VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Zes moties bij de slotzitting te Malino De Tweede Atoombom bij Bikini ontplofte Directeur: B. G. Kloosterziel, Hoofdredacteur J. Kockcbakker Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 1. Telef oon 2K3. Gironummer 410S5* Vrijdag 26 Juli 1946 2e JAARGANG Noodkreet van Albert Schweitser Iedereen weet wie Albert Scheitzer is. Hij is eerst theo loog geworden, die veel studie maakte van de Christelijke le vensfilosofie. Hij was steeds een zeer gevoelig musicus, die met zijn orgelconcerten heei de wereld heeft gesticht. Hij werd uit innerlijke noodzaak medicus, omdat zijn religieuze overtuiging hem er toe dreef, zich te wijden aan de meest verwaarloosde menschen op heel de wereld, en hij daartoe volgens zijn practisch inzicht in de allereerste plaats deze volksstammen, die alles ont beerden, medische verzorging moest bieden. Toen zijn medische studie voltooid was, ging Albert Schweitzer naar Lambarene in Equatoriaal Afrika, als dok ter-zendeling, en stichtte daar een hospitaal, dat spoedig de toevlucht werd van inboorlin gen uit den wijden omtrek, die tot dan toe buiten elke aanra king met de geneeskunde ui*, de landen der beschaafde we reld waren gebleven. Hoe is het met deze be roemde - stichting van Albert Schweitzer gegaan in den ver- schrikkelijken oorlogstijd, die nu juist achter ons ligt? Albert Schweitzer vertelt hiervan in het laatst versche nen nummer van de „Brie ven van Dr. Sehweitzers Hos pitaal in Lambarene", waarop 't Persbureau der Ned. Herv, Kerk onze aandacht vestigt. Het werk van Dr. Schweit zer is niet door eenig zende lingsgenootschap gesubsidi eerd, en is ook niet verbonden met eenige regeering, doch staat geheel op zichzelf. Hoe zou het zich moeten handhaven in den gruwelijken tijd die in '39 begonnen was? Dr. Schweitzer besloot, al lereerst zooveel mogelijk me dicamenten te reserveeren, door de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten. Wan neer zou hij weer nieuwe ge neesmiddelen kunnen koopen? Ook een voorraad voedsel was noodig, omdat er wel eens hongersnood zou kunnen uit breken. Hij slaagde er in om groote voorraden rijst te koo pen, waardoor zijn nederzet ting zich drie jaar kon voeden. Wat de toestroomende pa tiënten betreft: 't werd nood zakelijk alleen de allerergste gevallen op te nemen, en de herstellende zieken zoo spoe dig mogelijk naar huis te zen den, om nog wat over te hou den voor nieuwen, dringenden nood. Een groot aantal Europea nen moest wegens mobilisatie Lambarene verlaten. De vrou wen en kinderen durfden met alleen achter te blflven in nun huizen in de bosschen en zij zochten hun toevlucht bij Dr. Schweitzer, die aldus nog meer menschen te verzorgen kreeg. In October en November 40 streden de troepen van Vicny en onafhankelijke Franschen om het bezit van Lambarene. Gelukkig leed Sehweitzers hos pitaal geen schade. Het bleef een toevluchtsoord voor Euro peanen en inboorlingen. Na dezen herfst kreeg je kolonie Lambarene een regee ring die deel uitmaakte van de Vereenigde Volkeren. En toen beleefden zij aldaar een groo te verrassing. De „Christian Medical Coun De plechtige opening der State n-Generaal door H. troonrede uit. De Koningin spreekt de A.N.P. De Belgische Kabinetscrisis De heer Spaak heeft den Prins regent verzocht hem nog eenig uitstel te willen verleenen. ny vermoedde, dat de regeering niet voor Maandag geformeer. zou zijn. cil for Overseas Work" bood aan, over Amerika medica menten te sturen. Mei 1942 kwamen de kostbare kisten aan, juist toen de voorraad op raakte. In het voorjaar van 1945 kwam een nieuwe zending uit Engeland. Ook kwamen gif ten in geld binnen, die het mogelijk maakten, weer meer nieuwe patiënten op te nemen. En nu de huidige nood. Wel is de economische toe stand totaal veranderd. Er zijn vele goede wegen aangelegd. Een postauto rijdt nu tusschen het hospitaal en de Engelsche, Zweedsche en Amerikaansche zendingspos- ten. Maar