V It IJL STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Daladier doet een boekje open De Amerikanen over den Toestand Zaterdag 20 Juli 1946 2e JAARGANG NUMMER «8 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 41033!/ Christendom en Humanisme In Utrecht is verleden week een studiecongres gehouden over bovenstaand onderwerp. Het Collegium Studiosorum Veritas had er het initiatief toe genomen, en oud-minister Prof. Dr. G. van der .Leeuw heeft het geopend. Onder ae sprekers vermelden we Prof. Dr. Kohnstamm, Dr. J. J. M. Feldbrugge, Prof. Dr. D. Vollenhoven, Prof. Dr. W. As- selberg (in zijn letterkundig werk bekend als A. van Duin kerken Het onderwerp is weten schappelijk van alle kanten be licht, en uitgebreide discus sies verhelderden vaak het in zicht in de verschillende op vattingen van het probleem. De rector-magnifieus van de Utrechtsche Universiteit, Prof. Dr. J. Boeke, sprak aan het eind het sluitingswoord. Aldus de feitelijkheden van dit belangrijk gebeuren. Maar nu het onderwerp zelf. Er is een neiging in de we reld, ook in ons land, om bei de begrippen die hierboven staan, als tegenstellingen te zien. Men zegt dan, dat het Chris tendom met zijn geopenbaar de waarheid in de wereld wordt aangevochten door de huma nistische stroomingen, die van den mensch uitgaan, en slechts menschelrjke waarheden erken nen. Daartegenover staat dan de opvatting, dat het Christen dom verouderd is, en de waar heid voor den nieuwen tijd langs de lijn van het humanis me moet worden gezocht. Ons dunkt, dat beide mee ningen onjuist zijn en correc tie behoeven. Zooals b.v. door den R. K. professor Asselberg werd uit eengezet, is in de oudheid reeds het humanisme bekend, en het werd door het worden de Christendom geasimileerd. Dr. Feldbrugge ging in zijn be toog terug tot het antieke menschheidsideaal. Het begnp menschelijkheid heeft zrjn in vloed geoefend op heel het Europeesche geestesleven, zei- de hij. De Roomsch Katholieke Kerk, zoo betoogden beiden, heeft de humaniora, zooals ze in de kerkleer worden ge noemd, herhaaldelijk verdedigd als een middel tot geestelijke verrijking van den mensch. De conclusie van Prof. As selberg was, dat een Chrïsto- centrisch Humanisme als le venshouding onafscheidelijk is van de traditioneele zedenleer der vaders. „Dit humanisme", zoo eindigde hij, „erkennende dat het zwakkere in het geloof onzen meerdere kan zijn in het verstand, verbeeldingskracht, gemoedsadel, wilstraining, ze delijken moed, dient de Katho lieke Christenen te leiden in den omgang met, en de ver houding tot andersdenkenden". Terwijl Prof. Vollenhoven een schets gaf van de histori sche ontwikkeling der verhou ding tusschen Christendom en Humanisme, waaruit bleek, dat beide steeds nauw verwant zrjn gebleven, sprak Prof. Kohn stamm zeer bepaald over de huidige positie der twee gees telijke stroomingen tegenover elkander. Hij toonde aan, dat de Lu- Onverkwikkelijk politiek voorspel der idealen van heden EDUARD DALADIER heeft onder de vijandelijke blik ken van de Fransche Communistische afgevaardigden, die trachtten zijn verkiezing in de constituante ongeldig te laten verklaren, felle critiek geleverd op de Sovjet-Unie. „Men heeft mij den verrader van Muenchen genoemd, zoo riep Daladier uit, „en den man, die Frankrijk aan Hitier heeft verkocht. Als ik deze beschuldigingen onbeantwoord zou laten, zou ik een lafaard zijn. Ik zal dus antwoorden en op alle punten aanvallen". Gedurende meer dan drie uren heeft Daladier zijn daden als minister-president van April 1938 tot Maart 1940 verdedigd. Hij doorspekte zijn betoog met critiek op Rusland en lof voor Engeland en Amerika. Alle