TRIBUNAAL GOES Distributie-nieuws AMERIKAANSCHE TREKKERS JrJpen Europeesche Jeugdhe: Lerge Bunker vliegt de lucht in n Woensdag werden eerst de volgende uitspraken gedaan: Pieternella Koeman, Kloe- tinge: ontz. rechten. Hendrik J. Curiël, Krabben- dijke: 1 jaar int., ontz. rech ten. Geertruida Milhous, Kloe- tinge: 14 mnd. int., ontz. rech ten. Guiljaam Bruël, Goes: ont zetting rechten. Wijlen Jac. L. Overbeeke, Baarland: verb, verkl. nala tenschap tot f 5000. Leo J. de Graaf, 's-Heer Arendskerke: 1 jaar int. voor waardelijk. Voorw.: zich als goed Nederl. gedragen en on der toez.stelling S.T.P.D. Ver der: verb, verkl. radio en ontz. rechten. Johanna F. Bruinooge, Goes: 1 jaar int. voorw. Voorw. zich als goed Ned. gedrager onder toez.stelling S.T.P.D. en 5 jaar voorgeschreven arbeid verrichten. Verder ontz. rech ten. Jacobus J. Kaaisteker, te Goes: 6 mnd. int. voorw. Voor waarden: zich gedragen als goed Ned., onder toez.stetllng S.T.P.D., 3 jaar m land- of tuinbouw werken. Voorts onrz. rechten. Het beheer wordt in alle zaken zoo spoedig mogelijk opgeheven. Verder werden de volgende zaken behandeld: Het Hoed kruipt waar het niet gaan kan Martha B. Hanser uit Goes, was de eerste besch. die hier na voorkwam. Zij was Duit- sche v*?n geboorte en had haar afkomst niet verloo chend. Ze was symph. lid van de N. S B. geworden, evenals van de N. V. D. Voorts had ze portretten van Hitier en Mussert in haar kamer had. Doordat haar man brf de Waffen S. S. gegaan was had zij extra kolen- en levensmid delenkaarten gekregen. Dat haar oudste zoon door haar toedoen bij de Kriegsmarlne gegaan zou zijn, ontkende de besch. Haar verzoek om on middellijke uitspraak werd afgewezen. Kleine menschen in een grooten tijd Hendrik van Benthem, jour nalist te Goes, kwam hierna voor de groene tafel. Hij was begunstiger der N. S. B. ge worden uit oogpunt van zijn beroep, zooals hij ook van an dere vereenlgingen lid werd om vrij toegang te hebben rot alle bijeenkomsten. Hij had In Mei 1940 na de capitulatie aanvankelijk de bedoeling ge had zich uit de journalistiek terug te trekken om zich al leen aan letterkundigen arbeid te wijden. Mede door uitlatin gen van Min. de Geer had hij echter besloten zijn werk nog voort te zetten. Ook mede om indrukken op te doen voor zijn historischen roman: „Kleine menschen in een grooten tijd" meende hij toen contact met de N. S. B. te moeten hebben. Die „groote tijd" was zeker de periode waarin Duitschl and in Europa de heerschappij zou voeren, meende de voorz. De verklaringen van besch. wa ren van tijd tot tijd nogal te genstrijdig. Eenerzijds ver klaarde hij in de N. S. B.-ver- gaderingen te willen waarne men, hoe stom die lui waren om zich zonder tegenspraak van boven af te laten regee- ren, terwijl hij anderzijds zei, dat de grondbeginselen van de N. S. B. prachtig waren! Dhr. Bugs vroeg of besch. aan de eenpansmaaltijden ook deelgenomen had i.v.m. zijn li terair werk. Besch. begon hierna allerlei te citeeren uit brochures van verschillende personen en be riep zich ook op het werkje van Dr. Colijn: „Op de grens van twee werelden". De voorzitter brak dit be toog tenslotte af, er op wg'- zende, dat het Ned. volk als geheel destijds duidelijk ge noeg heeft getoond, hoe het over de „nieuwe orde" dacht. Besch. zette daarna zijn ver dediging voort met het voor lezen van enkele passages uit zijn manuscript. Opnieuw moest de voorz. dit afbreken. Na het hooren van de echt- genoote kreeg besch. nog een oogenblik gelegenheid zijn al- gemeene houding tijdens de bezetting uiteen te zetten. Vergaderverbod was de oorzaak De derde, die terecht stond was Neeltje A. H. v. Veen, echtg. van J. Fokker te Kloe- tinge. Zij was lid van de N. S. B. geweest en had voor de beweging gecollecteerd. Dit was gekomen, doordat ze bij