Vervolg TROONREDE De gemeenten moeten financieel weer zelfstandig worden Wist U Het herstel van het geschonden landbouw bedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bij zonder het herstel van Walcheren regelende bij de Staten-Generaal worden ingediend. Ruilverkavelingen en herontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zul '.en worden getroffen voor verdere landaan winning en nieuwe inpolderingen. Bij deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap bijzondere aandacht worden ge schonken. De wederopbouw Met kracht zal ook de wederopbouw wor den voortgezet met name ook van gebouw ~n van geestelijke en cultureele beteekenis, wel ker groote waarde niet uit het oog zal worden verloren en van bedrijfsgebouwen. Het bou wen van nieuwe woningen zal, zoodra de aan voer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste worden bevorderd. Enkele wijzigin gen in de woningwet zijn in verband hierme de voorbereid Een financieele regeling voor den bouw van woningen door particulieren is vrijwel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaargeha- vende autopark zullen worden voortgezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Aan de verkeerswetgeving en de bevorde ring van de veiligheid van het verkeer wordt bijzondere aandacht besteed. Een regeling van het goederenvervoer langs den weg :c dt voorbereid. Alle krachten -~r den er op gericht, opdat de plaats, welke aan onr land in het luchtverkeer óp grond van geschiedenis ligging en prestatiemogelijk heden toekomt binnen zoo kort mogelijken tijd weer wordt ingenomen. Het bedrijfsleven Zooveel doenlijk zal mede ter verster king van de saamhoorigheidsgedachte en het verantwoordelijkheidsgevoel der bedrijfsge- nooten worden gestreefd naar een ver schuiving der overheidsbemoeiing naar pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen. De regeering zal met spoed de voorberei ding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waar bij aan gerechtvaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aandacht zal worden ge schonken. Als top-orgaan van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal de instelling van een sociaal-economischen raad worden voorbe reid. Regelingen zullen moeten worden ge troffen, opdat alle bedrijfsgenooten èn in de bedrijfstakken, via de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties, èn in de afzondelijke on dernemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraag stukken worden betrokken. Voor zoover echter de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal-economische verhou dingen in eenig bedrijf of voor een juiste behartiging van het consumentenbelang, zal socialisatie worden overwogen van de nog niet in gemeenschapsbezit zijnde openbare nutsbedrijven, alsmede van die bedrijven, van monopolistisch karakter, waarvan na onderzoek socialisatie om redenen van alge meen belang geboden en doelmatig blijkt. Loonen en prijzen Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat ieder verhooging der productie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermindering der nog steeds be staande spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilijkheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voorgesteld. Een verplichte wachtgeldrege ling en werkloosheidsverzekering zullen wor den voorbereid. Terwijl voortgewerkt wordt aan een algemeene herziening der sociale verzekering, als onderdeel van het streven naar grooter bestaanszekerheid, zal spoedig een voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal worden ingediend tot herziening van de bepalingen rakende de beëindiging van arbeidsovereenkomsten, zulks met de bedoeling personen, die reeds geruimen tijd bij denzelfden werkgever in loondienst zijn, meerder bestaanszekerheid te verschaffen. Op korten termijn zal een commissoriaal onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om de armenwet in dien zin te verruimen, dat zij een breedere basis biedt voor de maatschappelijke voor ziening en hulpverleening. De verbetering der gestelijke en lichame lijke volksgezondheid zal met kracht worden bevorderd. In samenwerking met de deskun digen en de orgr. :aties, op dat gebied werk'opend. zaam, wordt een op wettelijke basis steunen de coördinatie der gezondheidszorg voorbe reid. De Financiën Groote zorg