van leugens verstrikt en toen hem gevraagd werd naam en adres te noemen van de weduwe van een zijner beste „illegale vrien den, die gedood was bij een be vrijdingspoging", over wien hij tevoren daverende verhalen had opgedischt, bleef hij het ant woord schuldig. Kort daarna volgde een bekentenis. Het onderzoek duurt nog voort, daar men meent, dat nog lang niet alle slachtoffers van Clee's oplichterspraktijken be kend zijn. Nationalisatie Engelsche STAALINDUSTRIE Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, hebben de oor spronkelijke plannen der Brit- sche regeering tot nationalisa tie van een groot deel van de Britsche staalindustrie een be langrijke wijziging ondergaan. In plaats van tot nationalisatie over te gaan, zal de regeering wettelijke iatregelen bevorde ren, welke ir eontroleerende financieele 'c iar m in de in dustrie verschafun zullen. De industrie zou geleid worden door een nationale raad be staande uit vertegenwoordigers an de regeering, de eigenaren en de vakvereenigingen. Vol- z d" plan zou de regeering een groot deel van de 120 mil- lioen pond sterling verschaffen, die de Britsche Iron and Steel Federation denkt noodig te heb ben voor de rationalisatie en moderniseering van de indus trie. Het plan stuit op krachtige oppositie van het invloedrijke ijzer- en staalcomité van de La bour Party, dat hoofdzakelijk bestaat uit vertegenwoordigers der arbeiders in de staalindus trie. Wat doet het Nederlandsche Op een persconferentie van hei Nederlandsche Roode Kruis heeft de heer H. P. J. van Ket- wich Verschuur, directeur-gene raal, eenige onderdeelen van het fryerk van deze instelling ondei de loupe genomen. De Roode Kruls-week. Aanleiding to.t deze conferen tie was de Nederlandsche Roo de Kruis-week, welke van 10 tot 17 Augustus in ons land zal worden gehouden. Op 10 Augustus zal te Brum- men een „Roode Kruis-dag" ge houden worden, welke het ka rakter zal krijgen van een land dag. H.K.H. Prinses Juliana zal op dien „Roode Kruis-dag" tegen woordig zijn. Het Roode Kruis zal voorts een grooten wedstrijd organi- seeren, waarbij men antwoord zal kunnen geven op de vraag „Hoeveel nieuwe leden van het N. R. K. komen in Augustus uit de bus?" Als hoofdprijs is uit geloofd een retourvlucht per Skymaster naar Nederlandsch- Indië. Gedurende de Roode Kruis-week zal extra-propagan da worden gemaakt, om een aar tal van een millioen leden t« bereiken. Goed werk. De heer Ketwich Verschuur merkte verder op, dat de taak van het Roode Kruis bij zijn op richting in het midden van d« vorige eeuw, uitsluitend op slag velden lag. Langzamerhand breidde deze taak zich uit, en thans ressorteert ook de zorg voor gewonde burgers en voor de medische volksgezondheid -on der het Roode Kruis. Spreker memoreerde, hoe de Nederland sche blocdtranfusiedienst op een internationale vergadering als voorbeeld was gesteld voor de overige landen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de beschikking over een rijdende Röntgeninstallatie, waardoor het mogelijk is 250-- 300 doorlichtingen per dag te verrichten, en over twee hospi taalschepen „Amerika"en „Ca nada", welke te Heusden en Ai- tenna en te Terneuzen ligplaats ihebben en waarin momenteel vooral kraamvrouwen worden opgenomen. Thans heeft het Nederlandsche Roode Kruis teams in Egypte, Warschau en Weenen. Naar Ne- derlandsoh Indië zijn ongeveer 800 personen; medici, verplegen." personeel en tandtechnici ver trokken. Speciale teams zijn be last met de opsporing van Ne derlanders in het buitenland. Van het Amcrikaansche Roode Kruis was juist bericht bin nengekomen dat deze zusterin stelling ten behoeve van het Nederlandsche Roode Kruis een volledig hospitaal had aan gekocht met zeventig bedden en met medische instrumenten voor die patiënten die kunst ledematen behoeven. Dit hos pitaal zal binnen eenige maan den in gebruik worden geno men. Het aantal personen wel ke kunstledematen behoeft, bedraagt in Zeeland, Brabant en Limburg nog een 1000-tal Voor dit rehabilitatiewerk z\jn thans in Engeland acht per sonen van het Nederlandsche Roode Kruis m opleiding. Ten slotte deelde spreker me de, dat momenteel wekelijksch ongeveer 1000 kg. tijdschriften naar Nederlanders in Indië wor den verzonden. Het terrein der werkzaamhe den van het Nederlandsche Roo de Kruis is schier onbeperkt. Er is slechts een doel: Hulp verlee- nf-n waar nood is", aldus besloot de heer Ketwich Verschuur. Nader vernemen wij nog, dat op den collecte-dag van het Ne- Bezetting en bevrijding van den VAN CITTERSPOLDER De Van Citterspolder, gelegen In de Zuid-Westelijke hoek van Zuid-Beveland, genoot