VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De Vredesconferentie te Parijs Japansche massamoord te Loea Koetoe D Zaterdag 3 Augustus 1946 3e JAARGANG NUMMER 589 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 3163. Gironummer 41035.7 Economisch perspectief Wanneer wij vragen, wat in de eerstkomende jaren op eco nomisch gebied in ons land aan de orde moet komen, zijn er drieërlei factoren die speciale aandacht verdienen en dan ook in de troonrede worden bespro ken. L De opvoering der nationale productie. Dit is het allereerste en het allerbelangrijkste. Wil ons volk uit zijn armoede herrijzen tot meerdere welvaart, dan moet er méér worden gearbeid en méér worden geproduceerd. Want ar beid is de eenige bron van stof felijke welvaart. Daartoe moet, zegt de troon rede, het herstel en de uitbouw van handel en nijverheid met kracht worden bevorderd. Een hulpmiddel daartoe zijn de wettelijke regeling voor een adviseerend planbureau. De industrieele ontwikkeling van ons vaderland zal noodzakelijk zijn, mede met het oog op de gansch veranderde economische wereldstructuur. Ook de econo mische betrekkingen met ande re mogendheden moeten daar toe zoo veel mogelijk worden uitgebreid, opdat de export van industrieele zoowel als agrari sche producten kan worden ge stimuleerd. II. De ordening van het bedrijfsleven. Ten behoeve van de saamhoo- righeidsgedachte en het verant woordelijkheidsgevoel der be- drijfsgenooten acht de regeering hec wenschelijk de overheids bemoeiingen met het bedrijfsle ven zooveel mogelijk te beëin digen. Niet van boven af moet de ordening komen, maar van onderop. Alle bedrijfsgenooten zullen op de sociaal-economische ver houdingen in het bedrijf invloed moeten kunnen oefenen. Daar toe overweegt het ministerie, een wetsvoorstel op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties in te dienen. Hierdoor zal moe ten worden voorzien in een sa mengaan van werkgevers en werknemers voor elk bedrijf en voor elke bedrijfstak. Zulk een organisatie zal zoowel de sociale als de economische vraagstuk ken moeten behandelen. Tot het houden van toezicht zal een sociaal-economische Raad worden in het leven ge roepen, waardoor ook het con sumentenbelang kan blijven ge waarborgd. Mocht er in eenig bedrijf geen genoegzame waarborg zijn voor juist-e behartiging dezer belan gen, dan zal socialisatie van zulk een bedrijf worden over wogen. m. Gezondmaking der financiën. Dit is het onderdeel van de troonrede dat het meest in mi neur moest klinken. Want er is niemand die niet weet dat wij aar een ontzaggelijk tekort lij den, tengevolge van den oorlog, dé beroovingen en de verwoes tingen. Elke regeering zit hiermede. En niemand kan dit punt eenigs zins bevredigend oplossen. Hier vooral is dus alle aanleiding voor allen in den lande om dt schuld van deze ellende niet op de regeering of de Kamer te wer pen, doch samen te overleggen hoe wij dan langen duur hier uit moeten omhoog klauteren. Belastingen, conversie van staatsleeningen, toezicht op ka- pH aal-investeeringen, uiterste soberheid, regeling der ^emeen- tefinanciën, nationalisatie van de Nederlandsche Bank, scherp toezicht op prijzen en loonen, enz enz. worden genoemd. Maar een uitweg wordt nog niet gevonden. Rede van Mackenzie King Mackenzie King, eerste minister van Canada heeft ter vredesconferen tie voorgesteld, dat de ministers van Buitenland sche Zaken van de Groote Vier bijeen zouden ko men terwijl de vredescon ferentie zitting houdt. Vo) gens hem zou dat de kans op meeningsverschillsn tusschen de naties verklei nen. Zuid-Afrika heeft Ca nada op dit punt reeds steun toegezegd. De ministers van Bui- tenlandsche Zaken van da Groote Vier, die allen tei conferentie aanwezig zijn zouden dan van tijd tot tijd bijeen kunnen komen om de voorstellen van de vredesconferentie te be spreken. Mackenzie King sprak zijn voldoening uit over de vriendschapsbanden tusschen Canada en Frankrijk. Hij zou het De- treuren, als over de con ferentie de schaduw zou ban- gerlei wijze willen beïnvloeden. gen van valsche tegenstellingen tusschen groote en kleine staten In het belang van de eigen be volking moet geen enkele staat zelfzuchtig zijn, noch uit een oogpunt van geisoleerde zelfver dediging, noch uit een streven naar de wereldheerschappij. Toen zijn rede ten einde was, ontving M. King, de langdurig ste ovatie die tot nog toe op de conferentie is