OOM JODOCUS Jan en zijn Konijntje De Amerikaansche huisvrouw heeft het niet gemakkelijk Oom Jodocus was een echt leuke Oom, zo'n Oom, naar wiens komst je altijd weer ver langend uitkijkt Bijna iedere Zondagavond kwam Oom Jodo cus even aanwippen. Vader en Moeder waren dan thuis en ook de kinderen, alle drie. Jongens, zei Oom een keer, toen hij een poosje met Vader en Moeder had zitten praten, jongens- ik doe tegenwoordig aan toveren Toveren? Dat vonden ze prachtig. Hé. Oom, tover dan eens wat? vroeg Henk. Is het leuk. Oom? vroeg Annie en Jan wilde weten of hij het ook kon leren Natuurlijk zei Oom, als je maar goed oplet en een beetje slim oent. Oom naaide zijn portemonnaie te voorschijn en nam er een cent uit. Hier heb ik een betoverde cent ïongens, zei hij. Als ik hem met andere centen in een hoed goed door -.elkaar schud en ik zeg. „Centje, centje, kom eens bij den baas terug," dan komt hij vanzeif in mijn hand. Heel verbaasd keken ze hem allemaal aan. Ze geloofden net eigenlijk maar half! Henk liep ai naar de gang om een hoed te halen. Doen jullie er nu allemaal een cent in, zei Oom. Hier is mijn cent, maar die moet er nog niet in. Ze heten allemaal hun cent in ie hoed vallen, maar toen Wilden ze toch eigenlijk die cent van Dom wel eens wat nader bekijken! Maar er was niets bij zonuers aan te zien, 't was een doodgewone cent! Hoe weten wij nu straks, welke cent van u is. Oom? vroeg Jan. Heel goed opgemerkt, zei Oom. Daarom moet je naar een herkenningsteken zoeken. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar de jaartallen. De >.ent van Oom was nog een oude, koperen van het jaar 1935, de andere hadden allemaal eer. ander jaartal. Maar het; waren ook allemaal oude cen ten. Let nu goed op. zei Oom wait mijn cent moet in m'n hand komen en geen andere Verzinnen jullie nu maar eens goed hoe het gaat. ik ga intus sen n de keuken een glas lek ker koud water drinken. Ge<m van allen wist echter te bedenken hoe de vork nu eigen lijk in de steel zat. Oom wierp z'n cent in de hoed bij de andere en schudde ze goed door elkaar. Bind nu maar een doek voor m'n ogen. zei hij. Annie blinddoekte hem en toen allen cich ervan hadden overtuigd, dat hij niets kon zien stak Oom z'n hand in de hoed en grabbelde in de centen Centje, centje, kom eens bij den baas terug' zei hij. die kon toveren Hij haalde er onmiddellijk daarna een cent uit. - Laai eens zien of het de uwe is! riep Jan. - Kijk maar iji de hoed ot het jaartal 1935 er nog in ligt, zei Oom, terwijl hij zijn blind doek losmaakte In een wip hadden ze het ge zien: Ooms cent was er uit. Oom wierp nu z'n cent op tafel en allemaal overtuigden ze zich. er stond het jaartal 1935 op. Ik wil het ook eens pro beren, zei Henk, maar hij bracht er niets van terecht en hij werd hartelijk uitgelachen. Dat komt. omdat je niet kunt toveren zei Qom. Hé, Oom, vertel ons nu eens hoe het gaat? vroegen ze in koor. Oom keek ze een voor een glimlachend aan. - Nu, vooruit dan maar, zei hij. Jullie kunnen het toch n-'et raden hoe ik de goeie cent uit de hoed neem, dat heb ik lang gemerkt. Luister goed. Toen ik in de keuken water ging drin ken ik zei toch immers, dat ik zo'n dorst had legde ik de cent even op het gas. En in de hoed zocht ik naar de warme cent. Bergijpen jullie het nu? RAADSELS ^luislcr«Vraag Heel zachtjes moet hy i vu^u Dat niemand het kan verstaan; „Bob, wil je het weer vergeten, Dat ik lelijk heb gedaan? Ik heb die vaas gebroken Ik deed het met mijn mouw, Maar jij hebt de schuld gekregen Iedereen dacht direct aan jou. Jij met je dikke zwaaistaart, Ja, jij had het gedaan, Maar, Bob, zo met een leugen, Kon ik niet slapen gaan. Mams weet, dat ik de vaas bran Ei straks komt ze