VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Prins Bernhard Doctor honoris causa Drie Nederlandsche schepen uit Brisbane ontsnapt Woensdag 17 juli 1946 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 416357 2e JAARGANG NUMMER 515 De Protestantsche Kerk in Italië De Vice-Moderator van de Waldenserkerk in Italië heeft onlangs te Genève gesproken over de lotgevallen van deze Kerk gedurende den oorlog en haar vooruitzichten in de toe komst. Het Persbureau der Ned. Herv. Kerk vertelt ons er iets over. Sedert meer dan 500 jaren herbergen de Waldenserdalen, ten Noordwesten van Turijn en Pinerolo, de oudste Evan gelische kerken van de we reld. Tot voor honderd jaar werden ze voortdurend ver volgd, opgejaagd en gemarteld Toch hebben de Waldensen tot mi toe een sterke, strijdbare evangelische traditie bewaard. Daaruit is ook te verklaren, dat de geheele evangelische be volking een onverbiddelijke te genstand heeft geboden tegen de eischen van het fascisme. Dientengevolge werden juist zij het mikpunt van de gruwe lijkste aanvallen der Duitsche en Italiaansche S.S. Dit ter- reur-regiment woedde er door gevangennemingen, doodschie ten van gijzelaars, brandschat ting en moord. Bijna geen en kelen predikant of onderwij zer, en bijna geen predikants vrouw bleef gevangenis mishandeling bespaard. Naar het rapport eerbiedig zegt: „zij zijn allen trouw bevonden, standvastig en moedig tot ln den dood". Wat moet er nu gebeuren? Vooreerst dienen de mater i- eele wonden te worden ge heeld. Tallooze kerken en huizen zijn vernield, niet alleen ln de dalen, maar ook in het ge heele evangelisatiegebied der Waldensen, dat zich uitstrekt tot het gebied van Turijn, Mi laan, Genua, tot aan Messina en Palermo toe. Reeds is vanuit Zwitserland krachtige hulp geboden aan Ie dalen der Waldensen. Maar ook geestelijk is er eel te doen. De bodem in het verwoeste and is als een diep omgeploeg- 'e akker, die meer dan ooit ereid is om het goede zaad p te nemen. Reeds worden iederen Zon- 'ag over zeven radiostations Evangelische preeken uitge vonden. waarvoor in verschei dene gemeenten de menschen •Nijeenkomen om die te beluis aren. Er zijn dus arbeiders noodig in dezen wijngaard! De door den strijd beproefde Waldenser Kerk roept de ma- terieele alsook vóór alles den geestelijken steun in en de dragende hulp van de Evange lische Christenen in de gehee le wereld. Red. Hen eere-promotie in het teeken van den strijd GISTERMIDDAG om 3 uur werd Prins Bernhard in de Domkerk te Utrecht gepromoveerd tot eere-doctor aan de Rijks Universiteit aldaar. Prof. Dr. H. M. H. A. van der Valk is zijn promotor. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, Zijne Eminen tie Johannes Kardinaal de Jong, dr. Beel als Minister Pre sident en de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen met vele vertegenwoordigers uit universitaire krin gen, van regeering en verschillende kerkgenootschappen, als mede een aantal gasten van den Prins zelf, waren bij de plechtigheid aanwezig. geeft de Promotor aan ZZ.K.H Prof. J. Boeke, de Rector Magni ficus der Utrechtsche Universiteit neemt als eerste het woord. Rede prof. Boeke Na de begroeting der hooge gas ten wijst de rector er in de eer ste plaats op, dat deze Universi teit na de huldiging van het gees telijk verzet in de personen van Ds Gravemeyer en van Z. Emin Kardinaal de Jong nu het daad werkelijk wereldlijk verzet wl eeren in den doorluchtigen per soon van Z.K.H. Prins Bernhard, dte met zooveel onverzettelijken moed en trouw op de bres stond, waar het gold, ons land van den druk van den overweldiger te be vrijden. Aan het einde van zijn rede verzoekt de Rector den Promo tor, Prof. van der Valk zich zijn taak, de bevordering Z.K.H. Prins Bernhard tot Eere doctor, te willen kwijten. Na het uitspreken van het pro motieformulier wordt den jon gen doctor de cappa omgehan gen. Rede pjof. van der Valk Daarop vangt de Promotor de ge bruikelijke toespraak aan er wijzende dat de Senaat der Uni versiteit Z.K.H. heeft willen hul digen op grond van het feit, dat l.ij door zijn houding het symbool is geweest van het wereldlijk zet Herinnert wordt aan eeren van het geestelijk verzet door den Senaat. Beide t van verzet zijn wel te onderschei den, niet te scheiden. In den strijd om het wereldlijk verze zijn geen veldheeren te roemen, maar vochten persoonlijkheden en Gideonsbenden. De promotor herinnert vervolgens aan de spontane wijze waarop het Nederlandsche volk in 1936 den Prins heeft ontvangen en de hoop en wensch, die het volk heeft ge koesterd, dat de Prins een mede drager zou worden van de sym bolen van die waarden, di< waarlijk groot volk