GOES VLISSINGEN SPORT Invasievoorschot voor onderwijzers Financieele BERICHTEN SCHOOLKINDEREN TREKKEN ER UIT. Eerste dag van Comité Vacantiezorg. Het was een ongewone druk te op de Beestenmarkt gister ochtend. Een honderdtal kinde ren stonden keurig opgesteld De geluidswagen van de firma van de Broeke zorgde voor vro lijke muziek. Het was den eersten dag, dat de Goessche schoolkinderen on der de goede leiding van het comité Vacantiezorg een uitstap je gingen maken naar de sport velden om daar den dag prettig met spel en sport door te bren gen. De heer Haasdonk van de V.V.V. en leider van het comité hield een korte maar krachtige speech waarin hij er op wees hoe in het belang der kinderen werd gewerkt. Dit is de eerste van de tochten die in acht dagen gemaakt zul len worden. Aan het eind zal een tocht buiten Zeeland worden gemaakt en wel naar Tilburg waar een bezoek aan Burgers dierenpark gebracht zal worden. Het werk eischt financieele offers en de heer Haasdonk wekte dan ook een ieder op om zoveel mogelijk loten te kopen van de loterij die met goedkeuring van B. en W. op touw is gezet. Zich wendende tot de jonge ren vroeg hij hun een goede houding te bewaren opdat alles prettig mocht verloopen. Spr. bracht tevens dank aan het Roode Kruis, dat de kinde ren op hun tochten vergezellen zal. Ook Burgemeester W. C. Ten Kate, die aanwezig was. wees op het goede doel en hoopte dat dit initiatief zou mogen strekken tot de opvoeding van een flinke, gezonde en krachtige jeugd. Nadat onder leiding van den heer van Veen het Wilhelmus gezongen was. vertrokken de kinderen naar het Gemeentelij ke sportterrein waar zi. 's avonds 5 uur aangenaam bezig werden gehouden. TRIBUNAAL GOES. UITSPRAKEN, In de op 1 Augustus gehouden zitting deed het Tribunaal de volgende uitspraken. Elisa K. Arentz, zonder be roep, Goes en Johanna C. Huys- sen, Wemeldinge. beide ontzet ting rechten. Agatha Bruinooge, hulp in de huish.. Goes, 6 mnd. intern, ontz. rechten. C. C. Wel- leman, landbouwer, Krabbendij- ke, 2lh jaar intern., verbeurd verkil, vermogen tot f 500, jacht geweer, radio, ontz. rechten. G J. Wagenaar (echtgen. C. M. de Schipper). Wemeldinge, en Joh. van de Velde, Kloetinge V/t jaar intern, beide ontz. rechten. P. J. Brandt (echtgen. van P. A. Seg- hers) Middelburg, 1 jaar intern, voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Voorwaarden: zich als goed Nederlander te gedragen, zich onder toezicht stellen, S.T.P.D. verbeurd verklaring inboedel ontz. rechten. J W. L. Welleman (echtg. van H. van Gorsel) Ril land Bath, verbeurd verklaring vermogen tot f 1000 en rijwiel, ontz. rechten. J. J. Andriessen (echtg. van C. Koert) Goes, ver beurd verklaring vermogen tot f 1500, ontz. rechten. MIDDELBURG SPEELTUIN. Door de buurtvereeniging Klein Vlaanderen en omgeving, alhier zijn plannen gemaakt om een speeltuin voor de kinderen in te richten. Van het gemeentebestuur is toestemming ontvangen om het middenterrein van Klein Vlaan deren daarvoor te gebruiken, terwijl tevens wat oud hout ter beschikking is gesteld. Met man en macht wordt thans gewerkt om het terrein in orde te brengen en de noodige speel- werktuigen te maken. Men hoopt de speeltuin reeds volgende week te kunnen ope- WONINGBOUW VEREENIGING „GOED WONEN". De woningen van de Vereeni- ging Goed Wonen die erg gele- :'.cn hebben doo~ hot water en