VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Het slot van de aanklacht Rudenko: Doodstraf voor allen Besprekingen tusschen Frankrijk en Vietnam Nieuwe bonnen Donderdag 1 Augustus 1946 2e JAARGANG NUMMER 527 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koeke bakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 ONZE PLANNEN Wie de vertrouwde stem heeft gehoord, hetzrj ln de Ridderzaal zelf, hetzij door de radio, heeft de waarheid er varen, dat wij nu voor net eerst na lange jaren een pro gramma van regeeringspian- nen hebben vernomen, waar voor een ministerie, steunende op een hechte meerderheid in de pas gekozen Kamers en dus op een flinke meerderheid in den lande, verantwoordelijk is. Dit stemt tot verheuging. Het zijn nu niet goede wen- schen van particulieren, het is ook zelfs niet de persoonlijke wensch alleen van Hare Ma jesteit, het is de consequente uitspraak van de groote meer derheid des volks, die wij ln de oude, welbekende stem be luisteren mochten. En zooals deze stem de spo ren toonde van de zware ja ren, die voor onze hoogste ge- zagdraagster zijn voorbij ge gaan, zoo is ook de Troonrede geheel gesteld in den toon die past bij de zware ervaringen die ons geheele volk heeft doorgemaakt. Doch daarbovenuit klonk de koninklijke stem en in de be woordingen der rede het vas te vertrouwen op den ernsti- gen wensch van ons volksge heel, om zich eendrachtig aan te gorden tot onze gezamen lijke geweldige taak. En naar het hart van ons allen sprak wel Hare Maje steit, toen zij ervan gewaagde dat wij daartoe biddend heb ben op te zien tot den Aller hoogste, die ons tot deze ge zamenlijke taak alleen de wijs heid en de kracht kan schen ken. Het zijn dus ónze plannen, die de rede van Koningin Wil- helmina onthulde. Niet alleen de plannen van ons nieuwe ministerie. Niet alleen de plannen van de Kamermeer derheid. Doch ook de plannen van het Nederlandsche volk m zijn geheel, hetwelk op volko men democratischen grond slag tot dezen uitslag heeft gestuwd. Terwijl een meerder heid van 61 in de Tweede Ka mer eenjgen waarborg biedt voor voldoende soliditeit in ons staatsbestuur, is er toch alle kans. dat ook de andere leden van de Tweede Kamer het mogelijke zullen doen, om mee te werken met abes wat zij in de richting van den we deropbouw en 't herstel van ons vaderland gewenscht zul len achten. De groote noocten van ons volk worden doof al len erkend. Allen willen hier in ten spoedigste verbetering Proces te Neurenberg DE behandeling van de zaak tegen de persoonlijke be schuldigden is gistermorgen afgesloten nadat Rudenko in navolging der andere aanklagers voor allen de dood straf had gevraagd. Het vonnis zal eerst in Öe maand Sep tember worden uitgesproken nadat de zaak tegen de zeven beschuldigde organisaties is afgehandeld. „Het uur der afrekening is gekomen" riep Rudenko uit voor dat hjj aan het gerecht vroeg alle, zonder uitzondering te veroordeelen tot de hoogste straf. Tevoren had hij nog scherpere kwalificaties van alle beschuldig den gegeven als de drie andere aanklagers gedaan hadden. Hij noemde hen mannen zonder eer en geweten, politieke avonturiers die voor geen kwaad terugschrik ten, goedkoope demagogen, beu len en een bende moordenaars, die voor dit gerecht plotseling mak werden en die Hitier alleen had den veroordeeld omdat hij verlo ren had. Seyss Inquart in Polen. Seyss Inquarts rol in Polen, tot nog toe in het proces volkomen overschaduwd door de acties van Seyss op zijn voornaamste werk terreinen, werd door Rudenko ln de breede besproken. Zeven maan den, zoo zeide hij, heeft Seyss In