sinds Augustus 1942 de bijzondere aan dacht van de Duitschers, welka deze anders zoo rustige polder uitbouwden tot een uitloopertje van de „Atlantik-wall". Maan denlang werd er door tientallen arbeiders gewerkt aan de ge prepareerde mijnenvelden, prik keldraadversperringen, kanon nen, stellingen, mitrailleursnes ten. luchtafweer, bunkers en ba rakken. De bewoners hadden na tuurlijk veel te lijden van de plunderingen, vernielzucht, drei gementen en meermalen ook van gevangenisstraffen; bovendien was er de voordurende vrees voor een geallieerd luchtbombar dement. De Engelsche spionnagedienst was echter volledig op de hoog te van den toestand en de Duit schers wisten dit ook. Daarom waren sinds de landing in Nor- mandië de kanonnen uit de stel lingen verwijderd en waren da- ze ook bij de gevechten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en bij de landing bij Baarland niet bezet. Bij deze laatste landing werden echter nog een tachtigtal grana ten naar deze stelling geschoten, welke gelukkig weinig schade veroorzaakten. Op 29 October 1044 trokken de Duitschers te rug naar Walcheren. Op 30 October 1944 verscheen voor het eerst de Engelsche in fanterie. Vermeldenswaard is nog, dat de uitwateringssluis, welke door de Duitschers met springstof ge laden was, voor vernieling be hoed werd, doordat Jacs. de Winter en H. de Winter Lz. nog onder de oogen der terugtrek kende Duitschers dezo spingstof- lading verwijderd hadden. De plaatselijke „georganiseer de" ondergrondsche trad later zeer actief op bij het „ophalen" van het vele strandgoed, dat op het strand van den Van Citters polder was aangespoeld. Zoo verliep de bevrijding van de Van Citterspolder betrekke lijk rustig. derlandsche Roode Kruis, welke op 17 Augustus zal worden ge houden guldens van chocolade zullen worden verkocht, die voor een bemiddelde prijs van 25 een', -.erkrijgbaar zullen zijn. Wetenschappelijk onderzoek gedurende de laatste 40 jareu heeft aangetoond, dat men niet ongestraft onbeperkte hoeveel heden visch aan de zeeën kan onttrekken. In de perioden 19081913 en 19301939 bestond een toestand van „overbevissching" in de Noordzee. Zij werd vooral in de hand gewerkt door het gebruik van netten met kleine mazer waarmee veel visch werd ge vangen en gedood op een leef tijd, waarop zij voor mensche- lijke consumptie ongeschikt is en daarom slechts een zeer ge ringe v.-aarde vertegenwoordigt. Dezq visch zou, wanneer men haar nog een paar jaar liet zwemmen, een hoogere markt waarde bereiken. Bovendien was de kleine visch nog niet ge slachtsrijp, zij had dus niet rot hei voorbestaan van den visch- stand kunnen bijdragen. Met ingang van 14 Augustus zal het verboden zijn zeevisch aan te voeren, welke een be paalde maat niet bereikt heeft. Voor schol is deze maat ge steld op 21 cm., voor alle an dere soorten zeevisch op 15 cm. Deze maatregel moet men zien s overgangsmaatregel van een ongelimiteerden aanvoer naar een meer normalen toestand, waarbij de jonge visch wordt be schermd en waarmee men het instandhouden van een constan ten vischstand in de Noordzee aangrenzende wateren be oogt. Alleen ais eendenvoer en grendstof voor de vischmeelm- dustrie had de ondermaatsche visch (puf) eenige beteekerrla. Deze beteekenis is echter te ge ring, om te kunnen toestaan, dat opzettelijk op puf wordt ge- vischt of zelfs geen moeite wordt gedaan om het vangen van puf te voorkomen. Het ar gument, dat door belanghebben den bij de pufvisscherij pleegt te worden aangevoerd, n.,1. dat de aan boord gebrachte onder maatsche visch toch niet meer levend overboord kan worden gezet, is niet steekhoudend. In de eerste plaats zijn verschei dene kunstvisschers er op eigen initiatief toe over gegaan een sorfteermethode toe te passen, waarbij de puf in uitstekende conditie in zee wordt terugge gooid. Ten tweede is het nood zakelijk eiken prikkel, om meer ondermaatsche visch te vangen dar onvermijdelijk is, weg te nemen. Op de internationale vissche- rijconferentie, welke dit voor- juar te Londen werd gehouden hebben vertegenwoordigers van alle landen rond de Noordzee unaniem het wegvangen van de ze jonge, niet marktwaardige visch veroordeeld. Zij zijn over eengekomen, dat een minimum ma as wij dte voor de netten en een verbod van aanvoer van visch beneden een zekere maat zal gelden. Zoodra de regeerin gen van de bij de conferentie be trokken landen de overeenkomst zullen hebben geratificeerd, zul len de genomen beslisingen, die verder gaan dan de thans geno men maatregel, ook in ons land van kracht, worden. e

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3