TRIBUNAAL GOES Wist U? Geen beslissing inzake van Helle Zeeuwsche hulp boven de Rivieren (Zitting 11 Juli) Als eerste verscheen Don derdag voor de groene tafel M. G. Temmerman-Lokerse uit Goes die in 1939 lid der N. S. 33. was geworden en later ook voor Winterhulp had gecollec teerd. Zij bekende al het haar ten laste gelegde doch wees er op, slechts enkele malen de ver gaderingen te hebben bijge woond. Uit haar houding bleek ech ter, dat zij begreep verkeerd te hebben gedaan, waar door Mr. P. C. Adriaanse in zijn pleidooi den nadruk op werd gelegd. Zij meende, zoo was 't hoofdmotief der verdediging, door haar lidmaatschap de zaak van haar man te kunnen redden. Voor Mussert en de zijnen. Een hulp-aether-verstoorder staat terecht De koopman W. BLANKER, uit Goes, was reeds vanaf 1935 lid. Doch alleen het lidmaat schap scheen hem niet te be vredigen en dus werd hij ach tereenvolgens lid van de „Mo tor-W. A.", den N. V. D. en het N. A. F. Nu stond hij terecht en hij voelde zich niet pro-Duitsch! De voorzitter wees hem er echter op, dat hij zich geheel aan Mussert en de zijnen had overgeleverd en dus zijn be weringen totaal geen steek Bielden. Verder scheen het niet tot beschuldigde te zijn doorge drongen, dat alle N. S. B.-ers landverraders genoemd wor den. Nadat de echtgenoote, die niet geïnterneerd is geweest, gehoord was, kreeg de verde diger, Mr. Dirven, het woord, die in zijn pleidooi er op wees, dat al hetgeen zijn cliënt ge daan had, het gevolg was van financieele moeilijkheden. Toen Blanker, door het Ar beidsbureau naar de P. T. T. werd gestuurd, kwam hij hij den radio-storingsdienst, waar hij op de lampen moest pasi Dit verstoren van de aether- rust werd hem zwaar aange rekend, doch verdediger wees er met klem op, dat zijn Client hieraan niet kon ontkomen. Toen hij een bezoek aan zrjn schoonmoeder in Woudenberg had gebracht, en niet meer te rug naar Zeeland kon, daar de toegang tot onze provincie toen afgesloten was, ging hij naar Friesland, waar hij na de bevrijding werd ingepikt. Dit is nu weer 15 maanden geleden. Verdediger deelde mede, dat Blanker nu weer werk kan krijgen bij een tuin der en bepleitte daarom, dat zijn cliënt spoedig in vrijheid zou worden gesteld. Een vierduïtenfondsstrijder uit Goes! De administrateur J. W. VAN DOORN uit Goes had zich te verantwoorden wegens het N. S. B.-lidmaatschap, waarbij hij zelfs nog bureau leider was. Ook van Winter hulp was hij hoofd der finan cieele afdeeling en zelfs droeg hij den „hogen" titel van „dis trictsvertegenwoordiger van 't Strijd- en vierduitenfonds". Tenslotte colporteerde hij met VoVa en bracht de Zeeuw sche Stroom rond. Dat hij de- Bloemfontein brengt 1200 evacué's 1200 Nederxandsche evacué's Nederlandsch-Indië zullen met de Bloemfontein" naar Nederland vertrekken. Op het schip werden zij ondergebracht in de ruimen, waarin i 'dens den oorlog troepen werden \_rvoerd. Voor den oorlog was er aan boord van de „Bloem fontein" acccmodatie voor 10( passagiers. De ..Bloemfontein" zal Melbourne op 15 Juli veriater. om via Sydne;, en Fremantle naar Botterdam te "•«u-en. ze veelvuldigheid van ambten zeker onder invloed van Jan Dekker, die een nog hoogere oome was had gedaan, kon hij niet beamen, en hij vond even min, dat iedere N. S. B.