Schweitzer zelf raak te door de groote inspannin gen oververmoeid. Het langdurig verblijf in het heete klimaat van Equatori aal Afrika, en de opeenhoo- ping van arbeid gaven hem het gevoel, dat hij wellicht ziek zou worden. Nóg houdt hij het vöL Maar bezorgd vragen zijn vrienden zich af: hoelang nog? Laat ons hopen, dat hulp krachten zich aanmelden, op dat hij tijdelijk kan worden vervangen. Doch niet hierover klaagt Schweitzer. Veeleer klaagt hij over een dreigende hongersnood, omdat het voedsel er schaarsch en duur wordt, al duurder.... De exploitatiekosten van het hos pitaal, zoo schrijft hij, zullen spoedig het viervoudige zijn van wat het vóór den oorlog kostte. Hoe zal hij dit financieren? Kan hij het hospitaal open houden En dan schrijft hij kinder lijk geloovig aan het eind: „Maar we vertrouwen, dat de vrienden van het hospitaal ons niet in den steek zullen laten, want het werk moet doorgaanRed. Neaerlandsch Inaie OP DE ZEER vruchtbare slotzitting van de conferentie te Malino zijn met algemeene stemmen zes moties aan genomen. De eerste motie is van economischen aard en omvat aeht punten. Daarin wordt er o.m. op aangedrongen om den import en export, den interinsulairen handel en de scheepvaart weder over te laten aan het particulier initiatief en hierby tevens bescherming en steun te verleenen aan In donesische ondernemers. De tweede motie ls afkomstig van A. R. Afloes (Oost-Borneo), R. J. Metekohy (Zuid-Molukken) en van Oemboe Toenggoe Bill (Ti- mor). Deze motie luidt als volgt- de conferentie is van meening, dat in de besturen van industrieeie ondernemingen of maatschappijen buiten of binnen Indonesië, die hun werkzaamheden in Indonesië uitoefenen, Indonesiërs dienen te worden opgenomen opdat dezen daarin kennis en ervaring kunnen verwerven. De derde motie is opgesteld dooi den Sultan van Pontianak, Hamid It, Abd. Asikin Noor, vertegen woordiger van Zuid-Borneo den Sultan van Ternate Iskander Mohamed Djabir Sjah, zij spreekt zich uit voor nationalisatie van de Javasche Bank. In de vierde motie hebben de hee ren Katili (Gorontalo), dr. Liem Tjae Ie (Chineesch vertegenwoor diger van Banka), Sarapil (Sangir en „Talaud-eilanden) en Nadj moeddin Daeng Malewa (vertegen woordiger van Zuid Celebes) als hun meéning te kennen gegeven, dat het aan de K.P.M. en even tueel aan andere reederijen ver leende scheepvaartmonopolie af geschaft moet worden althans te gengegaan. In de vijfde motie, opgesteld door de heeren Oemboe Toenggoe Bili, R. J. Metekohy en dr. Chassan Boesoiri (Ternate) wordt er hij de Australische regeering en bij Vakvereenigingen op aange drongen het stakingsembargo op do Nederlandsche schepen op te heffen, wat inmiddels gebeurd is (red.), opdat de medicijnen, schoolbenoodigdheden, manufac turen en andere goederen, noo dig voor den wederopbouw en de vernieuwing van Indonesiëë vrij kunnen worden aangevoerd. De zesde motie, afkomstig van dr. Chassan Boesoiri, R. J. Metekohy. Nadajamoeddin Daeng Malewa en Abd. Asikin Noor, gaat uit van het door de conferentie genomen bbe- sluit, aan den staat Indonesië een rederatieven vorm te geven, die geheel Indonesië zal omvatten en oordeelt hiertoe een zekere over gangsperiode noodig. In deze mo tie wordt tevens te kennen gege ven dat men aandacht heeft voor Sjahrir en zijn medewerkers en ten spoedigste met hen hoopt sa men te werken. De Vredesconferentie De Nederlandsche delegatie ter vredesconferentie is als volgt sa mengesteld: Gedelegeerde en hoofd der Ned. delegatie: mr. C. G. W. