Olga Forsj met steenbekieed De nieuwste snufjes op RADAR gebied Letterkundige Rubriek Russische romans hebben bijna altijd een geheel eigen sfeer, an uit Russische boeken kunnen wij heel goed de typi sche Oost-Europeeschë, haif- Aziatische geestesgesteldheid en zielstoestand aanvoelen en leeren kennen. Onverschillig welk boek men ter hand neemt, een Tolstoï, een Dos- tojewski, Van Ljeskow, of van dc; modernen: Ehrenburg, Sjoloc'how etc., overal vindt men, 'Ondanks de enorme ver schillen in de behandeling aer stof em verteltrant een eigen schap die allen samenbindt tot een onverbrekelijk geheel, af gescheiden van de roman kunst van West-Europa: de invloed van de Slavische ziel, kinderlijk en openhartig, open hartig zelfs tegenover wild vreemden, en tegelijk manne lijk, mystiek en extatisch. Eieel vaak lijkt het, of de Russische schrijvers enkel geestelijk abnormale men- schen uitbeelden, menscnen met allerlei ziekelijke com plexen, maar in wezen zijn hun romanfiguren niet vaker afwijkend dan die uit onze West-Europeesche romans, ze zijn enkel van een an a ere geestesgesteldheid, die de kun stenaars tot in alle diepten peilen. Thans introduceert de De inende vertaalster Else Bu- kowska, de beroemde Russi sche romanschrijfster Olga Forsj in ons land, en wel haar roman: Odjety Kamnjem „Met steen bekleed". Dit boek werd in 1931 ge schreven, en het is een van de geliefde boeken in het hui dige Rusland. Olga Forsj is geboren m 1875, en behoort dus tot de oudere generatie schrijvers, die den Russischen revolution- nairen strijd voor en na de om wenteling van 1917 grondig hebben meegemaakt. Het is moeilijk haar roman Odjety Kamnjem te klassifl- ceeren. Hoewel het werk, zoo als gezegd, in Sovjet-Rusland een geweldigen opgang heeft gemaakt, kan men niet zeg gen, dat het het communisme propageert, al is een der be langrijkste figuren uit het boek. de held van het verhaal, een martelaar voor het volk. Deze man, Michail Beideman, gaat terug op de duistere fi guur van een onbekenden ge vangene, die twintig jaar lang in de Petrus- en Paulusves- ting te St. Petersburg werd opgesloten, zonder eenig con tact met de buitenwereld te onderhouden. Na deze kwel ling bracht de ongelukkige nog zes jaar door in een gek kenhuis, tot hij in 1887 over leed:' Neen, eerder is men ge- alles de geest is meer dan de stof ik herhaal de woor den van den dokter.. Je bent een mensch, omdat je ge- dachtengang, je geheugen, je verstand alle menschelijk zijn. Ze maken je tot wat je bent; daaraan is het te danken dat in weerwil van alles je voor mij Roland bent en altijd zult blijven." „Het is vreeselgk „Neen, omdat je niet langer alleen bent, Roland. Ik doe mijn best moedig te zijn wees ook dapper. Sa men zullen we dit mysterie oplossen. Ik ben gekomen om je te bevrijden". En ze schud de de tralies met haar zwak ken handen. Dit riep Gregory tot zich zelf. Per slot van rekening had hij vreemder dingen zien gebeuren. De gorilla conver seerde even natuurlijk als 'n menschelijk wezen, maar Gre gory had hem weloverwogen zien schrijven, hetgeen nog wonderbaarlijker was. Wat be aan te nemen, dat de oude Sergej Roessanin, wiens memoires dit boek vormen, met zijn onverholen critische opmerkingen over de toestan den voor en in 1933 (den tijd, dat hij zijn memoires begint te schrijven), in vele opzien- ten de speekbuis is, waardoor Olga Forsj haar eigen opmer kingen laat hooren. Roessa nin kan ook moeilijk, als oud- edelman en oud-officier aer tzaristische legers, thans een eind in de tachtig, tot den bedelstaf gebracht en levend van de liefdadigheid, 't com munisme omhelzen. Het boek is meesterlijk van compositie. Het dagboek van den ouden man, biedt de mo gelijkheid tot het verweven van de ellende der