VRUE STEMMEN Jackson houdt zijn requfsitor DAGBLAD VOOR ZEELAND Wandelaars trekken door de Beiuwe Zaterdag 27 Juli 1946 Se JAARGANG NUMMER 523 Directeur: B. G. KIoos terzie!. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2963. CTrronmnmer «035? De Arabische Liga L De volkeren van geheel Azië zjjn ontwaakt, en nie mand kan ze weer tot de vroe gere koloniale en aan de Eu ropeanen onderworpen hou ding terug brengen. Dit is het groote feit, dat de menschenwereld in deze eeuw beleeft, grooter dan de tijde lijke macht van een Hitler of Mussolini, grooter zelfs dan de onderlinge strijd om de economische macht, die in alle cultuurlanden gestreden wordt grooter ook dan den politleken strijd in elk land apart over de vraag, wie de leiding zal, hebben bg den wederopbouw van het door den oorlog ge teisterde vaderland. De ontwaking van het dicht bije en van het verre Oosten! Terwjjl Brits ch-Indië moei zaam voortschrijdt op den weg naar zelfstandigheid, ondanks alle goed bedoelde pogingen der Britten omdat Moham medanen en Hindoes elkander niet vertrouwen en bang zijn, dat de een den ander over- heerschen zal terwijl in Fransch Indo-China ook we derom de kwesties tusschende deelen van dat rijk dreigen de nakende bevrijding van het Fransche juk illusoir te ma ken, ondanks wederom de goe de pogingen van het Fransche moederland om die deelen tot overeenstemming te brengén. Terwijl in Nederlandsch In- dië voor de buitengewesten *n geleidelijke ontplooiing van het toekomstige zelfbestuur schijnt te worden verwezen lijkt, doch op Java en Suma tra nog steeds het gevaar dreigt van een burgeroorlog tusschen de Nederlandsche troepen en die zich bij Neder land aansluiten eenerzrjds te gen de gewapende machten van de Indonesiërs anderzijds, is er in de Arabische landen van het nabije Oosten reeds vergaande autonomie geko men, die eiken dag nieuwe veroveringen maakt. Het vroegere Turksche rijk is uiteengevallen, en een groot deel van het vroegere gebied is na den vorigen wereldoor log of tot zelfstandige rijkjes óf tot maandaatgebieden van eenige Europeesche mogend heden geworden. Maar sindsdien is de ont voogding van elke vreemde macht steeds verder gegaan, en als verzamelpunt voor alle oude en nieuwe gebieden, die de onafhankelijkheid hebben verworven of nog nastreven, is ontstaan de Arabische Li ga, waarover wij in het vol gende enkele dingen willen zeggen. De samenstelling ervan De bedoeling bij de oprich ting van de Liga wordt aïmeer verwezenlijkt. Elk alléén is nog maar zwak, en niet opgewassen te gen de groote machten in de wereld die in het dichtbije Oosten ook hun groote belan gen hebben. Doch te samen zijn de Arabische landen sterk genoeg om elke ongewenschte agressie te keeren. Aldus het inzicht dat de monarch van Saoedië Arable er toe bracht verschillende Arabische staten onder zijn leiding bijeen te brengen. Een volgende wijze stap van dezen nu reeds hoogbejaarden vorst is geweest, dat hij een bezoek bracht bij den jongen koning van Egypte, konmg Faroek en aan dezen de prak- Neurenberg Samenzwering tegen den vrede-slotsom van de aanklacht AT.T.F BESCHULDIGDEN ajn schuldig en geen hunner kan zich verschuilen achter ten onrechte voorgevende onwetendheid of achter de macht van den dictator, dien henzelf heeft geroepen", zoo luidde de oonolusie die de aanklacht gisteren uit het bewijsmateriaal tegen de grooten uit bet nazirijk heeft getrokken. Samenzweering Een door alle verdedigers aange vallen punt uit de aanklacht was ..samenzwering" tot uitvoering der oorlogsplannen en misdaden; een dergelijke samenzwering had niet bestaan, zoo hadden zij beweerd. Maar Jackson greep aanstonds dit punt aan en noemde de „samen zwering" een „centralen misdaad in dit samenspel van misdaden, de nagel, die allen samen hield in het plan voor den aanvalsoor log". Men kon geen onwetendheid veinzen want de „plannen van Hit Ier waren even geheim als „Mein Kampt", dat in zes millioen exem plaren verspreid werd" en.zij, die een voorname plaats hadden in de „broederschap van het nazidom' moeten deze gekend hebben. Ook was volgens Jackson het be wijs geleverd, dat de oorlogsmis daden en de misdaden tegen de menschheid steenen waren in het mozaiek van het oorlogsplan. Goering en Schacht Twee van de mannen, tegen wie Jacksons aanval zich in het bij zonder richtte, waren Goering en Schacht. Goering hoorde zich tische leiding van de Liga overdroeg. Ongetwijfeld is Egypte het machtigste land van alle Ara bische