Het geharrewar over de West Wist U Uitwisseling van jonge boeren TEXTIEL blijft nog schaarsch Er zit lijn in (Door onzen West-Indischen correspondent. De verwarring welke in de Nederlandsche pers gewekt is door de beide Statencommis sies uit Suriname en Curagao, op den voet gevolgd door een stroom telegerammen, tegeu- telegrammen, désavoueringen, manifesten en protesten uit de eigen kringen der leden zelf en door hun tegenstanders, kort erop nog vermeerderd met een contra-commissie uit Curagao, welke de officieeie sanctie had van den gouver neur aldaar, is alleen te be grijpen door wie iets van de West, van dat deel van ons Koninkrijk weet. Helaas is datgene wat de scholen hieromtrent leeren weinig en is dat zelfs meestal nog verouderd. Het gaat hier om een gebied dat van Phi- lipsburg tot Paramaribo een uitgestrektheid heeft als van Hilversum tot Afganistan. Hier wonen tezamen op zes eilandjes (samen zoo groot als de Betuwe) en een land vijf maal zoo groot als Nederland nog geen 400.000 menschen. Curagao is met zijn 125.000 inwoners en een begrooting van 30 millioen 't welvarend ste deel der aarde, maar lieeft geen enkele natuurlijke rijk dom; zijn welvaart spruit uit twee der grootste olieraffina derijen ter wereld, waar 60 pet van alle benzine der geallieer den in den afgeloopen oorlog werd verwerkt. Suriname, dat zich ter nau- weraood bedruipt (en vaak niet) bergt een onontgonnen rijkdom aan natuurlijke schat" ten, die door deskundigen met Java's rijkdom zgn vergele ken. D&ör broeit het. Daar wel de het nationalisme op, zoo als overal in de Zuid-Amed- kaansche en Caraïbische ge bieden. En men leefde dat uit in de sfeer, dezen streken eigen, d.w.z. met meer aan dacht voor de personen die het droegen dan voor de plan nen die zij vormden. In de bin nenkamer dezer gebieden kent men dat soort politiek wel en in Nederland zelf kent ieder bet, die de dorpsgemeentera den kent, omdat ook daar persoonlijke motieven vaak 'n beslissende rol spelen. Maar toen deze welmeenen- de lieden hun politiek systeem moesten meten met de rijks politiek in Den Haag, heeft men dat in Nederland van zelfsprekend niet begrepen en het een „geharrewar" ge noemd. Maar hier. in de West, is men gewend aan het botvieren van veeten, aan het achterklappen en oorblazen. doch de grondtoon op een Uitspraken Tribunaal te Goes In de zitting van 24 Juli werden de volgende uitspra ken gedaan: Cornelia Goudzwaard, VVis- senkerke: 6 mnd. int. voorw. Voorwaarde: zich gedra als goed Nederl. en onder toe zicht stelling S. T. P. D. Ver der ontz. rechte^. Urbanus Iz. v. Bemden, te Goes: 9 mnd. int., verb, verkl. radio en inboedel, voorzoover aan oorl.slachtoffers in bruik leen gegeven, onz. rechten. Willem Bazen, Kloetinge: I jaar int. voorw. Voorwaarde: zich gedragen als goed Neder lander, onder toez. stelling S. T. P. D. Voorts onz. rechten. Johanna H. M. Hoegen te Goes: ontzetting rechten. Hilke Slijm, Middelburg: beschuldiging vervallen ver klaard. Johanna Flipse, Goes: ont zetting rechten. Klara A. F. J. May -Middel burg: ontzetting rechten. heel enkele uitzondering na is het staatsverband. Daarin verschilt het West- Indische vraagstuk funda menteel van het Indonesische. Men wenscht autonomie, maar men wenscht die blnner. het Koninkrijk. Men wenscht niet meer opgescheept te wor den met ambtenaren, die hart nog kennis voor en van de West hebben en die men he laas in het voortreffelijke ambtelijke apparaat wel aan treft op plaatsen waar zij niet hooren, tot in hooge functies toe. Nederland zal de belangrijk heid der West-Indische ge- biedsdeelen moeten begrijpen: voorposten op het WestelijK halfrond, schakelpunt voor ae Europeesche (Nederland ligt. op de N.W. uithoek) en Ame- rikaansche economie, trefpunt der