afgevaardigden, met uit zondering van de communisten, stonden om hun instemming te betuigen van hun plaatsen op toen Daladier zeide: „De held haftige strijd van Engeland, dat in 1940 geheel alleen stond, heeft de vrijheid van de wereld ge red". Daladier bracht Amerika's bij drage aan de oorlogvoering in herinnering, waarbij hij hulde bracht aan president Roosevelt. „In Juni 1941," zoo vertelde Da ladier, „nadat Hitier eerst groo- te hoeveelheden grondstoffen van Rusland had ontvangen, viel hij Rusland aan. De Communis ten maakten toen rechtsomkeert Engeland en de V. S. waren niet langer imperialistisch en werden democratieën, terwijl de vliet tuigen van de trusts vliegtuigen voor de bevrijding werden." Zijn politiek te Munchen ver dedigend, verklaarde Daladier, dat de Britsche regeering in 1938 geen verantwoordelijkheid jegens Tsjecho-Slowakije wilde aanvaarden. Chamberlain hecht ta geen geloof aan zijn waar schuwing, dat Hitler van plan was het Sudetenland te annex- eeren. Over de Fransch-Britsch-Rus- sische onderhandelingen betoog de Daladier, dat hij alle moge lijke concessies aan Rusland had gedaan. De Fransche regeering had uiteindelijk toegestemd in den Russischen eisch, het Poode Leger bij mogelijke Duit- sche agressie Polen te laten bin nenrukken. Ook heeft Frankrijk zelf zonder hun toestemming, in dat geval militaire hulp aan de Oostzeestaten willen geven. „Indien er verraad was," al dus Daladier, „aan wiens zijde was het dan?" De waarheid is, dat de Russen gelijktijdig twee onderhandelingen voerden, een met ons en een geheime met de Duitschers". Nadien haalde Daladier com munistische kranten en redevoe ringen aan om te laten zien, hoe de politiek veranderde, eerst door de von Ribbentrop-Molotof thersche theologie en de Cal vinistische theologie over het algemeen deze verhouding ziet als een tegenstelling. Van die zijde wordt bijna steeds ge tuigd,dat men óf Christen, óf Humanist moet zijn, maar nooit allebei tegelijk. Daartegenover staat b.v. de Anglicaansche theologie, die 't woord humanisme voor het eigen standpunt blijft gebrui ken. Ook van vrijzinnig-protes- tantsche zijde wordt steeds betoogd,, dat hier geen tegen stelling aanwezig is, en belde elkaar in de geschiedenis en in de menschenzlel steeds heb ben doordrongen. Terwjjl ook volgens Prof. Kohnstamm zeer speciaal het Roomsch- Katholieke standpunt in deze is, dat het Humanisme in het Christendom is verwerkt en daarin is opgegaan. Zooals hij besloot te zeggen: „Volgens hen is het Christen dom de ware bron van alle echte humaniteit". Red. overeenkomst en later, nadat Rusland in den oorlog werd be trokken. Hij verwierp „de tegenwoordi ge poging der Communisten om het monopolie van de verzetsbe weging aan zich te trekken", en zeide, dat hij persoonlijk de vol ledige verantwoordelijkheid voor de beslissing van zijn regeering in 1939 om de Communisten oui ten de wet te stellen en hun leiders gevangen te zetten, aan- rdde. De Communistische afgevaardig den, die de motie voor de on- geldigverklaring van Daladiers verkiezing steunden, legden voor KONINGINNEDAG Zooals gebruikelijk, zal op 31 Augustus a.s., den verjaardag van H. M. de Koningin, het Rijkspersoneel vrij zijn voor zoo ver de dienst dit toelaat. namelijk den nadruk op de over eenkomst van Muenchen en Da ladiers anti-communistische be sluiten van 1939. Charles Benoit verklaarde, dat Daladier de Fransche bondgenootschappen in centraal Europa als troefkaart uitspeelde tegen Hitiers anti- communisme. Hij zeide, dat de verklaring van generaal Keitel te Neurenberg bewezen had, dar „Muenchen een klucht was en dat het geheel onnoodig was geweest