Opinie over de Atoombom Bijenteelt in Nederland Namen der gedelegeerden bekend Mensch of Aap Enkele weken geleden heeft het luidruchtige experiment in Bikini plaats gevonden' en de resultaten van de vierde atoombom zijn mee- of tegen gevallen, al naar men wil. Over wat de menschheid met dit en andere aspecten van de atoom-energie moet beginnen wordt op het oogenblik in New York vergaderd. Hieronder geven wij de uit komsten van een aantal opinie peilingen over dit onderwerp weer, die alle van vóór Bikini dateeren. Gevraagd in Engeland: „Vond U het goed of niet goed, dat er atoombommen te gen Japan gebruikt werden?" Goed 72 pet. Niet goed 21 pet. Geen oordeel 7 pet. „Denkt U, dat door de atoombom de kans op oorlog grooter of kleiner is gewor den?" Grooter 12 pet. Geen verschil 21 pet. Minder kans 52 pet. Geen oordeel 15 pet. „Vindt U, dat nu de atoom bom er is, ieder land zijn leger behoort af te schaffen om het te vervangen door een in ternationaal leger onder een wereldregeering Ja 51 pet. Neen 29 pet. Geen oordeel 20 pet. „Er is wel gezegd, dat de atoomsplitsing de grootste wetenschappelijke ontdekking is, die onze levensgewoonten hi vele opzichten zal verande ren. Bent U het daarmee eens -of gelooft U, dat dit overdre ven i3?" Eens 52 pet. Overdreven 24 pet. Geen oordeel 24 pet. Aan de menschen, die groo- te veranderingen verwachtten is ook gevraagd van welken aard die wijzigingen naar hun meening zouden zijn. Merk waardigerwijs worden veran deringen in de oorlogvoering en in internationale relaties als gevolg van atoomsplitsing en atoombommen slechts wei nig genoemd. Enkele menschen verwachten, dat de atoombom de oorlogen waarschijnlijker zal maken, omdat de verwoes tingen, die door kleine landen met een kleine luchtmacht kunnen worden aangericht er zoo veel grooter door worden. Even veel zijn echter van mee ning, dat de angst voor de ver nietigende uitwerking van de nieuwe bom de kans op nieu we oorlogen kleiner maakt. In de Vereenigde Staten luidden de antwoorden op de vraag: „Denkt U, dat door de atoom bom de kans op oorlog grooter op kleiner is geworden?" Grooter kans 18 pet. Minder kans 47 pet. Geen verschil 20 pet. Geen oordeel 15 pet. In Frankrijk vroeg het In- stitut Francais d'Opinion Pu- blique: „Doen de V. S., Engeland en Canada er goed aan het ge heim van de atoombom te be waren Ja 45 pet. Neen 41 pet. Geen oordeel 14 pet. waren de antwoorden van het Fransche publiek. In Groot-Brittannië vindt echter slecht 25 pet. van het publiek, dat de V. S. het ge heim van de atoomfabricage zoo lang mogelijk moeten trachten te bewaren, maar in de V. S. is bijna 75 pet. vóór geheimhouding. Tegelijkertijd is er onder de Amerikanen echter een meerderheid, die verwacht, dat de geleerden van andere landen ondanks die ge heimhouding in staat zullen zijn zelf atoomwapens te ont wikkelen. Dat de atoomenergie regee- ringszaak is wordt door slechts weinig Engelschen betwijfeld. Op de door het British Insti tute of Public Opinion gestel de vraag: „Wanneer de atoom-energie ontwikkeld wordt voor vredes gebruik, moet dit dan naar Uw meening door de regee ring of door het zakenleven (private business) geschie den?" Regeeringszaak 74 pet. Bedrijfleven 11 pet. Prof. Gerretson dupliceert In antwoord op prof. Schermer- horns repliek zond prof. Gerretson Dns telegrafisch volgende dupliek: „Collega Schermerhorn bemint de phantasie. Zijn con brio op tafel geworpen bewijsstuk, citaat uit mijn 3 Nov .