Industrie en verkeer eischen wegverbetering Merkwaardige opdracht voor Engelsche duikboot Wist U BON 10 Tribunaal Middelburg Mr. Dieleman staat terecht Hoe wordt de Vrede van Parijs (Vervolg van pag. 1) BULGARIJE De voorwaarden ten aanzien van Bulgarije zijn: Grenzen van 1 Jan. 1941. Ook aan Bulga rije worden leger, vloot en luchtmacht toegestaan, geen bommenwerpers. De landmacht mag maximaal 55.000 man sterk zijn. Bulgarije moet herstelbeta lingen doen aan Joego-Slavie en Griekenland, maar daar het oor log gevoerd heeft tegen Duitsch land. zal niet het volle pond ge- eischt worden. Een bedrag is nog niet vastgesteld. De voorwaarden ten aanzien van Hongarije zijn o.a. de gren zen met Oostenrijk en Joego- Slavie worden die van 1 Jan. 1938 (de in 1940 te Weenen ge nomen beslissingen vervallen). Over enkele punten zullen Hon garije en Tsjecho-Slowakije ech ter nog gehoord worden, Hon garije zal eveneens strijdkrach ten mogen hebben, in totaal 60. 000 man,' geen bommenwer pers. Wat de herstelbetalingen aan gaat: Deze bedragen 300.000.000 dollar, waarvan tweederde aan de Sowjet Unie komt. De beta lingen zullen in den vorm van producten en uitrustingsstuk ken geschieden. De regeering der Vereenigde Staten behoudt zich het recht voor deze ^aak ter vredesconferentie opnieuw ter sprake te brengen. FINLAND Tenslotte bepalingen met betrekking tot Finland: Grenzen worden die van 1 Jan. 1941, afgezien van de pro vincie Petsamo, die aan de Sowjet-Unie komt. Laatstge noemde doet afstand van het recht op het pachten van het schiereiland Hangö, maar krqgt het recht om tegen ver goeding van 5.000.000 Finsche marken wateren en territori um van het gebied Porkkala te pachten ter stichting van een marinebasis. Finland verleent voorts de Sowjet-Unie een reeks facili teiten, opdat laatstgenoemd land de verbindingen met Pork- kala kan onderhouden. De Alandseilanden worden gedemili tariseerd. Finland mag ruim 34.000 man Iandmachtpersoneel hebben, ver der vloot- en luchtstrijdkrach ten, g e en bommenwerpers. De plannen voor een goede verbinding van Yerseke met net station en den rijksweg dateeren reeds lang van voor den oorlog. Dit punt maakte al meerdere malen een be spreking uit in de vergaderin gen van het gemeentebestuur en den gemeenteraad. Het uitbreidende wegverkeer en de toenemende concentratie van de Zeeuwsche mosselcultuur in Yerseke accentueeren de noodzaak van een prima Yer- seksche wegverbinding steeds sterker Voor het Yerseksche ge meentebestuur was de keuze niet gemakkelijk. Voor afdoen de verbetering van den Grint weg pleit o.a. de bestaande en nog voor uitbreiding vatbare bebouwing aldaar, we den ken hier aan de buslijn. Voor waarde hiertoe is echter weg werking der scherpe bochten, die een kostbare onteigening noodzakelijk maken. Bij ver betering van den dijk zijn de kosten aanmerkelijk minder. Een levensslagader voor Yerseke is echter niet alleen een plaatselijk belang. Dit Im pliceert een mogelijken flnan- cieelen steun van Rijk en pro vincie. En daarmede is tevens vastgesteld dat de beslissing niet alleen berust bij het Yer seksche gemeentebestuur. Bij opname in het rijkswegenplan komen 75 pet. der kosten voor rekening van de provincie Zeeland, die op haar beurt fi- nancieelen steun krijgt uit het rijkswegenfonds Bij het tijdens de bezetting Plannen gereedgemaakt gevoerde overleg met de pro vincie bleek, dat deze voor keur had, hoofdzakelijk op ri- nancieele gronden, voor af doende verbetering van aen dijk. Reeds vóór de bevrijding werd daarom aan de provin cie verzocht een plan hiertoe op maken, waarvan