quart nauw samengewerkt met Frank om een regiem van terreur in Polen te vestigen en hij heeft er actief aan deel genomen aan het opstellen en uitvoeren der plannen tot uitroeiing van dui- Handel in VALSCHE TEXTIELPUNTEN In de afgeloopen week is in Tilburg door de economische politie te Amsterdam, in .samen werking met den Tilburgschen economischen dienst, een aantal personen gearresteerd, dat er van verdacht wordt handel te hebben gedreven in valsche tex- tielpunten. Een onderzoek, dat thans nog in vollen gang is, heeft tot nu toe aan het licht gebracht, dat in Tilburg een millioen valsche textielpunten ;n omloop zouden zijn gebracht en in Amsterdam niet minder dan 10 millioen. zenden menschen, tot plundering en tot verslaving der bevolking. Rudenko staafde zijn aanklacht voorts nog met andere uitspra ken van Seyss Inquart die den zelfden geest ademden. Seyss Inquart werd er aan herinnerd dat de Duitsche gouverneur van Lublin Schmidt in zijn bijzijn verklaarde dat dit gebied met zijn moerassen zich uitstekend leende voor de vesti ging van Joden omdat hier ge makkelijk condities kunnen wor den gekweekt die aanleiding zou den kunnen geven om iederen tienden man dood te schieten. BYRNESS spreekt te PARIJS Toen de tweede plenaire zit ting van de Vredesconferentie gistermiddag een aanvang nam. was Molotof niet aanwezig. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Byrnes sprak als volgt: Na den eersten wereldoorlog liet men toe dat de verschillen tusschen de ge allieerden hun wil tot samen werking verzwakten en vernie tigden. De V.S. besloot onver standig genoeg naar een poli tiek van isolatie terug te keeren i.p.v. naar een samenwerking. Andere landen stuurden ook op een isolationistische, of een po litiek van toegeeflijkheid. Dit mag niet meer gebeuren, hoe moeilijk ook de wegen van in ternationale samenwerking mo f-en zijn. De V.S. zijn vastbeslo ten geen politiek van isnaLie te voorts'v°eren- Wij moeten trachten el kaar te begrijpen, zelfs indien we het niet met elkaar eens kun nen worden. Wij moeten nooit oneenigheid als iets definitiefs beschouwen. Wij moeten samen werken, totdat wij tot een of andere overeenkomst geraken die. hoewel niet volmaakt, ver dedigd kan worden. Naar men verwacht zal tijdens JTrankrijk en Vietsam, die de laatste dagen tijdelijk geremd zijn door technische problemen, een veelomstreden kernpunt worden aangesneden, wanneer in plenaire zitting de samen voeging van de drie Indo-Chi- neesche provincies Tonkin, aan nam en Cochin-China aan de orde zal komen. In de wapenstilstandsvoor waarden van Maart, die op deze conferentie zouden worden aan gevuld werd de vereeniging van de drie Steltellanden over gelaten aan de beslissing van een referendum, doch sindsdien heeft Frankrijk de vrije repu bliek Cochin-China erkend, het houden het recht ont slechts over de kwestie der. administra tieve en niet der politieke een heid te beslissen. Annam en Tonkin, zoo betoogen zij, kun nen economisch niet in leven blijven zonder Cochin-China als derde en rijkste provincie. Voorts zijn zij van meening, dat de drie provincies een onafschei delijke -nationale eenheid vor men. Hun ontevredenheid is bo vendien nog yergroot door het onlangs genomen besluit van Thiery d'Argenlieu, den Fran- schen hoogen commissaris voor Indo-China, om een conferentie bijeen te roepen van vertegen woordigers van Kambodja. Laos Cochin-China en bepaalde pro geen volgens de vertegenwoordi vincies van Annam. Deze con gers van Vietnam een inbreuk is op de wapenstilstandsvoor waarden. De vertegenwoordigers van Vietnam interpreteeren het ple