Europeeschen en Latijnscb •Amerikaansche culturen. Wat ook met Indonesië ge beur e, West-Indië's plaats zal belangrijker worden dan z g voor den oorlog was. Als ooit Java e.a. geen plaats meer mochten bieden voor onze jon gelui op technisch, commerci eel en wetenschappelijk ter rein, dan ligt de West met open armen midden in een we relddeel dat niet voor niets ae nieuwe wereld heet. Het is een geharrewar, als de Surinaamsche commissie nog niet goed en wel vertrok ken is en katholieken en mo hammedanen désavoueeren haar. Het is geharrewar, ats Dat, blijkens een mededee- ling van het Amerikaansche Roode Kruis, de Amerikaan sche militairen in Wiesbaden blijkbaar zeer gesteld zyn op de aanwezigheid van Dultscne meisjes op bijeenkomsten 7 Dat te Deventer een uitge- breiden „handel" in textiel punten is ontdekt en dat deze werd bedreven, niet door de „zware" jongens, doch dooi de schooljeugd Dat de deken van de Ser- visch-orthodoxe kathedraal te Manhatten verklaarde, dat voor Michailowitsj een stand beeld 'zal worden opgericht, met het inschrift: „Verraden door de geallieerden, en ver moord door den communist Tito? de R. K. Partij bi Curagao haar eigen fractieleider '„cue voorzitter van de Curagaoscae statencommissie in Den Haag is) afvalt en als gevolg daar van zelve in twee deelen uit eenscheurt. Het zou te ver voeren de détails hiervan m kort bestek te bespreken en bovendien zijn die vaak van ze persoonlijken en localen aard om anderen te interesseeren. Maar in dat geharrewar tee kent zich een lijn af, zooals er een lijn getrokken kan wor den in geharrewar van Munos op Puerto Rico en Bustamen- te in Jamaica. Die lijn te ont dekken is Nederlands taak, want helaas helpen hier bij de West-Indische gouver nementen niet altijd. tusschen Nederland en Denemarken Sinds Mei van dit jaar is op wederzijdsch initiatief de uitwisseling van jonge boeren tuinders tusschen Dens marken en Nederland ter hand genomen, waarbij het Mini sterie van Landbouw aanvan kelijk zijn bemiddeling ver leende. De Stichting voor den Land bouw heeft op voorstel van het Ministerie van Landbouw deze taak overgenomen, in de overweging, dat zij als lieren- organisatie nauwer verbonden is met de personen, die voor uitwiseling in aanmerking ko men, dan 't Ministerie krach tens zijn ambtelijke instelling mogelijk is. Alle kwesties de uitwisse ling betreffende worden thans rechtstreeks behandeld door het Landekonomisk Rejsebu- reau te Kopenhagen eenerzijds de Stichting voor den Landbouw in Den Haag an derzijds. Het Regeeringscommissari- aat voor Buitenlandsche agra rische aangelegenheden zal al leen zijn bemiddeling verlee- nen voor het verkrijgen van een visum bij de Legatie Vvan Denemarken in Den Haag, terwijl de Landbouwattaché van H. M. Gezantschap in Ko penhagen zich hiermede voor de Deensche jonge boeren zal belasten. In het algemeen komen voor deze uitwisseling in aanmer king jonge mannen en vrou wen uit den boerenstand tus schen 18 en 30 jaar. De leef tijdsgrens is min of meer met opzet hoog gesteld in de ver onderstelling, dat juist Jf oudere groep met meer be langstelling en grooter per soonlijk voordeel van deze uit wisseling zal gebruik maken. De bedoeling in algemeenen zin van deze uitwisseling is eenerzijds den Nederlandschen jongen boer door het werken op een landbouwbedrijf in De nemarken het gezichtsveld te verruimen en hem mogelijkhe den to scheppen den landbouw te zien als een internationale onmisbare factor bij het cul tureel en technisch spel van krachten en anderzijds hem vergelijkingsmogelijkheden te geven voor zijn eigen dage- lijkschen arbeid in Nederland en het door hem tijdens zijn uitwisselings-periode verriöhte werk in Denemarken. Eenige voorwaarden bij de ze uitwisseling zijn getroffen in