-er pro-Duitsch was geweest. Mr. P. C. Adriaanse, die hem verdedigde, wees erop, dat van Doorn een zeer goeden indruk maakte, door alles te beken nen en gaf nog een toelichting op den koop, hoe voorbeeldig zijn cliënt zich in de kampen, waar hij reeds 22 maanden ■ertoeft, gedraagt. Hij bepleitte daarom clemen tie. „Mit dem Führer zum Sieg, Sieg Heil De liefhebster van dezen slagzin was de laatste die te recht stond op dezen warmen Donderdagmiddag. Het was de typiste C. J. J. Aalbregtse uit Goes, die niet alleen lid van de N. S. B. was, doch ook se cretaresse van den Landstand en van den Duitschen Fach- werber bij het gewestelijke Arbeidsbureau te Middelburg. Ze ging met de Duitschers om en had waarschijnlijk uit lief de tot haar grond, op echt- germaansche wijze de boeren- school te Gaasterland bezocht. Om de zaak compleet te ma ken had ze een portret van „Adolf" op haar kamer staan en ook hier bleek weer het Germanendom zeer sterken in vloed op haar te hebben ge had, want vol vuur schreef ze in een brief aan haar broer j Hans: „Mit dem Führer zum' Sieg, Sieg Heil!" Deze vurige Nationaal So- cialiste had geen verdediger, die den slechten indruk wat kon verzachten. Met de mededeeling, dat het Tribunaal op 25 Juli uitspraak zal doen, sloot de voorzitter de zitting. Dat Engeland de R. A. F. een luchtvloot van 600 onbe mande luchtbombardements vliegtuigen wil geven, welke in twee uur tjjd heen en terug naar Berlijn kunnen vliegen Dat 5 jaar geleden Klsjnief, de hoofdstad van Bessarabië, door Duitsch-Roemeensche troe pen bezet werd en daarbij Sta lin's oudste zoon door de Duit schers gevangen genomen werd Dat ook de Nederlandsche adel niet aan de zuivering ont komt en deze reeds in een ver gevorderd stadium verkeert N.S. leggen voortreinen in In verband met het drukke reizigersverkeer zullen met in gang van 13 Juli een aantal voortreinen op bepaalde dagen en trajecten gaan rijden: Van den Bosch n^ar Maastricht op Zaterdag, den Bosch v. 11.57. van Boxtel naar Tilburg op Zondag, Boxtel op Zonda, Til burg v. 18.51; van Eindhoven naar den Bosch op Maandag, Eindhoven v. 8.37; van den Bosch naar Maastricht op Maan dag, den Bosch v. 10.00; van Maastricht naar Eindhoven op Maandag, Maastricht v. 14.00: van Maastricht naar den Bosch, op Maandag, Maastricht v. 7.36: van Rotterdam D.P. naar Zwijn drecht (na opening brug: Dord recht) op Zaterdag, D.P. v. t.m. t.p.: van Zwljndrecht (Dord recht) naar Rotterdam D.P. op Zaterdag, Zwijndrecht v. 16.39 Men wordt dringen aangera den van tevoren inlichtingen in te winnen op de stations, en waar mogelijk steeds deze voor treinen te gemuiken. In deze voortreinen heeft men een aan zienlijk grootere kans op zit plaats. Garens voor 20.000 m. schortebon» Vestiging kleinindustrie Het bestuur der Stichting Herstel Zeeland kwam in ver gadering bijeen. De bemoeiingen der Stich ting met de voorzienisg van textiel t.b.v. de Zeeuwsche kleederdrachten hebben tot een belangrijk resultaat geleid. Het Rijksbureau voor tex tiel werd bereid gevonden om voor de vervaardiging van on geveer 20.000 m. schortebont de benoodigde katoenen garens ter beschikking te stellen. On derhandeld wordt over de wij ze waarop het schortebont ten spoedigste zijn plaats van be stemming, of wel de draag sters der kleederdracht, zal kunnen bereiken. Belangheb benden moeten er intusschen wel rekening mee houden, dat het nog eenigen tijd zal duren voor de beschikbare garens nu ook tot schortebont zijn ver werkt. De Stichting heeft er bij cie bevoegde instanties op aange drongen om het spinnen der garens met voovrang te doen geschieden. Er is daarbij op gewezen, dat slechts door zeer snelle hulp het afleggen van de Zeeuwsche kleederdrachten te gengegaan kan worden. Voor het verkrijgen van ver dere specialiteiten is de stich ting nog doende. De kosten van voeding der in onze provincie te werk ge stelde studenten zullen door 't Rijk worden gedragen. Voorts werden nog eenige mededeelingen gedaan inzake de bemoeiingen der Stichting met den herbouw van het be drijf der fa. Van Melle te Bres- kens. Er is nog geen definitie ve beslissing gevallen. Met spanning wordt deze beslissing tegemoet gezien. De directeur van het Bureatj Zeeuwsch Vlaanderen van d4 Stichting bracht rapport uit; van de bemoeiingen met dd vlasindustrie. Verder rappor teerde hij over de besprekingen inzake de vestiging van een klein oorlogsreservaat te Cad- zand als onderdeel van de Ver. Zeeuwsch oorlogsmuseum; ver der over de vestiging van een Jeugdcentrum in West Z.