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. mi nister van buitenlandsche zaken: Gedelegeerde en plaatsvervangend hoofd: jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, nr. ms ambassadeur te Parijs; Gedelegeerden: mr. L. G. Korten- horst, E. Kupers, kamerleden, prof. mr. dr. J. P. A. Francois, raad-adviseur. Leden der delegatie: mr. E. Star Busmann, buitengewoon gezant en gev. minister; mr. A. F. H. van Ti oostenburg de Bruyn, id.; mr. C. I. M. Schaepman, id.; kolonel A G. J. M. F. van der Kroon, mi litair attaché, C. C. C. van Stoik, dir.gen. voor zeehaven- en Rijn- vaartzaken, dr. J. P. A. Idenburg, chef kabinet van den luit. gouv. generaal dir. v.h. directoraat han dels- en industrieel beleid, Over ste van d engeneralen staf T. E. E. H Mathon, departement van oor log, mr. E. A. Lieftinck, hoofd v.d. afdeeling buitenl. betalingsverkeer v.h ministerie, mr. M. C. M. Voorbeytel, pers attaché; secreta ris: mr. R. B. Baron van Lynden. Embargo op Nederlandsche schepen opgeheven Gisteravond heeft de bestuursraad de vakbonden in den staat Nieuw Zuidwales de reeds tien maanden bestaande boycot van Nederlandsche schepen in de wa teren van Nieuw Zuidwales opge heven. De motie om deze boycot op te heffen heeft van de zijde der communisten heftig en tegen stand ontmoet. Bij de discussie* over de motie de boycot van Nederlandsche sche pen op te heffen heeft een afge- vaarigde van de vakvereeniglng van scheepstimmerlieden ver klaard, dat het een fout is ge weest om te weigeren reparaties aan deze schepen te verrichten en ze niet te laden en te lossen „dit is een internationale kwestie, waarmee de Australische vakver eenigingen zich niet moeten be moeien. Er zijn internationale li chamen gevormd om dergelijke zaken te behandelen en wij heb ben daar niets mee te maken." Het officieele elftal van Curasao, dat gedurende de maand Augustus een tournée door Nederland 'al maken, is Dinsdagavond met de „Boissevain" naar Nederland ver trokken. „Er is geen reden om aan het effect te twijfelen' ADMIRAAL BLANDY deelde mede, dal men de uitwer king van de bom nog niet in elk opzicht kon beoordee- len. Daar uitgebreide voorzorgsmaatregelen hebben plaats gehad, zoo ging hy verder, zyn geen menschenlevens te betreuren. De hoogte van de waterkolom, die by de ont ploffing opschoot, schat men op anderhalve k.m., de wolk van gas en stoom op ongeveer 2.7 k.m. De waterkolom was aan de basis meer dan een halve k.m. breed en aan den top belangrijk breedér. Naar uit de laatste berichten van Bikini blijkt, zijn minstens 5 sche pen tot dusverre gezonken, ter wijl men vermoedt, dat nog en kele naar de bodem der zee ver huisd zijn. Voorts is een nog niet vastgesteld aantal van de 87 doel wit-schepen beschadigd, aldus ra dio New-York. Radio New-York meldt verder, dat radio-activiteit nog steeds een nader onderzoek van het gebied der proefneming verhindert. Het is mogelijk, dat 4 duikbooten even eens gezonken zijn. Enkele sche pen bevinden zich, evenals het slagschip New York blijkbaar in zinkenden toestand, o.a. het Ja- pansche slagschip Nagato, een tor pedojager, een transportschip en een drijvend droogdok. De bom bracht het slagschip Arkansas van 26.100 ton en een transportschip tot zinken en be schadigde het vliegtuigmoeder schip Saratoga en het slagschip New York. „Er is geen reden om aan het effect van de bom te twijfelen' merkte vice-admiraal Blandy op. Hij deelde verder mee, dat op de kust van een eiland nabij Bikini een vloedgolf van twee drie me ter hoog was waargenomen, niet op Bikini zelf. Schepen zullen niet zoo spoedig het strandmeer van Bikini kunnen binnenvaren als na de eerste atoomproef. Blandy s vaartuig bevond zich bij het op maken van dit rapport op onge veer 3 km. afstand van de lagune. Volgens de laatste berichten zijn tengevolge van de explosie der atoombom bij Bikini elf schepen gezonken. De strekking der van Bikini ver zonden telegrammen is: „Dit is de meest doodelijke en grandiooze bom van allemaal. Het ziet er naar uit, dat de dagen van onze bedendaagsche oorlogsschepen ge teld zijn." HET WEER Tijdelijk weer warmer. In den vroegen ochtend kans op plaatselijke mistbanken. Over dag veel zonneschijn met sterke stijging van tempera tuur en later op den dag weer kans op onweer Zon op 4.52, onder 20.40 Maan op 2.05, onder 19.32.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1