VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De verdediging van Doenitz DE NEDERLANDERS WINNEN Nieuwe bonnen Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 1. Telefoon 8*63, Domferdbg 18 juli 1946 2e JAARGANG Klanken uit en over Duitschland Het politieke probleem- Duitschland beheerscht bij voortduring het centrum van Europa. Wel is er nog steeds het voorloopig accoord tus- schen de vier groote mogend heden, om elk een deel te be zetten. Maar dit kan niet de oplossing zijn voor de toe komst. Er moet een regeling komen op langeren termijn, en steeds is het nog de vraag, hoe die zal moeten worden. Eerst de groote vier, en. dan de Ver enigde Naties gezamenlijk zul len te eeniger tijd een beslis sing moeten nemen. Of Duitschland zelf er nog iets over te zeggen zal krij gen? Er gaan wel stemmen op van leiders der Duitsche poli tieke partijen, die hun wen- schen uiten. Ze willen dit niet. en dat wel. Maar of daarmee rekening zal worden gehouden staat zeer te bezien. Maar belangrijk is, hoe men in goed ingelichten kring Duitschland ziet, en wat in vloedrijke kringen met Duitsch land van plan zijn. Hoe is de toestand van Duitschland Algemeen is het oordeel, dat de nazi's nog lang niet ver slagen zijn. Thans zijn er weer relletjes in de Britsche bezet tingszone geweest. Telkens wordt hier of daar ondergrond- sche bewegelijkheid van jeugd bonden waargenomen. Nog loopen veel Duitsche nazi-bon zen vrij rond, en hebben zelfs invloedrijke posities. Dus is op passen steeds de boodschap. Dat er veel ellende heerscht in Duitschland is wel zeker. Alle waarnemers bevestigen het. Zoo schilderde dezer da gen Jacob Kaiser, leider va.n de Christelijk Democratische Unie in Duitschland in een rede te Berlijn den toestand als volgt: „Wij zijn een volk van vrou wen, kinderen en grijsaard ge worden. Drie tot vier millloen van onze mannen zijn op de slagvelden van Europa geble ven. Een vijfde van het Duit sche volk is vluchteling". Maar het Internationaal Co mité voor de studie der Euro- peesche kwesties ziet de toe stand heel anders: „Het p»an van Hitler is gelukt! Terwijl in de naburige landen meer dan 15 millioen personen om kwamen, is Duitschland erin geslaagd, dank zij de getroffen maatregelen uit dezen oorlog te komen met een bevolkings aanwas van 7.5 pet. Toen Hit- Ier aan het bewind kwam, telde het 67 millioen inwoners, thans 72 millioen, en 74 mil lioen als de Duitsche krijgs gevangenen huiswaarts zijn gekeerd". En generaal Smuts, de pre mier van Zuid-Afrika, zei te Londen in een radiorede: „Duitschland zal wel geen militaire bedreiging meer wor den. Maar het kan een niet minder gevaarlijke bedreiging worden van een andere soort. Het kan een haard van infec tie worden, die een groot deel van het continent kan besmet ten. Daarom moeten wij een positief opbouwend antwoord geven op de uitdaging van Hitier". Welke oplossing moet er komen? Er worden vier verschillen de oplossingen aan de hand Neurenberg Een speciale verslaggever van het A. N. P. seint: „Karl Doenitz, zoo betoogde zijn verdediger Kranzbuehler, voor het gerecht, is het levend bewijs voor de onjuistheid van de opvatting, dat iedere nazi een misdadiger zou zijn, ter wijl hij zich keerde tegen de aanklacht, die Doenitz zoowel beschuldigt van medeplichtig heid aan den oorlog als van het verhinderen van de capitu latie op het oogenblik, dat Duitschlands positie hopeloos was, zeide Kranzbuehler: .Doenitz heeft niets gedaan om den oorlog te ontketenen, wel heeft hij beslissende stap pen gedaan om hem te be ëindigen". De verdediger poogde ook Doenitz' positie als Duitsch leider bij de onderteekenlng van het capitulatie-verdrag in de beoordeeling van diens schuld te betrekken, door op te merken, dat het gerecht zal beslissen, of in de toekomst van het Duitsche volk zal wor den verwezen naar de binden de waarde van de handteeke- ning^ van dezen man, die voor de geheele wereld door zijn gedaan, die gedeeltelijk kun nen worden gecombineerd. 