Tribunaal Middelburg Joodsche Terreur D! De kleine Tour de France Tribunaal Middelburg Het I werkzaamheden voor de be- zwakke geslacht komt voor zetters. Cornelis Koeter uit Arne- ernstiger punt te harer muiden was sympathiseerend laste was dat zp de Feldgep- lid van de N. S. B. geweest, had zich aangesloten bij den V. D. en den Landstand. De hem ten laste gelegder zwarten handel met de Wehr- macht werd door Koster ont kend. Hg had 'n opslagplaats van aardappelen voor de D. op zijn boerderij gehad en de ze waren door hem vervoerd. Op grond van die opslag plaats en door het feit, dat zgn gronden als exercitieter rein werden gebruikt, waren er wel veel D. op zijn erf ge weest. Hg had ze echter al leen als mensch behandeld en niet meer. Mr. Kuipers, die als verde diger optrad, zeide, dat ved, wat voor zijn broer bestemd was, op de schouders van de zen beseh. was neergekomen, doch van ernstige misdragin gen is niets gebleken. Esther Schoen, Oostkapelle, was de eerste van een viertai dames, die voor de tafel ver schenen. Zij was omstreeks '41 N. S. B.ster geworden. Bjj de vraag, waarom zrj lid geworden was, merkte besch. op: „Dat weet ik niet Ik was toen nog maar 18 jaar en niet veel meer dan een kind". Maatje D. Minnaar uit We- meldinge had vriendschappe- lrjken omgang gehad met den van de Wehrmacht en had daarvoor verschillende werk zaamheden verricht. De ver dediger schetste het mislukte en ongelukkige huwelijk van deze beschuldigde. Besch. had nog verschillende werkzaam heden verricht voor den ou- dergrondschen strijd. Verd verzocht het Tribunaal bij het opleggen van straf dit in aan merking te willen nemen. Johanna van der Weele uit Souburg was eveneens een ge val, dat veel overeenkomst vertoonde met het vorige. Vriendschappelijken omgan; darmerie inlichtingen zou heb ben verstrekt over een onder duiker. Besch. ontkende dat. Zij had enkel gezegd: die en die is niet thuis, maar als jullie nadere inlichtingen wil len hebben, daar woont zijn moeder. Jannetje Johanna de Visser, Middelburg, sloot de rij op de zen dag. Sympathiseerend lid. omgang met militairen en werkzaamheden bij de O. T. werden haar ten laste gelegd. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, was van meening, dat deze besch. door den tijd, dien ze reeds in interneering had doorgebracht, reeds vol doende gestraft was. Uitspraken in alle zaken op 2 Aug. a.s. O.I.W.-ers bezorgd over de vrijlating delinquenten De federatie van organisa ties oud illegale werkers heeft in verband met de aangekon digde vrijlating van c.a. 45.000 politieke delinquenten een te legram gezonden aan den raad van ministers, waarin zij haar bezorgdheid uitspreekt over deze plannen. In het telegram wordt er o.m. op gewezen, dat de huidi ge dossiers, slechts bevattende de bij het opsporingsonderzoek gebleken feiten, geen volledig oeeld geven van de mate van schuld der delinquenten. De vrijlating van een vastgesteld aantal delinquenten zou er verder toe leiden, dat ook^ uit rubrieken van niet-lichte ge vallen vrijlating zal moeten plaats vinden, hetgeen de fede ratie in strijd acht met het Koninklijk woord, da er in be vrijd Nederland geen plaats meer zou zijn voor dezulken. Het uitvoeren van bedoelde vrijlating op korten termijn zal volgens de federatie voorts de wederinschalteling van de vrij gelatenen in het maatschappe lijk leven en het toezicht op deze lieden ondoenlijk maken, hetgeen toeneming van de cri minaliteit en ongewenschte po litieke reorganisatie reeds thAns in enkele steden van ons land geconstateerd al of niet in verkapten vorm, ten gevolge zou hebben. De federatie zegt tenslotte van dezen maatregel te vree zen, dat bij oud-illegalen en de verontruste burgerij de overi gens door haar ongewenscht geachte neiging zal ontstaan eigen rechter in dezen te gaan spelen! Revolutie in Bolivia Volgens de laatste berichten wel ke