VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De ontploffing te Amsterdam eischt dooden en gewonden Het stopzetten der evacuatie Dinsdag 30 Juli 1946 Je JAARGANG NUMMER 525 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 416357 De Amerikaansche troepen in China Dr. Wellington Koo, de Chi- neesche Ambassadeur in de Vereenigde Staten, verklaarde op zijn eerste persconferentie in zijn nieuwe standplaats dat hij hoopte, dat de Amerikaan sche troepen in China zouden blijven totdat zij hun opdracht tot ontwapening en répatrlee- ring van Japansche troepen en burgers zouden hebben vol bracht. Dr. Koo zette uiteen dat er bij het einde van den oorlog meer dan een millioen Japan sche soldaten in China waren en dat, hoewel hun ontwape ning practisch voltooid was, het onmogelijk voor hem was om te ramen hoe lang de Amerikaansche troepen nog noodig zouden zijn voor het wegvoeren van de Japanners uit China. Als gevolg vap 8 jaren oorlog had zijn land niet de schepen of andere transportfaciliteiten benoo- digd voor de taak der repatri- eering. Dr. Koo verklaarde ook, dat er goeden voortgang werd ge maakt bij de besprekingen van een Chineesch-Ameri- kaansch handelsverdrag en dat hij hoopte dat de pldnnen in de komende weken zouoen worden voltooid. Za! de UNRA worden opgeheven? De Vereenigde Staten en Canada zijn met Engeland besloten zich tijdens de aan staande vergadering van den centralen administratieven Raad der UNRRA te Geneve te verzetten tegen het voort zetten van de UNRRA, aldus vernam Reuter uit gezagheb bende bron te Washington. De poging van den direc teur-generaal der XJNRRA, Laguardia, om een nieuw in ternationaal hulpbureau in te stellen als opvolger van de UNRRA zijn klaarblijkelijk tot mislukking gedoemd. William Clayton, de Ameri kaansche onderminister van buitenlandsche zaken, belast met de leiding der economi sche aangelegenheden, zeide tot een delegatie die naar Ge- nève vertrok: ,,Wij kunnen die landen niet eeuwig aan de; hand houden. Waarom zouden wij hen als kinderen behande len Voor zoover het de UN RRA betreft gaat de voedsel trein voor het laatst rond". Betere Verkeerscontrole Binnenkort kan een ver scherpt toezicht op het civiele en militaire wegverkeer wor- en verwacht door beschikbaar stelling van de noodige motor rijtuigen aan de Rijkspolitie en intensieve controle van de Maréchaussee. Naar de K. N. A. C. ^verneemt, zullen voorts strengere eischen worden ge steld voor het verkrijgen van een "militair rijbewijs, terwijl de motorische vervoermidde len van land-, zee- en lucht strijdkrachten opnieuw wor den geregistreerd en van bij zondere registratienummers zullen worden voorzien. De K. N. A. C. verwacht, dat deze en verdere maatrege len de verkeersveiligheid aan merkelijk zullen verhoogen, *n verwachting waaraan ook m de Troonrede aandacht Is ge schonken. Bewakers aan den dood ontsnapt OP WONDERBAARLIJKE Wij ze zijn de vier, bij het kruithuis op wacht staan de militairen, aan den dood ontsnapt. Bij de eerste slag der hevige explosie, die door het in de lucht vliegen van de opgesta pelde munitie werd veroorzaakt, werden de drie soldaten tezamen met hun wachtcommandant van den grond gelicht en als veertjes door de lucht 'geslingerd. Een vier tai meters verder belandden zij weer op - den beganen grond en we. aan de andere zijde van een twee meter breede sloot, waar over de enorme luchtdruk hen had heengeslagen. Verdoofd van schrik en van den slag maar won der boven wonder slechts licht ge wond, aarzelden de mannen met groote tegenwoordigheid van geest, geen moment dekking te zoeken in het water van de sloot. Gelijktijdig weergalmde daarop de tweede zware slag, die zoo mo gelijk nog heviger was dan de eer ste. De brokstukken en de projec tielen vlogen de. mannen om net hoofd, die er in het water echter weinig hinder van ondervonden. Toen de ergste ontploffingen voor bij waren, verwijderden de man nen zich zoo snel mogelijk van de gevaarlijke plaats. Onderweg waar schuwden zij verscheidene bewo ners van boerderijen voor de nog komende ontploffingen. Velen van hen wisten in hun besluitloosheid niets beters te doen dan achter een hooiberg te kruipen. Na in het Binnengasthuis verbonden te zijn, konden alle vier de wachten huiswaarts keeren. Uit nadere berichten valt thans op te maken dat de ontploffingen ernstige gevolgen hebben gehad. De 60-jarige Cath. van W.