VRIJE STEMMEN Hoe wordt de VREDE VAN PARIJS? DAGBLAD VOOR ZEELAND Verschroeide aarde inde IJ-polder Woensdag 31 u li 1946 Se JAARGANG NUMMER 520 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon Gironummer 410357 Twee Groote Mannen Dezer dag"en heeft een twee tal groote mannen in het een trum der belangstelling ge staan, wier onderlinge verge lijking ons twee zeer verschil lende aspecten doet zien van hoe men beroemd kan worden Wij bedoelen den opperbe velhebber der geallieerde le gers, generaal Eisenhower, over wien een drietal boeken werden geschreven, die thans worden besproken en de over bekende Engelsche dramaturg G. Bernard Shaw, wiens ne gentigsten verjaardag op 26 Juli j.l. over heel de wereld werd herdacht. Beiden zijn populaire figu ren. Eisenhower, als overwin naar in tal van landen mate loos toegejuicht, en toch een eenvoudig man gebleven, zon der grootheidswaanzin, ook nu hij in zijn vaderland geroepen werd tot het hoogste, waartoe een militair kan stijgen, lei der te worden van heel net militaire apparaat van net machtigste rijk ter wereld. Bernard Shaw, uit proies- tantsch milieu in het katho lieke Dublin in Ierland gebo ren, die zijn heele leven en fant terrible is geweest; al door zei hij de waarheid aan zijn landgenooten, en hekelde hun zwakheden en belachelijk heden; en toch staan de men- schen in de rij om zijn stuk ken te mogen beluisteren, en de Nobelprijs voor letterkun de is hem niet onthouden, of schoon hijzelf deze beloonmg voor kunst bespottelijk nad gevonden, en dat ook had ge zegd. Eisenhower is de man, Cüe in een harden wreeden tijd 't harde en wreede handwerk be oefende van den militairen leider, die door zijn visie en zijn plannen gedoemd wordt om met menschenlevens te spelen, doch die in deze oor- logscarrière tot het hoogste in staat is gebleken, n.l. aen vijand der menschheid te ver slaan, die jarenlang de Euro- peesche wereld had geterrori seerd. En zijn wezen, zoo ver tellen het ons thans zijn le- vensbeschijvers, is bescheiden gebl#ven. Hij geeft zijn on dergeschikte generaals de kans om zelf ook uit te blin ken, en als het werk vol'oracnt is, had hij zich als ideaal ge steld, ergens op het platte land weer in en voor de na tuur en haar producten te leven, zoodat het besluit van Truman om hem niet te la ten gaan, eigen plannen door kruiste. Bernard Shaw heeft nooit anders dan van zijn pen ge leefd, van het oogenblik dat hij als 20-jarige jonge man zich bij zijn moeder vestigde, die als gescheiden vrouw m Londen was gaan wonen, lïij schreef in de Londeijsche kran ten over boeken, muziek, beel dende kunst en tooneel, en verdiende zoo zijn brood. Vijf romans ontsproten uit zijn vruchtbaar brein, doch vonden geen uitgever. Eerst later, toen hij door zijn too- neelwerk bekend was gewor den, hebben ook deze romans een verdiend succes gehad. Ook in den tijd toen hij reeds het toppunt van zijn roem had bereikt, tot op den huidigen dag, bleef hij zijn journalistiek begin getrouw, en als er iets is dat hem er gert of hindert, dan grijpt hij naar de pen en zendt een in gezonden stuk naar de „Ti mes" of een ander blad, en DE GROOTE VIER hebben Zondagavond de punten van de ontwerp-vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bul garije, Hongarije en Finland, waarover men tot over eenstemming is gekomen, bekend gemaakt. Over deze punten zal de vredesconferentie die gisteren in Parijs begon, een oordeel vellen. Ook zal de conferentie beslissen t.a.v. van clausules, waarover de groote vier het nog steeds niet eens zijn. In alle verdragen