boezemt Mij de toestand van 's lands financiën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogs ramp en den nasleep van dien. De voorzie ningen op burgerlijk en militair gebied, wel ke hierdoor noodzakelijk zijn geworden, leg gen een schier ondraaglijken last op de volks huishoudingen der betrokken gebiedsdeelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak. die het Rijk vervuilen kan. aan zeer enge grenzen jebonden. Met dankbaarheid mag Ik gewagen van de financieele hulp, die tot dusver door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende credietwaardigheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voowaarde daartoe is een eendrachtige voort zetting van de herstelpolitiek. Ook bij het betrachten der uiterste sober heid zullen aan de overheidsfinanciën zwa/e eischen blijven gesteld om chaotische toe standen te kunnen voorkomen in staat te zijn de Overzeesche Gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op materieel als op cultureel gebied en verbetering te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroepen, welke in zorg lijke omstandigheden verkeeren. Handhaving van het monetaire evenwicht bij een internationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen. Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en onder waarborging van de belangen van den fiscus zal het geld- en kapitaalverkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrijheid herkrijgen Het uitoefenen van toezicht op de investeeringen zal voors hands echter onvermijdelijk zijn om een zoo doeltreffend mogelijk gebruik van het kapi taal te verzekeren. Hierbij zul'len met name de Nederlandsche Bank. waarvan de eigen dom van particuliere in publieke handen dient over te gaan, en de herstelbank een belangrijke rol hebben te vervullen. De vermindering van den druk der bin- nenlandsche staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereischen, waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbelasting een heffing in eens van de vermogens zal wor den voorgesteld. Ook een conversie van de binnenlandsche staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de ma- terieeüe oorlogsschade en van de aanvullen de credietfinanciering bij de wet kan op korten termijn worden te gemoet gezien. Herziening Grondwet De voorstellen tot wijziging van art. 192 en van hoofdstuk 13 der Grondwet zullen u ter behandeling in tweede lezing bereiken De instelling eener staatscommissie tot her ziening van de Grondwet kan spoedig wor den te gemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve recht spraak zal door een staatscommissie op nieuw onder de oogen worden gezien. Met kracht zal worden gestreefd naar in krimping van het overheids-apparaat: in het bijzonder zal daarbij aandacht worden ge schonken aan de Rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onder- werpelijke commissie zullen partieele ver beteringen in de gemeentefinanciën worden voorgesteld. Een betere coördinatie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden bevorderd. Naar een oplossing van de verschillende problemen, die samenhangen met de vervol ging der politieke delinquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het overheidspersoneel, alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nage streefd. De regeering zal een juistere regeling van de positie der ambtenaren o.m. door her ziening van stelsel en normen van het Be zoldigingsbesluit bevorderen. Een salaris verbetering voor de onderwijzers is in voor bereiding. Een reorganisatie van het georga niseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauwgezette be handeling van al deze voorstellen over vloedig in aantal, omdat de taak der over heid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van uw werkkracht en van uw toewijding zal vergen. Met de bede, dat God u hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toekomst, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge- Zuinigheid geboden Aangezien de commissie, welke tot opdracht heeft maat regelen te beramen tot herstel van de financieele zelfstandig heid der gemeenten, voorloo- pig nog niet met afgeronde voorstellen zal kunnen komen, hebben de ministers van bin nenlandsche zaken en financi en zich beraden over een nood voorziening. Aan de gemeentebesturen is een uitkeering in het