1. Het Fransche comité voor den linker Rijnoever en het Belgisch Rijncomité hebben te zamen den eisch gesteld, dat de Rijn, een lijn ten Oosten van het Ruhrbekken en verder de Eema de grens van Duitsch land moet worden. Frankrijk, Luxemburg, België en Neder land annexeeren elk een stuk. Het Ruhrgebied zou voortaan moeten worden geëxploiteerd door deze landen en Engeland te zamen. Het bovengenoemd Inter nationaal Comité wenscht geen afscheiding van Duitschland der bovengenoemde gebieden, doch enkel de internationalisa tie van het Ruhrgebied onder controle van de U. N. O., waarbij dan de aanpalende lan den het bestuur zouden kun nen vormen, met Engeland, erbij, en wellicht ook Duitsche betrouwbare personen. 3. Schep afzonderlijke Duit sche staatjes, oordeelde het onlangs door ons vermelde Britsche plan, en laat deze dan later onder ons toezicht een federatie vormen. Dan is elk gevaar voor een weer mach tig wordend Duitschland gewe ken. 4. Het laatst te vermelden plan is wellicht nog het beste. Het komt van Dr. Kurt Schu macher, voorzitter van de Duitsche sociaal-democratische partij, die elf jaar in 'n Duitsch concentratiekamp heeft door gebracht. Hij geeft in het Lon- densche blad „The Star" als zgn gedachte, dat het er op aan komt, de Duitsche jeugd voor den wederopbouw van Duitschland te winnen. En hij acht dit mogelijk, uitgezonderd dan de misdadige elementen ervan. En wat moet dan wor den gebouwd? In oude demo cratische landen kunnen kapi talisme en democratie naast elkaar bestaan. Maar Duitsch land moet socialistisch zijn, of het zal te gronde gaan! En hij pleit dan voor Duitsch land als één geheel. Red. deelgenooten in het verdrag als misdadiger buiten de wet iteld is. Ook deze verdedi ger maakte van de gelegen heid gebruik, posthuum eerbe toon te betuigen aan Hitier voor diens sociale en economi sche maatregelen en het vrij maken van Duitschland uit de banden van Versailles. Deze, zoo zeide hij, waren er de oorzaak van, dat milli- oenen Duitschers en ook Doe nitz in het nationaal socialis me geloofden. Niettemin noemde hij Doe nitz' carrière vrij van politiek. De afzonderlijke beschuldigin gen tegen Doenitz nagaande, schoof hij de verantwoordelijk heid voor de verscherping van den duikbootoorlog op de ge allieerden, terwijl hij de blok kade en den luchtoorlog te gen Duitschland zoo erg vond, dat hij verrast was geweest, de aanklagers te hooren spreken over 30.000 geallieerde zeelle den, die het leven verloren hadden. De grootste beschuldiging tegen Doenitz het bevel tot moord op schipbreukelingen was volgens Kranzbuehler door zijn tegenbewijs op schit terende wijze weerlegd. Na de afschildering van Doenitz als oorlogsmisdadiger door de aanklagers, hoorde het Plof thans een loftuiting hem t.a.v. zijn hooge militaire principes, die zich gemanifes teerd zouden hebben ln uit spraken van vlootrechters en de behandeling van krijgsge vangenen, die onder Doenitz Algemeene staking der Joden in Palestina Ui| sympathie voor de