bisciet zoodanig, dat dit zou in- De Belgische Regeeringscrisis Het communicue van het ba-Het programma was redelijk en der B.S.P. bericht, dat de sloot geen enkele partij uit. De socialistische voorstellen door de vertegenwoordigers der C. V P niet alleen niet in aanmer king werden genomen, doch r'.at de voorwaarden van politiesen aaid, door de C.V.P. gesteld, veel verder gingen dan de gren zen, Zondag door den algemee- nen raad van de B.S.P. gesteld De eischen van de C.V.P. heb. ben de samenwerking tusschen de twee groote partijen onmoge lijk gemaakt en het bureau spreekt zich uit voor de onmid- commuriisten weigerden echter deel uit te maken van de regee ring. De partijen zijn het eens v/at het sociaal, economisch °n financieel programma betreft. Indien geen stabiele regeering gevormd kan worden, dan is dat te wijten aan sommige politieke kwesties, zooals het vrouwen kiesrecht. De eerste minister deed uitko men dat die politieke vraagstuk ken nog wel wat zouden kun nen wachten. Het belangrijke i,„__,,„,i i-iJiceft-u zien cut vuui uc uiiliiiu- ueu wcii-uten. nci uciousiij brengen Onder veel punten de,Iijke vormI van een re. t Is de handhaving van den van wprirpvinir pn nvflpntno- T terentie bijeen zou op '1 Aug geopend worden en in Vietnam wordt zij beschouwd als een vooruitloopen op de toekomstige eenheid van de drie sleutellan den. Heden veronderstelde het ge matigde Parijsche blad Combat dat met kracht het standpunt van Vietnam heeft verdedigd, dat de besprekingen ernstig ge vaar loopen geheel te misluk ken als gevolg van het plan d'Argenlieu, over de situatie, die waarschijnlijk zal ontstaan, indien de gedelegeerden osbe- vredigd terugkeei-en. schrijft het blad: Frankrijk zal dan een her leving van de moeilijkheden te- ;emoet kunnen zien, totdat de v.n. tusschen beide komen ten einde een vreedzame oplossing te vinden voor een probleem, dat Frankrijk niet blijkt te kun nen- oplossen. voor de 1ste helft van de 9de periode 1946 (4 t.m. 17 Aug.) Bonkaarten KA, KB, KC 60S 463 t.m. 467 brood 800 gram brood 468 brood 400 gram brood 471 boter enz. 125 gr. boter 472 boter enz. 250 gr. marg. 481 boter enz. 100 gram vet 482 suiker 500 gr. suiker 483 algemeen j 100 gr. zelfrijzend bakmeel 484 algemeen 200 gr. kaas 485 algemeen 250 gr. jam, stroop, enz. B 89 reserve 1600 gr. brood C 89 reserve 800 gr. brood B 90 reserve 100 gr. kaas B 91 reserve 2 kg. aardapp. C 90 reserve 1 ei Bonkaarten LA, LB, LC 608 405 vleesch 100 gr. vleesch 406 vleesch 400 gr. vleesch 407 vleesch 8 oz. meat and vegetables A 73 melk 2 liter melk B 73, C 73 melk 31/* 1. melk 410 aardap. 3 kg. aardap. Bonkaarten KD, KE 608 963, 964 brood 800 gr. brood 971 boter enz. 250 gr. boter 972 boter enz. 125 gr marg. 982 suiker 500 gr. suiker 983 algemeen 100 gr. zelfrijzend bakmeel 984 algemeen 100 gr. kaas 985 algemeen 250 gr. jam, stroop, enz. D 89 reserve 800 gr. brood E 89 reserve 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuit Bonkaarten LD, LE 608 905, 906 vleesch 100 gram vleesch 901 aardapp. 1 kg. aardapp. D 73, E 73 melk 6 1. melk Tabakskaarxen enz. T 41 2 ranstoenen tabaks- artikelen en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een pakje kerftabak van 40 giam, merk Pax. V 41, V 42 100 gr. chocolade en/of suikerwerk. X 41 2 rantsoenen tabaks- artikelen X 42 100 gram chocolade en/of suikerwerk. van wetgeving en ordening bestaat zelfs vrijwel overeen stemming. Het is te verwach ten, dat de discussies ln de Kamers telkens verschil van inzicht zullen openbaren, aoch tot flagrante tegenspraak zal dit niet zoo heel dikwijls lei den, naar wij