VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND ONDERBROKEN V redesconferentie te Parijs Koninklijk bezoek aan LONDEN Vrijdag 2 Augustus 1946 2e JAARGANG NUMMER 528 Directeur: B. G. Kloos terziel. Hoofdredacteur J. Koekebakkec. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 Sociaal toekomstbeeld Voor alle weldenkende Neder landers is thans wel de eerste eisch, zoo spoedig mogelijk te voldoen aan de noodpositie waar in vele burgers in ons vader land verkeeren door in de erg ste nooden snel te voorzien. Niemand zal ontkennen, dat de zorg voor den ouden dag een groot deel van ons volk benau wen blijft, ondanks vroegere goedbedoelde pogingen om hier in verbetering te brengen. Ten spoedigste zal, zoo meldde de troonrede, een voorloopige voor zlening ten gunste van ouden van dagen worden ingediend. Moge dit ontwerp, zoo noodlg geamendeerd tot grootere effi ciëntie, met algemeene stemmen worden aanvaard! Geen ouden van dagen mogen gebrek lijden in Nederland. Op langere termijn worden verdere sociale maatregelen aan gekondigd. Er komt een alge meene herziening der sociale verzekering, opdat grooter 'be staanszekerheid, voor iedereen worde geschapen. De kinderbijslag zal worden verruimd, opdat kinderzegen niet langer méér armoede be hoeft te zijn. Het plan bestaat, een verplich te wachtgeldregeling en een eveneens verplichte werkloos heidsverzekering in te voeren, opdat de werknemer bij tijdeii]k of langdurig werkloos-zijn niet tot den bedelstaf worde ge- btacht. Voor de verbetering der volks gezondheid staat een wettelij ke coördinatie van alle organi saties die op dit gebied werker op het program. Naast deze algemeene maatre gelen worden ook voor bepaal de categorieën bijzondere voor zieningen in uitzicht gesteld. De regeering wenscht het ge zonde middenstandsbedrijf to steunen door het verleenen van crediet, en door onredelijke con currentie van de zijde van het grootbedrijf tegen te gaan. Het economische verantwoor- laatster tijd doen geruch- de- kleine boeren- en tuinders I r°nde- de gasrantsoe bedrijf wil de regeering een zoo Besprekingen iusschen Frankrijk en Vietnam Truman orider druk Hei loopt te Parijs lang niet op rolletjes. Zoo werd de confe rentie tuaschen de Jtransche en Vieinamsche delegaties te lon- taineblau Donderdagmorgen op dramatische wijze onderbroken toen de geheele delegatie van Vietnam bij den aanvang van cle Algemeene Vergadering de vergaderzaal verliet. Voordat zij vertrok droeg Las Khan van Dong, de leider van de Vietnameesche delegatie, aan het congres de voorloopige uit eenzetting der redenen voor, waarom de Indonesische afge vaardigden van meening wai-en, da, de voortzetting der bespre kingen „in strijd met hun waar- digneia"' was. Dong zelde u.a. „Wij zien ons voor he' volgende alternatief geplaatst: of de üransche autoriteiten z Alen op eigen gelegenheid de toekomst van Cochin-China en Zuid- Annam onderzoeken, in welk ge val de wapenstilstand van 6 Maart ophoudt van toepassing te zijn en de conferentie te Pon ttunebleau zijn doel verliest óf do overeenkomst van Maart bujft van kracht, in welk geval1 alleen de conferentie te Fonvü- r.ebleau bevoegd is deze aange legenheid te bespreken. Wij stel len daarom voor om onze on derhandelingen op te schorten, totdat deze verwarring is opge lost". President Truman heeft hel ook al niet gemakkelijk. Volgens een Reuterbericht werd de pre sident onder constanten politie leen druk gezet door leden van hef congres, in wier kiesdistric ten vele Joden wonen, teneinde hem in ongunstigen zin te doen beslissen over het nieuwe plan voor de regeling van het Pales- tijnsche probleem, dat door Arae rikaansche en Britsche deskun digen te Londen is opgesteld. Zoo men weet behelst dit plan dat door Britsch-Amerikaansche deskundigen werd opgesteld, he: voorstel dat Palestina in vier districten verdeeld zou worden, waarbij het aan de bevolking van een op dergelijke wijze ge schapen Joodsche provincie zou worden overgelaten hoeveel Jo den naar Palestina zouden immi greeren. Elk district zou een wetgeven de vergadering krijgen, die be voegd zou zijn wetten uit te vaardigen omtrent gewestelijke aangelegenheden, In de verkla ring werd gezegd, dat zoo het plan werd aangenomen het man daat dat Engeland over Palesti na heeft, zou worden vervangen door een trusteeship-overeen komst van de Vereen. Naties. De problemen voor Truman wor den nog moeilijker omdat het Huis van Afgevaardigden bin nen drie maanden opnieuw ge kozen moet worden en men ge looft dat Truman in ernstig ge vaar verkeert de controle van het Huis te verliezen. Intusschen zou een omzwaai de Joodsche kiezers in New York, Chicago en