heden te New York zijn ont vangen, zijn tijdens de revolutie in Bollivia 2000 dooden gevallen. Volgens dez- berichtei zouden er drie leden van de nieuwe regee ring zijn benoemd, welke zou wor den gepresideerd door Guittierez president van het Boliviaansche opperste gerechtshof De eerste maatregel van nieuwe regee ring was een decreet tot vrijlating Blijf er af Wederom deed zich een ongeval voor met oorlogstuig, toen de 7- jarige J. P. te Achtmaal 1.1. Zon dag aldaar een vuurtje stookte, waarin hij door hem „gevonden slaghoedjes van handgranaten had geplaatst. Met ernstige won der aan het hoofd en één der handen werd hij naar het St. £g- natlus-Ziekenhuis te Breda over gebracht. Ouders, waakt over uw kinderen 1 Evacué's naar Nederland Zaterdag vertrekt de ..Volendam" uit Batavia met 1800 passagiers naar Soerabaja en de Groote Oost Daarna zal het schip via Ho lan- dia naar Brisbane varen en met evacué's naar Nederland terug- keeren. De „Oldenbarnevelt" zal op 24 Juli naar Nederland ver trekken met 2000 evacué's. De .Nieuw Holland" zal eenige ma len van Bangkok naar Java varen voor het overbrengen van eva cué's, daarna zullen zü naar Ne derland overgebracht worden. Ned delegatie ter V redesconferentie Naar wij vernemen kan de benoeming van twee voor aanstaande leden der Twee de Kamer als lid van de Ne- derlandsche delegatie, die Nederland op de Vredescon ferentie te Parijs zal verte genwoordigen, spoedig tege moet worden gezien. van alle politieke gevangenen. Het decreet machtigt tevens alle politieke ballingen in het land te rug te keeren. Sport Janssens op de 16e plaats in het klassement GISTERMORGEN is de kleine Tour de France, welke dit jaar op bescheidener schaal is opgezet dan voor den oorlog het geval was, aangevangen met de eerste etappe van Monaco naar Digne, een traject van ongeveer 185 km. door de bergen. 75 renners verschenen aan den start. De Italiaan Baito won de ze eerste etappe in den tijd van o uur 1 min. 4 sec., terwijl de Franschman Vietto tweede werd in den tijd van 6 uur 2 min. 32 sec. Voor het winnen van den eindsprint werd Baito een voor deel van 1 minuut toegekend zoodat hij thans met 6 uur en 4 see. als eerste in het algemeen klassement is gerangschikt. De tweede plaats in het algemeen klassement is voor zijn landge noot Camellini, die vierde werd in het etappe-klassement, doch een voordeel van 15 sec. kreeg voor zijn tweede plaats in den sprint naar Turbie, een dorp, dat op den top van de helling is gelegen, waarmede dit eerste traject aanvangt. Fricker won dezen sprint en verkreeg hier mede in het algemeen klasse ment een voordeel van 30 sec. Onze landgenoot Janssens bezet de zestiende plaats in het klas sement. Het algemeen klassement luidt: 1. Baiti (Italië) 6 uur 4 sec.; 2. Camellini (Italië) 6 uur 2 min. 17 sec.; 3. Vietto (Frankrijk) 6 uur 2 min. 32 sec.; 4. Molineris (Frankrijk) zelfde tijd; 5. Bram- billa (Italië) zelfde tijd; 6. La- zarides (Frankrijk) zelfde tijd; 7. Desmedt (België) 6 uur 3 min 19 sec.; 8. Ockers (België) 6 uut 4 min. 10 sec.; 9. Thuyare (Frankrijk) zelfde tijd; 10. Tac- (Frankrijk) 6 uur 5 min. 12 sec.; 11. Robic (Frankrijk) 6 uut 11 min. 31 sec.; 12. Teisseire (Frankrijk) zelfde tijd; 13. Wei- lenmarm (Zwitserland) zelfde tijd, 14. Dachleitener (Frankrijk) zelfde tijd; 15. Cogan (Frankrijk) zelfde tijd; 16 Janssens (Holland) zelfde tijd; 17. Goasmat (Frank rijk) zelfde tijd; 18. Gauthier (Frankrijk) 6 uur 14 min. 29 sec; 19. Marabelli (Italië) zelfde tijd; 20. Massal (Italië) zelfde tijd. WERELDTITELGEVECHT LICHTGEWICHT. Het gevecht om den wereld titel lichtgewicht tusschen den Britschen kampioen Ronnie Ja mes en den Amerikaanschen kleurling Ike Williams is vast gesteld op 4 September te Car diff. De Vierdaagsche een succes DE eerste dag van Vierdaagsche is een groot succes geworden en herinnerde aan de grootsche wandelfeesten