Üupsenplaag teistert Walcheren Wist U? Gemeenteraadsvergadering Goes Tribunaal Middelburg Kort nieuws Miliioenen-invasie Enorme schade aan gewassen rupsen teisteren ten het ontgelden. Vlas, bleten en uien vallen ook ten offer aan hun gulzigheid, maar niet in die mate als klaver. Nóg is de gerst niet aange vreten, maar wanneer de plaag niet afdoende bestreden kan worden, zal ook deze kans open verloren te gaan. De Walchersche boer heeft het niet gemakkelijk. Eerst 't water dat de velden teisterde en de iandbouwmaterialen ver nielde, thans, nu het hun na ontzaggelijk hard werken ge lukt is iets te doen groeien op de zilte gronden, komen de Miliioenen momenteel Walcheren Schouwen Duiveland. Heele velden worden kaalgevreten, zoodat de oogst, die er overi gens vrij goed voorstond, in sommige gedeelten van de eilanden totaal verloren gaat. De rupsen trekken van het eene veld naar het andere en overal waar zij komen laten zij een onmiskenbaar spoor achter, n.l. dat van vernieti ging. De wegen, die tusschen de velden loopen zijn bedekt met een laag rupsen Op de koolplanten zit boven dien nog het koolmotje, dat het onderste vlies aantast, waar door de plant na eenigen tijd dood gaat. Oorzaak: geen vogels!' De oorzaak van deze plaag ligt in het feit, dat Walcheren door de inundatie geen boomen en struiken meer bezit! Dit mag op het eerste ge zicht eenigszins vreemd klin- ken, maar heel logisch is het, wanneer men bedenkt, dat de vogels niet meer in de boo men kunnen nestelen waardoor de natuurlijke vijand van de rupsen ontbreekt. Men staat dus voor de moei lijkheid, dat men de rupsen- plaag, die heel plotseling op kwam, met technische prae- paraten moet bestrijden. Hoewel onmiddellijk begon nen is met sproeien van de ge wassen, heeft dit tot nu toe geen resultaat van beteekenls gehad. Ook wordt nog gezocht naai de beste samenstelling van het praeparaat dat gebruikt moet worden. Daar met een dubbele hoe veelheid moet worden gespo ten, zit men ook met de moei lijkheid dat de middelen op raken. Zoo is bijv. het „Pa- rijsch groen" niet meer voor radig. Verder worden gebruikt Ce- sarolstuif en Cesarolsproei, loodarsenaat en Berco-stuif, welke sproeimiddelen op ver schillende wijzen gemengd worden. De eene plaag na de andere In minstens vier soorten trekken de rupsen in golven over de velden en laten niets over. Vooral de klavervelden moe- Maandagavond kwam de tij delijke raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend, ging men over tot het goedkeuren der notulen van de vorige ver gaderingen, terwijl ook de in gekomen stukken voor ken nisgeving werden aangenomen. Punt drie der agenda, be treffende het verzoek van den heer Callaert" om ontslag als onderwijzer aan de Openb. L. school A werd goedgekeurd. In de adviescommissie, met een bepaald onderzoek belast inzake het eventueel aanbren gen van wijzigingen in de ta rieven van Sas- en havengeld en inleggelden, werden be noemd de heeren J. H. Rooze, Ph. Haverhoek en M. Franken Ook 't voorstel tot wijziging Vastrechtkaarten bij de Ned. Spoorwegen In aansluiting op het be richt, waarbij de wederinvoe ring van het algemeen spoor wegabonnement werd gemeld, deelt de persdienst van de Ned. Spoorwegen mede, dat eerlang ook de invoering van een z.g. vastrechtkaart kan worden verwacht. Er zijn tal van zakenmen- schen, die veel reizen, doch niet voldoende om er de kos ten van een algemeen spoor wegabonnement uit te halen. Ten einde ook deze reizigers tegemoet te komen, zullen zoo spoedig mogelijk na de invoe ring van de algemeene abon nementskaarten vastrecht- kaarten worden ingevoerd, die van f 35 per maand voor de tweede klasse en f 2-1 voor