andere sleutel steden voor de republikeinsche partij kunnen bewerkstelligen, dat de meerderheid van het Huis van Afgevaardigden overgaat in handen der democratische par tij. Ambtenaren te Washington verklaarden, dat president Tru man voorloopig besloten heeft de nieuwe plannen voor Palesti na niet te aanvaarden. Byrnes, de minister van Bui- tenlandsche Zaken, was even eens van meening, dat het ge heele Palestijnsche probleem aan een nader onderzoek behoor de te worden onderworpen om een oplossing van het probleem mogelijk te maken. GASRANTSOENEERiNG vootloopig geen wijziging danig inkomstenpeil waarbor gen, dat voor het gezin een be hoorlijk bestaan verzekerd is Land- en tuinbouwonderwijs zal worden uitgebreid, en nieuwe onderzoekingen op het gebied van den landbouw zullen moe ten worden ingeleid. Vooral as opleiding van landarbeiders zaj V/orden bevorderd. Terwijl voor alle ambtenaren de salarieering en de positiere gehng onder het oog zal worden gezien, zal direct een verbete ring der positie van de onder wijzers worden voorgesteld. Uit welk gezichtspunt moetei wii nu al deze dingen zien? De troonrede geeft daar een duidelijk antwoord op. „Groote zorg zal worden be steed aan een rechtvaardige vei deeling der stoffelijke wel vaart". klonk het uit den mond onzer Koningin. Wij verheugen ons over dit nen van particulieren binnen kort zullen worden verhoogd. Resp. dat de gasrantsoeneering tegen den winter zal worden opgeheven. Van officieele zijde wijst men er op, dat deze ge ruchten van allen grond ontbloo*. zijn. Hoewel de L'mburgsche ko lenproductie een regelmatige stijging vertoont en de invoer uit de V.S., na bijna twee maan den onderbreking ten gevolge var de mijnwerkersstaking, we derom is hervat, blijft er sen ernstig tekort aan gaskolen be sman. Voor den invoer van gas kolen zijn wij n.l. grootendeeis op Duitschland aangewezen. Zoo lang hierin geen belangrijke ver betering komt. kan er van eeni- ge verhooging van de gasraat- soenen nog geen sprake «zijn. principe van ganscher harte. Moge het de daden van mini sterie, kamers en volk mede be palen! De Belgische kabinetscrisis HUYSMANS Kabinetsformateur De Prins-Regent heeft Dom üerdagechtend van Ackcr en daarna Camille Huysmans ont vangen, wien hij gevraagd heeft de regeering; samen te stellen. Huysmans heeft deze opdracht aanvaard. Er werd tevens medegedeeld, dat Spaak het aanbod van den Prins-Regent, de regeering sa men te stellen, had afgewezen. VANDAAG OF MORGEN HET NIEUWE KABINET GEREED? Tijdens een persconferentie heeft de heer Huysmans ver klaard. dat hij de opdracht om een regeering te vormen ter stond heeft aangenomen. De heer Huysmans had bereids een onderhoud met Minister van Acker, alsmede met de voorzit ters van Kamer en Senaat en de delegaties der socialistische, Uberaile en communistische par tij. Alhoewel de heer Huysmans verklaard heeft een voorstander te zijn van een regeering van vier partijen, hoopt hij er een van drie tot stand te brengen. Het programma dat door de vier partijen goedgekeurd was, blijft het zelfde. Vandaag of op zijn laatst Za terdag, hoopt de formateur met zijn kabinet gereed te zijn. Hij heeft den voorzitter van de Ka mer medegedeeld, dat het ka binet zich Dinsdag aan de Ka mer zal voorstellen. Rede van Baron van Roetzelaer gevoel voor rechtvaardigheid 'hebben, dat zij bereid zijn hun verkeerde daden zooveel moge lijk goed te maken. Indien deze conferentie de resultaten moet afwerpen, die de wereld er van verwacht, moe ten wij er aan denken, dat iede- van Oosterhout. De vierde plenaire zitting van de conferentie van Parijs is ge opend met een rede van Baron var. Boetzelaer van Oosterhout, der Nederlandsche Minister van Bu teniandsche Zaken, over de 'eken der conferentie. Hij zelde o.m.: „Wij leven in een wereld, die de groutsta gteseling van al le tijden heeft ondergaan. Onze regeeringen worden ten zeerste m beslag genomen door de over we'oigeude taak van nationalen weoei opbouw. Het is echter een lei', dat een werkelijke verbete- -mg in de binnenlandsche toe- stanoen afhankelijk is van een bevredigende oplossing van internationale vraagstukken. De cc conferentie zal zich bezig hou den met de bestudeering van vrecesverdragen met landen, die geen directe aanval op Neder land deden, maar samenwerk ten met degenen, die ons land binnenvielen en hun grooten steun verleenden. Indien wij eischen, dat de landen, die de menschheid zooveel schade be rokkend hebben, de verantwoor delijkheid er voor moeten dra gen, zijn wij niet bezield van een geest van wraak. Het is een voudig een kwestie van recht vaardigheid en een oprecht ver- laftgen een veilige toekomst te