eenkomsten der N. S. V. O. bezocht, maar doordat toen de verordening kwam, dat er niet meer dan 20 personen bij el kaar mochten zijn, moest ze lid van de partij worden, ftei besch. Zij had ook omgang met Duitsche militairen ge had. Zij werd in vrijheid gesteld. Maria Goud te 's-H. Arends kerke had heel wat op haar geweten, Ze was bij de N. S. B. aangesloten geweest, was lid van den Jeugdstorm en N. V. D., was als typiste bij het N. A. F. en N. V. D. werk zaam geweest en had ook veel ergernis gegeven door haar zeer vriendschappelijken om gang met Duitsche militairen. Mr. F. W. Adriaanse wees er op. dat besch. ernstig tu berculeus is en dat dit In vloed op haar gedrag heeft uitgeoefend.- Weinig cacao BEGIN SEPTEMBER EXTRA VERSNAPERINGEN Het ligt in de bedoeling op 29 Augustus op de versnaperingen kaart een extra-bon voor 100 gram versnaperingen aan te wij zen. Aangezien dc houders van ge combineerde tabaks- en versna peringenkaarten reeds geprofi teerd hebben van de destijds beschikbaar gestelde importsi garetten, wordt aan hen geen extra-snoepbon verstrekt. EEN EI VOOR DE JEUGD Op 1 Augustus zal een bon worden bekend gemaakt, waar op voor personen, geboren ir 1932 t.m. 1941, een Ei verkrijg baar zal zijn. 17 AUGUSTUS CACAO Door moeilijkheden bij den aanvoer van cacaoboonen zai niet op 10 Augustus, maar op 17 Augustus een bon voor 50 gr. cacao worden aangewezen, die 14 dagen geldig blijft. Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Het is nog niet mo gelijk het rantsoen, dat op 16 Juni van 100 tot 50 gram werd verlaagd, weer op 100 gram te rug te brengen. EXTRA MEAT AND VEGETABLES Op 1 Augustus zal een bon worden bekend gemaakt voor 224 gram meat and vegetables voor personen in de leeftijds groepen boven vier jaar. D< blikjes varieeren van 113 tot 908 gram. Voor de vacanties, vooral bij zeilen en kampeeren, vormen deze blikjes vleesch en groenten een niet te versmaden aanvulling bij de maaltijden. De grootte en soorten der blikjes hangen af van de bij de slagers aanwezige voorraden. OP BLOEMBON ZELFRIJ ZEND BAKMEEL Op den bloembon, die op Augustus zal worden bekend gemaakt, zal uitsluitend zelf rijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. Op deze wijze zullen de voorraden zelfrijzend bakmeel, die door de verlagingen van het bloemrantsoen waren ontstaan, kunnen worden geruimd. Vijf dooden NAUWELIJKS is de schrik over de hevige ontploffingen bij Amsterdam eenigszins gezakt, of opnieuw wordt de aandacht getrokken door een ongeluk met munitie, dit maal echter met veel ernstiger gevolgen. Gistermiddag is in het voor het publiek verboden duinge bied, eenige kilometers ten Noorden van Bergen aan Zee, een buker met munitie le lucht ingevlogen. Groote schenking Honderd Amerikaansche jongelui van om en bij de 20 20 jaar, 80 meisjes en 20 Jon gens, voor het grootste deel bestaande uit studenten aan Amerikaansche colleges, nel pen Franc -e, LuxemburgtrJie en Nedc c^che jeugdher bergen T::.ï h< herstelwerk, waarvoor zij de verf en ande re materialen uit Amerika hebben meegebracht. Het plan voor deze „Helpen de Handen over den Oceaan" voor het door den oorlog ver- cheu. '-'-C Europa is afkomstig van Mr. Munroe Smith, Direc teur van de Amerikaansche Vereeniging van Jeugdherber- In werkkleeding den Oceaan over. De jongelui staken den Oce aan over in hun werkkleeding en brachten al hun benoodigd- heden, levensmiddelen on zelfs hun fietsen met reserve banden mee. Voor hun voe ding doen zij geen beroep op de toch al zoo schaarsche voed selvoorraden van Europa. De groote afstanden leggen zfj per trein af, doch voor het In dezen bunker waren vyf personen bezig met het bergen van de her en der door de duinen verspreid liggende mu nitie, zij werden allen op slag gedood. Het waren twee employe's van de Rijks-marinewerf te Den Hel der. alsmede een drietal gedeti neerden uit het interneerings- kamp te Schoorl, die zich vrijwil lig voor het verrichten van deze werkzaamheden beschikbaar had der: gesteld, n.I. Ponhe, Bertram en Theys. Een andere gedetineer de, Offerman, werd zwaar ge wond naar het .St. Elisabethzie- kenhu's te Alkmaar overgebracht, terwijl twee andere gedetineerden ll ïht gekwetst weiden en, na ver bonden te zijn, naar hun kamp konden terugkeeren. In den bunker lag een aanzien lijke hoeveelheid twee cm.