uitzicht gesteld wegens het verlies aan opbrengsten van de grond belasting. personeele belasting, straatbelasting e.d. tengevolge van de oorlogsomstandighe den. Hiervoor is op de Rijks- begrooting 1946 f 10 millioen uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling deze maatregelen ook voor 1947 te doen gelden. Alleen voor 1946 en vóór gaande jaren geldt, dat het Rijk in totaal Voor f 20.000.000 wil bijdragen in de kosten van eigen gemeentepolitie. Voorts zal in het Gemeen tefonds een bedrag gestort worden, gelijk aan de geraam de opbrengst van de vennoot- heffen, teneinde een zoo juist schapsbelastingen van de gem. bedrijven. Hiervoor is f 20 millioen geraamd. Ook voor f 20 millioen: geraamd als bate van vermeerderde op brengst der ondernemingsbe lasting, belasting door opne ming van de landbouwbedrij ven in deze belasting, waar van men veel verwacht tot Dat de belastingambtenaren in Amerika willen gaan sta ken en dat het publiek daar hoegenaamd geen bezwaar te gen heeft? Dat Dr. Christian!, een arts te Weenen, heeft geeonch deerd, dat er geen verwekker van kanker bestaat en dat deze volgens hem, wordt ver oorzaakt door een storing in de ademhalingsorganen, tenge volge waarvan ziektestoffen in de lichaamscellen komen Dat de brug over het Zout meer in Amerika 19.310 meter lang is? Na overneming van de scheepswerven Monfalcone en San Marco, in het gebied van Triëst, door het geallieerde militaire bestuur, zijn 9000 ar beiders weer aan het werk ge gaan. f .1 'n Verstandige huisvrouw vraagt herstel van de financieele zelfstandigheid van tal van plattelandsgemeenten. Ook is gedacht aan vergoe ding van schade door oorlogs omstandigheden en dekking van tekorten van 1945 en vo rige jaren, terwijl voor steun in de kosten der gemeente huishouding over 1946 door het rijk f 85.000.000 is uitge trokken (het dubbele van de vorige jaren). Nadere mededeelingen om trent de wijze waarop de steun in 1946 zal worden verleend, zullen nog volgen. Nu een begin wordt gemaakt met de liquidatie van de oude tekor ten, wordt van de gemeente besturen verwacht, dat zij de uiterste zuinigheid zullen be trachten en zullen toonen te beseffen hoe zeer ons land is verarmd. Verwacht wordt, dat de ge meenten voor 1947 alle belas tingen, waartoe zij de be voegdheid bezitten, ook zullen a.s. dagelijks een latere trein mogelijk deel der uitgaven uit belastingheffing te dekken. Een heffingcpercentage voor de straatbelasting van zes, resp. 3 pet. voor gebouwde en ongebouwde eigendommen wordt redelijk geacht. De vermakelijkheidsbelasting zal minstens 20 pet. moeten be dragen. De hondenbelasting zal minstens f 10 voor luxe er. f 2.50 voor bedrijfshonden moeten bedragen. Margrietendag Het ligt in de bedoeling om, ten behoeve van de Prins Bernhard Stichting, op 15 Aug. a.s., den dag, waarop 't dan een jaar geleden zal zijn, dat het Japar.sche leger capi tuleerde, en daarmede de we reldoorlog een einde nam, 'n openbare inzameling te hou den. Deze stichting, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard net Beschermheerschap heeft aan vaard, heeft ten doel het be hartigen van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelij ke belangen van de militairen van Land- en Zeemacht, met inbegrip van de oud-leden der Binnenlandsche Strijdkrachten en van hen, die zich vrijwillig voor den militairen dienst ge meld hebben, alsmede van de nagelaten betrekkingen van personen als bovenbedoeld. Noodvoorziening Raadsyerkiezingen In een aantal gemeenten zijn de candidatenlijsten van sommige partijen voor de ge meenteraadsverkiezingen te laat ingediend, met het ge volg, dat deze partijen in de komende periode niet verte genwoordigd zouden zijn. 'tWaren: Deventer (Comm. partij), Geleen (Kath. groep), Nijmegen (K.V.P.), Odoorn (P. v. d. A.), Zwijndrecht (S. G. P.), Ottersum en Voeren- daal. Om hieraan tegemoet te ko men is een wetsontwerp inge diend, volgens hetwelk de niet aanvaarde candidatenlijsten alsnog kunnen worden inge diend op een door den burge meester te bepalen en aan be langhebbenden per aangetee- kenden brief mede te deelen dag en uur. B. en W. bepalen den dag waarop de stemmingen voor de verkiezing van de leden, hunner gemeenten geschieden. De verkiezing van wethouders geschiedt zoo spoedig moge lijk.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 8