Schaakrubriek FRANS SCHUBERT Mensch ol Aap Muziek1 m. Wat den materieelen kant van het leven betreft, is het Schubert niet bepaald voor den wind gegaan. "Was in het ouderlgk huis de spoeling dun ook op het Konvikt was het leven verve van weelderig, wat tot uiting komt in den brief, welke hg aan zijn ouderen broer Ferdinand schrijft, en waarin hij aan dezen om een kleine maandelijksche toelage vraagt, om het tekort in de kostschool wat bij te lappen. Deze min of meer materi- eele nood heeft Schubert zgn heele leven achtervolgd, want het ontbrak hem ten eenen- male aan eiken vorm van za kelijkheid, met welke hij zeker het noodige profijt uit zijn graag gewilde composities had kunnen trekken. Na het ge wraakte ambt van schoolmees ter, was Schubert gedwongen om op eenigerlei manier in z'n onderhoud te voorzien, van daar zijn sollicitatie op 19-ja- rigen leeftijd naar de openge vallen plaats van Subdirektor te Laibach, welke echter aan den componist Franz Sokol tan deel viel. Het schoolmeester spelen stond hem zóó tegen, dat hij er niet aan dacht een loonenden leerlingenkring om zich te verzamelen, trouwens hij wilde zijn kostbaren tijd, welke hij besteedde om te com- poneeren, niet in ruil geven voor het meestal onvruchtbare resultaat van het les geven. Toch moest er iets gedaan worden, en zoo zien we Schu bert piano-leeraar worden, wat hij echter in dit geval niet zoo slecht trof; hij moest n.l. les geven aan de twee dochters van Graaf Johann Karei Es- terhary von Galantha, wat hem geruimen tijd een onbe zorgd leven garandeerde, en waarbij hg zelfs spaarduitjes op zij kon leggen. De vorstelijke familie was zeer muzikaal, en Schubert kon zijn gaven vrij ontplooien. Des winters woonde de fami lie in Weenen en trok Schu bert geregeld naar het vor stelijk slot. 's Zomers echter ging hij met de familie mee naar het buiten te Zelesz, waar hij inwonende was. Maar ook deze functie heeft Schu bert laten schieten, om zich geheel aan het componeeren te kunnen geven. Een mogelijkheid om finan cieel wat onafhankelijk te worden, lag in het maken van opera's, wat in dien tijd een zeer gewild product was. Schubert heeft meerdere opera's geschreven, maar misten het succes wat ze noo- 1897—1828 voor den dag te komen, die het publiek schijnt noodig te hebben; bovendien was het ge halte der teksten zóó slecht, dat de goede muziek die Schu bert erbij schreef meestal te lij den had van de dubieuze woordenkeus. Deze pogingen liepen dan ook bijna allemaal op een mislukking uit. De uitgave van z'n liederen en andere werken bracht even min geld in het laadje. Een lichtpunt werd hierin gebracht door Ignaz Sonn- leithner, welke een vurig be wonderaar van den jongen Schubert was. Sonnleithner had in zijn woning een ruime gelegenheid muziekavonden te organiseeren, waarbij de wer ken van Schubert een gretig onthaal vonden. Om aan de composities meer bekendheid te geven, kwam de gastheer met het denkbeeld een gere gelde uitgave van Schubert's liederen te bewerkstelligen. De aanwezigen konden van hun belangstelling getuigen, door in te schrijven op de inteeken- lijst, die op deze avonden ge reed lag. Deze inschrijvingen gingen zóó vlot, dat men kwam tot een 17-tal uitgaven van verschillende liederen. Dit plan, om geregeld door te gaan met de uitgave, werd jammer genoeg door Schubert zelf in de war gestuurd. De weinig zakelijke componist ging n.l in op een voorstel van den uit gever Diabelli, om het recht van uitgave te verkoopen voor 800 florijnen, een schandelijk aanbod, wanneer men weet, dat de toen uitgekomen liede ren reeds 2000 florijnen had den opgebracht. Men wist trouwens van de onwetendheid van den componist