VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland en de Vredesconferentie te Parijs De eersle besprekingen te Malino Grootste sluis ter wereld geopend nu nini&a Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 Vrijdag 19 Juli 1946 2e JAARGANG Inkomen en Vermogen Wij vonden in Vrij Neder land een aardig overzicht van, de verhoudingen die op het gebied van inkomen en vermo gen in Nederland bestonden tijdens de bezetting. Er is sindsdien natuurlijk wel eeni- ge verandering daarin geko men, maar daarover bestaan nog geen algemeen bekende opgaven. In hoofdzaak zal het evenwel nog kloppen met den toestand van vandaag. Enkele cyfers ontleenen we eraan. I. Aantal millionnairs. Er waren toenmaals 732 mil lionnairs, dat is 0.39 pet. van het totaal aangeslagenen, het welk 189.159 bedroeg. Dit wat de vermogensbelasting be treft. Deze hadden tezamen 12.15 pet. van het totaal vermogen, of wel f 1.478.950.000, dus ge middeld per aangeslagene on geveer f 2 millioen. II. Vermogens tusschen een half en één millioen Er zijn 1484 aangeslagenen die onder deze groep vallen. Ze hebben te samen een bezit van f 1.000.891.000. III. Verhouding tusschen de inkomens Er waren b.v. 411 personen, die een gemiddeld inkomen bezaten van ruim f 183.000 per jaar, om een greep te doen uit de inkomstenbelasting. 87 pet. van de aangeslage nen in de inkomstenbelasting werd aangeslagen voor een In komen van minder dan f 3000. Bijna de helft van het aan tal aangeslagenen in die be lasting, n.l. 47.76 pet., geniet een belastbaar inkomen van minder dan f 1400. Daaronder staan dan al de genen die geen aanslag in de inkomstenbelasting betaalden. Uit deze cijfers, die in hoofd zaak nog wel zullen overeen komen met de gegevens, die over den nuidigen toestand verzameld zijn of worden blijkt wei één ding: dat de belasting- schroef, die onze regeering trouwens elke regeering wel verplicht is om in dezen berooiden tijd aan te zetten, in hoofdzaak zal moeten druk ken op dat kleine gedeelte van onze bevolking, dat boven het minimum levensniveau uit komt. Van menschen die in dezen tijd minder dan f 3000 verdienen in een jaar, kan onmogelijk veel worden gevergd, dat ls duidelijk. Waar geen vermogen is van eenige beteekenis, staat een vermogensheffing mach teloos. Conclusie kan slechts zijn: Nederland is arm geworden. En om in die armoede de tai- looze noodige dingen te finan cieren, is het noodzakelijk, dat allen, die meer dan het nood zakelijke voor hun levenson derhoud bezitten, daartoe ruim bijdragen Er is geen andere weg. Moge de uitvoering dezer drukkende maatregelen ge schieden met omzichtigheid en beleid Met spanning wachten wij de verdere plannen op belas tinggebied af. Red. te MEN verzekerde vcegder plaatse, dat on ze taak ter vredesconfe rentie een zeer beperkte is. Het vraagstuk, waarbij Neder land in het bijzonder geinteres seerd is, namelijk Duitschland komt immers in het geheel niet ter sprake. Hiermede vervallen dus ook daarmede verband houdende kwesties als annexatie en grenscorrec ties. Aan de orde komt slechts het opstellen van een advies aan de vier groote mogendheden over de concept-vredesverdragen met Finland, Roemenië, Bulgarije, Italië en Hongarije. Van al deze landen is Italië het eenige. waar mede Nederland in oorlog was. Met de andere landen waren al leen de diplomatieke betrekkin gen verbroken of onderbroken. Daarom zullen wij voorloopig in de eerste plaats volstaan met deelneming aan de besprekin gen over het vredesverdrag met Italië. Of wij ook een woordje hebben mee te spreken over de verdragen met de andere ge noemde landen moet nog uitge maakt worden. In hoofdzaak en dit geldt ten aanzien van alle andere lan den ook zijn wij geïnteres seerd bii een bevredigende re geling die voor een aantal ja- ren de stabiliteit van Europa verzekert. In December 1945 verscheen in Moskou een verklaring van de Ministers van Buiteriland- sche Zaken volgens welke al leen die landen, welke in oor log geweest zijn met een be paald land over de regeling mo gen mee beslissen. Dit geldt Pseudo-wegenwachten De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede> Het is de Wegenwachten op straffe van ontslag verboden geld, geschenken of fooien in an dere vorm te accepteeren. Aan automobilistefn en motorrijders, die van de dienst van de we genwacht gebruik maken, wordt dan ook met aandrang verzocht het aanbieden van vergoedingen aan het personeel, in welken vorm ook, achterwege te laten. Inmiddels zijn hier en daar ook particulieren met geelgeschil- derde motor- en zijspancombi- naties op den weg verschenen, die voor hun werk wel betaling verlangen. Door het publiek worden deze misleidende com binaties veeal voor Wegenwach ten aangezien, hetgeen tot on aangename consequenties heeft geleid. De A.N.W.B.