VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Belangrijke resoluties aangenomen te Malino Nieuwe bonnen Schoenboncijfer 8 Besprekingen mei de West-Indische delegaties Donderdag 25 Juli 1946 3e JAARGANG NUMMER SSt Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 41635? De Internationale Landbouwcom'erentie lil het laatst verschenen nummer van het Mededeelin- genblad van de Stichting voor den Landbouw, schreef de heer Louwes, voorzitter van de Stichting, een zeer lezenswaar dig artikel over de beteekenis der eerste internationale land- bouwconferentie, die in de tweede helft van Mei te Lon den werd gehouden. De heer Louwes merkt zeer terecht op, dat voor zeer velen de waarde van het internatio nale contact is gedevalueerd, zulks door de onmiskenbare mislukkingen welke op dit ter rein sinds den vorigen wereld- oorlog moesten worden ge boekt. Dit was natuurlijk niet on bekend aan degenen, die het initinatief namen tot bijeen roeping dezer conferentie, Zij wisten ook, dat de verhoudin gen in Europa, en in de we reld, al heel weinig aanleiding tot optimisme gaven, want de ze worden gekenmerkt door: wantrouwen, honger, armoede en uitzichtloosheid. Ook werd heel duidelijk be seft, dat de heerschende we- reldschaarschte aan voedsel deze conferentie wel in het middelpunt van de belangstel ling plaatste, maar dat deze belangstelling goed tijdelijk kan zijn en in haar tegendeel omslaan, wanneer deze schaarschte zal zijn overwon- wonnen en veranderd in over vloed. Daarom kan den initiatief nemers, noch den deelnemers lichtvaardig optimisme noch gemis aan werkelijkheidsbesef worden verweten. Gedurende den oorlog zijn de plannen gemaakt voor een nieuwen en beteren Volken bond, de U. N. O. en van deze gaat -uit de F. A. O., de land bouworganisatie, die tot taak heeft als organisatie van re geeringen de internationale landbouwaangelegenheden te regelen. Daarom is het van 't grootste belang dat er een in ternationale organisatie van boeren komt, welke ook geor ganiseerde landarbeiders zal moeten omvatten, daar nu de verhoudingen internationaal precies evenzoo iiggen als ze dat nationaal doen: de Regee ringen bemoeien zich met den boerenstand en hg moet daar georganiseerd bij zijn. Zooals in ons land de boerenstand ge organiseerd is om met de Re geering samen te werken, haar voorstellen te doen, met haar te overleggen en zoo noodig haar met opbouwende critiek te ontmoeten, zo is het nu ook met de in de F. A. O. samen werkende regeeringen, die nu geen nationale, maar een we reld-landbouwpolitiek gaan voeren. De schrijver merkt hierbij op dat, als wij niet voor 'n krach tige internationale boerenor- ganisatie zorgen, er over ons geregeld zal worden; doen wij het wèl, dan wordt er door ons mede geregeerd. De heer Louwes ziet goed de moeilijkheden. Zoo is het zeer zwaar een eigen Neder- landsche landbouwpolitiek i.e ontwerpen, die aanvaardbaar is voor alle leden, de groote graanbedrijven en degenen waar alleen vee is voor de groote boeren, de kleine en den tuinbouw, voor de klei en het zand. voor boer en landarbei der. En internationaal zal het Neaer/andsch Indte DE Malino-conferentie heeft Dinsdag de volgende zes resoluties aangenomen: 1. De conferentie is er van overtuigd, dat een nauw- - keurig omschreven voortduren van de samenwerking binnen het kader van het Koninkrijk noodzakelijk is, teneinde de Vereenigde Staten van Indonesië in staat te stellen op con stitutioneel, economisch, sociaal en cultureel terrein voor een zoodanige organisatie te zorgen en over die vitale appa raten te beschikken als voor het scheppen van de mogelijk heid voor het land om een onafhankelijke beslissing, in vol ledige vrgheid, ten aanzien van het laten voortduren van de betrekkingen tusschen Nederland en Indonesië te nemen, wordt vereischt. 