van voor 1940. De bevolking van de plaatsen, waardoor de wandelaars been trokken, had de viaggen uit gestoken en vooral in hel dorp Groesbeek werden deelnemers op enthousiaste wijze ontvangen. De eerste marsch bracht een zwaar parcours: Overasselt en Nederasselt, Mook, Middelaar, Piasmolen, over de heuvelen van den Sjnt Jansberg naar Groesbeek en van Groesbeek door de Meerwijk naar Nijme gen. Men kon het den deelne mers aanzien, dat zij de afge- loopen zes jaren niet meer zoo regelmatig gewandeld hadden en dat ook hun physiek eenigs- zins had geleden. Toch werd er flink gemarcheerd. Het weer was gunstig. In den ochtend was er een grijze nevel met wat mot regen, maar tegen het middag uur klaarde het op en brak de 2on door. De temperathsr was niet te hoog om een goeden marsch te maken. De groote at tractie van dezen marsch lag in Groesbeek. waar de muziek van de gezagstroepen uit 's Herto genbosch de duizenden deelne mers opwachtte. Heel het dorp. E Irgoen Zwai Leoemi, de Joodsche ondergrondsche organisatie van terroristen heeft in een communique er kend verantwoordelijk te zijn voor den aanslag op het Brit- sche hoofdkwartier te Jeruza lem. De verklaring is toegezon den aan vertegenwoordigers van de pers en luidt verder Britten zijn zelf de schuld van het tragische voorval. Zij sloe- :en de t 'onische waarschu wing, die mmuten van voren w, a gc even, in den wind. Het hoofd van de Irgoen Zwai Leoemi is Menahem Beigin, een voormalig korporaal van het Poolsche leger. T?e regeering van Palestina btcfl- echter met kracht door de Irgoen Zwai Leoemi verbreide verklaring, dat regeering en de militaire af- deelingen in het Koning David Hotel voor den aanval wer den gewaarschuwd, tegenge sproken. Gisteren zijn sommigen van de ongeveer honderd slachtof fers van den aanslag op het hotel Koning David te Jeruza lem naar de resp. Protestant- -che. Katholieke, Joodsche ei Mohammedaansche begraafplaat sen vervoerd. Gistermiddag werden nog Britsch functionaris en een Arabisch politieagent levend onder de ruines van de ver woeste hotelvleugel gevonden Nog een 50-tal personen wordt vermist. Men koestert weinig hoop hen levend te ztdlen aan treffen. Door het Jewish Agency ii medegedeeld, dat zich onder de Joodsche slachtoffers bevinden Julius Jacobs, de oudste Jood sche functionaris van het Pa- lestijnsche bestuur, Victor Levi, assitent-secretaris van financien dat door den oorlog zwaar ge leden heeft was in vlaggentooi. Aan twee deelnemers, die voor de 22ste maal de vierdaagsche liepen, werd een herinnering aangeboden in den vorm van een mand boschbessen. Zij werden door de overheid toegesproken. Van Groesbeek ging het in ge- zwinden pas op Berg en Dal aan E rwerd in tamelijk snel tempo geloopen. Er waren zelfs deel nemers, die de 40 k.m. liepen en deze binnen 5 uur aflegden, een snedheid, welke niet in den geest van de Vierdaagsche is, Het aantal uitvallers viel mee Toen om 6 uur de marsch ge sloten werd, waren er 23 deel nemers nog niet aanwezig. De leiding van den marsch. het driemanschap van Wageningen- BüMeveld-Dr. Avenarius leidden uitstekend. De geest was goed. Het aantal deelnemers had een record geslagen. Nog nooit was men over de 4000 deelne mers geweest en gistermorgen vertrokken er 4011. In totaal hadden er 4369 deelnemers in geschreven en er waren 223 niet verschenen en gistermorgen bleven er 134 aan den start weg. Zoodat er in totaal vertrokken 4011 deelnemers. Hieronder wa ren 80 groepen, waaronder i militaire corpsen, 31 groepen overheidspersoneel en 45 ver- eenigingen en 23 individueele deelnemers vereenigingen. Vanmorgen in alle vroegte heerschte er in Nijmegen een uitbundige stemming. Het weer was uitstekend en welgemoed gingen de wandelaars op pad voor de tweede groote tocht door Maas en Waal naar Wy- chen en zoo weer terug naar Nijmegen. Zij beleven den tradi tioneel en