even eens 75 pet. der kosten voor rekening der provincie zouaen komen. Door den oorlogstoe stand stagneerde de uitvoe ring hiervan evenwel Eenigen tijd geleden werd de zaak wederom aangesne den en officieel beslist, dat de plannen voor verbetering van den dijk thans gereed zullen worden gemaakt Thans wordt een en ander uitgewerkt Binnen afzienbaren tpd, als de plannen gereed zijn, zal de of- ficieele beslissing omtrent ae uitvoering van het werk ge nomen moeten worden De herstelbetalingen ten behoe ve van de Sovjet-Unie zu'len slechts ten deele gedaan behoe ven te worden, daar Finland zich ten laatste tegen Duitsch- 'land gekeerd heeft. Finland zal over een periode van acht jaar 300.000.000 dollar hebben te vol doen. De betaling geschiedt in den vorm van handelsartikelen. Ook hier krijgt de Sowjet-Unie rechten op de Duitsche activa, die de bestuursraad de Sowjet- Unie heeft toegewezen. Diepzee onderzoek naar samenstelling der aarde Wetenschappelijke reis van de Engelsche duikboot „Tudor" De Engelsche duikboot „Tu dor" heeft Maandag de vloot- basis Portland aan de Zuid- Oostkust van Engeland ver laten om de werkwaardlgste opdracht die zij ooit heeft ge kregen uit te voeren. De duikboot is van onder tot boven vlogeladen met tech nische, meest onvervangbare instrumenten tot een gezamen lijke waarde van duizenden ponden sterling. De beman ning is aangevuld met drie geleerden, twee van de Cam bridge Universiteit en een urt Nederland, n.l. Dr. W. Nieu- wenkamp, die op de „Tudor" in den Atlantischen Oceaan diepzee-onderzoekingen zullen leiden naar de samenstelling van de aarde. Deze onderzoe kingen zullen op verschillende hoogten, te beginnen met 45 m., worden ingesteld. Een lid van dit wetenschap1 pelijk gezelschap deelde aan Reüter mede, dat de geleerden hun onderzoek zullen uitstrek ken over een driehoek in den Athlantisehen Oceaan, waar van de basis zich van 'n punt uit de kust van Spanje tot een punt uit de kust van Ierland uitstrekt. Voordat de onder zoekingen kunnen beginnen, is het noodzakelijk zoo diep te duiken, dat de toes1 nd van het wateroppervlak g-en in vloed m=er uitoefent op den romp van de onderzeeboot. „Er is nog weinig bekend van deze speciale tak der geo- physica", aldus deelde deze woordvoerder mede, „en de uitslagen van deze proefne mingen zullen van groote waarde zijn". De Tudor wordt over vijf of zes weken terug verwacht. De onderzoekingen zijn een voortzetting van de proefnemingen met de „Mar vel", een in den oorlog verlo ren gegane onderzeeboot, waarmee gewérkt werd voor dat men de onderzoekingen in 1938 ten tijde van de Mün- chencrisis moest stop zetten. s dat volgens de Daily "Worker in Denemarken een legale Fascis tische courant is verschenen, ge titeld Vel Ven (De WoK). dat dedat de redactrice van dit blad. Edith Hevet, een weduwe van een aan het Oostfront ge sneuvelde Deensche vrijwilliger, zich in het eerste nummer tegen ae zuivering verzet, ja, dat ze zelfs wil dat de leiders der ver zetsbeweging worden gestraft? dat de directeur generaal van het gevangeniswezen in Spanje voor radio Madrid heeft ver klaard dat het aantal gevangen 38733 bedraagt en dat 6154 als restant van de burgeroorlog zijn te beschouwen? Grootsche plannen Amerik. vliegtuigindustrie Leiders van het Aroerikaan- sche vliegtuigbedrijf deelen me de, dat zij plannen in studie hebben voor interplanetaire rei zen, alsmede voor de construc tie van een raket, die een hoog Het is te hopen, dat thans fe 'an b«na 50° kan berel oar, i„„„ ken en volgens de berekeningen gedurende 15 dagen om de aar- Ie zou draaien. Aan