zal worden vastgelegd, dat de betrokken landen hun burgers gelijkelijk behandelen, discriminatie op grond van ras, sexe, taal of godsdienst uitsluiten en de vrij heden van pers, eeredienst, politieke meening en openbare vergaderingen garandeeren, alsmede het genot der mcnsched- rechten. De Publicatie van de ont-1 DE MILITAIRISATIE werp-vredesverdragen is door] italie zal niet gerechtigd zijn de betrokken ministers van Buiom in het kustgebied van 15 km tenlandsche Zaken eenigen tijd I diepte, dat loopt van de Fransch tegengehouden. Onder de groo -italiaansche grens af, eenige te vier bestond hierover eenig nieuwe Qf bestaande vlootbases verschil van meening. Hieron- te bouwen. De uitbreiding of der volgen thans de hoofdpun-constructie van militaire, vloot ten die te Parijs bekrachtigd luchtinstallaties is verboden moeten worden. 10p bet Apulische schiereiland. ITALIE Pantellaria, de Pelagische ei- De grenzen van Italie zullen landen Lampe'dusa, Lampione en De punten waarover de Groote Vier het eens lijn die van Januari 1938 zijn, be houdens enkele wijzigingen, tw.. De grens tusschen Italie n Frankrijk en die .tusschen Italie Joego-Slavie. De precieze afbakening van de nieuwe gren zen zal ter plaatse door grens- commissies, bestaande uit ver tegenwoordigers van de twee betrokken regeeringen, geschie den. De Dodecanesos worden aan Griekenland afgestaan en zul len gedemilitariseerd blijven. Vreemde troepen moeten bin nen 90 dagen na het van kracht worden van het ver drag teruggenomen zyn. Italiaansche burgers, die op 10 Juni 1940 op gebied woonden, dat door Italie aan een ander land is afgestaan, worden vol waardige burgers van het land, waaraan het gebied is afgestaan tenzij zij het Italiaansche bur gerschap prefereeren. Van de zulken kan worden verlangd, dat zij binnen het jaar naar Italië verhuizen. TRIëST De ongeschondenheid en on afhankelijkheid van het vrije ge bied van Triëst zal door den Veiligheidsraad van de V.N. verzekerd worden. Een perma nent statuut zal aan den Veilig heidsraad worden voorgelegd. De aanbevelingen voor een voorloopig bewind en een per manent statuut zullen door de vredesconferentie der 21 landen gedaan worden. Italie ziet af van zijn rech ten op territoriale bezittingen in Afrika-Libye, Eritrea en Italiaansch Somaliland. De uiteindelyke bestemming van deze gebieden zal door de Sowjet-Unic, de V.S., het Ver. Koninkrijk en Frankryk, bin nen een jaar na het tot stand komen van het verdrag, be paald worden. zegt raak de waarheid zooals hij die ziet. En als we deze zeventigjarige werkzaamheid als schrijver overzien, dan dringt ons alles tot deze con clusie, dat hij, op andere wijs en op ander gebied, doch even zeer een geweldigen invloed heeft gehad op de mensch heid van zijn tijd, zoo In zijn vaderland als in heel de den kende wereld. Eisenhower doodde het Hlt- ler-regime. Shaw bestreed ae huichelarij en de sociale mis standen die in het laatst der vorige eeuw en in de eerste helft van deze eeuw de sa menleving bezoedelden, en hij heeft met succes gestreden. Twee strijders, die een zui ver blazoen hebben weggedra gen uit hun strijd. Red. Linosa en Pianosa (in de Adri- atische zee) moeten gedemilita riseerd worden. Sardinië en Sicilië moeten vrijwel geheel gedemilitari seerd worden. De Italiaansche vloot wordt ingekrompen. Het land zal niet meer dan twee slagschepen, vier kruisers en een aantal an dere eenheden mogen hebben. Italie moet bepaalde 1 schepen ter beschikking van Frankrijk. Groot-Brittanie, de Sow jet- Unie en de V.S. stellen. Aller lei andere