granaten, beginnen weer een vrij behoorlijk aanzien te krij gen. Gaten in de muren worden dichtgemetseld, muren afgekapt, opnieuw bepleisterd en behan gen, nieuwe deuren en bijna in alle huizen glas ingezet. Toch worden de werkzaamheden erg belemmerd door gebrek aan ma terialen; vooral grondverf ei glas zijn erg schaars. Bijna alle bovenwoningen en zelfs enkele beneden woningen zijn al in gebruik genomen, maar wanneer Goed Wonen ge heel klaar zal zijn is nog niet bekend. Het is te hopen dat dit vóór den winter zal zijn, want met erge vorst heeft men kans dat de plafonds, muren, leidin gen stuk vriezen en zou men in hel Voorjaar opnieuw moeten beginnen, wat financieel na tuurlijk ook een groote strop zou zijn. De inrichting van het Badhuis dat bij Goed Wonen behoort is geheel klaar. Maar nu het ge bouw zelf nog. De vereeniging s van plan om het zelf te finan- cieeren, daar de aannemer het niet urgent genoeg acht om het direct op te knappen. Dit bracht oor de vereeniging enkele moei lijkheden mee, maar bij de laat ste besprekingen zijn deze over wonnen en weldra zullen de be woners van ,.Goed Wonen" eer in hun badhuis kunnen gaan baden. M-B&vslcind HEINKENSZAND. FEESTAVOND. Woensdagavond was het voor de kinderen van de O.L. school een feestavond. Bij een lamp- vuur we.den leuke versjes ge zongen en voordrachten gedaan. Den scheidenden hoofdonderwij zer, den heer F. H. Luwema en de onderwijzeres mej. v. d. Vel de werden boeken aangeboden. Beiden dankten de kinderen en hun ouders voor de geschenken. De avond werd met het zingen van het Wilhelmus, nadat ook de Buigemeester het woord had gevoerd, besloten. ZWEMMEN NEL VAN VLIET VERBETERD HAAR WERELD RECORD. Tijdens de Donderdagavond te 's Gravenhage gehouden twee kamp Zian—de Robben heeft Nel van Vliet haar enkele dagen geleden te Aalst gevestigde we reldrecord op de 100 meter schoolslag met 0,4 sec. verbe terd door dit te brengen op 1 m. 19 seconde. TENNIS TENNISBAL. Een rubberfabriek te Melbour- heeft een tennisbal in den handel gebracht, welke niet nat wordt en zonder gevaar voor het racket of gevaar van ongun- stigen invloed op het spel ge bruikt kan worden, wanneer hij in aanraking is geweest met wa ter. VLIEGSPORT. Nederlandsche modelvliegtuig bouwers zullen a.s. Zondag deel nemen aan de Bowden Interna tional Trophy (wedstrijd voor modelvliegtuigen met benzine motor), die elk jaar in Enge land gehouden wordt. De heeren H. L. F. de Kat uit Rotterdam en W. A. Z. van der Linden uit Capelle a.d. IJsel, die vergezeld zullen zijn van den heer J. van Hattum, voorzitter van de technische commissie van de K. N. L. v. L. zijn de deel nemers. Binnen enkele dagen kan de afkondiging worden tegemoet gezien van het Koninklijk Be sluit, waarbij is bepaald, dat nel invasievoorschot thans ook kan worden verstrekt aan de onderwijzers bij het lager on derwijs. Nadere bijzonderheden zullen aan de gemeente schoolbesturen worden ver- sti ekt. Gelijktijdig kan worden ver wacht, het Koninklijk besluit, waarbij, in afwachting van de nieuwe salarisregeling, aan de onderwijzers bij het lager onder wijs een bijzondere uitkeering wordt toegekend, In het kort komt deze regeling hierop neer, dat aan de op 1 Juli 1946 in vas ten dienst zijnde onderwijzers bij het lager onderwijs boven hun wettelijke bezoldiging een bijzondere uitkeering wordt toe