duizen den Joodsche gedetineerden in de kampen van Latroen en Rafa die thans een hongerstaking houden, zijn gisteren alle Joog- sche winkels, zatcen en fabrie ken in geheel Palestina gesloten en hebben de transportdiensten het werk stilgeüegd in een sta king, welke een dag zal duren. De staking is uitgeroepen door den Joodschen Nationalen Raad het kabinet van de Joodsche ge meenschap en bedoeld als pro test tegen het blijven vasthou den van de Joden, die werden gearresteerd tijdens de jongste Britsche mliitaire operaties. Bij deze staking zijn de employes van het Palestijnsche bestuur niet betrokken. Executie van Michailowitsj Radio New York meldt, dat Michailowitsj gistermorgen door een vuurpeloton is geexecuteerd Er is allsnog te Londen geen of- cieel bericht van Joego-Slavi- sche zijde hierover ontvangen. BONNEN IN PENSIONS Ter vermijding van misver stand wordt er nogmaals op ge wezen, dat vacantiegangers ver plicht zijn in pensions hun bon nen voor levensmiddelen af te geven. Pensions ontvangen na melijk geen toeslagen voor le vensmiddelen. zoodat zij geheel aangewezen zijn op de bonnen van hun gasten. ressorteerden. Als men den verdediger mag gelooven, had ook deze beschuldigde geen idee van den werlcelijken toe stand in concentratiekampen gehad, omdat hij in zijn hoofd kwartier steeds in afzonde ring geleefd had. Hierna is de verdediger van admiraal Raeder, Siemers, met zijn pleidooi begonnen. Neaerlandsch Indie Australië opnieuw geblameerd door ontsnappen der Nederlandsche schepen ONDER den titel „De Nederlanders winnen" schrijft het blad de „Brisbane Courier Mail" in zijn hoofdartikel: „Wy wcnschen den Nederlanders veel succes. Zy heb ben de communistische leiders van de Australische haven arbeiders verslagen, die gedurende tien maanden schepen, onmisbaar voor een bevriende natie, die met dit land han del drijft, hebben vastgehouden. Alle Australiërs, een aantal revolutionnairen en hun misleide volgelingen, de havenar beiders, uitgezonderd, zullen het geduld en de vindingrgk- heid der Nederlanders bewonderen. Zonder zelfs maar den strijd aan binden heeft de Australische regeering zich tegenover de com munistische dictators van de ha ver- gewonnen gegeven. De ma nier waarop de Nederlanders ten slotte ö$-blokkade doorbroken neb ben, geeft den Australiërs de ge legenheid om de communisten uit te lachen, maar dat neemt nog niet de schande weg, die de re geering Chifley op Australië gela dnn heeft. Wij hopen, dat ondanks ambtelijke stompzinnigheid d< vriendschappelijke betrekkingen, die Australië tevorn met Neder land en Nederlandsch-Indië heeft onderhouden te zijner tijd weer zullen worden hersteld. De ontsnapping De drie Nederlandsche schepen de Bontekoe, de Both en de Van Outhoorn, welke op den 16en ruii de blokkade van de vakvereeni- gingen doorbroken hebben, zullen Vrijdag kolen krijgen van het Stoomschip stagen, dat den I6en Jul' uit Sydney vertrokken is en bemand met Australische gedemo biliseerde militairen. Ofschoon de drie Nederlandsche schepen Brisbane vrij veel voedsel voorraad hebben zal dit nog aan gevuld worden door een motor boot ln de Moreton Baai, aan den overkant van de Brisbane, Kabinetsformatie Men verneemt dat Soekarno voor het nieuwe republikeinsche kabi net dat rechtstreeks aan hem ver antwoordelijk zal zijn en met de vorming waarvan Sjahrir thans bezig is, slechts twee nieuwe na men heeft voorgesteld. Het be treft hier mr. A. Maramis, minis ter van financiën ln Soekarno s