-motoren zijn steeds kenbaar aan het in blauwe kleur uitgevoerde bonds embleem en het woord Wegen wacht. evengoed voor de groote vier. Bij voorbeeld zullen Amerika en Frankrijk niets te zeggen hebben in het vredesverdrag met Finland, omdat zij met dit land niet in oorlog zijn geweest. Hiermede is de indruk weg genomen, als zou Parijs, wat om vang betreft, een tweede Ver sailles worden. Nonnen ter dood veroordeeld De omroep van het vaticaan- maakt bekend, dat een Joego slavische rechtbank drie non-: nen ter dood heeft veroordeeld onder beschuldiging van het in j handen spelen van een hospi taal aan de Oestasji's. Daardoor werden twintig partisanen ver moord. Een vierde non kreeg 21 jaar gevangenisstraf. Volgens de verdedigers der beschuldig den hebben de Oestasji's het hospitaal veroverd. De eerepromotie van Z. K. Prins Bernhard in de Domkerk te Utrecht. De jonge doctor '.ijdens zijn rede na de promotieplechtig heid. Neaerlandsch lndie THANS hebben de Indonesische afgevaardigden onder voorzitterschap van Dr. van Mook een aanvang ge maakt met de besprekingen betreffende den politieken status van de buitengewesten gedurende de overgangsperio de. Ieder op eigen wyze betoogden de eerste vyf Indonesi sche afgevaardigden, dat het stichten van een federatie niet uitgesteld moest worden. In breede trekken gaven zij aan, dat zij het eens waren met de Nederlandsche voorstellen van een gemeenebest binnen het kader van het Koninkrijk. De sprekers wezen er verder op, dat de gebieden, die tot dusver not niet aan de zijde van de .fe deratie gedachten staan, dit op eer later tijdstip wel zouden doen Een aantal afgevaardigden heeft op de contactvergadering van éis termorgen de volgende resolutie aangenomen: Resolutie „In afwachting van den uitein delijken politieken status van In donesië, welken wij zoo spoedig mogelijk Ln zijn definitieven vorm tegemoet willen zien, ls het onze wensc' dat zoo spoedig mogelijk een wetgevende vergadering van het volk tot stand kome, terwijl de huidige conferentie beschouwd meet worden als een fundament, aan te vullen met vertegenwoor digers van die gebieden, die daar aan nog geen deel hebben". Ver. Staten van Indonesia? De zesde spreker was Nadjamos dm. de 39-jarige vertegenwoordi ger van Zuid-Celebes, die, tot voor kort weinig tot samenwer king genegen, zijn houding in den aanvang van dit jaar heeft ge wijzigd. Hij stelde voor de „Ver- eenigde Staten van Indonesia", die een federatieve staat zouden vormen van autonome, souverei- ne staten. Volgens zijn plan zou dan deze federatieve staat een bilateraal verdrag met Nederland sluiten, onmiddellijk nadat de nieuwe staat zou zijn erkend. De Neder landers in Indonesia zouden ter overstaan van den federatieve, staat en de organen daarvan een adviseerende positie hebben. Nadjamoedin verklaarde zich re gen een gemeenebest of een do minion, welke staatsvormen hij „in moderne tijden niet meer pas send" achtte. Nadjamoedin voeg de aan zijn betoog toe, dat „de politieke toekomst van de groote Oost niet bepaald moet worden door de wenschen van hen, Overschatting leidt ten val, onderschatting verlamt uw kracht. MEDEDEELING Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tho- len, Wissenkerke en Zierikzee ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. Sommelsdijk Op 26 Juni uit Batavia ver trokken zal het met 842 pas sagiers op- 21 Juli te Rotter dam arriveeren. Landenwedstrijden in het a.s. seizoen Naar wij vernemen zijn de volgende landenwedstrijden voor het a.s. seizoen, 19461947, vast gesteld. 