Staten, en de groote te gemoetkomendheid van het Britsche rijk tegenover de wenschen naar volledige on afhankelijkheid van de Egyp- tenaren is er wel het bewijs voor, dat Engeland zelf wel voelt, dat met geweld hier niets meer te bereiken is. Dies stelt het voor, al zijn troepen uit Egypte terug te trekken, en Alexandrië, het belangrijke steunpunt in het Oosten der Middëllandsche Zee, te ontrui men. Frankrijk heeft zich uit Sy rië en den Libanon terug ge trokken, Engeland gaf aan Trans-Jordanië de onafhanke lijkheid, uit Iran (Perzië) wer den alle geallieerde troepen verwijderd en de Arabieren in Palestina weten achter zich de Liga, die desnoods met ge weld van wapenen de broe ders tegen een Joodsche over- heersching zal beschermen. Aldus is de toestand. De achtergrond Hoewel de strijd der Ara bieren in al de genoemde lan den beslist gevoerd wordt voor de eigen onafhankelijk heid, is er toch een achter grond te onderkennen in deze gebieden, die van andere prin cipes uitgaat. Het is nu eenmaal zoo, dat in Zuid-West Azië de twee wereldmachten, de Sovjet- Unie en het Britsche Rijk, aan elkander grenzen. Beide groot machten streven naar beveili ging van hun grenzen en naar een goede verstandhouding met hun onmiddellijke buren. Zoo heeft Rusland onbetwist de leiding verworven in Oost- Europa en Engeland In West- Europa. Duitschland ligt daar tusschen in, reden waartwi 't "Duitsche probleem haast on oplosbaar schijnt. Eveneens is aldus het dicht bije Oosten een contactpunt, waar elk der beide grootmacn ten haar invloed wil doen gel den. Aan welke zijde staat de Arabische Liga? Daarover in ons volgend ar tikel. Red. noemen „half militarist, half gangster" en zijn getuigenis was volgens Jackson een „mengsel van kronkeling en wijsheid". Het getuigenis van den Rijksmaar schalk, dat geen land een tota len oorlog kon voeren binnen de grenzen van het Internationale recht was voldoende geweest als bewijs voor de moedwillige schen ding van verdragen en voor net feit dat de nazi's den oorlog heb ben gevoerd „met Teutoonsche fu rie. die geen grenzen kende tegen de bevolking van de Sovjetunie" En Schacht, die in de beklaagden bank zit als een Brahma temid den van Parias en zichzelf de meest intelligente, eerzame en on schuldige man van allen vindt, kwam er wellicht in Jacksons ty peering nog ongunstiger af dan Goering. Zijn verweer verwierp de hoofdaanklager met een zin: „Hij mengde zich niet eerder on der het gezelsohap van de nazis voor zij hadden gewonnen en hij deserteerde niet, voordat zij had den verloren". En ook zijn schuld vatte hij kort samen: „Hij heeft Hitier bewapend om hem chan tage te laten plegen over heel het continent". De samenzwering was onmogelijk geweest onder een dictator die immers alleen te bevelen had, zoo hadden de beschuldigden zich ver dedigd. Maar het Fuehrerprinzip was juist een deel van de samenl zwering antwoordde Jackson, nazi-eed op den Fuehrer was on wettig volgens de Duitsche wet. 1 Deze menschen hebben de vrije regering vernietigd en vragen nu ontslagen te worden van de ver antwoordelijkheid, omdat zij sla ven werden. Maar Hitiers daden zijr. hun daden. Zij gaven Hitier een geladen geweer in ongeduldi ge handen en hij behoefde slechts den trekker over te halen. De leiders allereerst schuldig Het zou een karikatuur van de gerechtigheid zijn wanneer de mannen, die de leiding gaven aan de misdaden van vele kleine uit voerders, welke thans overal in Duitschland berecht worden, hun straf zouden kunnen ontgaan", jackson moest toegeven dat niet allen dezelfde speculatieve rol hadden gespeeld als Goering maar allen hadden hun plaats gehad in het geheel en het was de schuld van mannen, als Schacht, von Neu rath, Speer, von Papen, Raeder, Doenitz, Keitel en Jodl, dat zij de oorspronkelijke nazibende" door hun technische capaciteiten in staat stelden te regeeren. Shawcross aan het woord De tweede hoofdaanklager die het woord voerde, was de Engelsch- man sir Harley Shawcross. Het hoofdpunt in zijn rede, die een volle dag eischte, was het ant woord op de door verdedigers ge uite critiek op de wettelijke grond slagen van het proces. Shawcross liet een meesterlijke en overtui gende repliek; hooren op de theo rie van de Duitsche volkenrecht- kundige professor Jahrreis, de verdediger van Jodl. Volgens hem zou crimineele verantwoordelijk heid van den staat niet kunnen be staan daar zij aantasting zou be- teekenen van de souvereinitelt van den staat. „Het feit is, dat de