-! Vlaanderen. Onderhandelingeri zijn gaande over de vestiging van klein-industrie. Voorts werd de aandacht ge-, vraagd voor de herbeplantingj der dijken in Zeeland en heti productief maken der over ge heel Zeeland langs dijken en wegen verspreid liggende ont eigende lapjes grond. Het door den Raad van Bij stand voor de beoordeel ing def van Rijkswege in uitzicht ge stelde vergoeding voor geleden corlogsgeweldschade aan on roerende goederen uitgebrach-> te rapport inzake de regeling der schadevergoeding zal op korten termijn besproken wor den met de Besturen der zus- terstichtingen in Noord-Bra bant, Limburg en Gelderland, waarna het rapport zal wor den voorgelegd aan de regee-; ring en de leden der Staten- Generaal. Tenslotte werd met instem-! ming kennis genomen van het bericht van de fa. Hondius en' Zn, bankiers te Middelburg, waarin zij mededeelden voor een bedrag van f 50 's jaars in de financiering der Stichting- te zullen deelnemen. Er werd op groote schaal hulp geboden Toen Zeeland bevrijd was en het Noorden van het land nog onder het juk van den onder drukker zuchtte, ja, daar nog moeilijker tijden doormaakte, dan ooit het geval was ge weest gedurende den schier eindeloozen oorlogstijd, is in Zeeland het initiatief genomen voor een spontane actie tot „Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren". Dit initiatief is met een ver rassend succes bekroond. De Zeeuwen gaven met uiterst milde hand, ondanks de ellende, die de bevrijding hen zelf gebracht had, tastten zij diep in hun buidel en het feit, dat er met een royaal gebaar aan het Noorden hulp kon ge boden worden, zal Zeeland ten eeuwigen dage tot groote eer strekken. Wie geeft en snel geeft, terwijl hij zelf in benar de omstandigheden verkeert, geeft niet twee, maar drie en vierdubbel Wij ontvingen thans van de Commissie van Toezicht op het toen gestichte fonds Zeeuw sche Hulp voor boven de Ri vieren een accountantsrap port, uitgebracht door het ac countantskantoor P. Slagman Jr.. waarin rekenschap wordt afgéiegd van de besteding der toen binnengekomen gelden. De cijfers De voornaamste feiten uit den inhoud laten wij hier vol gen: Ontvangst totaal f 446.936,39 Uitgaven totaal - 232.616,92 Batig saldo - 214.319,47 De uitgaven waren als volgt verdeeld Aankoop voedsel f 135.892,35 H. A. R. K. Ned. helpt Indië - Vervoer- en verblijfkosten Loon Drukw., kantoor kosten, affiches Shows en cabaret Telefoon Verwarming 76.237,56 2.500.000 11.533,69 840,33 3.771,35 1.623,59 189,33 28,43 De Financiën Omtrent het financieele be leid zegt het accountantsrap port o.m. het navolgende: „De binnengekomen gelden zijn, behoudens een naar ver houding gering bedrag, recht streeks gestort op een ten be hoeve van het Fonds bij de Twentsche Bank te Middelburg geopende rekening. De per kas ontvangen beuragen zijn met korte tusschenpoozen even eens op rekening bij de Twent sche Bank gestort". De uitgaven loopen eveneens uitsluitend over de rekening bij de Twentsche Bank te Mid delburg en het accountants rapport verklaart, dat op een enkele uitzondering na alle uit gaven, voor