gekend, bedragende voor de gehuwden en de ongehuwdea, e e n i g e - kostwinners, die oo 1 Juni 1946 tenminste de drie daaraan voorafgaande maanden vasten of tijdelijken dienst AMERIKAANSCHE SCHEPEN VOOR NEDERLAND. Amerika zal speciale aandacht schenken aan bepaalde naties, wier koopvaardijvloot ten gevol ge van den oorlog heeft gele den, bij het van de de hand doen van de in den oorlog bouwde koopvaardijschepen, die t.et surplus verklaard zijn, aldus deelde de U. S. maritime mede. De commissie heeft bekend ge maakt, dat bij de ter beschik king van het buittnland, de verkoopleiding aanwijzing heeft ontvangen om zoo spoedig mo gelijk de aanvragen van Chili, Nederland en Noorwegen te behandelen. s H. HENDR. KINDEREN PROVINCIALE ZOMERDAG N. J. V. Het Ned. Jongelings Verbond hield Zaterdag, 27 Juli, haar Provinciale Zomerdag te 's Heer Hendrikskinderen op een terrein van den heer M. Vermeule Jz. Om 10 uur werd geopend met zang en schriftlezing waarna de voorzitter der regelingscommis sie een welkomstwoord sprak. Ds. S. P. de Roos van 's Heer- H. Kinderen sprak over het on derwerp ..Jongeren van één Vader" en na de gezamenlijke koffietafel volgde een toespraak mevr. Sickens uit Terneu- zen onder het motto: „Reikt el kaar de ha De middag werd verder gevuld met volksdans door leden van De Gouden Cir kel uit Middelburg, touwtrekken dat gewonnen werd door de af- deeling Sluis en een estafette loop, „De Ronde van 's Heer-H. Kinderen", die gewonnen werd door de afdeeling Koudekerke. Door het Pijpenkorps „Excel sior" uit Goes werd met een con cert dezen middag besloten. De heer van den Berge uit Goes zorgde met een geluidsinstalla tie voor wat vroolijke muziek. Mede, dank zij het mooie weer, kunnen de N.J.V.-ers op een zeer geslaagde bijeenkomst te rugzien die door ruim 700 per sonen bezocht werd. KLOETINGE UITVOERING. Maandag a.s. hoopt de Muziek vereniging Excelsior ter gele genheid der jaardag van Prin ses Irene een concert te geven. Kerknieuws. Beroepen te Oude Tonge: J, C. Stelwagen te Giessendam-Ne- nen. zoodat de kinderen er met derhardinxveld; Goes: (Vac. Ds. de vacantie nog ruimschoots van Dankbaar) H. K. L. van Seirns kunnen genieten. I te Silvolde. "holen OUWEKERK 80-JARIG BESTAAN. De Bewaarschool vierde haar 80-jarig bestaan. B. en W. plus het bestuur der vereeniging en enkele belangstellenden waren aanwezig om dit feit te herden ken. Daar de boeken nog niet terecht zijn, kan hetgeen er in de afgeloopen 80 jaar geschied de niet met zekerheid worden vastgesteld. Bekend is. dat ds Cortius de initiatiefnemer was tot de stichting. Toen de toren in Februari 1945 werd opgebla zen, ging ook het bewaarschool gebouw in puin. Slechts de stich tingssteen is nog over. Het on derwijs wordt thans gegeven in een houten barak, Onder leiding van het tegenwoordige hoofd, mej. E. M. Slager, deden de kin deren enkele spelletjes en zon gen liedjes. Het bleek, dat mej. Slager be schikt over de juiste wijze van met kleuters om te gaan en al len genoten zichtbaar van de prettige geest, die heerscht. O.n- der het genot van de aangebo den limonade, taartjes, koek en bolussen was men hierna nog een tijdlang gezellig bijeen. Noord-Beveland KORTGENE VOETBALLEZING. Dezer dagen sprak te Kort- gene in „De Stadswijnkelder" voor de Noord-Bevelandsehe Voetbalvereenigingen. Ir. A. v Emmenes uit Den Haag. Na in geleid