te profi- teeren, wat bewezen wordt door het feit, dat alleen al het beroemde lied „Der Wande rer" den uitgever Diabelli 40.000 florijnen heeft opge bracht. Een buitenkansje voor Schu bert was het geven van een concert van uitsluitend eigen werken, waaraan de beste so listen meewerkten. Op 't ster ke aandringen van zijn vrien den heeft de componist de stoute schoenen aangetrok ken en is het concert 'n groot succes geworden. Enthousiast werd na de nummers geap- plaudiseerd en Schubert moest steeds weer op het podium te rug komen om de ovaties in ontvangst te nemen. Was het publiek bovenmate verrukt over het gebodene, van de zij de der critiek hoorde men niets; men nam er niet eens de moeite voor. De netto op- Amerikaansche Prijsbeheersing De Amerikaansche Senaat heeft de herziene wet op de prijsbeheer sching na lange discussies met 53 tegen 26 stemmen aangenomen. Men verwacht, dat president Tru-, man deze wet in de loop van Maandag zal onderteekenen. Vol gens deze wet zullen de maxima van huren en prijzen, die tot 30 Juni golden, automatisch weer worden ingesteld, doch niet die voor vleesch, gevogelte, zui velproducten, graan, tabak, petro leum en enkele andere producten dig hadden, omdat het Schu- brengst van dezen avond was bert niet lag met effecten fl. 800, welke Schubert groo- tendeels besteedde om zich 'n vleugelpiano aan te schaffen. Een tweede poging om een aanstelling te krijgen als ka pelmeester van het Karthner- tor theater mislukte ook de zen keer. De grootste verdienste op compositorisch gebied is wel het baanbrekend werk ge weest ten opzichte van de liedcompositie. Was bij de componisten vóór hem de functie van de lied-muziek 'n beschrijvende geweest, een uitbeelding van den tekst, Schubert geeft vooral de sfeer van het lied weer, door mid del van de pianopartij, waar boven zich de melodie be weegt. Typeerend voor Schubert is de bijzonder weelderige me-| lodiek en het heelal aanwen den van modulaties. Het oeuvre van Schubert is van grooten omvang. Naast zijn bijna 800 liederen staan de 8 symphonieën, waaronder de beroemde Unvollendete en C-dur *Symphonie. "Voor piano schreef hij zijn „Im promptu's" en „Moments Mu- sicaux", aangevuld met meer dan 20 klaviersonaten, en zijn beroemde Wanderer Fantasie. Naast z'n opera's en missen schreef hij 34 mannenkoren. Verder 15 strijkkwartetten, waaronder het bekende „Der Tod und das Madchen". Dan een aantal orkestouverture' en werken voor viool en piano en viool en orkest. Veel uitge voerde werken zijn z'n Octet en het Forellenkwintet. Ook schreef Schubert klaviertrio's. Het laatste gedeelte van z'n leven klaagde Schubert nogal eens over zgn gezondheid. In Sept. 1828 werd hij door een ernstige ziekte aangetast, waarvan hij echter weer ge deeltelijk herstelde, doch la ter moest hij toch het bed houden. Dat hijzelf nog niet aan het einde dacht, bewijst, dat hij 14 dagen vóór z'n dood zich nog aanmeldde bij Sech- ter als leerling in het contra punt. De consulteerende me dici constateerden echter ty phus en den I9den November 1828 verlostte de dood hem uit een hevig lijden. Groot was de belangstelling bij zijn begrafenis Het stoffe lijk overschot van den jong gestorvene werd vlak in de buurt begraven van den dooi Schubert zeer vereerde Beet hoven. de V. B. Redactie: M. J, Quakkelaar, Nieuwe Kerkstraat 7, Hans- weert. Onderstaande partg werd ge speeld in den wedstrijd Mid- delburg-Sittard. Wit: P. D. de Zeeuw, Middel burg. Zwart: G. Tromp, Sittard. 1. d2d4 De modezet, al begint tegen woordig e4 ook weer geliefd te worden. 1Pg8—f6 2. Pgl—f3 Een degelijke voortzetting. Scherper is echter 2. c4 2g7—g6 3. e2e3 De opstelling van wit is het Colle-systeem. Lf8—g7 4.