Vlissingsche Gemeentebegroting goedgekeurd SPORT Wist U Middeiburgsch' Burgemeester nam afscheidt CRITIEK OP DE SCHOOLARTSENDIENST Maandagmiddag kwam de Vlissingsche gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Voorstellen van B. en W. tot goedkeuring van de be grooting van 't Burger Wees huis, het Gasthuis en Maat schappelijk Hulpbetoon gin gen achter elkaar onder den hamer door. Betreffende een andere stopplaats voor de busdienst Middelburg-Vlissingen beant woorde Burg. Kolff nog eeni- ge schriftelijke vragen van den heer Marijs. Eerst bij het in gebruik nemen van nieuw busmateriaal zal er een ver betering tot stand komen. In Augustus komt de kwes tie aan de orde of er drie of vier wethouders zullen komen. Tijdens de beschouwingen, waarvoor zich opgaven de heeren J. Post (P. v. d. A.), M. König (P. v. d. A.), J. Ma rijs (A. R.), M. J. v: Poelje (P. v. d. A), J. Li. Verhagen (P. v. d. V.) en E. Andries- sen (R. K.), kwamen de on derwerpen Gemeentelijke Au tonomie en Wederopbouw naar voren. De heer Post achtte 10 pet voor afbraak bunkers en ex ploitatie van noodwoningen, van dien aard, dat geen Rans op een sluitende begrooting kan bestaan. Slechts verhooging van de uitkeering van gemeentefonds uitbreiding van belastingge bied zal hiertoe medewerxen. Controle van hoogernand mag niet knellend zijr. Big het herstel komt vooral het gebrek aan glas naar vo ren. Dit moet zoo spoedig mo gelijk veranderen, daar ver scheidene perceelen voor den winter van glas moeten wor den voorzien, daar anders c?e schade nog grooter wordt, ov. huurverlies. De verdeeling van glas was volgens spr. niet ge heel op de juiste manier ge schied. De heer König vroeg om verbetering van den toestand waarin de Vlissingsche ouden van dagen verkeeren. De heer M a r ij s was ge schrokken van de groote te korten. Ook hij informeerde naar den herbouw van de oude stad en gaf in overwe ging een nieuw gasthuis te bouwen. De heer Poelje deed cri- tiek hooren en wel speciaal over de onvoldoende inschake ling van den raad in de werk zaamheden. Aan de autonomie der ge meente gaa,t de autonomie van den gemeenteraad vooraf, al dus spreker. De heer V e r h a g e was 't niet met vorigen spreker eens en was van meening, dat B. en W. den Raad het volle pond hadden gegeven. Het college van B. en W. is homogeen al is het op bree- de basis samengesteld. De heer Andriessen vond de Memorie van Ant woord wel goed. In zijn antwoorden wees de Burgemeester er op, dat B. en W. het volkomen eens zijn met de klacht over het ont breken der gemeente-autono- mie. Met de strekking der woorden, door dhr. Poelje uit gesproken kon h'i het niet fehee! eens zijn. Er bestaan nu eenmaal factoren waar- door niet alles in den raad k«n worden gebracht. Bovendien werd er op het Ir ntste oogenblik antwoord uit Den Haag verwacht. Op het telegram aan aen Minister-President - ->zonaen, bet^e-ferrTa <3e onrukviing der jtav?'geen ant woord ontvangen. Wethouder P. L. van Oor schot deelde iets meer mede over de enorme moeilijkheden die bij de huisvesting van de ouden van dagen te voorschijn komen. Voorheen waren er 100 plaatsen in het gasthuis, doch dit is nu zwaar bescha digd en het is niet mogelijk op korten termijn de oudjes, die her en der verspreid zijn, onder te brengen. Er moet een andere wijze van behandeling komen en aat zal ook geschieden. Wat de glaskwestie betrert hier deelde wethouder Knoop mede, daarover even hard als de raadsleden te jammeren. In Scheveningen heeft men de beschikking over grooïi hoeveelheden glas en Vlissin gen komt achteraan. De ver deeling is niet billgk. Tevens zijn er plannen bewerking om dit jaar nog aan 80 woningen te beginnen. Dit is wel boven de normale toewijzing, maar misschien mogelijk, omdat andere plaat sen er geen