-Vl. wordt vermist. Men vreest dat zij in de vlammen Is omgekomen. Een twaaljarig jongetje is om het leven gekomen. Het werd in een sloot op 50 meter afstand van de afgebranden boerderij gevonden en was blijkbaar aan het hoofd getroffen, toen hij trachtte te vluchten. Voorts zouden verschei dene wandelaars, die zich in de buurt van het kruithuis bevonden het slachtoffer van de ontploffing zijn geworden. Daarbij zouden nog een doode en verscheidene gewon den zijn gevallen. Tot op 5 k.m afstand waren alle ruiten gespron gen. Er bestaat groot gevaar dat het te velde staande koren tengevol- van de ontploffingen in brand geraakt. Nadat vier uur lang telkens op nieuw ladingen munitie bij het kruithuis in de lucht waren ge vlogen, zag het er tegen half tien gisteravond naar uit, alsof het erg Twintig uur na de eerste ont ploffingen in het kruithuis aan den Noorderweg in de groote IJ-polder is het door immer voortgaande explosies, zij het van mindere kracht, nog steeds onmogelijk in de nabijheid van opgeblazen en verbrande loodsen te komen De brand weer, die de geheele nacht ge reed heeft gestaan om in te grijpen voor zoover dit mogelijk zou zijn. zal voorloopig op haar post blijven. Men hoopt gele- Hoe gevaarlijk het was genheid te krijgen de onheils- Hoe gevaarlijk het Zondag in de Plek met de noodige omzichtig- Groote U-polder was, blijkt wel'heid te kunnen naderen. Uit de ervaringen van een ver-, IntuS5chen is gebleken, dat slaggever, die toen hij zijn eerste' verslag doorbelde de schoorsteen van het huis waar hij telefoneer de boven zijn hoofd door een gra naat hoorde wegslaan. Eenige uren later ontsnapte hij ten twee de male aan een groot gevaar, toen bij een der grootere explo sies de top van een boom in de nabijheid waarvan hij dekking had gezocht, door een projectiel werd weggeslagen en een granaat drie meter van hem den grond in ging Een groep militairen van de ge- eeskundige troepen had zich met groot gevaar in de richting var. de plaats des onheils begeven toen juist een geweldige ontploffing hen aan het oog der achterblij- venden onttrok. Op het oogen blik der explosie waren zij op minder den honderd meter var, de gevaarlijke plaats genaderd. Ook zij ontkwamen als door een wonder. middernacht hadden zich geen nieuwe ongelukken meer voorgedaan. Vele onontplofte granaten lig gen in de omgeving verspreid --n ste gevaar voorbij was. Van de vier loodsen, de boerderij en de vier andere woningen, die in brand waren geraakt, was niet veel anders over dan verkoolde balken. Weliswaar waagt nog ni: mand zich op de plaats waar het kruithuis heeft gestaan, omdat tel kens nog ontploffingen worden waargenomen, maar deze zijn van lichteren aard. Geen der weggeslingerde grana ten is terecht gekomen in een der tv/ee groote loodsen, die op 1500 meter afstand van het kruithuis staan. Deze zijn n.l. tot den nok toe gevuld met munitie. Een in slaande granaat zou gemakkelijk deze munitie hebben kunnen op blazen. Militairen, die beweren in het kruithuis werkzaam te zijn ge weest, achten de voorzorgsmaatre gelen, die in het kruithuis tot dus verre waren getroffen, niet vol doende. Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tho- len, Wissekerke en Zierikzee ligt ter inzage lijst G. 5, van Geïnterneerden op Java, die geëvacueerd zijn naar gealli eerd gebied. der explosie levensgevaarlijk. De brandweerlieden hebben hier door machteloos moeten toezien hoe het vuur de gebouwen en huizen verwoestte. Na 20 uur nog steeds explosies. maken een tocht naar de plaau, majoor Kaub. Neaerlanasch Inate mevr. Woerkum-Vlegels, van wie aanvankelijk vermoed werd dat zij levend verbrand was, zich heeft kunnen redden door in een sloot te springen. Enkele uren na de eerste explosies heeft zij zich in veiligheid kunnen stellen. Hoewel in vogelvlucht bezien het te velde staande graan in den omtrek van het kruithuis weinig heeft geleden, al is het hier en daar verschroeid zelfs verbrand stelt de ramp in de polder de boeren voor een moeilijk dilemma: Tus- schen het graan liggen talïoo- ze granaten en andere gevaar lijke projectielen. Zij zullen het dus niet binnen kunnen halen. De militaire politie stelt thans op de plaats zelf een onderzoek in. Dit staat onder leiding van Wordt de {ruitdistributie een fiasco? De contactcommissie voor groenten en fruit, afd. Utrecht, nam j.l. Donderdag het besluit niet aan de distributie van fruit mede te werken. Het be- drijfsschap heeft aan de regee ring de distributie ten sterkste ontraden. Gistermorgen gaf de contact commissie uitleg van haar be- aren tegen de distributie van fruit. Zij acht distributie niet in het algemeen belang en ver wacht daarvan een fiasco. De redenen hiervan zijn in hoofd zaak de volgende: Het betreft hier het z.g.n. zach te fruit, dat den langdurigen gang van zaken der distributie niet zal kunnen overleven. Te vens houdt een distributie van fruit in, dat de handelaren toe wijzingen krijgen en dus niet het fruit kunnen koopen, wat zij in hun buurt kunnen slijten, zoodat bij een handelaar in een arbeidsbuurt wel eens met een voorraad duur fruit zou kunnen blijven zitten. De commissie verwacht dat ook in andere streken de klein handel niet aan de distributie zal medewerken. In deze geval len zou de regeering haars in ziens zelf maatregelen moeten nemen om het fruit van de gros siers naar het publiek te bren-1 voerd, vanwaar zij naar Soera gen. baja en Bandoeng zullen wor- Dr. van Mook over Malino OP EEN PROTEST, dat door het Rcpublikeinsche mi nisterie van defensie bü bet geallieerde hoofdkwar tier is ingediend, heeft de geallieerde opperbevel hebber o.a, geantwoord: „Er is mij gerapporteerd, dat de evacuatie van Nederland- sche krijgsgevangenen en geïnterneerden is stopgezet. Ik ben er van overtuigd, dat dit niet coirect is, daar te Djogjakarta is overeengekomen, dat alle krijgsgevangenen en geinter- neerden, met inbegrip van hen, die den dienstplichtigen leef tijd hebben, zouden worden geëvacueerd. De schriftelijke garantie waar den doorgezonden, om tevoren was verzocht, dat zij niet wederom onder de wape nen zouden worden geroepen, is achterwege gelaten, op grond van het feit, dat de Indonesische repatrieorenden eveneens zon der beperkende bepalingen naar het binnenland van Java werden doorgezonden. Sjahrir heeft Zaterdag tijdens een interview met Ra'jat ver klaard, dat het antwoord der geallieerden op het republikein sche protest de Indonesische re geering niet heeft bevredigd. Gemeld werd, dat Sjahrir er aan toegevoegd zou hebben, dat de „evacuatie niet hervat zou worden zoolang de geallieerden geen betere waarborgen bieden tegen herhalingen van de inci denten in het protest opge noemd. Batavia gesloten stad In verband met het feit, dat Vliegbooten voor de Marine. Zeven Catalina-vliegbooten, die van Canada voor de Nederland sche Marine zijn aangekocht woiden op de luchthaven Toron to voor de vlucht naar het hoofdkwartier van de Marine op Jnva, opnieuw in orde gemaakt. Nederlandsche autoriteiten ver klaarden, dat de vliegtuigen zul Ier. worden gebruikt om goede ren, voedsel en kleeren, die voor de Molukken bestemd zijn 1e vervoeren. De machines zijn bij de R.C.A.F.