dien zin, Jat het de voor keur verdient een jongen Deenschen boer op het eigen bedrijf op te nemen, zoodat binnen het bestek van de uit wisseling voor hem dezelfde voordeelen kunnen ontstaan als voor den jongen Neder landschen boer in Denemar ken. Deze voorwaarde heeft bg de uitwisseling nog admini stratief technische beteekenis, daar bij paar-gewijze uitwisse ling het verkrijgen van een visum zoowel voor den jongen Deen als voor den Nederland schen boer ten zeerste wordt vergemakkelijkt. Aanvragen om voor uitwis seling in aanmerking te ko men kunnen onder nauwkeuri ge opgave van de soort van eigen bedrijf, de soort van het bedrgf In Denemarken, de tijd gedurende en wanneer men buitenslands wil werken, de mogelijkheid om zelf of el ders ter plaatse een jongen Deen op het bedrijf te nemen, worden ingediend bg de Stich ting voor den Landbouw, die, indien naar haar meening aan de gestelde voorwaarden is voldaan, de uitwisseling op korten termijn zal doen plaats vinden. De Stichting behoudt zich het recht voor bemiddeling b\j de uitwisseling 'te weigeren in dien aan voorwaarden door haar of de samenwerkende centrale landbouworganisaties eenerzijds, en het Landekono misk Rejsbureau te Kopenha gen anderzijds te stellen, niet kan worden voldaan. Alleen aanpakken kan ons redden HET gebrek aan textielgoe- deren zal voorloopig nog wel blijven bestaan. De fabricage van textiel ge schiedt in drie etappes: het spin non, het weven en het verwer ken. Het spreekt vanzelf, dat voor een goeden gang van za ken allereerst noodig is, dat de spin-industrie, die garens maakt, voldoende produceert, om de veef-industrie en vervolgens oe zgn. finishing-industrie van Je noodige grondstoffen te voor zien. Voor den oorlog werd van deze gaiens circa 20 pet. ingevoerd en 80 pet. hier te lande vervaardigd Van de spinmachines is onge veer een tiende verwoest. Nieu we machines moeten uit Enge land of Zwitserland komen, waar zelfs nog orders uit de ja ren 1939 en 1940 nog op uitvo' ring wachten. Wanneer men echter weet, dat de spincapaciteit, welke regel matig doch langzaam stijgende is. thans pas op 60 pet. van de vooroorlogsche staat, is het dui delijk, dat dit niet aan een ge brek aan machines is te wijten. Wat is dan wel de oorzaak? Dit was tot voor kort voorname lijk een gebrek aan kolen. Ju>st dit kwartaal is echter 18 pet. meer kolen toegewezen, waar door men thans over 54 pet. i de hoeveelheid energie in 1939 beschikt. Bovendien hebben M spinnerijen twee hulpbrandstof- t'en erbij gekregen, olie en bruin kolen. Daardoor is het kolenvraagstuk op de tweede plaats gekomen en is de voornaamste moeilijkheid op het oogenblik de personeels voorziening. Reeds zijn met ie vakorganisaties besprekingen ge opend om tot wederinvoering van het twee-ploegenstelsel te komen. Slaagt men er inder daad in, met dubbele bezetting van thans te gaan werken waarvoor zoowel de grondstof fen als de brandstoffen geen be letsel behoeven te vormen dan mag een aanzienlijke stij ging van onze textielproductie worden verwacht. Buiten de gewone distributie Allerlei induslrieele en tecn- nische doeleinden men denke bijv. aan voering van schoenen en canvas voor fietsbanden eischen een flinke portie onze textiel-productie, in tegen stelling met vroeger, toen juist voor deze doeleinden het mees te werd geimporteerd. Ook le ger en vloot vragen een aanzien lijk kwantum, terwijl ten slotte de noodzakelijke, zij het nog ge ringe uitvoer o.m. naar In- die een deel van de produc tie vergt. Zoodoende is tot dusver voor de gewone textieldistributie slechts ongeveer tweederde van Actie van H. M.'s „Walcheren' De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat H. M.'s „Wal cheren" op 7 Juli tijdens een patrouilletocht op de Javazee een