27 November: EngelandNe derland te Ldeds of Hudders- tield; NederlandZwitserland in het voorjaar; Nederland België op een nog nader vast te stellen datum; België—Neder land op een nog nader vast te stellen datum; Frankrijk—Ne derland te Parijs op 26 Mei 1947 (Tweede Pinksterdag) onderhan delingen omtrent dezen laatsten datum zijn nog gaande, aange zien de Fransche Voetbalbond heeft voorgesteld om deze ont moeting op den Eersten Pink sterdag (25 Mei) te spelen. figuren zijn in kringen." republikeinsche Lt. Gen. Spoor naar Nederland Lt.-Gen. Spoor is voornemens binnenkort naar Nederland te ko men. De datum van zijn komst ls nog niet bekend. Hij zal vertrek ken, zoodra zijn aanwezigheid -op de conferentie te Malino niet lan ger vereischt is. Goederen voor ons leger De Australische hulpkruiser „Ma- noora" die deze week uit Bris bane zal vertrekken, neemt ip het oogenblik voorraden en uitrus tingsstukken van het Nederland sche Leger, waaronder een groot aantal vrachtauto's, tankonderdes len en een hoeveelheid munitie aar boord. Het inladen wordt ver richt door manschappen van de Nederlandsche land- en zeestrijd krachten. Een aantal Nederland sche militairen dat met de „Ma nocra" zal vertrekken, zal wel licht in de baai van Moreton op het Nederlandsche schip „Bonte- op het oogenblik vooraanstaande koe" overgescheept worden' Onder enorme belangstelling voor de „Oranje" als eerste binn Het elftal van „Haarlem", dat door een 20 overwinning op Heerenveen het voetbalkampioenschap van Nederland voor 1946 behaalde. Zoowel voor IJmuiden als voor Amsterdam en de Nederlandsche scheepvaart was het gisteren een historische dag. Het vlaggescnip de Amsterdamsche scheep- rt de „Oranje" van de Mij. „Nederland" voer gisteren als eer ste zeeschip de herstelde Noorder sluis te IJmuiden binnen. Alles wat nog rest van IJmui den, dat door den oorlog zwaar gehavend is, had vandaag de Ne derlandsche driekleur uitgestoken Duizenden belangstellenden lie-. per. in eindeloozen stoet naar de tjroeaen 20 millioen tmlden Noordersluis waar aan de mas- dro,e°?n 1110en.. gH .den' ten op de kaden de vlaggen van talrijke naties wapperden. Tegen half drie kwam het trot- sche mailschip met 800 gerepa- trieerden uit Indië aan boord be nevens 400 man equipage onder het geloei van vele stoomfluiten tussschen de pieren. Aan boord der schepen en scheepjes en langs de dicht met menschen bezette oevers klonk luid gejuich en een muziekcorps op de kade speelde vroolijke muziek toen de gewel dige, ruim een millioen kg. we gende buitendeur van de Noorder sluis open schoof en de „Oranje" statig en rustig entree maakte in de voorhaven van Neerlands hoofd stad. Dezelfde Noordersluis had het schip in 1939 naar Indië zien vertrekken en thans kwam het terug na een 7-jarige zwerftocht als hospitaalschip over de wereld zeeën. Het historische moment werd be kiemtoond in een rode van den directeur-generaal van den rijks waterstaat, ir. W. J. H. Harmsen, aai boord; van de „W. F. van der Wijck", die met zeer vel« genoo- eo digden voor deze gelegenheid spe ciaal naar IJmuiden was gevaren. Hij gaf daarin een overzicht van het ontstaan, den bouw, de ope ning, de vernieling en het herstel van de Noordersluis. De sluis ls var. 19231930 gebouwd grooten- deels onder leiding van den hul digen minister van Openbare Wer ker, en Wederopbouw ir. J. A. Ringers. Onder zijn medewerkers bevond zich ir. J. P Josephus Jltta, die thans de leiding van het herstel had. De bouwkosten be- De sluis is met haar afmetingen van 50 bij 400 meter en 15 meter diep te, de grootste ter wereld. Het Wilhelmus besloot deze offl cieele opening. De sluismeester kreeg het teeken om de binnen deur in de herstelde deurkas te laten glijden en de „Oranje" voer het Noordzeekanaal op, begeleid door talrijke booten en bootjes en toegejuicht door duizenden men schen. De „Oranje" zette haar tocht voort tot bij de brug en zal morgen de Amsterdamsche haven binnenkomen. HET WEER Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, plaatselijk enke le regenbuien, hier en daar met onweer. Matige wind tus schen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in tempera tuur. Zon onder 20.50, op 4.43. Maan op 23.21, onder 10.09. Laatste kwartier 21 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1