de derde klasse zullen kosten. De houders van deze kaar ten zul' het recht hebben op vertoon daarvan te reizen te gen het halve enkele-reis-ta- rief in de betrokken klas. Evenals voor de algemeen* abonnementskaarten is ook voor' de vastrechtkaarten een pasfoto vereischt. dat de K. L. M. per week c.a. 5600 passagiers vervoert? dat het aantal km. dat we kelijks in het buitenland ter uitvoering van de lijndiensten wordt gevlogen 42.818 k.m. bedraagt? dat de K. L. M. per maand in het binnenlandsch lucht verkeer ongeveer 4.5 maal de toestellen dagelijks op alle lijnen over de wereld afleggen c.a. 106.000 km. bedraagt, dus 2.5 maal den aardomtrek? dat het morgen 7 jaar ge leden is, dat het motorschip Dora' de haven van Vlissingen verliet met 500 Joodsche vluch telingen rupsen en vernielen wat met zoo groote moeite gewonnen Zeelands' 'brugverbin- dingen worden hersteld Bij de Directie Beneden-ri vieren is in beheer de in op dracht van Rijkswaterstaat ge- bouwden drrjvenden bok „De Valk". „De Valk" is direct na de bevrijding óp stapel gezet bij L. Smit en Zn te Kinderdijk. Hij is 37 m. hoog en gemon teerd op een Amerikaanschen bok. De ponton heeft als afme tingen 37X13.50X3.40 m. Het maximum hefvermogen van de hoofdtakels is 180 ton. De maximum hefhoogte is 19.50 m„ de spreiding 15 m. Voor de toptakels bedraagt de maximum hefhoogte 37 m. De bok is uitgerust met een stoomhijschlier voor de hoofd takels en toptakels. De stoom wordt opgewekt door een Schotschen ketel met een druk van 10.50 kg. per vierk. cm. Aan boord van het schip be vinden zich vier tanks, die te- samen 380 ton water kunnen inhouden. Het tempo van bal lasten is 250 kub. m. per uur. Er is van voor tot achter en in de verblijven electrische verlichting aan boord, welke wordt opgewekt door een dy namo, die op de stoommachine is aangesloten. Zoowel de romp als de lieren zijn zooveel mo gelijk electrisch gelascht en van zeer zware constructie. De strijkinrichting is van een nieuwe constructie, de bok- pooten strijken n.l. achterover, in plaats van voorover zooals tot nu toe gebruikelijk was. Zoodoende kan de bok thans over de geheele lengte worden gestreken en bedraagt de hoog te in gestreken toestand slechts 5.50 m. Voor enkele weken is deze nieuwe aanwinst van Rijkswa terstaat, welke er ongetwijfeld veel zal toe bijdragen, dat on ze oeververbindingen zoo snel mogelijk worden hersteld, in Zeeland aangekomen om hier werkzaamheden te verrichten. der verordening op de hef fing van besmettelijke ziekte- gelden ging z. h. st. onder den hamer door. Hierna kwam punt zes aan de orde, n.l. het vaststellen der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1946. Allereerst werden de inkomsten en uit gaven vastgesteld. Sprekende over het gemeen tegasbedrijf kwamen hier en kele bezwaren naar voren. Dhr. Haverhoek (P. v. d. A.) ig den toestand niet roos kleurig in. Ook dhr Roose (R. K.kon zich voorstellen, dat de gemeente met de handen in het haar zit wat de begroo ting betreft. Sprekende over den woningbouw zag hij gaar ne een ruime voorlichting op het gebied van nieuwbouw. Dhr. L. Goemans (C. H. U.) wees op het financieel beleid en ook hij noemde het gasbe drijf een zorgenkind. Dhr. R. Zuidema A. R. wenschte een'nauwkeurige op gave van de kosten der nood woningen en sprak zijn ver wondering uit over het feit, dat de Raad» niet gekend was in de uitbreiding van het po litiecorps. Dhr. de Roo antwoorde op de verschillende vragen. Wat de autonomiekwestie betrof, moest in verband met de belastingheffing nog een financieele regeling komen. Wat de Goessche politie aan ging, het is nog niet bekend of deze Rijkspolitie wordt. Wij hangen