zoover noodig, be hoorlijk waren gedocumenteerd Aan loon werd wegens tij delijk administratief werk uit betaald 'n bedrag van f840,33. Noch de personen, zoo zegt het accountantsrapport, die tot de hulpactie het Initiatief ge nomen hebben, en zich met de leiding daarvan hebben belast, noch de penningmeester en de leden der Commissie van Toe zicht op de financien, noch ve le andere personen, welke aan de hulpactie hebben medege werkt, hebben loon ontvangen. Al deze menschen hebben zich volkomen belangeloos ter be schikking gesteld. Alleen de werkelijk gemaakte kosten zijn vergoed geworden". Ten slotte verklaart het rap port, dat nergens de indruk werd verkregen, dat niet de noodige zuinigheid zou zijn betracht. Wat verricht werd Inmiddels blijkt uit het rap port tevens, dat er inderdaad op groote schaal hulp is ver leend aan het Noorden. Het is ondoenlijk hier een volledige opsomming te geven van wat naar boven de rivieren werd getransporteerd, maar enkele cijfers verdienen toch de aan dacht. Er werden 135.000 kg. aard appelen, 246.000 kg. brood, 38.000 kg. bloem, duizenden kilogrammen peulvruchten, tarwe, havermout, fruit, grut terswaren, koffie, melk in blik, melkpoeder, eipoeder, etc. naar het Noorden gezonden. Er werden verder 20.000 blikken gesneden wortelen, 1900 blikken spercieboonen, 27.000 blikken doperwten, 15.500 kg. boter en 49.597 kg. sinaasappelen verstuurd, nog vermeerderd met 5390 eieren. In totaal dus een hoeveelheid van 660.519 kg. Al dit voedsel was gedeelte lijk gekocht van de binnen gekomen gelden, gedeeltelijk gratis verstrekt door de inwo ners van Walcheren, Noord en Zuid-Beveland. Zeeland kan dus voldaan zijn over den steun, dien het aan Nederland boven de rivieren heeft verleend! Zjj, die niet vergoten mogen worden? Er rest nu de vraag wat er geschieden zal met het batig saldo van f 214.406,18. Het zal ongetwijfeld in bree- den kring voldoening wekken, dat de Commissie van Toe zicht op de Financien van het Fonds Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren besloten heeft, deze gelden te gebrui ken tot steunverleening aan de nagelaten betrekkingen van illegale werkers, die hun strijd voor het vaderland met hun leven moesten bekoopen, daar naast voor steun aan andere' oorlogsslachtoffers. Het is algemeen bekend, dat tal van menschen, die recht op hulp hebben, door admini stratieve bepalingen daarvan verstoken blijven. Juist in deze noodgevallen in Zeeland wil men nu steun bieden en wel op dusdanige wijze, dat na een tijdsverloop van 20 tot 25 ja ren het kapitaal verbruikt zal zijn. Een betere bestemming had men aan deze gelden moeilijk kunnen geven. Als er ergens hulp gebracht moet worden,1 dan is het wel hier, n.l. in die gevallen, waar de landelijke nuipactie, de rykspensioenen en de schadeloosstellingen on-, toereikend zijn. Wederom mag men nier spreken van een zeer goed Ini tiatief. Voorbarige geruchten Ten slotte nog dit: er Is destijds eenig gerucht ge weest rondom deze Zeeuwsche. hulp voor boven de Rivieren.- Uit het accountantsrapport blijkt zonneklaar, dat deze ge ruchten op zijn minst voorba rig, maar zeer zeker ook on juist zijn geweest. Wellicht was het beter ge weest, als dit accountantsrap port eerder het licht had ge zien, doch drukke werkzaam heden van de bank en van den accountant maakten dit onmo gelijk. Hoe het echter zy: Zeeland heeft alle reden om met vol doening terug te zien op de Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren. De gelden worden tot den laatsten cent besteed op een: wijze, die ieders instemming zal hebben.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3