voorgekomen Zijn krachtig beroep op het ge weten van de wereld, gedaan met al de autoriteit van een er varen staatsman, maakte zicht baar indruk op de afgevaardig den. Verder sprak o.a. nog Kisse- lof (Wit Rusland), die verklaar de, dat bepaalde voorstellen van de ministers van Buitenlandscne Zaken der Groote Vier niet ten volle aanvaardbaar waren. Hij doelde op de Italiaansche kolo niën, waar volgens hem de aanwezigheid van Britsche troe pen den indruk wekt, als zou Engeland!: deze gebieden op eeni Von Falkenhorst ter dood veroordeeld Na een proces dat eenige da gen heeft geduurd is de voor malige bevelhebber van de Duit sche troepen in Noorwegen, von Falkenhorst door een Britsche militaire rechtbank ter dood vei oordeeld. Hij werd onder meer beschuldigd van het overgeven van Britsche commando's aan de Gestapo, waardoor deze man schappen, na gemarteld te zijn voor het vuurpeleton terecht kwamen. De rechtbank veroor deelde hem tot den dood door den kogel. Het vonnis moet door een hoogere militaire autoriteit worden bekrachtigd. Elzard Kuhlman voor het Tribunaal Het Gooische Tribunaal heeft den radio-dirigent Elzard JKuhi- man veroordeeld tot internee- ring voor den tijd van voorar rest op grond van het feit, dat hij door het leiden van opname van een W. A.-potpourri de N. B.-propaganda bevorderde. Het Tribunaal achtte zich ech- overtuigd, dat de beschul digde het dirigeeren van de veermachtsconcerten niet vrij willig heeft verricht. Tevens werd K. uitgesloten van de bei de kiesrechten. Bij het bepalen van het vonnis heeft het lid maatschap van de N.S.B. gedu rende zeer korten tijd niet zwaar gewogen. Hij drong op een spoedige re geling van deze kwestie aan. De Wit-Russische delegatie is hei eens met het voorstel van de ministers der Groote Vier om van Triëst een vrijhaven te maken, doch acht het absoluut noodzakelijk dat er bij de eind beslissing rekening wordt ge houden met de belangen van het Joego-Slavische volk, dat door zijn bijdrage aan de oor logvoering alle consideratie ver dient. H.M. de Koningin decoreert H.M. de Koningin heeft Vrij dagmorgen in Den Bosch, dat feestelijk versierd was, een groot aantal militairen eD een burger gedecoreerd voor de held haftige wijze waarop deze man nen zich in de Meidagen van 1940, tijdens de bezetting, in Ned.-Indië of op zee gedragen hebben. In een korte rede, wees de Koningin de mannen op de groote erkentelijkheid die zij van hun vaderlandsliefde, zelf opoffering en moed voelde. Koningin Wilhelmina reikte zeilf de onderscheidingen uit en Zij feliciteerde ieder der gede coreerden, evenals Prins Bern- hard, die ook bij de plechtig heid aanwezig was. Middelen tegen de Atoombom De commissie voor de bepa ling van de uitwerking van de atoombom heeft rapport aan president Truman uitgebracht, naar aanleiding van de experi menten te Bikini. Volgens deze commissie is ver snippering van de oorlogsvloten en decentralisatie van de haven werken het eenige middel tegen de doodelijke uitstraling van de atoombom, hoewel door wijzi ging van den bouw der oorlogs schepen meerdere immuniteit kan worden verkregen. De beste verdediging is wel de afstand. Zooals reeds was bewezen door Hiroshima en Nagasaki hebben de proeven bij Bikini bevestigd, dat door de atoombom geheele naties kunnen worden vernie tigd. Overdenking Wij menschen praten zooveel. Misschien praten wij wel te veel. Het gebeurt z°o vaak, dat wij zonder na te denken iets zeggen. Later kunnen wij er dan veel spijt van hebben, maar de gesproken woorden ongedaan maken, dat kunnen wij niet. lederen dag praten wij met vrienden en familieleden, met den bakker, met den kruidenier. Laten wij toch onze woorden ook in het simpelste gesprek op een goudschaaltje wegen. Door een woord niet uit te spreken kunnen wij vaak veel leed voor komen. Heusch, spreken is wel is waar zilver, maar zwijgen is in veel gevallen goud. Tweede Kamer INDONESIË E voornaamste getuige 1 by de berechting van de Japansche massa moordenaars van Loea Koe- loe, welke berechting thans te Balikpapan een aanvang heeft genomen, is de Indone siër Soeliman, dc eenige overlevende van de moord. Volgens de verklaringen va dezen getuige zijn op 30 Juli 1945 toen de Australische troi pen Balikpapan binnenrukten 200 Indonesische mannen, vrou wen en kinderen door de Ja- panneezen gevankelijk naar een dichtbij liggende mijn gevoerd. De instructies hiertoe waren ge geven door