om op zij te gaan". De communistische afgevaar digde Florimond Bonte haalde eveneens het proces te Neuren berg aan. Volgens een Zweed- sclien Industieel, zoo zeide hij, waren geheime Britsch-Duitsche onderhandelingen voor een meuw Muenchen aan den gang toen de Fransch-Britsch-Sovjet- onderhandelingen te Moskou werden gevoerd. Neaer tandsch lndie GISTEROCHTEND arriveerde met de „Oranje" de Ame- rikaansche kolonel L. A. Weston. In de versierde aan- komstloods van de Mij. „Nederland" gaf hij zqn in drukken over den toestand in Indonesië weer. „Er is een gewone guerilla-oorlog aan den gang", zoo zeide hjj. „Telkens duiken er kleine snelle groepen extremisten op en vallen onverwachts op verschillende punten aan. Zij hebben echter groote verliezen. Ik neem aan, dat er 25 Indo nesiërs sneuvelen tegen één Marinier." „Hoe ze in de V. S. hierover denken? In het algemeen staan de Amerikanen aan de zijde der Indonesiërs. Dit komt voor al omdat de Indonesiërs veel propaganda in de V. S. maak ten, terwijl de Nederlanders dat niet doen en ook niet met tegenpropaganda kwamen." „En hoe staan de Indonesiërs er tegenover?" „5 pet. der Indonesiërs weten waar bet om gaat. 5 pet. zijn ex tremisten en de rest loopt maar zoo'n beetje mee. Tenminste op Java. Toch wordt daar hard ge vochten. Op de andere eilanden is het vrij rustig. Op vele klei ne eilanden is een speciale kust wacht, die de „invasie" der ex tremisten moet tegenhouden, vooral op Lombok is de stem ming tegen de extremisten zeer gioot." Op de vraag hoe het met de rubbersmokkel gesold was, ant woordde kolonel Weston ten slotte, dat er maandelijks 1000 ton rubber van W. Borneo en 3000 ton van Sumatra naar Ma- lakka wordt vervoerd per prauw. ,.Er is een enorme smokkelhan del en het is zeer moeilijk deze te bestrijden," zoo besloot hij het onderhoud. DE CONFERENTIE VAN MALINO. Na twèe dagen van redevoe ringen, uitgesproken door 26 af gevaardigden, die 15 gewesten ver tegenwoordigen, is het mogelijk een ruwe schets te geven van de tendenzen, die op de confe rentie op den voorgrond traden Het verlangen naar een federa tieve structuur van Indonesië werd positief door 14 sprekers tot uitdrukking gebracht. 11 an deren, die niet van een federa tieve structuur spraken, gaven evenwel den indruk, dat ook zij bereid zouden zijn, zulk een con structie te aanvaarden. Alleen Afloes, de vertegenwaordiger van Koetei, (Oost-Borneo), sprak over een eenheidsstaat, maar la ter in zijn rede stelde hij zich achter het voorstel van Nadja- rioedin tot vorming van een fe deratieven staat naar het model van de Vereenigde Staten. Zelfs die sprekers, die het ontwerp van een gemeenebest verwier pen en een verdrag met Neder land prefereerden, werden be- Alle Nederlandsche evacué's moeten Australië verlaten De Australische minister van Marine, Norman Makln, heeft, sprekend over het vertrek van het Australische schip Manoo- ra uit Brisbane, medegedeeld, dat alle Nederlandsche staats burgers met uitzondering van hen, die in Australië per manent zün gevestigd met inbegrip van alle burgers en alle Nederlandsche militaire uitrusting, uit Australië wor den geëvacueerd. Het bovenstaande zou, met den tweeden maatregel, welke spoedig zal worden genomen, neer komen op het vertrek van nagenoeg al het Neder- landsch overheidspersoneel, dat in den oorlog naar Austra lië is gekomen. Deze tweede maatregel zou be trekking hebben op een aantal Nederlandsche vrouwen, kin deren en overheidsfunctiona rissen, alsmede op de Neder landsche voorraden. zield door een geest van opti mistische verwachting, gemengd met een diep bewustzijn van de importantie van deze eerste ge heel