gebruik van zul len maken. Tenslotte deed hij mededee- ling, dat de vluchtheuvel op het Betje Wolffplein zal wor den veranderd. Bij de artikelsgewijze be handeling ontspon zich een discussie over het werk der commissie, die belast is met het opstellen van regelingen omtrent de organisatie ever gemeentelijke diensten en de salarissen der ambtenaren. Vooral de heeren Poelje en M a r ij s vonden het on juist dat georganiseerd over leg niet in deze zaak is be trokken en de commisate zoo eenzijdig is samengesteld. Volgens wethouder Van Po- pering was van passeeren vol strekt geen sprake, daar dit een zuiver interne commissie is, die de vakbonden erin zal betrekken. Het initiatief is van B. en W. uitgegaan en niet van de vakbeweging. Harde woorden Aan het adres van de Vlis singsche gemeentesecretarie ambtenaren werden enkele harde woorden gewijd. Het schijnt nl. de gewoonte te zrjn dat ambtenaren, die zich heb ben verbonden voor een Jaar reeds vroeger probeeren weg te komen. Het Dep. van Marine haalt vele krachten weg en door B. en W. is daartegen krachtig geprotesteerd. Dhr Verhagen wenschte onderzoek door den schoolarts Wethouder Van Oor schot achtte de critiek grond. De schoolartsen van Wal cheren en Zuid Beveland gin gen na de bevrijding, toen de toestanden op hygiënisch ge bied op Walcheren aller slechte waren, naar Zwitser land inplaats van op hun post te blijven. Door B. en W. zal by het. Prov. bestuur op grondige ver betering van dezen dienst worden aangedrongen. Zal dit niet het geval zijn, dan zal worden verzocht den gemeen telijken schoolartsendienst weer in het leven te roepen. Bij het hoofdstuk Volkshuis vesting werd gewezen op Ce manier, waarop het personeel van den woningdienst het pu bliek te woord staat. Hier zal zoo noodig krachtig woraen ingegrepen, al moet er ook re kening mede worden gehou den, dat het publiek niet net onmogelijke mag vragen. De heer A. de Bart (P. v. d. A.) vroeg naar den toe stand van het Concertgebouw Hij kreeg ten antwoord, 'dat dit een pariculier gebouw ls, waarin de gemeente niet zoo gemakkelijk kan ingrijpen, is een behoorlijke zaalruimte hard noodig. De heer A. Korteweg (P. v. d. A.) vond de Enge!- sche haven 'n ideale ligplaats voor jachten en stelde voor, die haven te doen uitbaggeren De heer Verhagen vrel hem bij en deelde mee, dat ere Kon. Ned. Jacht- en Zeilver. het voornemen heeft, in net Zuiden een steunpunt te ves tigen. Hellevoetsluis en Vlis singen komen daarvoor in aan merking, doch voor Vlissingen bestaat voorkeur. Momenteel worden hierover besprekingen gevoerd. De burg. kon meae- deelen, dat binnenkort over Ce haven beslissingen zullen wor den genomen. Ten slotte is er nog gespro ken over den post van f 4000 voor afvaardiging van depu- taten naar Flushing (JJ.S.A.). Eenige leden waren van mee ning, dat, wanneer dit een bedelpartij moet woraen en onze ambassadeur het graag ziet, het achterwege moet blij ven. Dg voorzitter achtte het wel waarschijnlijk, dat dezè reis resultaat zal hebben. De besprekingen over Ce oe- grooting waren geëindigd en zij werd z. h. st. aangenomen. Om het wereldkampioenschap Naar wij vernemen zullen Ce volgende grootmeesters deelne men aan het schaaktournooi om het wereldkampioenschap, dat in den Zomer van 1947 in Nederland zal worden gehouden: Dr. Euwe (Nederland). Fine en Reshevsky (V.S.) of twee andere door den Arr.erikaanschen Schaakbond aan te wijzen spelers, Botwinnik, Ke- res en Smyslov (Sovjet Rusland) of drie andere door Rusland aan te wijzen meesters. De mogelijkheid bestaat, dat no^ een zevende deelnemer zal wor den toegelaten, hetgeen afhanke lijk is van de resultaten van het Staunton-tournooi te Groningen en van het internationale tournoci te Praag, dat In October van dit jaar wordt georganiseerd. In