2. Terwijl een deel van de eon fctenlie den duur van de over gangsperiode op 5 jaar heeft ge steld en een ander deel het mo gelijk achtte dat deze limiet tot een maximum van tien jaar vei lengd zou moeten worden, wa ren andere afgevaardigden van oordeel, dat de duur van de overgangsperiode door de rijks- conferentie bepaald dient tf worden. 3. De conferentie brengt den wcnsch tot uitdrukking dat de onderlinge betrekkingen tus schen Nederland en de Veree nigde Staten van Indonesië op de rijksconferentie welke bin nenkort bijeengeroepen zal wor den in een statuut zal worden neergelegd, en dat dit statuut dan gedurende de overgangspe riode van kracht zal zijn, en er zal in moeten worden vastge legd, dat Nederland en Indone sië elk een eigen grondwet zul len hebben. 4. De conferentie geeft als haar meening te kennen, dat ook aan het einde van de overgangs periode (deze wordt door de le den der conferentie, voorberei dingsperiode genoemd), een per manente en vrijwillige samen werking tusschen Nederland en Indonesië wenschelijk is. 5. Een aantal afgevaardigden drukt als zijn vaste overtuiging uit, dat aan het einde van de periode van voorbereiding, In donesië als een volledig en ge lijkwaardig deelgenoot tezamen met Nederland in het kader van het Koninkrijk zal blijven, ter wijl een aantal andere afgevaar digden de voortzetting van de samenwerking het best gewaar borgd zien door een bilateriaal verdrag. 6 Een aantal conferentie-le den wenscht met nadruk te sti puleren, dat hun bereidheid om binnen het kader van de Vereenigde Staten van Indone sië te blijven, wat hun betreft, geheel afhangt van de handha ving van het Rijksverband. De Algemeene Regeerings- commissaris. Dr. van Mook heeft de taak van den algemeenen Regeerings commissaris voor Borneo en de Groote Oost nader omschreven nog moeilijker zgn, daar de verschillen en tegenstellingen hier zoo mogelijk nog grooter zijn. De schrijver besluit met te zeggen, dat het goed en nood zakelijk is den oorlog, met zijn afsluiting van buitenlandsche contacten, weer eens voeling met het buitenland te hebben. Wg moeten leeren uit te zien boven onze nationale proble men; hoe belangrijk loonen en prijzen ook zijn, hoe boeiend een debat over vrije en gebon den economie ook is, hoe on ontwarbaar de vragen van huisslachtingsvergunning en fietsbanden ook zijn, de inter nationale /erhoudingen en toe standen zijn de machtigste be palende krachten van cms wel en wee. Hij zeide, dat de algemeene re-- geeringscommissaris o.a. tijde lijk zou optreden als voorzitter van de bijeenkomsten van het Indonesische comité van 7 le den, dat op de conferentie is ge kozen ten einde de constitutio neel e hervorming van Borneo en de Groote Oost voor te be reiden. Hij zou echter geen „hoofd" van het comité zijn. Van Mook wees er op, dat de afgevaardigden op de conferen tie van Malino nogmaals over leg dienden te plegen over de volgende aangelegenheden: a. De noodzakelijkheid van de overgangsperiode, welke Dr. van Mook onmisbaar acht. b Den tijd van deze over gangsperiode en de vraag of het voldoende zal zijn om een maxi mum en een minimum duur vast te stellen. c. De procedure, die men aan hei einde van de overgangspe riode zal volgen: of een vrij willig en volledig deelgenoot schap binnen het rijksverband zal worden voortgezet, dan wel of twee onafhankelijke staten een verbo-nd zullen sluiten. De Sultan van Ternate heeft verklaard, dat hij tengevolge van officieele bezigheden niet in staat is het lidmaatschap van het comité van 7 te aanvaarden. Hij stelde voor om den heer Soe kawatti den vertegenwoordiger van Bali, in zijn plaats te benoe men. Dit