-artikel, slaat echter helaas op zijn Delftsche verkla ring als een tang op een -arken. Ijlings dus een nieuwe verkla ring: Collega beweert thans mij te hebben verzocht „de zeer pre cieze beschuldiging", die hij ioost weet hoe, in dit citaat schijnt te lezen, „waar te maken". Nieuwe phantasie: zeven woorden, zeven verzinsels. Want Collega verzocht mij 17 Dee. schriftelijk 'ets geheel anders, namelijk „inlichtingen over de te uwer beschikking staan de gegevens die u met vrij groote zekerheid deden aannemen", dat de in het citaat weergegeven Brit sche lezing de juiste is. Collega kan, vrees ik, niet lezen. Aan dit door collega 17 Dec. werkelijk ge dane en natuurlijk niet aan het door hem 18 Juli met politiek oog merk gephantaseerde verzoek heb ik 11 Jan. op correct afdoende wij- voldaan. Cetera In weekblad. Geen oordeel 15 pet. De voorstellen, die op het oogenblik in den Veiligheids raad besproken worden, ble ken in Engeland reeds eerder door het grootste deel van net publiek gesteund te worden. Het B.I.P.O. vroeg: „Bent U het eens of niet eens met het voorstel om de controle van de atoom-energie aan den Veiligheidsraad der Vereenigde Volkeren op dragen?" Eens 74 pet. Oneens 9 pet. Geen oordeel 17 pet. Tijdens een persconferentie maakte President Truman de namen bekend van de gedele geerden die Amerika zullen vertegenwoordigen op de vol gende vergadering van de Al- gemeene Assemblee der Ver eenigde Volkeren, die naar ver wacht wordt op 23 September te New York zal worden ge opend. Senator Warren R. Austin zal aan het hoofd van de Ame- rikaansche delegatie staan. Austin is reeds aangewezen als Amerikaansch vertegenwoor diger bij den Veiligheidsraad, doch hij zal dezen post niet aanvaarden alvorens de huidi- zitting van het Congres af loopt. De andere gedelegeerden voor de Algemeene Assemblee zijn: Senator Tom Connally, Democraat uit Texas, voorzit ter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Betrek kingen; Senator Arthur Van- denberg, Republikein uit Mi chigan; Mevrouw Eleanor Roo sevelt en Afgevaardigde Sol Bloom, Democraat uit New York, voorzitter van de Com missie voor Buitenlandsche Betrekkingen van het Huis van Afgevardigden. Connally, Vandenberg en Me vrouw Roosevelt vertegen woordigden Amerika tijdens de laatste zitting van de Al; meene Assemblee, die in den afgeloopen winter te Londen plaats vond. Bloom was toen plaatsvervangend gedelegeer de. De President noemde de vol gende plaatsvervangende ge delegeerden: Afgevaardigde Charles Eaton, Republikein uit New Jersey, die dit ook was tijdens de vergadering te Lon den; Afgevaardigde Helen Ga- hagan Douglas, Democrats uit Californië; John Foster Dulles adviseur voor buitenlandsche politiek van den Republikein- schen candidaat voor het Pre sidentschap in 1944 en plaats vervangend gedelegeerde tij dens de vergadering van de Assemblee te Londen; en Ad- laie Stevenson, adviseur tij dens de vergadering te Lon den. Truman zeide, dat hij de vergadering van de Assemblee niet zou bijwonen, doch hij dacht dat Minister Byrnes dit Naar de Economische Voorlich ting mededeelt, kan over het algemeen worden gezegd, dat de bijenhouderij zeer goed den oorlog is doorgekomen, daar bij de suikerdistributie van het najaar 1945 is gebleken, dat er toen nog rond 160.000 bijen volken bij de verschillende Im kers aanwezig waren. In enkele streken van ons land is echter ten gevolge van oorlogsgeweld of evacuatie vrijwel geen enkel bijenvolk in leven gebleven. Door het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, waaron- der de bijenteelt ressorteert, zijn maatregelen genomen, waardoor de getroffen imkers weer gebracht werden op 50 pet. van den omvang van hun bedrijf in het najaar 1944 De bijenhouderij in ons land is in de eerste plaats belang rijk om het indirecte nut, dat zij afwerpt, n.l. de bestuiving- der vruchtboomen en zij wordt vrijwel niet als hoofdbedrijf, doch als nevenbedrijf