hierin volkomen van het Rijk af, aldus dhr De Roo. In tegenstelling met de eischen van het departement, zoo merkte burg. Ten Kate nog op, heeft de politie geen uitbreiding ondergaan. Somber gestemde gasklanken. Dhr. Zuidema wenschte ae gasregeling gaarne verbeterd. Vooral in verband met het kerkbezoek 's Zondags. H\j vroeg zich af, hoe net kwam, dat bij een vergrooting van het kolenverbruik een ver kleining van het gasrantsoen kon bestaan. Volgens den heer Van Melle was dit het gevolg van een lek in de ovens, die dringend gerepareerd dienen te worden. Door dit lek ont snapt meer dan een derde van het geproduceerde rantsoen. Dhr. Van Melle hoopte ech ter. dat tegen den winter het lek gerepareerd zou zijn. Verder werd nog gesproken over de verhooging van het salaris der wethouders. Dhr. Haverhoek wenschte dit salaris te brengen op een bedrag van f 2000. Dhr. Vin gerling (A. R.) vond het niet noodig. hoewel hQ de grootste bewondering koesterde voor het werk door de wethouders verricht. Na een korte discussie gaf ook hij toe en werd na stem ming besloten Ged. Staten de kwestie voor te leggen om het 'salaris te vergrooten tot 1500 (Zitting op 12 Juli.) In vrijheid gesteld! J. M. den Hollander te Oost- kapelle, werd beschuldigd van hulpverleening aan den vijand, daar hij als gemeentebode den N. S. B.-burgemeester van zijn dorp actief ter zijde zou heb ben gestaan. Bij het verhoor verklaarde hij, direct bij den eersten dag, dat hij den burgemeester In lichtingen verschafte, gevoeld te hebben dat het verkeerd was en had daarom de Duit- sche maatregelen zooveel mo gelijk tegengewerkt. Zijn verdediger was Mr. Kui pers, die verschillende bewijzen naar voren bracht dat Den Hollander zich als goed Ne derlander had gedragen en verzocht zoo spoedig mogelijke invrijheidstelling. Het Tribunaal gaf hieraan direct gevolg, zoodat Den Hol lander tezamen met zijn vrouw die In de zaal aanwezig was, met een gelukkigen glimlach op het gezicht de zaal kon ver laten. Handelaarster in bil jar en Mevr. A. A. van Opdorp te Middelburg werd beschuldigd van vriendschappeüjken om gang met een Duitschen Feld- webel, terwijl ze ook aan jo den toebehoorende goederen zou hebben gekocht, die door den vijand in beslag genomen waren. Verdachte verklaarde niet geweten te hebben, dat de door haar gekochte goederen van Joden waren. Uit zuiver zakelijke overwe gingen zij handelde ook in biljarten moest zij wel eens met Duitschers omgaan. Haar verdediger was Mr. Kuipers, die een wijs beleid in deze zaak bepleitte. Het tweede gelukkige echtpaar J. Koole te Middelburg hoor de de volgende beschuldigin gen tegen zich uiten: Hij had vrijwillig als chauffeur op net vliegveld te Middelburg ge werkt en daarna als telefonist bij de ..Bauleitung", waarna hij in 1942 naar Duitschland is gaan werken. Óok was hij er financieel be ter van geworden, omdat hij in zijn café veel bezoek van Duitschers en hun dames had. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, beweerde, dat er totaal gebrek aan bewijs v/as. Mocht eenige beschuldiging op waarheid berusten dan vond verdediger de ondergane inter- neering meer dan genoeg. Het Tribunaal werd er dan ook van overtuigd, dat verdere interneering niet langer noo dig was en zoo kon het twee de gelukkig echtpaar de zaal verlaten. Kent Uzelve! L. A. Schot uit Goes sloot zich in 1943 bij de N. S. B. aan gulden. Nadat door den heer Roose (R. K.) nog gewezen was op het gevaar dat de havenmon ding bedreigt ten opzichte van den ebstroom en door Burg. ten Kate was toegezegd, dat hierin een onderzoek zal wor den ingesteld, kwam punt 7 op de agenda, n.l. het vaststel len van een bedrag per leer