bij jou, Ze zou nog even wachten, Omdat ikzelf je 't zeggen zou. Bob, ben je nou m'n vriend weer? En denk je er nooit meer aan? ..Woef-woef!" zei Bob, och baasje, Dit zaak is afgedaan!" Dat je niet echt kon jokken, Heb ik dad'lijk wel gedacht, Daarom heb ik geduldig Vandaag op je gewacht. Ga jij maar rustig slapen, Ik denk er niet meer aan. Maar als je weer een vaas breekt. Zeg het dan ineens voortaan!" „Ik zal heus nooit meer jokken, Al krijg ik nog zo'n straf, Want joken, Bob, is eigenlijk Zo heel erg reuze-laf!" Dat hij uit een strik had bevrijd Jan bad zijn moeder beloofd, dat hij op zijn vrije Woensdag middag dennenappels voor haar zou gaan rapen. Daar kon je 's winters zo fijn de kachel mee aanmaken en moeder wi:de graag wat voorraad hebben l-'i nu was het Woensdagmiddag en het weer was goed. Dus wan delde .'an, met een gonjezak gewapend naar het bos. Op de gladde naaldengrond lagen ze met hopen, grote en kleinere geschubde dennenappels Jan had ze maar op te rapen en in de zak te doen. Ziezo, dat was wel genoeg voor vandaag, an ders kon hij de zak niet meer tillen. Elke week een paar maal zo'n hoeveelheid, dan raakte de kist in het schuurtje wel vol. Jan ging weer terug naar huis. Hij liep over het smalle paadje door de hei en liet het zonnetje, dat lekker warm aan voelde. op zich schijnen. Het was achter in September en het weer werd al kouder. Bij een zandhoop, op een zonnig plekje, zette hij de zak neer en ging er even bij zitten. Hij stak een sprietje pluimgras in de mond, sloeg de armen om de knieën en ging een beetje dromen. Maar plotseling gingen Jans ogen wijd open. Het was of zich daar iets bewoog! Hij keek nog eens scherp en ja, daar zag hij het weer, duidelijk nu: bi] het ene konijnengat be woog zich iets bruins. Wat kon dat zijn? Voorzichtig stond Jan op en Zij beschikt over weinig suiker, geen zeep en soms ook geen boter In Amerika staat men op net oogenblik voor de vraag: levens middelendistributie of niet? °re- sident Truman heeft verklaaid. dat hij weer levensmiddelendistri butie zal invoeren, wanneer bij dit noodig acht. Oud-president Hoover, eere-voorzitter van are- sident Truman's Hulp-comité, zei- 1 Ik ben een woord van 13 let ters en 4 lettergrepen. 9. 8, 1, 13, 5, 6 treft men in oude huizen aan. In een 4, 2, 6 kookt men eten 4, 2, 1, 3 is een boom. Een 10, 2, 8, 4 is een soort knol. 1, 11. 12. 7 is hetzelfde als aardig. Met een 9, 2, 1 spelen alle kinderen graag. 3. 11. 12, 6 is een verkorte meisjesnaam. De 3. 2, 8. 6 zien we 's avonds aan de hemel. 2 In welke Nederlandse stad be vindt zich de meeste wol? OPLOSSINGEN VAN VORIGE WEEK. 1 Sneeuwklokje. 2 Foliant-olifant. Beurs-rebus. Een japon voor jonge meisjes, waarvoor bedrukte zijde zich evenzeer leent als een fleurig ka toentje, dat sterk en goed wasci: baar is- De halsuitsnijding geel een vierkante lijn te zien. verkre- ger door een opgestikten pas. de bij zijn terugkeer van zijn we reld-inspectiereis m verband met der voedseltoestand, dat lij niet geloofde, dat levensmiddelendls'ri butie in Amerika noodzakelijk zu Wie uiteindelijk de beslis sing zal nemen? De Amerikaansche hulsvrouw, die gewoonlijk haar eigen huiswern verricht en haar eigen inkoop an doet, hetgeen wil zeggen, dat zij het grootste deel van het natio nale gezinsinkomen uitgeeft. De ze huisvrouw, die naar de winkels gaat op zoek naar schaarsche ar tikelen voor de gezinsmaaltijden heeft en dat is zeer belangrijk kiesrecht! De Amerikaansche huisvrouw is degene, die tenslotte zal bepalen of en wanneer Amerika tot de ■■*- vensmiddelendistributie zal erug keeren, voor zoover de politieke leiders haar wcnschen kunnen vaststellen. En haar wenschen 'ïjn zeer duidelijk bekend