vaartuigen moeten tot zinken worden gebracht of onbruikbaar worden gemaakt. Italie mag geen slagschepen bouwen of aankoopen en het to tale personeel van de vloot mag slechts 22.500 officieren en man schappen omvatten. Het Italiaansche leger met in begrip van de carabinieri mag niet meer dan tweehonderdvijf tigduizend man sterk zijn. Het mag met niet meer dan twee honderd tanks (middelmatig zware en zeer zware) bewapend zijn. Binnen het half jaar, nadat het vredesverdrag in werking zal treden, moet de rest van het Italiaansche leger ontbonden zijn. Militaire oefening voor niet-leden van het leger is ver boden. Tot de Italiaansche lucht vloot zulen niet meer dan 200 jagers mogen behooren. Italie krygt geen vliegtuigen, welke in de eerste plaats bommen werpers zyn en installaties voor bommen bezitten. De Groote Vier krijgen alle oorlogsmateriaal, waarover Ita lie niet meer beschikken mag. Italiaansche krijgsgevangenen zullen zoo spoedig mogelijk refiatrieerd worden. Ten hoogste negentig dagen na het in werking treden van het verdrag zullen alle vreemde strijdkrachten uit Italie terug getrokken zijn. HERSTELBETALINGEN Italie zal deelnemen aan de herstelbetalingen tot een be drag van honderdmillioen dollar (vijfentwintig millioen pond sterling), te voldoen ir zeven jaren. Gedurende de eerste twee ja ren zullen hiertoe geen goede ren aan de loopende Italiaan sche productie onttrokken wor den. Daarna wel. ROEMENIE Voorwaarden, die Roemenie betreffen zijn: De grenzen van het land zullen die van 1 Jan. 1941 zijn met dien verstande, dat de Hongaarsch-Roemeen- sche grens die van 1 Jan. 1938 zal zijn. Wat de grens met de Sowjet-Unie aangaat; hier gel den de verdragen tusschen de USSR en Roemenie (1940) en tusschen de USSR en Tsjecho- Slowakije (1945). Roemenie gaat voort met het opheffen van de gevolgen van maatregelen waarbij personen op grond van sympathieën met de geallieerden of op grond van hun ras gediscrimineerd wer den en verbindt zich om zulke maatregelen niet meer te ne men. Fascistische organisaties zul len in het land niet zijn toege staan. Roemenie mag 120.000 man troepen hebben, verder luchtaf weer en een luchtvloot alsmede een vloot, in overeenstemming hiermee., geen bommenwer pers. Negentig dagen na het werking treden van het ver drag zullen vreemde strijd krachten Roemenie hebben verlaten, maar de Sowjet- Unie mag haar verbindingen met het Roode Leger in Oos tenrijk onderhouden via Roe- meensch gebied. Lt.-generaal S. H. Spoor in Nederland Gistermiddag om half zes i lt.-generaal S. H. Spoor op het militaire vliegveld Valkenburg met een Mitchell B 25 gearri veerd. Generaal Spoor zal om streeks tien dagen in Nederland verblijven teneinde besprekin gen te voeren van militair-tech- nischen aard. Koningin in Londen aangekomen M. de Koningin, die om tien minuten voor vier per vliegtuig op Croydon aankwam, arriveer de op het Buckingham Palace om ruim kwart over vier. De Engelsche Koning en Koningin alsmede prinses Margaret ver welkomden haar. Plan om Rotterdamsch gemeentedok te repareeren Naar wij vernemen is er een fantastisch plan in voorberei ding. Het geweldige gemeente dok, waarmede de Duitschers tegen het einde van den oorlog de Maashaven te Rotterdam af sloten, welk dok na den oorlog in twee stukken moest worden gebrand, om het te verwijderen en dat te geweldig van omvang is, om op normalle wijze gere pareerd te worden, zal nu als het ware in een provisorisch monsterdok worden hersteld. In de grootste gegraven haven van Europa ni. de Waalhaven te Rotterdam, zou tijdelijk