te zijn door den heer C. van Damme, voorzitter der V.V. „Kortgene", sprak de heer Van Emmenes voor de pauze over Voetbal techniek en tactiek terwijl hij na de pauze herinne ringen opriep aan gespeelde in terlandwedstrijden door het Ne- derl. Elftal sinds 1926. Hierna was nog gelegenheid tot het stel len van vragen. De spreker had na afloop een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Hierna bracht de heer Van Damme, namens allen dank aan Ir. Van Emmenes voor de interessante en leerzame avond en bood hem een mand met Noord-Bevelandsche appels aan. Opheffing Rijksdienst lichamelijke opvoeding en sport In verband met de plotselinge opheffing van den Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding de Sport deed de Vereeniging van Leeraren in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland den ministerraad een adres toeko men, waarin op de dringende noodzakelijkheid van een afzon derlijken dienst voor de licha melijke opvoeding wordt gewe zen. Het geldt hier. aldus het adres, een primair belang van opvoeding en volksgezondheid. Het adres wijst verder op den schromelijken achtersta :d. wel ke op het gebied van e licha melijke opvoeding in Nederland heerscht ten gevolge van de uiterste soberheid en beperking welke de opeenvolgende regee- ringen zich ten aanzien van dit onderwijsdeel steeds weer op legden. De Rijksdienst voor de Licha melijke Opvoeding tm de Sport, nauw samenwerkend met de lo kale autoriteiten, de algemeene onderwijsinspectie, de gemeen te- en schoolbesturen en het onderwijzend personeel, kon hier dan ook groote activiteit ontwikkeien en maakte het mo gelijk.' dat de lichamelijke op voeding, over geheel het onder- wijsfront vakkundig geleid en gestimuleerd kon worden. Het adres dringt er met klem op aan, den afzonderlijken dienst te handhaven, teneinde de mogelijkheid tol arbeid niet uit te wisschen. waren, 450 gulden, en voor de ongehuwden, niet eenige-kost- winners, 180 gulden. Voorzoover laatstgenoemde onderwijzers op 1 Juni 1946 niet inwoonden bij he', gezin, waartoe zij behoor den, bedraagt de uitkeering 300 gulden. De op 1 Juni 1946 in tijdelijk dienstverband zijnde onderwij zers hebben mede aanspraak op de bijzondere uitkeering, in de gevallen, waarin de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen verklaart, dat zij op grond van den duur hunner wtrkzaamheden gelijk kunnen v/orden gesteld met de in vas ten dienst verbonden onderwij zers. In gevallen, waarin deze regeling niet naar billijkheid voorziet, kan genoemde minis ter bepalen, dat alsnog aan spraak op de bijzondere uitkee •mg kan worden gemaakt. Ook onderwijzers op wachtgeld ko men voor de uitkeering ol een gedeeltt daarvan in aanmerking. Voorschriften omtrent de uitbe taling, welke in termijnen zal geschieden, worden door den minister van Financiën gegeven met dien verstande, dat de eer- si e uitbetaling tenminste een derde gedeelte der uitkeering bedraagt en zoo spoedig moge lijk zal plaats vinden. Accepteeren fruithandelaren voorloopig geen bonnen? De besturen van de drie lan delijke bonden van kleinhandels ren in aardappelen, groenten en gruit in Nederland, de Neder- landsch R.K. Bond van Klein handelaren in Aardappelen. Groenten en Fruit, hebben hun leden geadviseerd voorloopig geen fruitdistributie-bonnen van den consument te accepteeren. Als reden wordt