-grana- ten opgeslagen, In de nabijheid Arbeiders deelen in de winst De directie van een der groot ste textiel-fabrieken van Twen te, de Koninklijke Stoomweve rij te Nijverdal, heeft aan haar arbeiders medegedeeld, dat zij in den vervolge zullen deelen in de winst van het bedrijf. Daar voor wag een statutenwijziging noodig waardoor een deel van de overwinst ten bate van het personeel komt. Als overwinst wordt beschouwd de winst, wel ke ter verdeeling beschikbaar is, nadat het geïnvesteerde ka pitaal 4 procent dividend ont vangen heeft. De wijze, waarop de verdeeling onder het perso neel zal plaats vinden, zal na der bekend gemaakt worden. lagen in diverse andere bunkers tezamen nog ongeveer 20 ton am munitie, terwijl even tevoren een wagen met 3 ton explosive stoffen naar Koedijk was vertrokken, om daar via het Noord-Hollandsch ka naai naar den Helder gebracht te worden, waar men het gevaarlij ke goedje 4 km. uit de kust ii zee deponeert. Over de oorzaak van het onge luk tast men in het duister. Het stoffelijk overschot van de slacht offers is naar het centraal zieken huis te Alkmaar overgebracht. Nog EEN MAAND Nationale Hulpzege! De slagzin: „Frankeer als regel met de nationale huip- zegel" heeft het tot dusverre goed gedaan. Naar het Comi té der nationale hulpzege!, Raamgracht 4 te Amsterdam mededeelt, is thans buiten de loketten der postkantoren reeds voor ruim f 50.000 aan zegels verkocht, een bedrag dat voor een groot deel is op gebracht door bestellingen uft tondel-, industrie- en banK- kringen. Naar men weet, is de op brengst bestemd voor de oor logsslachtoffers en ter leni ging van algemeene oorlogs- nooden. Thans wordt de laatste ron de ingeluid: de verkoop der zegels, die echter geldig blij ven tot en met 1948, zal op 31 Augustus worden stopge zet. Wat gebeurt er in Bolivia? Het Belgische blad „Da Lan- terne" acht de toestand in La Paz verontrustend. Het blad is van oordeel, dat Zuid-Amerika op het punt staat zich in ge vaarlijke avonturen te storten. De liberale democratische stro ming komt in botsing met zeer gevaarlijk militair interna tionalisme met een fascistisch programma, dat in Kolonel Pe- ron belichaamd kan worden. Washington volgt met onge rustheid de ontwikkeling van den Boliviaanschen toestand. De Amerikaansche regeering geeft er zich rekenschap van, dat niet tegenstaande het resultaat van den oorlog tegen het Hitleris- me, het prestige van het'Spaan- sche fascisme gestegen is. En Washington, zoo gaat het blad verder, vraagt zich terecht met onrust af of de Sovjets deze ont wikkeling niet op eenige punten zullen steunen zooals bijvoor beeld in Argentinië. Universiteit van Amsterdam Naar wij vernemen, zal de in stelling van een faculteit voor so ciale- en politieke wetenschappen aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam voorloopig wor den opgeschort. De vrijlating der politieke gevangenen „Begin Maart, dus na de re organisatie van ons bureau, gin gen wij de snelheid bij het te- handelen der dossiers opvoeren en in Mei bereikten wij een aan tal van 400 per week. Thans werk en wij wekelijks 500 dos siers ai". Van 11 Maart af heb ben wij bijna 7.000 gevallen be handeld. Dit is iets meer dan de helft van het grootste aan tal politieke gevangenen, dat onder de behandeling der