een dijk worden gelegd, waardoor een groote kom zou worden verkre gen, groot genoeg om het dok er in te deponeeren. Vervolgens zou deze kom worden leegge pompt. waarna de herstel werk zaamheden een aanvang zouden in kunnen nemen. Roemenië moet herstelbeta lingen aan de Sowjet-Unie doen wegens schade, door Roe menen aan Sowjet-gebieden toe gebracht, maar er wordt reke ning gehouden met het feit, dat Roemenie Duitschland den oor log verklaard heeft, zoodat het land niet meer dan 300.000.000 dollar over een periode van 8 jaar behoeft te vergoeden. Roe menie zal in den vorm van pro ducten en machines betalen. Roemenie erkent de rechten Deensche Democratie Volgens de „Daily Worker" is in Denemarken een legale- fas cistische courant verschenen, ge titeld „Vel Ven" („de Wolf), orgaan van het front vdn ver- eenigde nationaal socialisten". De redactrice Edith Hevet, we duwe van een aan het Oostfront gesneuvelde Deensche vrijwilli ger, verzet zich in het eerste nummer tegen de zuivering en wil, dat de leiders der verzets beweging worden gestraft. van de Sowjet-Unie op alle Duitsche activa, haar toegewe zen door den geallieerden be stuursraad. (Vervolg op pag. 2) NOG SMEULEN EN ROOKEN de ovferblyfselen van het kruithuis in den grooten IJ-polder by Amsterdam, 30 uur nadat het door de eerste drie zware explosies de lucht in werd geblazen, en nog worden af en toe lichte knal len van uiteenspattende gewecramunitie waargenomen, maar het gevaar voor nieuwe explosies van eenigen omvang of voor nieuwe branden is thans geweken. De aanblik van het terrein in de onmiddellijke nabijheid is welhaast onbeschrijflijk; hier kan eerst echt van verschroeide aarde worden gesproken. Een viertal, ongeveer 30 m.-breede, streepen loopen in diververgee- rende richting van de volko men platte en nog rookende puin massa, die eens het kruithuis vormde, het bouwland in. Deze, streepen zijn bijna een halve Ki lometer lang en ontstaan bij de eerste explosies. Kennelijk heeft ie hevige luchtdruk zich een uit v/eg gebaand door een muur van het kruithuis, die minder weer stand bood dan de andere wan den. In de op het bouwland ge- teekende lijnen is ales wat er eens groeide weggevaagd en ver srhroeid. De vreemd gekleurde en omgewoelde aarde is bezaaid met groote stukken beton, zwa re ijzeren balken, steenen en stukken van projectielen. Een stuk beton van ruim 60 kg. is op een afstand van meer dan 1 km. teruggevonden, Thans staan opruimingstroepen voor de moei lijke taak uit deze chaos de niet ontplofte projectielen te ber gen, opdat met de totale zuive ring van het terrein zonder £l te groote risico's een aanvang kan worden gemaakt. Paarden in de sloot Bij het redden van menschea en dieren, die zich in de nabij heid van het kruithuis bevon den, toen het de lucht invloog, heeft zich het merkwaardige ver schijnsel voorgedaan, dat het niet alleèn de menschen waren, die instinctief in slooten dek king hebben gezocht. Niet min der dan drie paarden zijn n.l. ook in het water terecht ge komen en naar men aanneemt niet bij toeval. Een dezer paar den is eerst 16 uur na de eerste ontploffing in volkomen uitge- putten toestand, maar overigens ongedeerd, in een sloot terugge vonden. Daar het beest op eigen kracht niet meer op den wal kon klimmen, is het daar met be hulp van de brandweer op ge- heschen. HET WEER Krachtige Westelijke wind. Zwaar bewolkt met regen buien. Weinig verandering in temperatuur. Zon onder 20.33, op 5.00 Maan op 8.21, onder 22.23 Reerste Kwartier: 4 Aug.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1