het tournooi om het wereldkampioen schap zal iedere speler tegen alle ar.dere telkens vier partijen spe len, zoodat het tournooi zeker vijf of zes weken in beslag zal nemen. Bovenstaande besluiten Zijn ge nomen op een bijeenkomst van de1 Internationale Schaakfederatie (Fide), welke dezer dagen te Win- terthur in Zwitserland plaats vond. In het vervolg zal om de drie jaar een voorwedstrijd om het wereldkampioenschap plaats hebben. De winnaar van het tour nooi maakt aanspraak op een strijd om den titel tegen den we reldkampioen, die in het tournooi var 1947 het wereldkampioen schap verovert. Naar wij nog na der vernemen, heeft Sovjet-Rus land zich bij de F.I.D.E. aangeslo ten. De kwestie van het wereld kampioenschap voor dames zal na der onder het oog worden gezien, evenals een herziening van de spelregels. Wielrennen. DE NEDERLANDSCHE PLOEG VOOR ZURICH De Sportcommissie van de Nederlandsche Wielren Unie heeft de volgende renners inge schreven voor de wereldkam pioenschappen, die van 23 Au gustus tot en met 1 September te Zurich worden gehouden: Sprint amateurs: Bijster, Hij- zelendoorn en Bontekoe. Sprint professionals: Van Vliet en Derksen. dat in Goethingen in Hannover 15 koffers vod diamanten ge vonden zijn, vermoedelijk afkom stig van de Antwerpsche Beurs? dat te White Sand (nieuw Mexi co) een V2 het wereldhoogtere- cord met 33 km. heeft verbeterd en een hoogte bereikte van 116 km.? dat alle oorlogsplan van Rotter dam voldoende is om er een muur van 10 m. breedte en 8 m. hoogte rond de stad op te trek ken? dat wanneer er alle heipalen wel ke na verschillende rampen uit getrokken en aaneengereigd werden dit een lengte zou wor den van Rotterdam tot Lening rad? De Banken werken onder grooien druk Een klacht uit het Zuiden. De te Eindhoven gevestigde ver eeniging voor den geld- en ef fectenhandel in de provincie Noord-Brabant heeft tegenover het bestuur van de bedrijfs groep Handelsbanken en van de vereeniging voor den Effecten handel uiting gegeven aan haar ongerustheid over den langza merhand onhoudbaar wordende toestand ais gevolg van de over stelpende werkzaamheden waar mede het bankwezen nog steeds is belast. Het personeel der bij de vereeniging aangesloten le den werkt nog steeds onder den zelfden hoogen druk waaronder het als gevolg van de geldsanee- ring werd geplaatst. In een op 18 Juli gehouden ledenvergade ring heerschte het algemeen ge voelen, dat op korten termijn maatregelen dienen te worden genomen teneinde aan de over matige belasting van het bank- apparaat spoedig een einde te maken. In de aangekondigde wijze van uitvoering der voor genomen effecten registratie ziet de provinciale vereeniging schier onoverkomelijke moeilijk heden. Zij verzoekt derhalve dringend tot het nemen van stappen bij de bevoegde autori teiten teneinde de komende ef fectenregistratie te vereenvoydi Clubhuizen voor ongeorganiseerde jeugd Dezer dagen is te Nijmegen de stichtingsactie gepasseerd van de Stichting Clubhuizen voor Ongeorganiseerde Arbei dersjeugd. In haar doelstelling worden de voorgenomen werk zaamheden omschreven als volgt: a. Een landelijk ontmoetings punt te zijn voor instellingen, die plaatselijk onder de onge organiseerde arbeidersjeugd werken. b. De samenwerking van de verschillende plaatselijke club huizen in landelijk verband te bevorderen; c. Naar buiten op te treden voor gemeenschappelijke belan gen; d. Te stimuleeren, dat het jeugdwerk onder de ongeorga niseerde arbeidersjeugd ter hand genomen wordt; e. De vraagstukken en proble men, die met dit jeugdwerk in den ruimsten zin samenhangen, te bestudeer en; De opleiding te bevorderen van diegenen, die met groepen van deze jeugd werken of zul len gaan werken; Gemeenschappelijke normen te vinden, die en aan de leiding en aan