ling bedoeld in art. 55 bis. Ie lid der L. O. wet van 1920 voor het dienstjaar 1946, ter sprake. Dit ging z. h. st. on der den hamer door. Als 8ste punt las de Burge meester voor een verzoek van het gasthuis omtrent de prij- zenbeschikking voor zieken huistarieven. De raad glngmet verhooging accoord. Burg. ten Kate deed vervol gens mededeeling, dat Goes negen dubbele woningen mag bouwen. Dit zijn middenstands woningen, die nu nog dubbel bewoond moeten worden, doch later enkel verhuurd zullen worden. Na de rondvraag volgt slui ting. als symp. lid en was ook lid van het N. A. F. Verdachte erkende het ten laste gelegde ten volle. Hij had een paar jaar verplicht in Duitschland gewerkt, kwam terug cp doktersadvies in ver band met de ziekte van zijn vrouw en probeerde toen van alles om thuis te blijven. Dat lukte hem niet en uit „balloo- rikheid" werd hij symp. lid van de N. S. B. Na 5 dagen bedankte hij echter voor dit lidmaatschap. Toen de voorzitter hem aan het slot nog vroeg of hij iets had op te merken, zei hij „Neen. ik ben alleen een groo te stommeling geweest". Waren de getuigen betrouw baar? In de middagzitting hoorde Mevr. V'. Klumper geb. Kacz- marekk zich beschuldigd van vriendschappeüjken omgang met leden van de bezettende macht (o.a. met de beruchte Mittelstenseheidt), en van het voordeel trekken uit het feit, dat haar zoon in Duitschen mi litairen dienst was. waardoor ij extra brandstoffen en le- ■cnemiddelen verkreeg. Verdachte ontleende ooit in- tiemen omgang met andere mannen (noch Duitschers, noch Hollanders) gehad te hebben, omdat zooals zij ver klaarde, haar man erg ja loers was. Ze geeft toe extra kolen en levensmiddelenbonnen ontvan gen te hebben, doch de zoon, in militairen dienst was, was een zoon van haar eer den man, die een Duitscher was. Ze kreeg deze bonnen automatisch toegestuurd. Mit telstenseheidt kwam alleen in haar café om een biertje te drinken en als zij wel eens met hem sprak, dan was het om eens wat meer van haar zoon te vernemen, dan via do nor male" postverbindingen moge lijk was. Verdediger wees er op, dat zijn cliente een geboren Pool- sche was, wier zoon een Duit scher was daar deze jongen uit haar eerste huwelijk met een Duitscher was geboren. Daarna was ze met een Hol lander getrouwd. Dat ze dus bonnen aannam van haar zoon vond verdediger niet zoo'n ern stig feit. als wanneer ze vol bloed Hollandscne was ge weest. Overigens vond verded. de getuigenverklaringen zeer eigenaardig. De eene getuige, Schuilwerve, was reeds Her haaldelijk met de politie m aanraking geweest, terwijl ge tuige Vogel, eerst getracht heeft met verdachte een onge oorloofde verhouding te scnep- pen, toen haar man geïnter neerd was. Ze liet echter de zen Vogel zeer duidelijk ..een blauwtje loopen", en hierop heeft deze haar waarschijnlijk een hak willen zetten. Volgens een politierapport viel er op haar zaak nooit iets aan te merken en verded. ver zocht daarom geen verdere maatregelen te willen nemen. Fotitsj, ex-ambassadeur van Joego-Slavië in de Ver. Sta ten heeft een beroep op Tru man gedaan, al zijn invloed bij de Joego-Slavische regee ring aan te wenden om „het afschuwelijke vonnis van Mi- chalowitsj" af te wenden, om dat deze doodstraf „de rust en vrede in Joego-Slavië en dien tengevolge de pacificatie van dit deel van Europa ten zeer ste zou beïnvloeden. Padilla, die b*j de presi dentsverkiezingen in Mexico de nederlaag heeft geleden, heeft verklaard, dat bedrog bfl de verkiezingen heeft plaats gehad en dat de mexieaansche democratische partij alle wet tige middelen zal aanwenden om een overwinning van het

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4