Cultuurmonument dreagt te vergaan TRIBUNAAL GOES Kort nieuws Wist U? De «Piet Hein» gaat proefvaren De „Melbourne Herald" Het carillon te Veere Het slanke grgze stadhuis- torentje, dat met de dikke to ren van de Domkerk de wacht betrekt over de oude huisjes met hun aardige geveltjes, is één van de oudste carillons ln den lande. De achtkantige klokketoren bevat 36 klokken, die in 1735 te Leuven gegoten zijn door Peeter van den Ghein en die in 1790 gedeeltelijk vernieuwd zijn door Andreas van den Ghein. De groote luiklok, waar op het stadswapen voorkomt, wérd in 1593 gegoten door An dreas van den Ghein, te Meche- len. Deze klok is afkomstig van het oude carillon. Bij de restauratie van het stadhuis in de jaren 1931- 1934 werd aan het bovenste gedeelte van 't stadhuis prac- tisch niets gedaan. Nu schreeuwt de klokketo ren en het speelwerk van het carillon om herstel. Wat het restaureeren van den klokketoren betreft, dit is zeer zeker een urgent geval, daar het gevaar niet denk beeldig is, dat bij een zwaren storm het bovenste deel van den toren het zal begeven. Minder gevaarlijk is de de plorable toestand van het speelwerk en de klokken, waar van er enkele gebarsten zijn. Dit neemt niet weg, dat restauratie ervan minder nood zakelijk is. Wanneer het caril lon met het „Wij willen Hol land houwen" de halve uren aan wil geven, komen slechts enkele verwaaide tc:: uit den klokketoren tuimeien, die 'met den besten wil van de wereld niet tot het bedoelde lied samen te voegen zijn. Op de heele uren, wanneer door het carillon ernstige pogingen in het werk gesteld worden om twee maal het „Wilhelmus" te laten hooren, komen er op zijn hoogst tien tonen 't Wil helmus vervangen. Deze toestand is diep treu rig en draagt weinig bij tot de historische schoonheid van het oude handelsstadje. Het carillonfonds Gelukkig zijn er menschen In Veere, die, om het carillon voor verderen ondergang bewaren, op de bres gespron gen zijn, het Carillonfonds'' als een onderdeel van de „Stichting Veere" opgericht hebben. Deze Stichting, met als voorzitter Jhr. I. F. den Beer Poortugaal, burgemees ter van Veere, heeft zich ie een kleine prospectus tot allen, die zich voor de historische schoonheid van Veere interes seeren, gewend. Hierin wordt het doel en het streven De Parijsche politie doet na sporingen in verband met een geval van vergiftiging van 'r honderdtal leden van het Fran- sche vrouwelijke hulpcorps na het dineeren in cantines in vel schillende stadswijken; i vensmiddelen-voorraden van deze cantines worden door de Duitsche krijgsgevangenen be heerd. Een vliegtuig van de natio nale luchtvaartmaatschappij ;in Ecuador is te Ciudad de Cuencax (Ecuador) in brand gevlogen, toen de piloot hoo- ger trachtte tc komen om een hinderpaal op net vliegveld te ontwijken. 29 van de 50 inzit tenden kwamen om het leven. Spaak, de Belgische minis ter van buitenlandsche zaken, zal aan het hoofd staan van de Belgische delegatie ter vre desconferentie. hoofdzakelijk wat betreft het restaureeren van het carillon en het klokkenhuis van ge noemde Stichting uiteengezet. Naar schatting za1 voor de restauratie van het klokken huis alleen al een som van f 10.000 noodig zijn. Het Rijksbureau voor Mo numentenzorg heeft toezeg- ging gedaan dit werk waar mee men dit jaar reeds denkt te beginnen te bekostigen en uit te laten voeren. Verder is er nog een bedrag van ongeveer f 9000 noodig voor het aanbrengen van een nieuw klavier, een nieuwen automatischen speeltrommel en het vernieuwen van 5 klok ken en het herzien van de overige klokken, met