voorstel werd zonder debat aanvaard. De conferentie te Malino zal Vrijdag a.s. eindigen. gelegenhed< jurisdixtie, De Atoombomproef Gisteravond is atoombom no. 5 in een waterdichte kist onder den zeespiegel verdwenen. De 34-jari ge geleerde Holloway en vlce- admiraal Parsons hebben den ge- heelen avond gewerkt om de bom ontplofbaar te maken. Slecnts Holloway kon haar tot ontploffing brengen. Hij droeg de sleutel bij zich van den zender, die aan boord van een schip op ongeveer 25 km. afstand de radiogolven zal uitzen den, welke alleen door atoombom no 5 zullen worden begrepen. De bom bevond zich op een diepte 100 voet. Ongeveer een uur r het groote oogenblik zou de bom door middel van electronen automatisch een signaal geven, dat zij gereed is tot ontploffing ge bracht te worden. Vijf minuten voor den tijd wer den reeds radiogolven uitgezon den, die het eerste werk deden. Toen Holloway dan tenslotte op een zwart knopje drukte, waren de beslissende golven onderweg en 50 seconden daarna volgde de explosie. Admiraal Blandy, die belast ls met de leiding van de atoombom onder water precies op den vast- gestelden tijd tot ontploffing is gebracht. Onmiddellijk na de ontploffing was over de Amerikaansche radio een ontzettend lawaai te hooren, dat enkele seconden aanhield. Volgens ooggetuigen steeg een ko lom water van vijf kilometer hoog te ten hemel. Ontzaglijke stoom- en stof-wolken benamen het ge zicht op de 85 proefschepen in de Baal van Bikini. De waterkolom, welke door de ontploffing werd veroorzaakt, was kegelvormig: breed beneden en toeloopend naar de top. Gromyko verwerpt plan voor atoomconirole Op de bijeenkomst van de atoom commissie heeft Gromyko ver klaard, dat de Sovjet-Unie het Amerikaansche plan voor de con trole op de atoomenergie, zooals dat is neergelegd in het derde Amerikaansche memorandum, in zijn geheel verwerpt. In bedoeld memoradum werd voor gesteld een autonoom lichaam in het leven te roepen voor de con trole op de ontwikkeling van de atoomenergie, waarbij het recht van veto aan beperkende bepalin gen zou zijn gebonden. Volgens Reuter baseerde Gromy ko zijn besluit op de volgende gronden: Hij voerde aan, dat bet plan Ba- ruch 1. De eensgezindheid van de per manente leden van den Veilig heidsraad in gevaar zou brengen, 2. Afbreuk zou doen aan de ver antwoordelijkheid van den Veilig heidsraad als centraal uitvoerend orgaan van de Vereenigde Naties, 3. De bepaling van het Handvest, waarbij de naties worden be schermd tegen interventie in aan- zou ondermijnen. Burgeroorlog in China De Washingtonsche correspondent van de Times meldt, dat de troe pen der Centrale regeering in de provincie Kiangsi het communis tische front ten noorden "an de Jangtse hebben doorbroken. Het Communistisch nieuwsbureau geeft het verlies van vijf-en-twin tig plaatsen toe. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de Centrale regeeringstroepen een offensief in de Mandsjoerijnsche provincie Ki- rin zijn begonnen. De Centrale regeering verklaart, dat haar strijdkrachten ongeveer 45 km. in Kiangsi zijn opgerukt en dat een algemeene aanval over ec-n front van ruim 200 km. is be gonnen. Ook de Times maakt melding van hec gebruik van groote hoeveel heden Amerikaansch leen- en pschtoorlogsmaleriaal door de re geeringstroepen. Behalve Mus tangs en Thunderbolts worden door hen Mitchél-bommenwerpers gebruikt. Zoowel uit regeerings- als communistische bron worden fel le gevechten gemeld, die bijna binnen het bereik van de artille rie voor Nanking, China's hoofd stad woeden. Een militaire woordvoerder van de Chineesche regeering verklaar de. dat de communisten duizen den soldaten, alsmede van de Ja- panneezen buitgemaakte wapenen naar de strijdtooneelen ten noor den van Nanking zenden. De com munisten zouden meer dan 100 vliegtuigen en bewapende patrouil leschepen hebben om hun verbin dingslijnen te beschermen. Uit re- geeringskringen verluidt tevens, dat 3000 communisten in den sec tor van Nanking zijn gedood. Een communistische woordvoer der verklaarde, dat de toestand de ernstigste is sinds de Japan- sche capitulatie. TOELICHTING Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 26 Juli worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 29 Ju li mag worden gekócht. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrail Keuken moet aldaar de aardappelbon 394 worden ingeleverd. voor de tweede helft van de 8ste periode 1946 (21 Juli tot en met 3 Aug. KB 608. Reserve B 87 1 ei Bonkaarten LA, LB, LC 60S. A 71 melk 2 liter melk B 71, C 71 melk 3liter melk 394 aardappelen 3 kg. aard appelen Bonkaarten LD, LE 608. D 71, E 71 melk 6 liter melk 894 aardappelen 1 kg. aard- Tabakskaar ten. T 40 2 rantsoenen tabaksar- Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in den loop van de maand Augusus 1946 voor een schoenenbon jn aan merking komen zij, wier stam kaartnummer eindigt op het cij fer 8, voor zoover zij sedert Ja nuari 1945 'nog geen bon voor gewone of beroepsschoenen hebben ontvangen. De plaatse lijke distributiediensten zullen na 1 Augustus a.s. bekend ma ken. op welke dagen onder over legging van zijn stamkaart met bijbehoorend inlegvel, de bon nen kan afhalen. De nieuwe Belgische regeering De parlementaire fractie der CVP heeft een motie goedgekeurd, rin zij haar meening te ken nen geeft, dat een linksche regee ring niet beantwoordt aan de be langen van het land en dat zij een krachtige oppositie zal voeren Verschillende vooraanstaande per son en der Katholieke Partij deel den aan een vertegenwoordiger de Antwevpsche Gazet" ne- de, dat de CVP besloten is bij de eerste gelegenheid dc regeering te laten vallen. NADAT de delegaties 1 Suriname en Curagao haar petities aan H.M. de Ko ningin op 25 Juni j.l. had den aangeboden, hebben zij, uó verkregen toestemming van Hare Majesteit, eerst bij den thans af getreden en vervolgens bij den huldigen Minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen, in tegenwoor digheid van eenige hoofdambte naren van het departement ge legenheid gehad de in die petities neergelegde wenschen en verlan gens nader toe te lichten. De besprekingen bepaalden zich tot die voorloopige voorzieningen., waarvan verwezenlijking binnen het bestaande grondwettelijke ver band mogelijk is. Alle onderwerpen, welke de rijks structuur raken, bleven voorbe houden voor besprekingen op de a.s. Rijksconferenties, al zal de regeering bij de bestudeering en uitwerking der onderhavige pun ten uiteraard ook gebruik kun nen maken van het materiaal ver zameld' door de Surinaamsche, Curagaosche en Nederlandsche commissies van onderzoek. In hoofdzaak ging het om de vol gende punten: 1. De decentralisatie van bestuur en wetgeving (inzonderheid de autonomie der eilanden). 2. De samenstelling van de volks vertegenwoordiging. 3. Kiesrecht. 4. Samenstelling en werkwijze van bestuur. 5. Staatsrechtelijke positie "an den gouverneur. 6. Wetgeving en begrooting. 7. Voorziening ingeval van mee- ningsverschil tusschen bestuur en staten omtrent wetgeving en be grooting. 8. Bevoegdheden van het bestuur in abnormale omstandi; 9. Eenige speciale ndigheden. onderwerpen. HET WEER Plaatselijk onweer. Aanvanke lijk op vele plaatsen nog warm weer met veranderlijke wind. toenemende bewolking met plaatselijk onweersbuien. La ter matige Z.-Westelijke wind Zon op 20.42, onder 4.51. Maan op 1.20, onder 18.20. Nieuwe maan: 28 JJüi.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1