oogenbllK- kelijke omgeving met de weel derigste droomen uit den tsa rentijd, Sergej's jeugdjaren onder Alexander n. Om het zooeven genoemde vaag historische gegeven heeft Olga Forsj een drama gecomponeerd van liefde, vriendschap en verraad. Zij schildert de hartstochten van het onderbewuste met een bij zonder forschen toets, zoodat, men zich verwondert, dat een dergelijk boek door een vrouw is geschreven, zooals men ook voor het raadsel der demoni sche genialiteit blijft staan, die Emily Brontë haar „Wu- thering Heights" ingaf. Ook Met Steen Bekleed heeft iets demonisch. Sergej Roessanin, de verhaler van de geheele historie, is een ver fijnd verrader, een heel gevoe lige natuur, die door omstan digheden, buiten zijn wil er voortdurend toe gedreven wordt, zijn vriend Beideman te verraden. In zijn jeugd zijn Beideman en hij groote vrien den geweest, maar een vrouw heeft de vriendschap gesplitst. Deze Vera, een prachtige fi guur, komt geheel in Michail Beideman's kamp te staan, en wijdt, als door Roessanln's verraad deze gevangen geno men is, haar heele leven aan den opstand en aan zijn her innering. Steeds blijft Roes sanin haar vertrouwde, nooit bevroedt zij wat hij haar en haar geliefde, zij het dan ook bijna ohwillig, heeft aange daan. Ook ons, lezers, wordt Roes sanin nooit onsympathiek. Wij voelen, dat hg niet an ders kon, zijn berouw een el lende doen ons vergeven. Hoe verder hij voortgaat met het beschrijven van zijn herinne ringen, hoe meer de wroeging hem overvalt, totdat hij ten slotte bevliegingen van krank zinnigheid krijgt. Maar een kort verblijf in 'n| inrichting beneemt hem zijn Van de Leestafel Onder den titel: „De Tewa- terlating van het m.s. „Wil lem Ruys" verscheen bij de N. V. Drukkerij Altorffer te Middelburg een keurig uitge voerd gedenkboekje, zooals de titel reeds aangeeft, uitgege ven ter gelegenheid van het afloopen van het vlaggeschip van den Rotterdamschen Doyd. Het bevat een 18-tal fraaie foto's van de kiellegging, den bouw en de te water lating van het schip, terwijl in het korte bestek van 2 pagina's de merkwaardige geschiede nis van dit grootste, ooit door de N. V. Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen gebouwde zeekasteel wordt verteld; merkwaardig, omdat van dit schip, dat tot aan het mo ment van het afloopen van de helling, bekend stond onder „bouwnummer 214", de kiel werd gelegd op 25 Jan. 1939, terwijl de tewaterlating plaats had op 1 Juli 1946. Bq het doorzien van het boekske krijgen we weer het prettige gevoel van trots, aat dit machtig stuk scheepsbouw werk uit de schendende han den van den bezetter gehou den is kunnen worden. Als een aandenken daaraan zullen ongetwijfeld velen dit gedenkboekje in hun bezit willen hebben. Regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het Brandstolfenbedrijf In de Staatscourant van Woensdag 24 Juli j.l. is opge nomen de door het College van Rijksbemiddelaars bindend vastgestelde regeling van ico nen en andere arbeidsvoor waarden in het Brandstoffen- bedrijf. schrijflust niet. Er zijn weinig werken, die op zoo meester lijke wijze het langzaan; op komen van de krankzinnig heid weergeven. Wij vergeten, met een roman te doen te hebben, het is, of wij werke lijk de ontstellende bekente nissen lezen van iemand, die langs alle afgronden des le vens is gegaan en die nu, on danks de sluwheden om zijn aanvallen van krankzinnig heid voor zijn huisgenooten te verbergen, van tijd tot tijd geen weerstand kan bieden tegen den drang om toe te ge ven aan zijn bevliegingen als hij zich geheel een gaat voe len met zfn gemartelden vriend. Dit pas verschenen, bijzon der mooie boek is verlucht met een aantal houtsneden y^n L. S. Chizjinski, waarvan xTe meeste heel mooi zijn te noemen. H. W. Radar