den ande ren kant is men bezig proeven te nemen met een raket, die 210 in een vlot tempo de zoo lang besproken en begeerde levens verbinding van Yerseke tot stand zal komen. Disiributienieuws voor Schoenreparaties Bon 10 der lederkaart is aan gewezen voor het doen reparee- ren van schoenen met leder zo lenmateriaal. Het aantal voor el ke reparatie benoodigde bonnen is vermeld op de bij den schoen hersteller aanwezige lijst. Bon 10 blijft geldig en kan in com binatie met reeds aangewezen bonnen en nog aan te wijzen bonnen worden gebruikt, PEROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICH TING. Wie in het bezit is van een petroleumkaart voor kookdoel- einden en verlichting van ge durende de maand Augustus op bon 45 tot en met 48 van de kaart UA 5101 vier liter, op bon 45 en 47 van de kaart UB 510 vier liter, op ban 72 van de kaart UC 510 vier liter en op bon 127 van de kaart UD liter petroleum koopen km. zal kunnen stijgen en explosieve lading tot 200 kg. kg. kan meenemen. Men heeft ook bekend gemaakt, dat wijzi gingen zijn aangebracht aan de superforten (B 29) met het oog op stratosfeervluchten. Maandag j.I. werd In een langdurige zitting de zaak behandeld tegen Mr. W. K. H. Dieleman, die Provinciaal Directeur van Winterhulp in Zeeland was geweest en be gunstiger van de S. S. Het pleidooi werd gehouden door Mr. Wijckerheld Bisdom, een oud vriend van beschul digde. Een goed Nederlander lie pen de rillingen reeds over den rug als hrj den naam S.S. hoorde, was het antwoord van Mr. P. Loeff, voorzitter van het Middelburgsche Tribunaal toen Mr. Dieleman uit Mid delburg, verklaarde dat zijn begunstigend lidmaatschap van de S. S. allerminst beiee- kende, dat hij de doelstellin gen van de S. S. aanhing uit sympathie. V ooral verdachte's hooge intellectueele ontwikkeling noemde Mr. Loeff een zeer bezwarende omstandigheid. „Mijn positie als leider van Winterhulp was toen in ge vaar en ik werd uitsluitend begunstigend lid van de S. S. om te voorkomen, dat ae Winterhulp in N. S. B. han den raakte", verduidelijkte de beschuldigde nader. „Maar de S. S. was iets dui velachtigs en dat wist u zeer goed", antwoordde Mr. Loeff die overigens weinig waarce bleek te hechten aan het feit, dat Mr. Dieleman den eed op den Ftihrer niet heeft afge legd en uitsluitend begunsti- Spoorweg-nieuws Nieuwe trajectkaarten. Met ingang van 1 Augustus zullen de Nederlandsche Spoor wegen voor het geheele land nieuwe trajectkaarten invoeren. Een cellopfiaan huls zal aan houders van trajectkaarten gra tis beschikbaar worden gesteld. Trajectkaarten voor 12 maan den worden "niet meer afgege ven en de z.g. automatische ver lenging van maandkaarten is vervallen. Nieuwe dienstregeling. De vouwbladen van de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen, ingaande 5 Augustus, zijn reecté Dinsdag aan de stations ver- kriizhnnjv Beschuldigingen De lijst der beschuldigingen tegen Mr Dieleman was ove rigens lang. Behalve het be gunstigend lidmaatschap van de S. S. omvatte zij o.m. net lidmaatschap van den Ned. Volksdienst, het provinciaal directeurschap van Winter hulp Nederland en het veriee- nen van hulp aan den vijand door voor te stellen alle fond sen der bestaande instellingen, w.o. de groote kapitalen van Godshuizen, Burgerlijke Arm besturen, te.d. ter beschikking te stellen van den N. V. D. Voorts het voorzitterscnap van de Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap op Walcheren. Mr. Dieleman trachtte zijn houding te rechtvaardigen door te verklaren, dat hij be langstelling had voor sociaal werk. Hij meende