aanleg van draden, tuimelaars, ha mers en klepels. Propaganda-actie Oni dit bedrag bij elkaar te brengen voert de „Stichting Veere" een propaganda-actie. Gelden ten bate van deze Stichting kunnen overgemaakt Dat met behulp van een ln Amerika ontdekt- middel streptomycige, een beperkt aantal gevallen van tuberculo se behandeld zijn en dat de resultaten voorloopig niet ge weldig, maar wel bemoedigend genoemd kunnen worden Dat vice-admiraal Blandy, belast met de proeven met de atoombom, heeft verklaard, dat 84 pet. der dieren na de jongste proefneming nog leven zijn gebleven? Dat de bekende filmkomiek Ignace Fernandel een film heeft vervaardigd, waarin ook ;ijn dochtertje, Josette, mee speelt worden op postgironr. 510400 van de Stichting. Het bestuur van de Stichting stelt aan een ieder, die voor 't doel een to taal bedrag van f 25 of meer overmaakt, een premie ter be schikking, in den vorm van een toepasselijke houtgravure, vervaardigd door den Veer- schen graficus Dirk van Gel der. Moge door deze actie het totale bedrag zoo spoedig mo gelijk worden bijeengebracht, om een waardevol cultuurmo nument in eere te herstellen. Zaterdag a.s. zal de „Piet Hein", het prinselijk jacht, dat in 1937 als nationaal huwe lijksgeschenk aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard werd aangeboden, voor het eerst na de reparaties, die op de werf van De Vries Lentsch te Am sterdam werden uitgevoerd, 'r proefvaart maken. Onmiddellijk na de capitu latie van ons land in 1940 werd de „Piet Hein" door de bezetters in beslag genomen. Sindsdien werd het in ons land en in Duitschland gebruikt en werd tenslotte in Juli 1945 in de buurt van Kiel teruggevon den. Op eigen kracht kwam het kort daarna in Amsterdam terug. Vérvuild, verwaarloosd ongeschilderd, zoo keerde het eens zoo verzorgde mooie en populaire jacht in het vader land terug. Het prinselijk paar wenschte het schip te doen herstellen en richtte tot den voorzitter der commissie, der wiens toezicht het jacht ln 1937 werd gebouwd, het ver zoek het herstelwerk te leiden. Alles wat maar weg te slee pen was hadden de Duitschers van boord gehaald. Ook waren bijna alle geschenken verdwe nen, o.m. het aardige bijltje, dat Prinses Juliana hanteerde bij het te water laten van het schip. Het marmeren medail- 'lon van Piet Hein echter, een geschenk van de stad Delfeha- ven, vervaardigd door Frits van Hall, die door den bezet ter werd gefusilleerd, dat in het dagverblgf een plaats had gevonden doch door de Duit schers vervangen was door een klok, werd ergens op het jacht terug gevonden en prijkt thans weer op zijn oude plaats. Met groote voortvarendheid is door uitstekende vaklieden, tien maanden van hard werken, waarbij soms twintig man tegelijk aan schip en on- )everzorging van oorlogs invalide en - weduwen Hedenavond 19 Juli zal over den zender Hilversum II van 19.1519.30 uur een causerie, uitgaande van het ministerie van oorlog worden gehouden over: „Pe verzorging van oor logsinvaliden en -weduwep". derdeelen arbeidden, het schip gemetamorphoseerd in een jacht, dat er weer als nieuw uitziet. De mitrailleurs zijn verdwenen, de grijze kleur is veranderd in een smetteloos wit. Betere zeelieden dan ae tijdelijke bezitters van de „Piet Hein" zullen er ongetwijfeld voor zorgen, dat het huwe lijksgeschenk van het Neder- landsche volk op een waardi ge verzorging kan rekenen. De PAVA'S worden opgeheven De Provinciale kantoren van het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten (A V.A.) worden opgeheven. Alle werkzaamheden van deze kan toren