en atoombom zijn wel de twee het meest tot on ze verbeelding sprekende uit vindingen waarmede de afge- loopen oorlog ons heeft ver rijkt. Over beiden droomt men de stoutste toekomstdroomen. Uit Amerika komen thans berichten tot ons, over radar contact met de maan en over een nieuwe combinatie van de mogelijkheden welke radar biedt met de intusschen ver gevorderde televisietechniek. Radar schept, zooals bekend de mogelijkheid om voor ons oog nog onzichtbare voorwer pen toch nog te „zien". Principieel bestaat eer Ra dar-installatie uit een op zeer korte gelven werkende raaio- zender, gecombineerd met een passend ontvangtoestel. Het uitgezonden radar-stg- naal wordt door het nog on zichtbare voorwerp als net ware teruggekaatst en door den radar-ontvanger weer op gevangen. Hierbij maakt men gebruik van de eigenschap van deze zeer korte radiogolven om zich door een reflector te ia- ten bundelen. Men kan zien den radar-zender dus inden ken als een soort zoeklicht, waarmede de ruimte wordt afgezocht. Met behulp van een verfijn de techniek is men in staat om uit richting en snelheid van het terug gekaatste sig naal de juiste plaats te bepa len waar het gezochte voor werp zich bevindt. Uiteinde lijk wordt dit dan zichtbaar op het projectiescherm katho- destraalbuis) van den radar ontvanger. De combinatie radar-tel ev sie benut men nu als volgt: Nemen wij aan, een vlieg tuig vraagt om positie-bepa ling. De radarzender zoekt nu het luchtruim af, tot het vlieg tuig gevonden is en richt d?n zijn bundel permanent op de machine en volgt deze juist als een zoeklicht. De radar ontvanger krijgt dus de terug gekaatste golven van 't vliej tuig als een donkere vlek te zien op het lichtende scherm van de kathodestraal buis. Dit beeld nu wordt opgeno men door een televisie-zender, maar men plaatst tusschen de radar-ontvanger en de televi sie zender een doorzichtige landkaart van de streek waar boven het vliegtuig zich be vindt. De aan boord aanwe zige televisie ontvanger toont dan een stuk landkaart, waar over een donkere stip beweegt Deze stip is dan het door ra dar geregistreerde vliegtuig zelf. Blijft dus het radar contact eenigen tijd bestaan, dan ziet de piloot zijn eigen vliegtuig over de kaart glijden. Kan het makkelijker En wat dunkt U, zal de K. L. M. eerstdaags haar vlieg tuigen met televisie ontvan gers uitrusten Technisch is dit natuurlijk mogelijk, doch ook economen zullen hierin nog wel iets willen zeggen. Contact met de maan Nu nog iets over het radar contact met de maan. Inderdaad heeft onze satel liet getrouw de op haar ge richte radarstralen terug ge kaatst. Maar dat is alles. Als u het radar diagram van de maan zoudt zien, is daar niets op te bekennen, dan op een bepaalde plaats een piek. Alleen zeer nauwkeurige berekeningen hebben uitge maakt, dat de piek inderdaad door de maan veroorzaakt is. Men kan n.l. uit 't diagram bepalen, wat de afstand is, waarop het terug kaatsende voorwerp zich bevindt en dit nu klopte precies met de ons bekende afstand tusschen de aarde en de maan. U ziet wel, dat de tijd dat wij radar kaarten van de maan kunnen maken nog niet is aangebroken. Evenmin ats het droombeeld van den ka pitein of den piloot, die zich zelf ziet zitten voor zjjn tele visie ontvanger aan boora en daar zijn eigen schip of vlieg tuig over de landkaart ziet glijden. Maar wiet weet, er ztfn meerdere belangrijke vindin gen in den aanvang als niet te verwezenlijken fantasieën ge doodverfd Misschien lezer, wilt U zoo eoed zijn als later deze theo- r!"