hiervoor aan gevoerd, dat de Minister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening, niet genegen zou zijn om de fruitverzendhuizen bij de uniforme regeling van de distributie vap fruit in te scha kelen. doch hiervoor een afzon derlijke regeling zou willen tref fen. Wij vernemen inmiddels van bevoegde zijde, dat de overheid de kwestie der verzendhuizen niet van dusdanig belang acht dat de door de bonden van klein handelaren aangenomen hou ding daardoor voldoende wordt gemotiveerd. Over de betreffen de kwestie zijn besprekingen ge voerd. Op zeer korten termijn zijn over de voorgenomen fruit- distributie nadere mededeelin- gen te verwachten. medegedeeld door INCASSO-BANK N.V. GOES Amsterdamsche Effectenbeurs. re belangstelling ter beurze be paalde zich vandaag wederom voornamelijk tot aandeelen c.n cl. :ms Kon. Olie. De advieskoer- sen, die aanvankelijk werden ge geven, waren gelijk aan de prij- die hiervoor gisteren werden besteed. In den loop van den mid dag echter kwamen meer verkoo- in de markt, met het uitein delijk gevolg, dat zoowel de aan deelen als de claims Kon. Olie êen verlies kregen te incasseeren. De koers van de aandelen daal den met 6 pnt. tot 374 °/o. trewijl de noteering van de claims van f 7C0 tot f 725 terugliep. Gew. en pref. Dordtsche olie werden niet genoteerd. Van de suikerfondsen waren aand. H.V.A. 4 pnt. lager bij een koers van 230 °/o. Aand. Nisu nau welijks veranderd 1141/» (1147<), aand. Java Cultuur 106 (104B). Rubbers hadden eveneens een onbelangrijk verloop. Amst. Rub ber 140 (138), Sum. Rubber 115B— 1?CL (120B) en Vico onveranderd 8:'l7o- Aand. Bandar Rubber, Lam- pqng Sumatra en Silau Sumatra r.iet verhandeld. de tabakken verloren aand. Senembah 4 pnt. bij een koers van 124'/2. Deli Bat. Mij. 130 (123) en Deli Mij. 141l/t (141). Bij de mijnbouwwaarden ver dienen aand. Billiton I en II de aandacht door een koersstijging van resp. 21 en 10 pnt.. bj e=>n noteering van resp. 417 en 360"/». Hierbij dient men in aanmerking te nemen, dat aand. Billiton 11 gisteren reeds 10 pnt. In koers siegen, terwijl aand. Billiton I niet verhandeld werden. Scheepvaartn vrijwel onveran derd. Holl. Am. Lijn en Kon. Boet onveranderd 135 en l55"/u. Kon. Paketvaaz-t 125 ex div. 4°/# (130), Scheepv. Unie 132 <132*/s) en P.ott. Lloyd en Stoomv. Mij. Ne derland niet genoteerd. Industriëelen verdeeld: Aku 135 (132), cert. Leverbros en idem Calvé resp. 261 (255) en 150 Philips 309 (306), Centr. Suik*. 19FL (200GB). Fokker onveranderd 282. Ned. Ford 323 (321), v. Berkol niet genoteerd. Voorts golden ge-v aand. v. d. Bergh 220'/ï (223), v Gelder 1107< (1121/*), Heineken 235 (f38), Holl. Beton 230 (227), Kon. Zout 330 (334), Ned. Kabel 227 (230), Scheepsbouw 155 (165L), Werk spoor 192 (193) en Wijers 14l"« (IC WA). Bankaandeelen lager voor Am- sterd. Bank 124'L (12G'/s), Holl. Bank Unie 234 (235), Rott. Banic /er. 132'/s (134) en Incasso-Bank ;n Twentsche Bank onveranderd 28 en 137"/o. Herstelbanken „oud" onveranderd 1007/s°/o en ree. idem 10JO/o. De beleggingsmarkt was zoowel oor de staats- als de gemeente- leeningen vast gestemd. 3'/a#/o Ne deïland '41/43 lOl1'* (1013/16), 33l/t°/o idem '38 101s/a (101'/«), 3'/* A dam '37 ÏOI'A (1013/16) en 3Va°/« R dam '37 lOl'.'s (101 3/16). Spaarcertificaten 100 13/16 (100 'O.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3