prauw heeft aangehouden waarin een groote hoeveelheid opium, wapenen en propagan- dapamfletten werden aange troffen. De prauw voerde een groote Chineesche vlag, had een Chi- neesche bemanning en zij ver voerde ook een groot aantal Indonesische passagiers, onder wie zich ook eenige leden van het Indonesische Roode Kruis bevonden. Het vaartuig voer klaarblijkelijk van Batavia naar Teloek Betoeng (Zuld- Sumatra). Na een nauwkeurig onder zoek werd de opium in siga retten verpakking ontdekt, ter wijl onder een hoeveelheid brandhout twee stengusn en een revolver met ammunitie werden aangetroffen. Ofschoon de kapitein ver klaarde, dat hij er niets van af wist, werden bemanning, passagiers en schip gezameu- lijk naar Tandjong Priok ge bracht. de gefabriceerde hoeveelheid be schikbaar gekomen. Alleen aanpakken kan ons redden „Niet klagen, maar werken", zoo noemde de directeur van het Rijkstextielbureau, die ons me de gegevens verstrekte, de op lossing van het textielvraagstuk Of wij binnen afzienbaren lijd iveer een eenigszins dragelijke hoeveelheid „manufacturen" kunnen beschikken hangt voor het grootste deel van het Ne- deilandsche volk zelf af. Vooral de jonge garde moet leeren aan 'pakken, want, tegenover een vrij we! gelijk gebleven arbeids prestatie van ouderen, staat een dusdanig tekort van de jongere arbeiders, dat het gemiddelde peil der arbeidsprestatie tot 70 a 80 pet. van dat in 1939 wordt gedrukt. Wat tenslotte de v distributie zelve betreft, er heerscht thans nog een zekere „punten-inflatie d w.z., dat het vaak moeilijk l&. zich op punten van het ge- wenschte artikel te voorzien. Er vvordj echter naar gestreefd, de hoeveelheid aan te wijzen pun ter. volkomen af te stemmen op Je productie, zoodat er even wicht tusschen beide bestaat. Er bestaat goede hoop, dat binnen kort dit evenwicht bereikt zal worden. Agrarische jaarbeurs Aan de a.s. Najaarsbeurs te Utrecht, die van 10 tot 19 Sep tember 1946 wordt gehouden, zal wederom een agrarische afdeeling zgn verbonden. Deze Agrarische Jaarbeurs zal omvatten: Land-, Tuin- en Boschbouw- benoodigdheden. Land- en tuinbouwwerktuj- gen en machines, land- en tuinbouwgereedschappen, zui velbereidingswerktuigen. en -gereedschappen, laboratori- umbenoodigdheden voor de zuivelindustrie, bouwmateria len voor den landbouw, ver pakkingsmaterialen, zaaizaad, pootgoed, meststoffen, veevoe der, bestrijdings- en ontsmet tingsmiddelen, enz. Land-, Tuin- en Boschbouw producten: Granen en zaden, zaaizaad en pootgoed, zuivelproducten, eieren, bacon, groente, fruit, bloemen, bloembollen, boom- kweekerijproducten, hout, enz. Overheids- en particuliere voorlichtings- en keuringsdien sten: Voorlichtingsdiensten voor tuin-, akker- en weidebouw, voor zuivel en veeteelt, voor landbouw-economie. Keuringsdiensten voor land en tuinbouwproducten, vee teelt- en zuivelproducten, boomkweekerijproducten, vee voeder en meststoffen. Voor deze Agrarische Jaar beurs blijkt thans reeds een groote belangstelling te be staan, zoowel van de zijde der deelnemers als van die der landbouwers. Om aan al de aanvragen voor plaatsruimte te voldoen, terwijl daarnaast toch de be zoeker een ruime bewegings vrijheid zal hebben, worden door den Raad van Beheer po gingen in het werk gesteld om deze eischen op afdoende wij ze op te lossen. NIEUWS IN HET KOUT In nadere berichten wordt er melding van gemaakt, dat de „Dummy", welke bij de repe titie voor de tweede atoombom proef werd gebruikt, 50 minu ten te vroeg is ontploft; van officieeie zijde werd medege deeld, dat dit bij de officieeie proef niet zou kunnen gebeuren wanneer de bom eventueel on der water niet zou ontploffen, zou men haar zonder gevaar onschadelijk kunnen maken.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4