ën werkelijkheid zijn ge- weden, zich te herinneren v/ct eens in Uw lijfblad heeft gestaan over dit onderwerp. treft de woorden van het dier, dat was reine onzin en indien de dame ook niet goed bij het hoofd was, hij zag niet in, waarom hij, Joe Gregory, er kalm bij moest staan en ook voor gek spelen. Het werd hoog tijd dat hij een eind maakte aan dit hoogdravende gewauwel. „Wacht een oogenblik, da me", zei hij, naderbij komend. Dat is niet de manier om een kooi open te doen. Bovendien moet u niet vergeten, dat on ze vriend boete doet". Hij sprak met een grijns, half ironisch, half beminnelijk Hij wilde haar niet afstooten en aan den anderen kant had hg er niet het minste idee van waar al die drukte voor was. Het was raadzaam om zachtjes, voorzichtig verder te gaan. Ze zou wel begrijpen dat hij geen lust had te zien dat zijn pupil hem voor de tweede maal ontsnapte. Bo vendien, ze had hem immers geld beloofd Hij moest het verlies ervan niet riskeeren. „Open de kooi!" beval Vio let ongeduldig. „Ik wil alles doen om U te dienen, mevrouw", protesteer de Gregory, „maar mijn vriend hier zou het meteen op een loopen zetten. U ziet zelf, dat het geen gewoon sterve ling is. Het gebeurt bij hem niet eiken dag dat hij tegen een dame als u kan spreken, mevrouw. Dat beest is een wonder zonder mankeeren! Hij is te kostbaar om te ver liezen. „Maar je kunt hem niet ge vangen houden!" riep Violet verontwaardigd uit. „Hij is een De man der wetenschap aar zelde. Het zweet parelde op zijn voorhoofd. Wat moe6t hij zeggen Hij kon het redelij kerwijze niet ontkennen, want het meisje had het gezien en gehoord. Aan de andere zijde was ze Veel te zwak om het gewicht van dit buitengewone geheim te dragen. Indien ze geen steun had, geen geloof om op te leunen zou ze haar verstand verliezen. En toe stemmen was even goed als schuld bekennen. Wetenschap pelijk kon de professor niet in staan voor de waarheid van haar ervaring, want een der gelijk geval had zich nooit voorgedaan. Te zeggen: „Het is mogelijk", moest gevolgd worden door de verklaring: „Ik, Fringue, heb dit gedaan". Hg besefte dit alles zoo goed, dat zijn zelfvertrouwen hem geheel begaf; zijn verbijstering evenaarde zijn hulpeloosheid. Misschien zou hij in zijn eigen laboratorium minder ge neigd zgn medelijden te ge voelen. Met Clodomir naast hem om hem te herinneren aan hun beider trouw aan de we tenschap, zou hij ongevoeliger gebleven zgn. Hier alleen met dit zieke meisje, schrompelde de man der wetenschap ineen tot een gewoon mensch, een vaderlijke, conservatieve oude heer. Rapporf over Palestina In het rapport wordt aanbe volen, zoo wordt van bevoegde zijde vernomen, dat de Ver. Sta ten een bedrag van 300 millioen dollar ter beschikking van de Arabische v/ereld stellen, waar van 250 millioen dolar in den orm van een leening ten be hoeve van de economische ont wikkeling van de Arabische we reld buiten Palestina en 50 nil- lioen dollar, vorm van gift, ren bate van de Palestijnsche ^ra# bieren. Dit bedrag is te gebr-ii- ken voor het financieren van die plannen, die zich niet lee- nen voor financiering door mid del van een leening en verder voor het bestrijden van de bui tengewone uitgaven gedurende dc overgansperiode. Hij werd heldhaftig. „Ja!" riep hg uit. „Het is mogelijk!" Hij zonk peer op een stoel bij het bed. Het was er uit! Samengeperst in een korten zin had hij dit jonge meisje zijn geheim ontsluierd, zijn me deplichtigheid aan dit wonder lijke experiment. Hiervan was zich echter Vi olet geheel onbewust. ,,U denkt dus, dat Roland want het i s Roland een aap geworden is?" kreunde ze. „Zoo is het, mijn kind", stem de de professor toe, aan zijn kin trekkend. „Het is verschrikkelijk!" „Inderdaad!" zuchtte hij. „Maar hoe kan dat gebeurd zijn?" kreet ze. „U moei. het weten, dokter, want u zegt, dat het mogelijk is". „In zekeren zin weet ik het of liever, ik kan het mg ir. - denken". (Wordt

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5