worden voor den nieuwen oogst overgenomen door de pro vinciale Voedselcommissarissen Het A.V.A. behoudt de commer cieel technische leiding door op de kantoren van de P.V.C.'s een vertegenwoordiger te detachee- ren. Het doel van deze opheffing een economischer gang van zaken te waarborgen, waardoor een besparing op de overheids uitgaven zal worden verkregen. (Zitting van 17 Juli.) Als bijzonder vertegenwoor diger van wijlen Jac. L. Over- beeke uit Baarland, trad op de eerste zaak die behandeld werd de heer M. Oele Jz., no taris te 's-Gravenpolder. De overledene was werk zaam geweest als boerenleider voor den Ned. Landstand en werd er verder van beschul digd op 3 Mei 1943 bij den N. luitenant Kramer aan gifte te hebben gedaan van een staking op zijn bedrijf. Wat betreft het eerste feit, hierover wist dhr. Oele weinig te zeggen. ~>e tweede beschuldiging weerlegde hij echter, daar zijm cliënt toen naar Renesse was in verband met zijn a.s. twee de huwelijk. Nadat de zoon van den over ledene was gehoord en als tweede getuige de echtgenoo- te, verscheen als derde getuige M. Almekinders uit Baarland, die evenmin veel licht in de zaak wist te brengen. De verdediger Mr. Terwoert begon daarna met zijn plei dooi en vertelde hoe de arres tatie van den overledene had plaats gevonden, die met een maagbloeding in een bunker lag. De gearresteerde was hier na her en der vervoerd en ten slotte in interneering gestor ven. Verdediger betreurde, dat door de P. O. D. toen geen na der onderzoek was ingesteld, verzocht met klem tegen de vrouw van den gestorvene geen maatregelen te willen ne men, daar zij volkomen be trouwbaar was gebleven. De loopjongen van Münzer. Uit vrees voor zyn handen N. S. B.-er geworden Leo J. de Graaf, student aan het conservatorium, uit 's-H. Arendskerke, was de volgen de gedagvaarde. Het bleek al gauw, dat het Tribunaal dezen verdachte niet al te hoog schatte, waar aan zijn houding; tijdens het verhoor niet weinig toe mee werkte. Hij verklaarde in 1943 zich bij de N. S. B. te hebben aangesloten, omdat hg bafcg was naar Duitschland te moe ten. Kon het evenmin erg vin den dit gedaan te hebben. Evenzoo had hij de betrex- king aangenomen bij Münzer op kantoor te gaan werken. Hij was er echter maar loopjon gen geweest en moest pakjes rondbrengen! Toch was hij niet Duitscn- gezind geweest. Ook was hij zangleider geweest bij den jeugdstorm, maar ze hadden tl over de ontsnapping van de Ned. schepen doch het zal lang duren, voor dat Australië zgn bevrienden buur recht in het gelaat kan kijken". De „Melbourne Herald' schrijft in een hoofdartikel dat de manier, waarop het mee lijwekkende verhaal van het vasthouden van de Nederland- sche schepen is geëindigd, een nieuwe smet op Australië werpt. De schepen hebben heimelijk zee gekozen, alsof zij een vij andelijke blokkade moesten doorbreken. „Zij hebben .niet alleen een langen neus gemaakt tegen de door communisten gere geerde vakvereenigingen, die een zinheloozen wrok tegen onzen Nederlandschen bond genoot koesteren, maar ook te gen de Austalische regeering, die zoo zwak is geweest om te capituleeren voor de schande lijke usurpatie van de be staande machtspositie der vak vereenigingen". De „Melbourne Herald" be sluit: „De regeering zal zon der twijfel opgelucht zijn, dat de schepen hun bevrijding ln eigen hand genomen hebben, geen muzikaal gevoel en toen was hij er uit getrapt. Zijn verdediger was Mr. A. H. Kuipers, die de zaak een dramatisch tintje gaf, door er in zijn pleidooi op te hameren, dat zijn cliënt in Amsterdam, waar hij