Am- sterdamsche P.R.A. valt. Als wij in dit tempo doorgaan, zul len wij in October a.s. geheel klaar zijn met het afwerken van de dossiers", aldus Mr. P. J. Engels, hoofd der P.R.A. te Amsterdam in een onderhoud. Sprekende over de vrijlating vervolgde Mr. Engels: „Uit %n- ze kartotheek blijkt, dat er we kelijks ongeveer 30Ó „lichte ge vallen" aan den officier-fiscaal worden doorgegeven. In het ge heel zijn er nog 9.000 gedetineer den in Amsterdam, van wie er 8.000 als „zware gevallen" moe ten worden aangemerkt. Er zul len dus 1.000 lichte gevallen door de handen van den officier fiscaal gaan. In aanmerking ne mende, dat hem 300 gevallen per week toegezonden worden en dat zij gedurende eenigen tijd voor de beoordeeling bij I trekken in de landen, ule zij bezoeken op hun werk-tour- nee gebruiken zij hun fietsen. Zoo legden zij den afstand van Brussel naar Bergen op Zoom per rijwiel af. In Frankrijk In Frankrijk hadden de amateur-handwerkslieden drie projecten: een in Briangon m het Zuiden van Frankrijk eg' de Italiaansche grens, een m de Pyreneeën en een in de Haute Savoie. In Luxemburg werken zij aan de jeugdher- ber Schloss Ahrendberg, na Dij Ettelbiiick, terwijl zij in Ne derland helpen bij de herstel werkzaamheden aan de jeugd herberg „Klaverberg" in Ber gen op Zoom. De jonge Amerikanen split sen zich telkens in groepen van ongeveer 33 personen, uie om beurten gedurende 14 da gen aan de herstelwerkzaam heden deelnemen. Ten slotte zullen dus alle honderd Ame rikaansche trekkers hun deel tot het werk aan ieder pro ject hebben bijgedragen. In ons land In Bergen op Zoom hebben de Amerikaansche jongeiui een goed stuk werk verricht. Zij hebben het roode pannen dak gerepareerd, de verschil lende vertrekken geschilderd, vloeren geschrobd en schoon gemaakt, de stalen frames van bedden afgekrabd en ge schilderd, het houtwerk van buiten afgekrabd en opge schilderd, hier en daar kapot te ruiten vernieuwd, de rum opnieuw aangelegd, allerlei fortificaties "opgeruimd (dug outs, enz.) op het terrein van de jeugdherberg, enz. Tijdens de bezetting waren Duitsche troepen in de jeugd herberg gelegerd en later trok ken de Canadeezen er in. Zij hebben zelfs het onsmakelijke werkje opgeknapt van het uit graven van het rloieerlngsKa- naal. Een buitengewoon sympa thiek gebaar is hun plan om, na volbrenging van hun taak, hun fietsen met reserveban den achter te laten en ze te gen den officieelen maximum prijs in Amerika van 23.50 dollar ten behoeve van de Ne- derlandsehe trekkers te ver- koopen. Dit komt vrijwel neer op een schenking in verband met het feit, dat de prijzen in Nederland veel hooger zijn en men bovendien nog een vergunning moet hebben om een fiets aan te koopen. Tot slot zijn de Amerikaan sche trekkers voornemens aan ieder der drie Nationale jeugd herbergen 500 dollar te schen ken uit 't saldo van hun reis geld Ieder van de Amerikaan sche jongens en meisjes moest 600 dollar betalen voor hun overtocht, het mee te nemen voedsel, verf enz. enz. Door een economisch gebruik van hun middelen zullen zij in staat zijn deze slotschenklng te doen. hem blijven, mogen wij wel re kenen, dat over een maand de lichte gevallen vrij zullen zijn." „Amsterdam heeft dus veel zware gevallen". Als de regee ring er slechts 25.000 in detentie zal houden, en er in Amsterdam alleen al 8.000 zware gevallen zijn, wordt het aantal vast te houden gedetineerden wel een beetje krap." „Wij loopen kans, dat er ook lichter „zware gevallen" moe ten worden vrijgelaten. Dit kan natuurlijk alleen geschieden na een diepgaand individueel on derzoek en ik geloof wel, dat, als de plannen van de regeering doorgaan, haar primaire eisch, n.I. de snelheid der afwikkeling, wel wat in het gedrang zal komen."

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3