innerlijk en gelukkig maken. De Prins heeft zich een strijder betoont van het recht en daarmede -de edelste tradities van het Huis van Oranje voortgezet. e veelzijdige verdiensten van Z.K.H. belicht de Promotor éer aspect n.l. dat de Prins erin geslaagd is - in tegenstelling met tgeen in verschillende andere ian der heeft plaats gevonden - de ge wapende illegaliteit in ons land tot één geheel te smeden, hetgeen zijn invloed heeft gehad ip het ongewapende verzet, dat van af het begin der bezetting van zon onschatbare waarde voor ons folk is geweest. De verdiensten far. den Prins zijn onlangs geëerd door H M. de Koningin en reeds vroeger erkend door Generaal ;enhowér en de leden van zijn staf Aar het einde van zijn toespraak! een zegenwensch mee. Voor deze gelegenheid een gebruik uit die tijden, toen openbare promotie ook in de Domkerk plaats von den, in eere herstellend. Prins Bernhard spreekt In zijn antwoord brengt Z.K.H Prins Bernhard allereerst dank aan den Senaat voor de verleende onderscheiding, welke door hem als een eerbetoon aan het verzet in al zijn schakeeringen wordt op gevat. Z.K.H. zegt in dit verband ,.U. stel het op prijs hier te ver klaren, dat naar mijn oordeel alle vormen van verzet, elk op zijn terrein, gelijkelijk aanspraak nen maken op den eerbied van ons geheele volk. Al waren mijn eigen werkzaamheden van mili tairen aard en had ik mij dien tengevolge in hoofdzaak met de blnnenlandsche strijdkrachten oe zlg te houden, dit wil allerminst zeggen, dat ik daarom mlndei waardeering koesterde voor onze roemrijke technische verzetsgroe pen, voor o^ze prachtige illegale pers en voor het bewonderens waardige verzet der beroepen on andere levenskringen. Al deze ar beid ligt mij even na aan het hart Vervolg op pagina 3. Geallieerde waardeering De geallieerde waardeering voor gewapend verzet releveerend zegt de Prins: „het geallieerde opperbevel, en in het bijzondei Generaal Eisenhower persoonlijk, had de grootste lof voor het Ne derlandsche verzet, hetgeen tot uiting kwam in het naar verhou ding tot andere landen overgroo te aantal van de door hem aan Nederlanders uitgereikte zooge naamde certificaten Van verdien ste voor bijzondere daden ln het verzet. Deze waardeeving van den jerllierden opperbevelhebber had mede betrekking op onze inlich tingendienst in bezet gebied, die nauwkeurig en betrouwbaar werkte, en verreweg de beste van alle bezette landen bleek te zijn.' Een persoonlijke opwekking Aan het einde van zijn rede richt Z.K.H. zich met een persoonlijk woord tot de studenten. Z.K.H brengt hulde aan hun verzet en zegt hierover o.m.: „Het was een Utrechtsche student, die het voor zitterschap bekleedde van den raad van negen, waarin vertegen woordigers van het verzet van al le Universiteiten en Hoogescholen zitting hadden. Het waren Utrechtsche studenten, die mede der. stoot gaven tot de oprichting var. het Nationale Comité. Na de vernieuwde organisatie Utrechtsche studentenwereld te hebben gereleveerd, besluit de PrJns met de volgende persoonlij ke opwekking: Russische spionnage in Duitschiand Brigade-generaal Edwin Si bert, chef van den veiligheids dienst van de Amerikaansche troepen in Duitschiand. is on verwacht en met spoed naar Londen vertrokken. Hij heeft een zaak onderhanden betref fende de twee Sow jet-Russische officieren, van wie beweerd wordt, dat zij spionnen zijn en die door de Amerikanen „er gens in Europa" worden vast gehouden. Volgens inlichtingen uit zekere hooggeplaatste bron zouden zij te Londen in arrest gehouden worden. In sommige kringen acht men het mogelijk, dat de Sowjet-Rus sen twee Amerikaansche offi cieren, namelijk kapitein Ha rold Cobin en luitenant George Wyatt, vasthouden. Van deze twee officieren heeft men se dert 16 dagen niets meer ge hoord. Generaal-majoor Keating, commandant van de Amerikaan sche troepen in Berlijn, heeft verklaard, dat hij verbaasd was over de herhaalde bezoeken van Sowjet-Russische spionnen iD de Amerikaansche zóne, daar hij de Russen steeds had uitgenoodigd alles officieel komen bezichtigen. Retours van afwijkende kleur De Ned. Spoorwegen deelen mede, dat met ingang van Maan dag 15 Juli, wegens gebrek aan karton, voor de retourkaarten 3e klas tijdelijk gebruik zal worden gemaakt van karton van rood- paarse kleur. Verkiezingen in vijf gemeenten uitgesteld De Staatscourant zal heden avond bevatten een beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarbij in de gemeenten Nijmegen, Deventer, Gelcen, Odoorn en Zwijndreeht de gemeenteraadsverkiezingen worden uitgesteld tot nader or der. Het ligt in de bedoeling van de regeering, de totstandkoming van een wet te bevorderen, waarbij