absolute sou- vereiniteit in den ouden zin lukkig een ding uit het verleden is. Die conceptie is volkomen on- vereenigbaar met de bindende kracht van elke Internationale overeenkomst". Het eenige ni we dat het charter had gebracht was het scheppen van middelen om bestaande wetten uit te voe ren en als zoodanig hield de Be wering geen steek, dat het char ter postfactum-wetgeving is. aldus Shawcross. De strijd in China Volgens de Ghineesche Centrale Regeering zijn communistische troepen ten getale van 30.000 door het Nationale leger op de vlucht gejaagd. Deze troepen zouden Nanking en Shanghai hebben bi dreigd, hetgeen evenwel door ge neraal Tsjoe en Lai, den leider der communisten te Nanking, wordt tegengesproken. De centrale regeering deelt ver der mede, dat de communisten aanvallen doen op Antoeng, 1 roiji ten Noorden van Nanking. Overdenking Terwgl ik dit scbrgf waa* een vlag voor mijn huis. To gen het groen van de boomen en struiken aan den overkant golft ze breed uitrood-wit blauw. Midden op het gras veld. En er naar kijkende vraag ik mij af of dit nu ge woon is dnri wel buitengewoon En het is opeens weer zeer levend in mij, hoe we er jaren naar gesnakt hebben om die vlag weer te kunnen laten waaien. En dat we, toen het voor het eerst weer mocht, het gevoel hadden van Iets heel bijzonders en dat we het nooit meer gewoon zouden kunnen vinden. En als ik er nu opnieuw naar kijk, dan vind ik het alleen ook maar bijzonder. En dan dank ik God voor wat dit bijzondere mij te zeggen heeft. En net als het met die vlag is, is het met andere dingen. En op een morgen af mid dag versta ik opeens weer de buitengewoonheid van dien witten boterham en dat stuk je roggebrood er op. En ik dank God voor wat die boter ham te zeggen heeft. Voor wat ze in al haar onaanzien lijkheid mij zoo scherp in de gedachten roept. (Uit: „Weekblad".) De Vierdaagsche De stemming is uitstekend EEN hevig nachtelijk onweer, dat tot in den morgen voortduurde, maakte de derde dag van de Vierdaag sche weinig belovend. Toch trokken om half zes de eerste 55-ers er op uit en toen het. weer tegen zevenen op klaarde waren reeds weer de meeste wandelaars de poort uit. Om half acht was iedereen op route. Er verschenen gis termorgen 67 deelnemers niet op het appèl, zoodat de tocht door de Betuwe door totaal 3836 wandelaars werd onderno men. Alle buitenlanders waren weer van de partij. Onder de 67 achterblijvers waren er 45 van de 55 km wandelaars, 6 50-ers, 15 40-ers en 1 30-er. Van de 800 dames bleven slechts 6 weg. De meeste militaire groepen en politie- groepen, waaronder de dappere Amsterdammers met inspecteur Blanken, trokken vodledig uit. De Nederlandsche Marine en de Nederlandsche Luchtstrijdkrach ten telden elk een uitvaller. Over het algemeen had de Op deze kaart geven wij een overzicht van het deel van de Indi sche archipel dat thans weer onder Nederlandsch gezag is geko men. Op het tweede deel van deze kaart geven wij een overzicht van de situatie zooals deze thans op Java is. Hierop is tevens aan gegeven, waar zich de bij het Ned. Roode Kruis bekende internee- ringskampen bevinden. afkoeling van de nacht de moei lijkheden van het zware Betuwe parcours aanmerkelijk verlicht. De meeste wegen waren bekliiv- kerd zoodat de deelnemers wei nig last ondervonden van de klei. Er werden dezen dag we derom in een snel tempo ge marcheerd, en veden waren voor tienen reeds in Eist, dat zijn gas ten een hartelijke ontvangst be reidde. De burgemeester van Eist. de heer Kleijn, ontving de autoriteiten en de pers op het gemeentehuis en beloofde in de toekomst van Eist een even pret tig rustpunt te maken als thans Wychen, Groesbeek en Cuyk reeds zijn. Ook in Valburg, waar een Roode Kruis post was in gericht, waren de bewoners en thousiast en werd den wandel aars fruit aangeboden. De route langs de Waal over Oosterhout en Lent werd in een frisch tempo afgelegd. Er heerschte de beste stemming en ook de jongere wandelaars en wandelaarsters. van wie velen voor de eerste maal de Vier daagsche meemaken, toonden een bewonderenswaardig uit houdingsvermogen, een veel be lovend teeken voor de verdere ontwikkeling van de Vlerdaag- HET WEER Minder warm Plaatselijk nog een enkele bui, wisselen de bewolking, minder warm dan gisteren, meest matige wind tusschen West en Zuid. Zon op 4.54, onder 20.39. Maan op 3.04, onder 20.29. Zondag: Zon op 4.56, onder 20.37. Maan op 4.17, onder 21.11.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1