geworden door allerlei opinie-peilinjen. Zij staat ervoor bekend, dat zij net meest godsdienstig lid van heet gezin is, en dat zij het meest sympathiek staat tegenover de kinderen in het buitenland, lie, zooals de kranten en de rad'o haar vertellen, honger lijden Maar zij Is ook iemand, die net heel druk heeft en die niet al haar tijd kan verdoen met in de rij staan. Wanneer zij naar den kruideniers winkel op den hoek gaat, bemerkt zij dat suiker nog steeds op de bon is, zooals tijdens den oorlog Zij krijgt vijf pond in elke ner maanden per persoon, dus weinig meer dan een pond per maand Dat is niet veel, maar zij is nu aan die hoeveelheid gewend. Wat haar boos maakt is he* feit, dat heel dikwijls allerlei dingen niet voorradig zijn. Zij doet haar inkoopen in krui denierszaken met zelfbediening waar de artikelen netj op plan ken zijn opgestapeld en van prij zen voorzien. Zij gaat de zaak binnen door een tournique*. ver zamelt zelf de boodscha. pen, Jie zij noodig heeft, op een rolwagen- tje en gaat dan naar den uitgang Hier moet zij gewoonlijk in een lange rij wachten om voorbij den controleur te komen, die met on gelooflijke snelheid d prijzen au een rekenmachine optelt. Deze winkels met zelfbediening en roi- wagentjes, waarop de klant haar boodschappen verzamelt. treft men over heel Amerika aan. Het personeeel wordt hierdoor tot eeo minimum beperkt. De laatste weken zoekt de Ame rikaansche hulsvrouw tn de krui denierswinkels op de systematisch gerangschikte planken echter te vergeefs naar boter. Bij 'e zeldza Pradische Schoenentasch Deze practische schoenentasch (voor de reis, voor het opbergen van mooie schoentjes in de kas*) kan van restjes bedrukt katoen of andere stof worden gemaakt. Men knipt den vorm van de in elkaar gelegde schoenen na, iets ruimer dan de ware grootte, plus naden. Verder heeft men een reep stof noodig. die 25 c.m. hoog en ongeveer 90 c.m. lang is. Met behulp van festonneersteken worden bodem en opstaand ge deelte aan elkaar verbonden, ter wij. de bovenkant op dezelfde wij ze wordt afgewerkt. Aan den binnenkant wordt /an boven een reepje stof gestikt waardoor een koordje of een band kan worden gehaald Een goede behandeling verlengt der; levensduur van ons schoeisel en hiertoe dragen schoenentas- schen zeer zeker bij. zachtjes, op z'n tenen, liep hij er naar toe. En toen zag hij wat het was. Voor het gat van een konijnenhol lag een wild konijn, half op zijn zijde. Het vluchtte niet, toen Jan dichterbij kwam. Wel maakte het bewegingen, alsof het wilde opstaan En toen Jan zich naar het diertje over- boog, ontdekte hij de oorzaak. Het konijn zat in een dunnen koperen strik gevangen. De draad was strak om de hals van het dier getrokken, zodat het niet weg kon. Met verschrikte, angstige ogen keek het naar den jongen op. Jan was woedend. Wie deed nu toch zoiets? Ge meen was het om strikken te zetten. Hij hurkte bij het konijn neer en streek zacht met een vinger over het trillende lijfje. Stil maar, beestje zei hij zacht. Toen probeerde hij de koperen draad van het gewonde halsje los te krijgen. Dat was niet ge makkelijk. maar Jan hield vol en eindelijk, met de ene hand het dier stilhoudend, wist hij de draad te verwijderen. Toen pakte hij het half versufte ko nijn voorzichtig op en nam het in zijn armen. Daar zat het nu. tegen Jans jas. Trillingen gin gen door het warme lijfje. Jan liet de zak met dennen appels maar zolang staan, die kon hij straks wel halen. Eerst bracht hij het konijntje naar huis. Z'n jas er beschuttend om heen geslagen. In de schuur stond nog een oud hokje Jan gooide er wat hooi in en legde toen het gewonde dier er voor zichtig in Daarna sneed hij wat peenlof en koolblaren