uitge oefend. Het grootste aantal bijenvolken bevindt zich bij personen, die voor hun genoe gen één of meer bijenvolken houden. De bijenweide in ons land Is over het algemeen niet best en leent zich ook niet voor groo te bijenstanden, doch er is in ons land vrijwel geen plaats te noemen, waar men niet met succes enkele bijenvolken kan houden. Men moet echter terdege onderlegd zijn in de theorie en de praktijk van het imkeren. Als de weersomstandigheden echter niet al te ongunstig zijn, en men in de gelegenheid is met de bijen te reizen en dus de drachtbronnen op zoeken, is er ook in ons land voor den groot-imker nog wel 1 wat te bereiken. Ons wisselvallig klimaat speelt echter een groote rol. De grondslag voor een bloei ende bijenhouderij is thans misschien meer dan ooit aan wezig, als moderne vindingen worden toegepast. In Californië en Cuba oogst men per volk 150, in Nederland gemiddeld 10 kg. Dit groote verschil is hoofd zakelijk te verklaren door het feit, dat de imkers in ons land te weinig nieuwe bedrqfsme- thoden toepassen. Het is derhalve noodig, dat hier een aantal instellingen worden opgericht als: een we tenschappelijk bgenteelt-insti- tuut, een honingcontrolestati- on, een proefbijenstand en dat er een centrale organisatie komt om ziekten te bestreden en honingverwerking- en ver kooporganisaties worden opge richt. Naar wij van andere zijde vernemen bestaat het voorne men ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Ver een. tot bevordering van de bijenteelt in Nederland, een kleurenfilm over de bijenteelt te doen vervaardigen, welke er ongetwijfeld toe zal bijdragen den belangstelling voor de bij enhouderij op te wekken. Wellicht kan ook in Zeeland wat meer op dit gebied wor den bereikt. zcu doen. Gevraagd of hij voornemens \yas aan te bevelen om meer dere fondsen ter beschikking te stellen ten behoeve van de buitenlandsche leeningen, de Britsche leening door den Senaat was goedgekeurd, ant woordde de President ontken nend en zeide op een andere vraag, dat hij niets had ge hoord van een verzoek voor een leening van 1.000.000.000 dollar aan Rusland. Een verslaggever herinnerde er den president aan, dat deze had gezegd, dat Myron C. Tay lor zou worden teruggeroepen als speciaal gezant van den President bij het Vaticaan, wanneer zijn missie was vol tooid en vroeg wanneer dit zou geschieden.- Truman antwoord de dat dit zou geschieden wan neer de vrede algeheel was be reikt en Taylor's diensten bij het Vaticaan niet langer noo dig zouden zijn. Comité „Oranje Hotel" Er is een comité gevormd tot stichting van een perma nente gedachtenis aan de tal- looze goede vaderlanders, die in het „Oranjehotel" gevangen hebben gezeten en waarvan 'n groot deel voor het vuurpelo ton is gevallen of in een can- centratiekamp het leven liet. Beoogd wordt een blijvende wijding te geven, aan de z.g. „Doodencellen" ln de cellen barakkeu te Scheveningen en het aanbrengen van een ge- denkteeken aan de buitenzgde der gevangenis. Het voorne men is, op de wijding een bij eenkomst te doen volgen van oud-gevangenen van 't Oran- jehotel". In het Comité heb ben verschillende autoriteiten en ex-politieke gevangenen zit ting genomen. Het correspon dentie-adres is. Van Bleiswijk straat 16, Den Haag. Zij, die met dit doel sympa- thiseeren, worden uitgenoodigd tot storting van een bijdrage op postrekening no. 105318 „Comité Oranjehotel". Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG Vrtj naar hot Engetech door D.A.O 39 Zie vonden haar ijlen de in een armstoel. Uit eenige onsamenhangende zinnen die zij uitte, iton men opmaken, dat zij geschrokken was van een grooten aap. Haar zenuw- achtigen toestand liet verder onderzoek in het geheimzinni ge geval niet toe. De kamer had haar gewonen aanblik. Er waren geen sporen van beroo- ving en dit zou wijzen op het feit, dat de indringer geen ge wone inbreker was. Denzelfden avond was Mej. Savill erg ge schrokken van een gorilla, die optrad in de Olympic Follies en die sindsdien verdwenen as. Het is mogelijk, dat Mej. Sa vill zich deze nachtelijke visi te van den aap heeft Inge beeld als gevolg van den schrik, dien zg vroeger op dien avond heeft ondergaan, terwijl de indringer een gewone dief geweest kan zijn, die de vlucht genomen heeft, zoodra hij mej. Savill ontdekte. Aan den ande ren kant wijzen de sporen aan het raam er duidelijk op, dat het iemand geweest is, die groote kracht bezat; zoodoen de is het niet onmogelijk, aat de gorilla de indringer geweest is. Het onderzoek wordt voort gezet. Men heeft de hulp in geroepen van Scotland Yard". „Welnu?" vroeg de profes sor, opziende van zijn krant, „wat zeg je daarvan?" Curi eus. nietwaar. Verduiveld cu rieus!" „Violet!" mompelde Clodo- mir. Wat?" vroeg de professor verbaasd. „Violet!" herhaalde zijn leer ling, deze keer het heesche kweelgeluid van den gorilla nabootsende. Het werd den professor dui delijk. Hg herinnerde zich de scène in de Follies en de schrik van de menschen in de loge bij het tooneel. „Wel, dat is dezelfde naam die de aap uitriep", zei hij. Clodomir knikte en bleef stilzwijgen. „Wat kan het beteekenen?" vroeg de professor peinzend: en hij wreef zich de kin. ,Ik begin te gelooven, dat het schepsel toch niet gek is. Het treft me, dat er toch iets achter dit alles zit, waaruit blijkt, dat de gorilla, althans ten deele gezond van hersenen is. Blijkbaar is hij in staat een zekere gedragslijn te volgen. Ik baseer mijn offtnie op de er varing der laatste twee dagen, want daartusschen is een tref fende overeenkomst. De goril la werd zeer geschokt bij het zien van het meisje, hij is ont snapt en sporen van hem zgn gevonden in de kamer van het meisje. Het krankzinnigenge sticht evenwel brengt me in de war. Maar wat zegt gg er van, Clodomir? Zouden we niet direct den oppasser van de gorilla gaan ondervragen?" De jonge man nam zijn por tefeuille uit den zak en bezag den inhoud met een peinzen- den blik. „Zou je denken, dat we de' gorilla konden koopen?" in formeerde de professor be zorgd. „Maar misschien be hoeven we hem alleen te hu ren. Per slot van rekening ont leden we hem alleen zielkun dig in alle andere opzichten blijft hij intact". Hij werd in de rede geval len door de komst van den portier. „Er is iemand om u te spre ken", zei de man, een kaartje overhandigend. De profesor fronste het voor hoofd en las den naam over zijn bril. „Laat hem binnen", zei hij plotseling. „Een collega", voeg de hij er aan toe zich tot Clo domir wendend. „Zeker een consult". Professor BTmgue's hulp werd dikwijls ingeroepen in critieke gevallen, want hij stond niet alleen bekend als 'n bekwaam chirurg, maar ook als een autoriteit op het ge bied van stoornissen in de her senen. Een van zijn geliefkoosde theorieën was, dat krankzin nigheid door chirurgische be handeling kon genezen wor den, en hij had operaties ver dicht, die beroemd geworden waren. Wanneer een dokter geen raad meer wist, bracht nij het geval bij Fringue, het geen voor den professor niet alleen een goede bron van in komen was, maar er veel toe bijdroeg om zijn roem te ver breiden. Toch wekte Professor Frin- gue's optreden altijd ergernis wanneer zich zulk een geval voordeed; voorgevende dat hjj zijn kostbaren tijd verspilde, was hij gewoon zijn collega's buitengewoon koel en lomp te ontvangen. Volgens zijn gewoonte keek

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6