den Japanschen ka pitein Mijoshi. De mannen wer den geboeid op de knieen langs de schacht geplaatst en vervol gens onthoofd. De vrouwen van wie de meesten kinderen op de arm hadden, werden niet gebon den, doch van achteren met ba jonetten doorstoken, zoodat de kinderen levend in de schacht vielen. Soeliman zou het zelfde lot hebben ondergaan, indien het den Japanschen beul niet op hei laatste oogenblik aan moed ontbroken had. Zoo kwam hei. dat hij Soelimans hoofd niet van de romp scheidde, terwijl een bajonetsteek niet doodelijk bleek zijn. Hoewel Soeliman in de schacht viel met ernstige hals en rugwonden, slaagde hij er in zichzelf en drie andere slacht offers te bevrijden. De drie anderen zijn echter, op weg naar de vrijheid, aan de bekomen verwondingen overie den Zelf wist hij tenslotte uit de schacht te kruipen, voorzich tig de Japansche linies te pas- seeren en zijn huis te bereiken. Daar echter zijn vrouw en kin deren als slachtoffers van de moord gevallen warefi, trof hij zijn huis verlaten aan. Toen Soe liman voor de Japansche mis dadigers geleid werd, herken de een hunner na enkele oogen- blikken van de grootste verDa- zmg, „den man, dien hij dood gewaand had." en bekende on middellijk aan de misdaad te hebben deelgenomen. Republiek verbiedt uitvoer van goud. Radio Antara deelt mede, dat in verband met de hachelijke situatie van 'slands verdediging» raad, besloten is den uitvoer van goud en gouden munten naar gebieden liggende buiten het republikeinsche territoir, te verbieden. Zij, die het verbod overtreden, kunnen worden ge straft met een boete "an ten hoogste 20.000 Japansche gul dens, terwijl het goud in beslag genomen zal worden. Koninklijke onderschei dingen op 17 September Ten einde meer relief te ge ven aan den voor ons land steeds zoo belangrijken da tum van den derden Dinsdag in September, waarop de ge wone zitting der Staten-Gene- raal krachtens de Grondwet moet worden geopend, zullen de Koninklijke onderscheidin gen, welker verleening gebrui kelyk was op den verjaardag van H. M. de Koningin, thans worden toegekend op 17 Sep tember a.s. Ambtenaren kosten geld De minister van Financiën heeft in een afzonderlijke nota betreffende den toestand van 's rijksfinanciën, de overzichten van de personeelsuitgaven en van de sterkte van het rijksper soneel ter kennis van de Kamer gebracht. Aan dit stuk is het volgende ontleend: Dat de termijn, welke noodig was om eenigszins betrouwbare gegevens te verzamelen zoo lang was, is een omstandigheid, die door den minister wordt be treurd. Er zijn een aantal organen en diensten, die voor een geheele of gedeeltelijke liquidatie in aanmerking komen. Deze diens ten zijn gesticht, om de gevol gen der oorlogsomstandigheden te liquideeren. Naarmate deze afwikkeling vordert kunnen deze diensten ook zelf geliquideerd worden. In totaal hebben deze diensten een bezetting van ongeveer 50.000 personen. Het staat dus vast, dat deze 50.000 personen in den loop van eenige jaren uit het bestuursapparaat zullen zijn verdwenen. HOOGE COLLEGES VAN STAAT EN KABINET DER KONINGIN. Sterkte personeel 1 Jan. 1940 242. 1 Jan. 1946: 343. Personeels uitgaven resp. f 659.000 en f 1.268.000. ALGEMEENE OORLOG VOERING VAN HET KONINK RIJK. In deze opgave is begrepen een aantal van 138 persosen van. den dienst oog en oor, welke, zooals bekend, thans in liquida tie is. Het personeel van den re- geerings voorlichtingsdienst zal binnenkox't belangrijk worden in gekrompen. 1 Jan. 1940: sterkte personeel 1 Jan. 1946: 324. Personeels uitgaven resp. 4800 en 2.658.000 guiden OORLOG EN MARINE. De cijfers hebben uitsluitend betrekking op het burgerperso neel. Ongeveer 1300 man zijn hierbij inbegrepen van het Mi litair Gezag in liquidatie. Dit aantal was per 1 Maart reeds tot de helft verminderd, waar uit dus blijkt dat het M.G. niet zooals in de bedoeling lag, per 1 Jan. 1946 zou verdwijnen maar nog steeds bestaat al laat ze niet veel meer van zich hooren! Fersoneel defensie 1940: 4245', 1946 Oorlog: 5153 en Marine Uitgaven defensie 1939; 9.110-.000; Oorlog 1946: 10.039.000 en Marine 10.252.000 gulden SOCIALE ZAKEN. Personeel 1940: 1272; 1946: 5702. Uitgaven resp. 2.802.000 en 12.401.000 gulden. HET WEER Tijdelijk eenige opklaring. Matige, aan de kust nog vrij krachtige wind tusschen W. en Z.-W. In het binnenland iets hoogere temperatuur.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1