en legde die voor het konijn neer. Maar eten deed het niet. Het zat be vend. schuw en stil in een hoek je weggedoken. Jan deed alles om het konijn weer beter te maken. En wer kelijk, na een dag of veertien huppelde het door het hok. het at weer behoorlijk en het werd ook wat minder schuw. Zelfs wilde het nu en dan al een wor teltje uit de hand eten. En toen de wond aan z'n hals geheel genezen was. bracht Jan het naar de hei terug, naar het plekje, waar hij het gevonden had. Daar liet hij het los En pas nu in het vervolg goed op. zei hij, dat je niet weer in een strik terecht komt, want het zou wel heel toevallig zijn als ik het weer bemerkte. Met vlugge sprongen verdween het konijn tussen de struiken. Ziezo, de patiënt is uit het ziekenhuis ontslagen, zei Jan. toen hij thuis kwam. - En Vader klopte hem eens op de schouder. me gelegenheden, dat er boter bewaart de controleur die naast zijr. kasregister en biedt ze aan de klanten aan, als zij hem oas- seeren. Hierdoor wordt een ïin- derlijke en soms gevaarlijke rush op den winkel voorkomen. Boter is al maandenlang op deze wijze bij den controleur opgeslagen, nu zijn reuzel, spijsoliën, man rine, mayonnaise en andere sla sausen weer niet of hoogst zelden te krijgen. Degrootste amp is echter het gebrek aan huishoud zeep. waarvan de Amerikaansche huisvrouw in normale tijden groo te hoeveelheden gebruikt Als gevolg van het tekort -.an suiker is er ook dikwijls ;-n stroop, honing of puddingpoeder Dan komen er onverwachte din gen voor: plotseling zijn er we kenlang geen uiten te Krijgen Ook komen de huisvrouwen d e laat winkelen, wel eens tot de o aangename ontdekking, dat alle brood is uitverkocht Vleesch al maandenlang schaarsch en duurder geworden en vele groj'.e gezinnen hebben sedert het einde var> den oorlog bij wijze van spre ken geen goed stuk vleesch meer gehad. Wanneer de huisvrouwen schaar sche artikelen zien. dan is het heel begrijpelijk, dat zij alles koo pen, wat zij maar krijgen kunnen En zij vertellen natuurlijk aan haar buren: „Ze hebben daar en daar boter!" Waarop dan een al- gemeene run volgt, totdat de bo ter op is. Maar vele vrouwen -.ijn Huishoudelijke wenken Lichte wollen kleedingstuKken, welke op enkele plaatsen -uil zijn geworden, kunnen alsnog worden gereinigd. Men doet hier toe gips in een neteldoeksch tao- je, dat men dicht bindt en waar mee men in één richting over as vuile plekken wrijft. Daarna klopt men het gips voorzichtig ai en borstelt over de stof, waarna he' vuil verdwenen is. Roestvlekken op vernikkelde vooi werpen kan m^n verwijderen doo: ze tn te wrijven met goed? achine-olie en deze eenige da gen te laten inwerken. Daarna ar 'jven met een lapje, dat men enkele druppels ammoniak heeft bevochtigd. Na ..-rrven .net een w.ollen doek. Als men citroenen een paar ~ii- nuten in water legt en ze d-r.- na afdroogt, alvorens ze uit 'e knijpen, zal er veel meer sap uit komen. betrekking en andere neL oei geen tijd om ui de rij te stani Wanneer zij lang moeten wacn- ten, zeggen zij; Het wordt ;i,id dai we weer distributie kr en Ir? Amerika is het peilen van at openbare meening door te var opinie-onde: zoek een bijna nationale gewor.nu- „.-wonen fc-i zijn talrijke organisaties op dat gebied, die niets ouders doen ün een overzicht wan brr. aantal ar, zulke oplnie-pellingei- :s geble ken, dat hc*t Amerika.msche wol* bereid ts ztjn eigen vopUspIgebruik te beperken om levensmiddelen naar het biiitonla-- te kunnen sturen. Ongeveer r-isug procent was vóór ran tsoRr.e.-ring De tong ste z.g. C-allup-poli wees uit. n' op tedere tien pm»unen voor distributie waren on? gerenden in het huit"rt pen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5