vermoeden. Het algemeen belang zal voor alle partijen zeker boven alles gaan. En ieder zal trachten, van deze periode in ons staats bestuur te maken wat ervan te maken is. Van dit gezichtsnunt uit is het ons voornemen, op ver schillende facetten van ons gezamenlijk toekomstplan het licht te laten vallen. Wij wil len met een enkel woord spre ken over de sociale, de econo misch en de cultureele moge- geering van links. lyiinister v. Acker verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij nog steeds voorstander was van een nationale regeering, oe- staande uit mannen van goeden wi! De samenwerking tusschen de B.S.P. en de C.V.P. zou van het grootste belang geweest zijn. lijkheden van de eerstvolgen de jaren, en voorts willen wij vragen wat de wereld bulten de grenzen van ons Neder land van ons mag verwachten Ook over de financieeie grondslagen van ons herstel dient te worden gesproken. Terwijl we tenslotte onder het oog willen zien, wat de af wikkeling van de geestelijke en stoffelijke oorlogsmisère in dit moment van ons geza menlijk vraagt. R e a. frank en de verhooging der pro ductie. Verder moet de politiek van prijzen en loonen gehand haafd blijven, opdat deze twee op hetzelfde peil gebracht wor den, zonder de economie of de financien van den Staat te scna den „We hebben textielgoederen, schoeisel, steenkool en andere brandstoffen noodig, voor billij ken prijs en in groote hoeveel heden". Minister van Acker zeide ten slotte, dat een stabiele regeering en een programma, dat beant woordt aan de behoeften van het land, noodzakelijk zijn. Zelfs met behulp van een van beide zou men een ministerie kunnen vormen, doch thans ontbreken ze allebei. Het is de vraag of de nationale arbeidsconferentie morgen bijeen zal komen, daar er niemand is om de regeering te vertegenwoordigen. Fabriekspersoneel van Siork legde het werk neer Fabriekspersoneel van Stork heeft Dinsdagmorgen gedurende een uur het werk neergelegd in verband.met de steeds stijgende prijzen der levensmiddelen. Deze staking was niet gericht tegen het beleid der directie. HET WEER Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen. Enkele lichte regenbuien. Meest matige, vrij buiige wind, krimpend van West naar Zuid-West. Koel weer. TOELICHTING. De bonnen voor melk zijn geldig tot en met Zaterdag 10 Augustus. Voor de week van 11 tot en met 17 Augustus zullen voor tabak, melk en aardappe len nog bonnen worden aange wezen. Op de suikerbonnen 482 en 982 zal voornamelijk geraffineerde suiker verkrijgbaar zijn. In en kele gevallen zal men echter met ruwe suiker genoegen moe ten nemen. Deze week is wedrom 100 gr. vleesche extra beschikbaar, zoo dat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Boven dien is op bon 407 vleesch 8 oz. (circa 224 gram) meat and vege tables verkrijgbaar. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 2 Aug. worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor vleesch melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 5 Aug. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen 405 en 905 vleesch en 401 aardappelen wor den ingeleverd. De distributiedienst kring VIis- singen maakt bekend dat de uit reiking van schoenenbonnen vol gens het nieuwe systeem voor de inwoners der gemeente VI is- singen zal geschieden aan alle personen met hun stamkaart- nummer eindigend op het cijfer wier familienaam aanvangt met: Geldigheidsduur eibon verlengd Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de bonnen 87 reserve voor één ei geldig blijven tot en met 10 Aug. a.s.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1