dat Winter hulp een Nederlandsche in stelling zou worden, zooals ook het Middelburgsche Hulp comité 1940. Hij wilde slecnts de goede zaak dienen. Maar waarom bleef dan, toen alle goede Neder landers er uit wegliepen o sa boteerden en waarom werkte u uw N. S. B. opvolger Tn7' vroeg de voorzitter. Besch. herhaalt, dat hij een reeds voor den oorlog door ve len gewenscht geachte centra lisatie van allerlei liefdadige instelling mogelijk en wen- sehelijk achtte in Winterhulp en N. V. D. Vaak stond hem daarbij hetzelfde voor oogen als de latere Ned. Volksbe weging nastreefde, een soort van doorbraak der bestaande toestanden. „Gedachten over Nederland Mr, Dieleman heeft verder in Juni 1941 een geschrift sa mengesteld, getiteld„Gedach ten over Nederland", dat hij onder zijn vrienden en kennis sen verspreidde. Daarin werd o.m. betoogd, dat de opbouw van -het Nederlandsche volk zou moeten gaan in Nat. Soc. zin. Besch. bestreed, 'dat hij daarmede dén verzetsgeest had willen ondermijnen. Maar u speelde de Duit- schers in de kaart en deni greerde H. M. de Koningin, aldus de voorzitter. Besch zegt. dat later zijn gedachten sterk veranderd waren. Een gratieverzoek Hierna kwam aan de orde een gratieverzoek, dat besch. in September 1941 aan den Beauftragte Miinzer heeft ge richt ten behoeve van eemge bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen en waarin hij o.m. zegt, dat de bevolking van Z. Vlaanderen over het "algemeen meewerkt. De voorzitter wees hem erop, dat hij hierdoor een smet op Zeeuwsch Vlaanderen wlprp. Niet N. S. B. gezind! Als daarna zijn houding m het algemeen weer ter sprake komt, ontkent hij N. S. B. ge zind te zijn geweest. Wel moest hp vaak een pro-Duit- sche houding aannemen om anderen te kunnen helpen. Bovendien was zijn instel ling later veranderd en De- dankte hij ook voor Winter hulp. „Ik heb fouten gemaast maar dat hebben duizenden en duizenden anderen ook ge daan, al die jaren lang. Ik meende echter slechts net goede en stond op mijn ma nier op de bres voor Zeeland", aldus beklaagde. Hierna kwam, nog liet voor zitterschap van Mr. Dieleman van de Nederlandsch Duitscne Kuituurgemeenschap en het feit, dat hij hulp verleende aan medewerkers van den vij and door de bewerkstelligen, dat N. S. B.-ers hun rijwielen en radiotoestellen mochten Be houden aan de orde. De verdediging Mr. Wijckerheld Bisdom, oud-vriend van besch., gaf in zijn pleidooi een schets van het karakter van besch. en stelde uitdrukelijk vast, dat Mr. Dieleman tegenover nie mand iets laags of gemeens gedaan had. Meer dan anderen stond hij aan moeilijkheden bloot; desondanks heeft hij vele Nederlanders bela *grijke diensten bewezen, zelfs als dat niet zonder risico was. Ten overvloede was hij geen pro- N. S. B.-er, geen profiteur, maar een idealist. Spr. hoopt, dat hiermede rekenibg zal ge houden worden. De 1% Jaar interneering, het verlies van zijn advocatenpractijk, 't ver loren gaan van zijn roerend goed en de smet dte ztjn naam in Zeeland voortaan rust, zijn voor iemand als be schuldigde reeds een zeer zware straf. Overigens was er tegen het eminente pleidooizeer wei nig te zeggen. Uitspraken Tribunaal Het Tribunaal te Middel burg deed in - zijn zitting van 29 Juli de volgende uitspra ken: Aa. Schout, zonder beroep, te Koudekerke, gedetineerd te Groede, interneering voor den tijd van 2 jaar, ingaande 20 Juni 1945 en ontzetting van rechten. Ia. Ja. Ratelband, hervat ting van het onderzoek. Ca. T. Poppe te Vlissingen: vervallen verklaring van de ten laste legging.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4