eerste kabinet, en Soekiman, een vooraanstaand lid van de Majoe- mi (Islamietische beweging). „Plet Hein" in Soerabaja De Schrijver bedankt De Prins-Regent van België heeft den deer de Schrijver ver zicht, zich met de formatie van een kabinet te willen belasten. De heer de Schrijver heeft om persoonlijke redenen de op dracht van de hand gewezen en verzocht, dat de heer Struye als kabinetsformateur zou optreden Dictatuur ia willekeur van één, democratie vrijheid van allen. Bonkaarten KA, KB, KC *68. Voor de tweede helft van de 8ste periode 1946. (21 Juli t.m. 3 Augustus). 440 t.m. 444 brood, 800 gr. brood 445 brood, 400 gr. brood. 448 boter enz., 125 gr. boter. 449 boter enz., 250 gr. marga rine. 458 boter enz., 100 gr. vet. 459 suiker, 400 gr. ruwe sui ker. 450 Alg. 100 gr. zelfrijzend bak meel of bloem. 451 Alg. 200 gr. kaas 452 Alg. 250 gr. jam, stroop, enz. 453 Alg. 50 gr. thee. B 84 Reserve 1600 gr. brood. C 84 Reserve 800 gr. brood. B 85 Reserve 100 gr. kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608 397 vleesch, 100 gr. vleesch. 398 vleesch, 400 gr. vleesch. A 70 melk, 2 liter melk. B 70, C 70 melk, 3'/s liter melk. Bonkaarten KD, KE 608. 940, 941 brood, 800 gr. brood. 948 boter enz., 250 gr. boter. 949 boter enz., 125 gr. marga rine. 959 suiker, 400 gr. ruwe suiker. 950 Alg. 100 gr. zelfrijzend bak meel of bloem. 951 Alg. 100 gr. kaas. 952 Algemeen, 250 gram jam, stroop, enz. D 84 Reserve. 800 gr. brood. E 84 Reserve *500 gr. rijst, Kin dermeel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 608. 897 898 vleesch, 100 gr. vleesch D 70, E 70 melk, 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 39, 2 rants, tabaksart. V 39, V 4Q, 100 gram chocola de en/of suikerwerken. X 39, 2 rants, tabaksartikelen. X 40, 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. TOELICHTING. Het aardappelrantsoen af week van 21 t.m. 27 Juli zal zorderlijk worden bekend ge maakt. De bonnen geldig voor melk zijn geldig t.m. Zaterdag 27 juli a.s. Voor de week van 28 Juli t.m. 3 Augustus zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen wor- der aangewezen. Op de suikerbonnen 459 en 959 is, voor zoover voorradig, ook ge raffineerde suiker verkrijgbaar. Men moet evenwel rekening hou den dat de suiker niet onmidde!- lijk bij den handel verkrijgbaar zal zijn in verband met de bevoor rading. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men. in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 19 Juli a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang "an Maandag 22 Juli a.s. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „397 en 897 vleesch" worden ingeleverd. Wijziging in Britsche zone De Britsche autoriteiten in Duitschland hebben besloten tot een ingrijpende wijziging van de politieke structuur van de Brit sche zone, aldus is door een hooggeplaatst beambte van het Britsche militaire gezag te Ber lijn medegedeeld. De reorganisatie omvat de samenvatting van het Noorde lijk Rijnland en Westialen tot een enkel district, met Dussel- dorf als hoofdstad. Het district Lippe zal bij het district Han nover gevoegd worden. Het hoofddoel van deze reor ganisatie is, het geheele indus^ triegebied van de Ruhr onder een Duitsch bestuur te brengen. HET WEER Wisselende bewolking met plaatselijk buien. Overdag ma tige wind tusschen Zuid-West en Zuid. Zelfde temperatuur. Zon onder 20.51, op 4.42. Maan op 23.12. onder 853. Laatste kwartier 21 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1