Wychenschen dag. Schaken WERELDSCnAAKTOURNOOI TE GRONINGEN. Naar het secretariaat van het wereldschaaktournooi mede deelt, hebben de beide Zuid- Amerikanen Najdorff en Gui- mar alsmede de Joegoslaaf Vid- mar de uitnoodiging voor Gro ningen geaccepteerd. Voorts is van de K.N.S B. een verzoek ontvangen voor het or- ganiseeren van een tweekamp voor dames tusschen mevrouw Heemskerk en mevr. Roodzant, met als inzet de kampioenstitel voor dames. Het comité heeft aan dit verzoek voldaan en mevr. Roodzant heeft de uitnoo diging reeds geaccepteerd. en Leo Baun. assistent van den postmaster-genera) Het uiterst L. ksche He- breeuwsche dagbflad Mishmar dringt er bij de Pale:-, jnsche Joden op aan, een actie te on dernemen tot uitroeiing van de terroristen-benden. Alle Arabische winkels wa ren gesloten en het verkeer werd stopgezet als protest te gen den aanslag. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft medege deeld, dat een voorloopig rap port over den aanslag uit Lon den naar Washington is ge stuurd. Periodieke SaJarisverhooging voor Onderwijzers In de Staatscourant van 23 Juli 1.1. is opgenome een K. B. waarbij wordt bepaald: Van 1 Juli 1946 af wordt aan den on derwijzer, die in het tijdvak van 1 Januari 1932 tot en met 31 De cember 1947 voor het eerst voor vast is of wordt aangesteld, dan wel in genoemd tijdvak is ont slagen tengevolge van de ophef fing van zijn betrekking en na dien in dit. tijdvak in vasten dienst is of wordt aangesteld, 'I* gedeelte van den tijd, welke is verstreken sedert het berei ken van den 21-jarigen leeftijd, ot, in-dien hij toen niet in het be :it was van de akte als onder wijzer, van den datum af, waar op die akte is behaald, voor pe riodieke salarisverhooging toe gekend, voor zoover die tijd niet reeds uit andere hoofde voor de verhooghrg geldig is. Turksche Verkiezingen Nadat Zondag IJ. voor bet eerst in Turkije vrije verkiezin gen werden gehouden is thans door radio Ankara bekend ge maakt. dat de Republikeinsche Volkspartij, die in het nieuwe Turkije tot voor kort de eenige erkende partij was, 365 van de 465 zetels heeft behaald. Ismet Inönu, het hoofd van de Turk sche regeering, had verklaard te zullen staan of vallen met de overwinning van deze partij. Tien maal zoo snel asffJappelrooien Na 3*lt jaar studie en 3 maan den constructie is te Halfweg aardapelrooimachfne van idee tot weryelijkheid geworden. De heeren M. Huitema, een 37- jarig landbouwsmid en J. M. G. Hartkroon, 44 jarig drogist, doch voordien sedert 1924 technicus, hebben dit landbouwwerktuig ontworpen en gebouwd. Dit laat ste nadat de vereischte materia len waren vrijgegeven en de fir ma Goodyaer de banden had be schikbaar gesteld. Deze eerste lanbouwmachine, lie geheel op kogallagers is ge monteerd, begint - in werking - met het afsnijden van het loof, schept vervolgens onder de aard appels die. losgewerkt, gepakt worden door bakjes van omge- oogen pennen als bij een bagger- bogen pennen als bij een bagger molen op een jacobsladder rond loopen; over schudbakken en transportbanden, waarop zand, en eventueel nog msegeko- loof worden verwijderd be reiken de aardappels tenslotte een ruimte, waaruit zij beurte- "ngs links en rechts in zakken worden opgevangen. Volgens de gemaakte bereke- ngen is met dit werktuig in 20 man-uren een ha. gerooid. Nu nog zijn daarvoor, met ervaren rooiers, 20 tot 250 manuren noo- dig. Op het principe met eenige wijziging Is de machine bruik baar te maken voor het rooien van knolen, bieten etc. is Ne- derlandsche Patent aangevraagd. De beide constructeurs zijn oornemens, wanneer hun pro duct inderdaad geheel aan de verwachtingen blijkt te beant woorden, dit internationaal te pa tenteer en en een fabriek te sich ten welke de „Gerna" zoo de machine gedoopt aan bi" nen- en buitenland in masa leveren.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3