<^Lfl—d3 d7d6 0—0 Pb8d7 e7e5 Tf8e8 d6d5 Pf6Xd5 h7h6 c2c3 6. 0—0 7. e3e4 8. Pbld2 9. Tfl—el 10. e4Xd5 11. Pd2e4 Het aanlokkelijke 11 f5 is niet zoo sterk, b.v.: 12. Lg5! Pe7 (op Pf6 volgt 13. Pb6:f Lf6: 14. Lf6: Pf6: 15. Pe5: met pionwist). 13. Pg3 e4. 14. Lc4j Kh8. 15. Pd2 Lf6 (om de penning van Pe7 op te heffen). 16. Lf6: Pf6: 17. f3! ef3: 18. Pf3: en wit staat uit stekend. 12. d4Xe5 Pd7Xe5 13. Pf 3 X e5 Te8Xe5 14. Pe4g3 Lc8g4 15. f2—f3 Natuurlijk niet 15. Dg4: we gens Tel:f 15TeöXelf 16. DdlXel Lg4<37 Vanzelfsprekend niet 16 Le6 wegens 17. Lg6:! fe6: 18 De6:t 17. Lel—d2 c7c6 18. Delcl Dreigt Lh6:, dus: 1 8Kg8h7 19. c3—c4 Een kleine val om de diago naal alh8 in handen te krij gen en den zwarten konings vleugel te verzwakken. 1 9Dd8—b6t Zwart denkt zijn slag te kun nen slaan 20. Kgl—hl Lg7Xb2 21. Del—bl Lb2 X al 22. DblXal Pd5b4 Zwart had met 22r5 Tiet gewonnen materiaal terug moeten geven. Door den vol genden zet van wit komt nij reddeloos verloren te staan. 23. Pg3h5! Dreigt 24. Dg7 mat. welke dreiging alleen met TgS te pareeren is. Dan volgt echter 24. Pf6f Kg7. 25. Pd7:T en zwart verliest de dame. Een voor zwart volkomen onver wacht einde! Hieronder nog een aardig par tijstandje: Wit: Kg2, Da6, pi. o3, d4, f2, g3, g6 en h2. Zwart: Kf8, De8, pi. c4, d5, g7 en h4. In deze stelling acht zwart zich zeer terecht totaal ver loren: hij staat twee pionnen achter, en waar de zwarte Ko ning bovéndien nog slecht staat, schijnt de nederlaag nog slechts een kwestie van tijd. Daarom besluit hij een uiterst redmiddel te beproeven 1h4h3t 2. Kg2Xh3? Wit loopt hals over kop ln den eenvoudigen val. Nog er ger was natuurlijk Kf3 ge weest, waarop 2De8 e4 mat zou zijn gevolgd. De aangewezen zet was 2. Kgz fl, waarna zwart niets meer bereiken kan. 2De8e6f Wit is nu genoodzaakt de da me te nemen en zwart staat pat. Spiegel U aan dit voorbeeld en wees dus in gewonnen stel lingen dubbel voorzichtig en blijf tot het einde der partij met volle aandacht bij het spel! Distributie en maximumprijzen voor Appelen, Peren en Pruimen De tweede heüft van Augustus zullen voor appelen, peren en pruimen maximumprijzen gel den, die in verband met de ge wijzigde omstandigheden hooger zullen liggen dan het vorige jaar. Tevens zal dan een distri butieregeling voor dit en even tueel ander fruit worden inge voerd. Daar, zooals békend, de han- uel in groenten vrij is, levert deze aparte distributie veie mos.lijkheden op Aanvankeiijk is dan ook dezen zomer de han- cleJ in fruit vrijgelaten, ook, om dat zacht fruit (aardbeien, ker sen. enz.) al heel weinig ge schikt is voor een rege'matige distributie. Het vrijlaten van dezen handel heeft evenwel ge leid tot de vorming van zulke hooge prijzen, dat de gemiddel de consument zich het koopen van fruit niet. of slechts spora disch kan veroorloven. Tenein de aan "dezen ongewenschten toe stand een einde ts maken is de regeering er toe over moeten gaan regelend op te treden. De prijzen voor den consument zijn nog niet vastgesteld. Deze prij-' zen liggen in elk geval beneden het niveau, dat op het oogen- blik op de vrije markt geldt. Het publiek zal er rekening. me de moeten houden, dat de prijs, welken de teler voor zijn pro duct ontvangt, hooger is dan het vorige jaar, hetgeen uiter aard in den consumentenprijs is verdisconteerd. Deze stijging is een gevolg van de hoogere kos ten, welke thans aan de tee't verbonden zijn, o.a. voor loonen en materiaal. Feuilleton, ALDER MATIN-MAGOG Vrij naar het Engelsch door D.A.O- 40 Gedreven door het verlangen haar gerust te stellen, vertelde mevrouw Savill haar, dat de aap gevangen was en de plaats waar dit was