studeerde, onder slechten invloed was geraakt en tenslotte, toen de uitzen ding naar Duitschland begon, zich als lid aanmeldde, ornaat hij bang was, wanneer hij daar te werk gesteld zou worden, zijn muziekhanden te bederven. Hoewel hij de houding van De Graaf eveneens misselijk en slap noemde, bepleitte hij een milde straf. Ze verkocht kletskoek? In de middagzitting behan delde het Tribunaal de zaak tegen de 28-jarige hulp in de huishouding Johanna F. Bruin- ooge uit Goes, die lid van de N. S. B. en N. V. D. was ge weest, voor de Duitschers in de keukens werkte en met de zelfde brave heeren uitging. Verdachte gaf alle beschul digingen toe, doch ze had het niet gedaan om er beter van te worden, doch had, zoo ze zei, sterke sympathieën gehad voor de sociale verbeteringen, die de N. S. B. propageerde. Mr. Vlaming vond het ech ter kletskoek en dacht er an ders over. Volgens Mr. Kuipers was ook deze beschuldigde inderdaad fout, doch wijzende op de lan- e interneering die ze al had doorgemaakt, verzocht verde diger het daarbij te laten. Niet een van de slimsten! De volgende verdachte was de 40-jarige Jac. J. Kaalste- ker, uit Goes, die lid was ge weest der N. S. B., hulpland wacht, colporteerde met VoVa en zich had aangesloten bij de Vrijwillige Hulppolitie. Bij het verhoor bleek alras, dat de man, die keurig in de houding stond, nu niet direct een van de slimsten was. Na dat hij lid van de N.S.B. was geworden, omdat hij zonder werk zat, was hij verplicht geweest bij de W. A. en de Landwacht dienst te nemen, maar hij had er al vlug voor bedankt en zijn geweer inge leverd, denkende „Wat er van komt, dat komt er van!" Nadat zijn vrouw was ge hoord, die heel wat slimmer bleek te zgn en dit zelf ook verklaarde, was het woord aan Mr. P. C. Adriaanse, die het een zielig geval noemde en de man een politiek ongeschoolde noemde, die in de klauwen van de N. S. B. was geraakt. Hij verzocht om in vrijheid stel ling, die, nadat het Tribunaal in de Raadkamer hierover had beslist, werd ingewilligd. Zoo doende verliet dezen middag een gelukkig echtpaar het Tribunaalgebouw te Goes. De uitspraak van de behan delde zaken werd gesteld op 31 Juli. Van Kieffens presideert den Veiligheidsraad Volgens de letter begint het voorzitterschap van den Neder- landsche afgevaardigde van Kieffens in den Veiligheidsraad heden, maar daar er deze week geen bijeenkomsten zullen plaats hebben, zal de Mexicaan- ~sch afgevaardigde Nagera het voorzitterschap vermoedelijk op 24 Juli a.s. aan van Kieffens overdragen. Gedurende de pe riode, dat van Kieffens presi dent van den Veiligheidsraad zal zijn, komt deze bijeen in het Henry Hudson Hotel (Manhat tan). De eerste zaak die in be handeling komt, is die de klacht van Siam tegen Frankrijk. VIJFTIENHONDERD afge vaardigden van Britsche bak kerskringen hebben besloten brood te gaan verkoopen zonder bonnen te vragen. UITSPRAKEN. Zitting van 4 Juli 1946. H. J. de Moor, Wemeldinge, ontzetting rechten. M. J. Vijgeboom, echtg. van J. G. Wattez, uit Goes, twee maanden interneering en ontz. rechten. Jacoba de Keyzer, echtg. van J. van Stel, Biezelinge, voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld met een proeftijd van drie jaar met als voor waarde goed gedrag en onder toezichtstelling van den S. T. P. D. Aaltje Varwijk, echtg. van P. Schrijver, Goes, 2 mnd. in terneering, ontz. rechten. Jacomina M. de Ridder, echtg. van P. v. d. Sluis, Goes, mnd. interneering, ontzetting rechten. Jacomina Bom, te Waarde, ontzetting rechLamu.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4