-verdediging in ge bruik geweest. Drie Nederland sche officieren houden toezicht op het werk, dat door Canadee- sche technici wordt uitgevoerd. De bemanning zal uit Java over komen. De conferentie van Malino. Dr. van Mook heeft Zaterdag avond een persconferentie ge- Batavia overvol evacué's is, is houden. Hij gaf een schets van deze stad m.i.v. 15 Juli gesloten verklaard. Alle evacué's zullen naar Semarang worden ver- de voornaaniste resultaten, die op de conferentie te Malino zijn bereikt en legde er den nadruk op, dat „het feit, dat dit gedeel te van Indonesië de eerste stap DE NIEUWE PRIJZEN van Grutterswaren De nieuwe prijzen voor den ver bruiker zijn voor los uitgewo gen artikelen: Bloem maximaal f 0,34 per kg; tarwegries f 0,52 per kg; haver mout f 0,56 per kg; en gorlpro- ducten f 0,42 tot f 0,56 per leg; ge mengd meel 0,48 per kg; pud ding- en custardpoeder per 100 gr. 0,10; zwarte stroop 0,29 per pond; groene erwten (prima kwa- schoond) 0,19 per pond; spllt- erwten 0,24 per pond. Voor verpakte artikelen: Tarwebloem per 400 gr. 0,19; per 500 gr. f 0,22; zelfrijzend bakmeel (in cartonverpakking) per 200 gr. f 0 15; per 300 gr. 0,21; per 400 gr. o',27;per 500 gr. f 0,33; in andere dan cartonverpakking 1 cent min der; banketbakkerspoeder :in cartonverpakking) per 200 gr. 0,17 per 300 gr. 0,24; per 400 gr. f 0,30; per 500 gr. 1 0,37; in andere dan cartonverpakking 1 cent min der; tarwe gries (in cartonverpak king) f 0,64 per kg; in andere dan cartonverpakking f 0,62 per kg; havermout (in cartonverpakking) f 0,54 tot f 0,68 per kg; in andere mout 0,56 per kg; en grootpro- kg; gort en gortproducten (in car tonverpakking) f 0,54 tot 0,68 per kg; in andere dan cartonverpak king 052 tot f 0,66 per kg; ge mengd meel (in cartonverpakking) f 0,60 per kg; in andere dan car tonverpakking 0,58; aardappel meel per 200 gr. 0,15; maizena en geoxydeerd aardappelmeel per 200 gr. 0,17; pudding- en custardpoe der (w.o. griesmeelpudding en cho coladepuddingpoeder uit minder dan 21% cacao bestaande) per iOO gr. 0,16; per 200 gr. f 0.24; per 250 gr. f-0,29; per 300 gr. 0,34; per 400 gr. 0,45; per 500 gr. 0,55; per 1000 gr. f 1,05; in zakjes f 0,11 per 100 gr; chocoladepuddingpoeder be staand uit tenminste 24% cacao (in cartonverpakking) per 100 gr. f 0,18; zwartestroop per pond 0,33. Het Schaaktournooi te Groningen Naar het A.N.P. verneemt zul len de Russische grootmeesters Botwinnik, Smislof, Boleslafsky Kotof en Flohr definitief deel nemen aan het Staunton Schaak tournooi, dat 13 Augustus aB. te Groningen aanvangt. Door deze zeer sterke Russi sche deelneming is het Groning- sche tournooi een Schaakevene ment 1 geworden van het aller grootste belang. beeft gedaan op den weg naai daadwerkelijk herstel, invloed zou kunnen hebben op de ont wikkelingen op Java en Suma- Op een desbetreffende vraag antwoordde hij, dat, of schoon de Nederlandsche regee- ring niet aan de te Malino ge nomen besluiten gebonden is, ?'j die niet lichtvaardig terzijde za) stellen". Het speet Dr. van Mook, dal si echts enkele leden van de bu» tenlandsche pers te Malino aan wezig waren. Rede Soekarno en Hatta. In een rede, die president Soe karno te Solo hield voor een duizendkoppige menigte, heeft hij toegezegd het bevel tot her vatting van de evacuatie van ge allieerde krijgsgevangenen en de <geinterneerden te zullen geven, zoodra het geallieerde comman do te Djokarta schriftelijk ge garandeerd zou hebben, dat de eerder gesloten overeenkomst niet opnieuw geschonden zoo worden. Vice-president Mohamed Hat ta heeft in dezelfde vergadering de strijdkrachten, die de gealli eerden naar Indonesië hebben gezonden, gebrandmerkt als „gangsters, die den vrede in ons land verstoren". Hij zeide ver der: „Wanneer het juiste mo ment gekomen is, zullen wij met al deze lieden afrekenen". HET WEER Zwaar bewolkt met eenige regen, meest matige aan de kust echter tijdelijke krach tige wind tusschen Zuid er. West. Iets koeler. Zon onder 20.36. Maan op 5.38. Zon op 4.57. Maan onder 21.41.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1