de in bovengenoemde gemeenten plaats gehad hebben de candidaatstelling voor den gemeenteraad komt te vervallen en een nieuwe wordt mogelijk gemaakt. DE KAREL DOORMAN, het eerste vliegtuigmoederschip van de Koninklijke Marine, die in de toekomst met nog andere sche pen van dit type uitgebreid zal worden, ligt thans bij de wer ven van Wilton-Feyenoord in Schiedam alvorens via Engeland naar de Indische wateren te vertrekken. hechtere samenwerking en naar dieper begrip voor elkaar. Wat gij thans tracht op te bouwen, kan van onschatbare waarde zijn voor uw geheele verdere 'e ven, doch niet minder voor ons vaderland. Grijpt de kansen, die U hier worden geboden. Werkt aan U zelf, opdat gij meer kunt zijn voor uw naasten. Weest nim mer voldaan met het bereikte, doch houdt steeds het oog ge richt op het meerdere en hooge- re, in getrouwheid aan den geest van uw makkers, die voor dc zaak van de vrijheid hun leven gaven. Tracht dan tezamen, met God's hulp een betere toekomst voor te bereiden voor ons aller innig geliefd Nederland." Bekijkt ge uw eigen fouten door een brandglas en die van uw buurman door een micros coop Probeer het eens an dersom! Extra tabaksrantsoenen Naar wij van officieele zijde vernemen zullen waarschijnlijk nog vier extra tabaks rantsoenen worden gegeven, te weten voor een pakje tabak of 10 sigaren tot 18 cent per stuk. Dit zou in verband staan met den grooten voorraad sigaren uit de lagere prijsklasse. De extra-rantsoenen zouden om de twee weken verstrekt worden. De spoorbrug bij Zwijndreeht hersteld De spoorbrug over de Oude Maas tusschen Zwijndreeht en Eioivlrecht. die in Mei 1945 door de Duitschers grondig werd ver nield. is gisteren met groote feestelijkheden in gébruik ge nomen. Dadelijk na de officieele opening, die ongeveer om 12 uur plaats vond, werd het spoorweg verkeer met Dordrecht hersteld. Dordrecht is van nu af door een electrischen uurdienst ver bonden met Rotterdam en den Haag. Van nog grooter belang wordt de nieuwe oververbinding echter als schakel in de verbin ding met de Moerdijk brug, die volgenden maand in gebruik zal komen De omleggingen van het spoorwegverkeer naar het Zui den kunnen dan vervallen. Op 24 Aug. zal de Moerdijk- brug officieel worden geopend en een nieuwe dienstregeling komt 26 Aug., die dan een al- geheele vernieuwing voor het Zuiden zal ondergaan. Aan de gisteren geopende brug bij Dordrecht, waarvan ruim 300 meter vernield was, is men op 8 Juni 1945 de herstel werkzaamheden begonnen. Op 20 Juni 1946 is de laatste span ning ingevaren en op 10 Juli j.l. beproefd. Naar wij vernemen zullen de spoorbruggen bij Zut- phen en Mook respectievelijk 12 Aug. en 2 Oct. worden geopend. Drie Nederlandsche schepen, de Both, de Van Outhoorn en Deo Bontekoe, zijn gistermor gen in alle stilte, zonder dat de vakvereenigingsleiding iets van wist, uit de haven van Brisbane weggevaren en heb ben op eigen kracht de zee bereikt. Dit zijn de eerste schepen, die de blokkade, welke de on der communistische leiding staande vakvereeniging van havenarbeiders, reeds sinds September van het vorige jaar toepast, hebben doorbroken. Het plan, om de blokkade te doorbreken, is een der best bewaarde „haven"-geheimen sinds het eind van den oorlog ;eweest. Verschillende malen hebben de schepen gedurende hun ge dwongen verblijf in Brisbane zich van de eene ankerplaats naar de andere verplaatst, zoo dat hun beweging van gisteren slechts geringe aandacht trok. Kapitein Stokker van de Van Outhoorn deelde mede, dat hij Brisbane verliet zonder een ons steenkool in de bunkers, lengte der aequator vliegt? De ketels worden gestookt met hout, dat men voorzichtig m de omgeving van Brisbane en in andere deelen van het land had bijeenvergaard. „Wij varen naar Java en op zee zullen wij Kolen krijgen", zei kapitein Stokker nog. Men neemt aan, dat de sche pen een ontmoeting zullen heb ben met een lichter, die m Sydney kolen heeft ingenomen ter voorbereiding van den gis termorgen gedanen zet, het is evenwel niet bekend, hoe de lichter is geladen. In een afscheidsboodschap heeft kapitein Stokker net volgende gezegd: de gastvrrj- :d van de bevolking van :bane als geheel kan ik t hoog genoeg roemen, men was vriendelijk en vol begrip voor al mijn moeilijkheden. Over den politieken leant van de kwestie wil ik niets zeg gen, ik ben een zeeman en geen politicus". HET WEER Wisselende bewolking met plaatselijk regenbuien hier en daar met onweer. Meest mati ge wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Weinig veran dering van temperatuur. Zon onder 20.52 op 4.41. Maan op 22.53, onder 7.37.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1