scheppen. Het Nederlandsche volk laat zich niet gemakkelijk door woe de meesleepen. Men beschouwt ons als menschen die gematigd zijn en gezond verstand bezitten Maar juist deze objectiviteit, gc paard met een scherp gevoel van rechtvaardigheid, verzet zich tegen het wederopnemen van in ternationale betrekkingen met voormalige misdadige aanval lers. alsof er niets gebeurd wa- Iedere natie moet de con sequenties van de daden van haar leiders aanvaarden, vooral wanneer zij hun politiek toe juichte in de hoop, dat zij vrucht zou dragen. Men mag aannemen dat juist die volken, die nu in zien hoe misdadig hun voorma lige politiek was. een zoodanig Een invasie-veteraan komt naar Rotterdam Een dok met een historie, een invasie-veteraan om het zoo maar eens uit te drukken, is thans op weg naar Rotterdam, teneinde er de outillage van de haven en speciaal die van het scheepsreparatiebedrijf te ver sterken. De sleepboot Witte Zee van L. Smit en Co.'s internatio nalen sleepdienst heeft het te Glasgow op sleeptouw genomen. Het betreft hier een tijdens de oorlogsdagen voor de Engelsche admiraliteit gebouwd dok. dat dienst heeft gedaan bij de in vasie op de Normanische kust, waar het licht beschadigde sche pen snel repareerde, opdat ze zoo spoedig mogelijk weer hun diensten voor de oorlogvoering konden verrichten. Na het ein de van de eigenlijke landings operaties werd het naar Glas gow overgebracht en thans is het aangekocht door het scheeps reparatiebedrijf van Niehuis en van den Berg te Rotterdam, dat er zijn werf aan den Waaldijk nu belangrijk mee kan uitbrei den. Het dok is bestemd voor het repareeren van kleinere coas ters, groote sleepbooten, enz. re maatregel, genomen in het belang van slechts enkele sta ten, afbreuk doet aan de vreed- zamen ontwikkeling van een internationaal broederschap. Wij hebben in feite geen ander doel voor oogen, dan samen te wer ken in het opstellen van recht vaardige en duurzame verdra gen, die geen kiemen voor nieuwe conflicten zullen bevat ten. Op het groote binnenplein van Buckingham Palace heeft H. M. Koningin Wilhelmina hedenmor gen het geschenk van 36 paar den aan den Engelschen Koning aangeboden. Het was een bijzon dere en intieme plechtigheid, die slechts door de leden van de Koninklijke familie en enke le gasten werd bijgewoond. Kort voor den aanvang van de plechtigheid werden de paarden op de binnenplaats opgesteld. Elk paard werd aan de hand ae leid door een der manschappen van de „Lifeguarde" of van de „Royal House Guards". Nadat het gezelschap, waaron der zich o.m. bevonden. De Ne- deilandsche ambassadeur en me vrouw Michiels van Verduynen, Lord Birdwood, kolonel van de Royal House Guards, de Neder landsche majoor Roelwick en kapitein Nijssen. de paarden had Van Mellenaar Roiterdam Het Algemeen Dagblad meldde, dat de bischitfabriek van Van Nelle te Breskens naar Rotter dam zal worden overgeplaatst. Het leggen van de fundeeringen voor het nieuwe fabrieksge bouw zal deze maand beginnen. Men rekent er op, dat na een jaar het bedrijf met 400 man per soneel zal kunnen gaan werken. Het bezoek van H.M. de Konin gin aan het Engelsche Konings paar. De Koningin bij Haar aan komst op het vliegveld Creydon geïnspecteerd werd teruggewan deld naar het hoofdgebouw. Voor het bordes bleef men stil siaan, om de parade der paar den in oogenschouw te nemen. Zij werden stapvoets voorbij het gezelschap geleid. Daarmee was de intieme plechtigheid ten ein de Het geschenk werd door H. M. Koningin Wilhelmina aan den Engelschen Koning aange boden uit erkentelijkheid voor het aandeel dat de „Horsehoid Cavalry" gehad heeft in de be vrijding van ons land. Voor Buckingam Palace had den zich vele belangstellenden verzameld in de hoop een glimp van de plechtigheid op te van gen, daaronder bevonden zich vele Nederlandsche militairen, die op het oogenblik in Enge land worden opgeleid. DE KONINGIN VERTROKKEN Na de plechtigheid, waarbij Koningin Wilhelmina Woensdag morgen de paarden aanbood, vertoefde de Koningin tot ,n den middag op Buckingham Pa lace. Daarna nam H. M. af scheid van de Engelsche Konin klijke familie. Zij werd door den Engelschen koning verge zeld tot het vliegveld Croydon, waar het speciale K.L.M.-toestel gereed stond, om haar weer naar Nederland te brengen. Koningin Wilhelmina en de Engelsche Koning bleven nog eenigen tijd in gesprek, alvorens de Koningin in het vliegtuig plaats nam. De Koning bleef op het vliegveld totdat het toescel uit het zich was. HET WEER Meest zwaarbewolkt met plaatselijk eenige lichte re gen of motregen. Matige wind tusschen Zuid en West Iets warmen dan vandaag.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1