geschied. Dit be richt bracht Violet tot een nieuwe uitbarsting van wan hoop. De doctor, die spoedig geroepen werd, vond haar in zulk een staat van opwinding, een toestand zóó sterk gelij kend op krankzinnigheid, dat hij de hulp van professor Frin- gue inriep. Twee uur later boog profes sor Fringue zich over zijn pa tiënt, slechts begeerig om het raadselop te lossen, dat hem kwelde. Hij was ten volle besloten de zaak tot een oplossing te bren gen. De patiënt scheen zeer helder zooveel te beter; ze was in een goede conditie om zijn vragen te beantwoorden. Haar veronderstelde krankzin nigheid was in het geheel geen krankzinnigheid, hij wist dat maar al te goed. Haar lichaamszwakte en ze nuwstoornis iftacht hem niet in 't minst in de war. Later, nadat hij zijn nieuwsgierigheid bevredigd had, zou hij zich het doel van zijn komst wel her inneren. In de eerste plaats was het gebiedende eisch met haar alleen te zijn. „Ik moet haar alleen spre ken", verklaarde hg gebiedend Zonder de minste tegenwer ping verlieten Mevrouw Savill en Dr. Lang het vertrek. Frin gue bleef eenige oogenblikken zwijgen. Hij keek peinzend de kamer rond. Hij vroeg zich af hoe hij de eerste vraag zou stellen zonder argwaan te wekken. Verstrooid om zich heen ziend viel zijn oog op het por tret van een jongen man, vlak bij een verwelkte roos. „Hé!" riep hij op gedempten toon uit, terwijl hg groote oogen opzette. Toen maakte zijn verbazing plaats voor vreugde. „Ik kon dit verwacht hebben", mompelde hij, zich op het voorhoofd tikkende. Lusteloos volgde Violet van uit haar bed de bewegingen van den professor met een air van de grootste onverschillig heid. Haar oogen waren wijd geopend en haar blik was hel der en verstandig. „Is deze jonge man een vriend van u?" vroeg de pro fessor eindelijk, naar de foto wijzend. „Het schijnt me toe, dat ik hem ergens ontmoet heb", voegde hij er verklarend aan toe. „Dat is mijn aanstaande Roland Masterley", antwoord de het meisje zachtjes, terwijl naar wangen zich kleurden. „Uw aanstaande?" Strak op het portret starend herhaalde hij fluisterend: „Uw aanstaande?" „Ja". Voor de eerste maal in zijn leven had professor Fringue er een vaag gevoel van, dat zijn toewijding aan de weten schap wreedheid met zich bracht en rampen kon teweeg brengen en ofschoon hij die wreedheid niet had gewild, voelde hg zich min of meer beschaamd en in de war. Toen hij Violet weer aanzag was er een vreemde nederig heid, bijna een smeekbede in zijn oogen. Door een verborgen instinct voelde Violet de ver andering in de stemming van den professor, want, plotseling stoutmoedig, vroeg ze: „Dokter, ik wou u Iets zeg gen". Aarzelend kwam hij nader bij. „U moet erg knap zijn", murmelde Violet. „Ik wou u iets vragen". „Wat is het, mijn kind?" Zijn stem beefde. Niet alleen kwelde de nieuws- -gierigheid hem niet langer, maar hij was bang meer te hooren, de zaak verder na te vorschcn. Wat hij reeds wist ging in ontzetting alles te bo ven wat hij zich kon inbeel den. Het meisje was verloofd met Robert Masterley, den man, dien hij had veranderd in een aap! Toen hij naar het bed van het meisje gesneld was had hij gehoopt door te dringen in het geheim van Rolands bestaan, eens voor goed te ontdekken, welk vreemdsoortig individu zich had geleend voor zulk een ontzettend experiment. H'j had niet verwacht te blikken ln een vrouwenhart met al zijn roe rende teerheid, gewond en bloedend, doorstoken door zijn wreedheid. Ofschoon nog perplex door wat zich afspeelde in dit dra ma, was hij nog meer ontzet over wat hij zelf had gedaan. Violet bleef hem smeekend aanzien. Wordt vervolgd

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5