het werk gesteld zullen moeten worden. Het totstandkomen van deze stichting is een mijlpaal in de nog jonge geschiedenis van het jeugdwerk, dat in Nederland gedaan wordt door de z.g. „mas sa jeugd", aldus deelt men ons mede. Tot nu toe vond dit werk georganiseerd plaats in Nijme gen (de Haard), Rotterdam (de Zeemeeuw en de Arend) en den Haag (de Musschen) en in Am sterdam als aparte afdeeling van Ons Huis. In Haarlem, Zaandam en Leeuwarden zijn de plannen tot oprichting van clubhuizen in een vergevorderd stadium van voorbereiding. gen, de formaliteiten bij de uit voering van monetaire maatre gelen voor de banken te beper ken, en te bevorderen, dat voor taan inzake overheidsmaatrege len en uitvoeringsbepalingen oveiüeg wordt gepleegd met de in de provincie gevestigde ban ken en effectenhandelaren. Mr. A. J. van der Weel, Middelburgsche zeer geziene tij delijke burvemeester heeft Woensdagmiddag tijdens een zit ting van de tijdelijke gemeente raad in het Schuttershof af scheid genóten van wethouders leden van de Raad en alQen die gemeente dienst werken. Na dat eerst eenige gewone rechts zaken waren behandeld, de voor stellen tot wijziging van de rij wiel toelage verordening en tot verlenging van de benoeming tot tijdelijke leeraar aan het Gym nasium van drs. F. Post werden aangenomen, nam wethouder Kögeler het woord. Spreker wenschte Mr. v. d. Weel geluk met zijn benoeming als lid van de Gedeputeerde Staten van Zee land en sprak daarna zijn dank baarheid uit voor het feit dat Mr. v. d. Weel in een voor Mid delburg zoo moeilijke en chaoti sche tijd de verantwoordelijk heid van het burgemeestersambt op zijn schouders had willen nemen. Kalm, bezadigd en van mede leven in alles en iedereen ge tuigend is mr. van der Weel in Middelburg de weg naar norma- Achtervolging. professionals: Peters (Schulte reserve). Stayers: Van der Voort. Wegrenners amateurs: Kleef- stra. Verhoeven, van Beek, Har mans, de Booy, van Os, Voor- „ing en P. Peters. Wegrenners professionals: Mid delkamp, Schulte, Schellingen- houdt, Vooren, Lambrichs, Steenbakkers, Janssen en Van der Voorde. Voor beide categorieën zal uit deze renners t.z.t een keuze van vier per categorie worden gedaan. len omstandigheden weten te banen. Mr.'Portheine bood na mens de raadsleden met een korte van groote erkenning voor de prettige samenwerking tus- schen Raad en Burgemeester, getuigende toespraak als stoffe lijk blijk van weerdeering de bekende kroniek van Zeeland van SmalQegange aan. De secre taris. De heer Ph. Koene bracht de dank van het gemeenteper- soneel over en bood een „bon" voor een Winkler Prins enciclo- pedy aan. Mr. v. d. Weel nam daarna zelf het woord en bekende dat hij zeer had opgezien tegen deze dag waarop hij afscheid moest nemen van het Burgemeesters ambt. Hij getuigde dat de tijd dat hij Burgemeester was ge weest een tijd van moeilijkhe den was maar ook een interes sante en gelukkige tijd. Mr. van der Weel dankte allen die door hun groot werkkracht hadden meegeholpen de vele moeilijkheden op te lossen. Verder voerde nog het woord Burgemeester A. F. C. de Ca- sembroot van Westkapelle die in voorjaar 1944 als ondercom mandant van de O.D. de heer van der Weel verzocht had di rect na de bevrijding het Bur gemeesterambt op zich te nemen Burgemeester Kolff van Vlissin gen. Burgemeester Dregmans van Koudekerke, namens de plattelandsgemeente. de heer Schippers namens het bijzonder onderwijs en de heer E. Visser wnd. com. van de Brandweer. De scheidende Burgemeester dankte alle sprekers met een persoonlijk woord op af en toe humoristische wijze. Hierna krë gen allen die dat wenschten de gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen van den heer en mevrouw der Weel.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4