democratische conferentie de geschiedenis van den Ar chipel. Bestrijding van de Spint Heden is het gunstige tijdstip aangebroken voor de bestrijding van Spint op appel en pruim. Er dient gespoten te worden met of procent Californi- sche pap. H.M de Koningin decoreert H. M. de Koningin heeft heden middag een niet te voren aange kondigd bezoek gebracht aan het blindeninstituut te Bussum. In dit instituut verblijft zooals ge meld de hee- Tieman, een jonge i, die tengevolge van zijn werk in öe verzetsactie blind is ge worden. H. M. de Koningin heeft hem het verzetskruis persoonlijk overhandigd. Overdenking BIDDEN Bidden is niet enkel knielen; 'tis in 'thuis van onbeminden En in grauw mizerie-zielen Veel verborgen liefde vinden. Bidden is de bittere dingen Met een zacht gezeg ver- 'tls doorheen zijn tranen zingen En, in alles, 't schoon ver moeden. Bidden is langs donkere paden Lampen van gevoel doen branden; Bidden is de schoonste daden Dragen op zjjn eigen handen. Bidden is in stilte weten Weelde en weedom van elkander; Bidden is zichzelf vergeten, Om te peinzen aan een ander. ALICE NAHON. Minister Lieflinck houdt het heft in handen Zooals nu de handhaving van Prof. Lieftinck als Minister van Financiën in het nieuwe kabi net te verwachten was, heeft deze niet zachte heelmeester van onze financieele wonden zijn bijzondere volmachten, die men .n dit geval als zijn onmisbaar chirurgisch instrumentarium kan beschouwen, voor het komend® jaar behouden. Na de noodige, ailthans onver mijdelijke op en aanmerkingen door de panementsleden, nam de Tweede Kamer zonder hoof delijke stemming het desbetref fende wetsontwerp aan. Hieruit blijkt dat men in kringen van Kamer en Regee ring de patient nog lang niet als ontslagen beschouwt. Moge in net komende jaar een uitein delijk herstel bereikt worden. De Bapisten in Rusland De ZWEEDSCHE Baptisten kregen onlangs twee zeldza me gasten op bezoek, n.L twee leiders van de Russi sche Baptisten, de predikanten Aiex Antrejev uit Kiev en Makael Galjajev uit Moskou. De laatste Is vice voorzitter van de vereenig de raden der Protestantsche Chris tenen ln Rusland. Zij waren uit- geroodigd deel te nemen aan een conferentie van Zweedsche Bap tisten doch arriveerden hiervoor te laat. heel Rusland zijn ongeveer 3000 Baptisten gemeenten, met 300 000 leden," zoo vertelde Ds. Andrejev aan een vertegenwoor diger van Svenska Dagbladet. ..Ongehoord veel kerken zijn door der oorlog verwoest, vooral tn de Oekraïne. De Baptisten hebben volle vrijheid om hun werk te doen en hebben vele bekeerlin gen." Gedurende den oorlog stelde de regeering treinen en andere ver voersmiddelen ter beschikking var de godsdienstige organisaties voor de evacueering. De verhou ding tot de Orthodoxe Kerk ls na veel beter dan vroeger. De beide Russen hebben niets dan lof voor de Sovjet-regeering en de auto riteiten". zoo vervolgt Svenska Dagbladet. Veel wordt door haar gedaan om te zorgen voor de Kin deren, die hun ouders tn den oor log verloren. De Baptisten heb ben o.a. twee millioen roebel bij eengebracht en een groote hoe veelheid kleeren en andere be- noodigdheden voor dit doel. On der leiding van de Sovjetregee- ring bestaat nu een raad voor de religieuse gemeenschap en wij hebben, zoo zeiden de predikanten ten slotte „groote hulp ontvangen van dezen raad." HET WEER Wisselende bewolking, hier en daar nog een enkele versprei de bui. Matige wind tusschen Zuid-West en West. Weinig ver andering in temperatuur, on onder 20.49, op 4.44. Maan op 23.45, onder 11.21. Zondag: Laatste Kwartier. Zon onder 20.48, op 4.46. Maan ónder 12.47

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1