VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND HELDEN DER OPRUIMINGSDIENST De Tolooie met België Dinsdag 16 Juli 1946 2e JAARGANG NUMMer 514 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telef oon 2163. Gironummer 41035? De Proiesiantsche Kerken in Polen Er is in de wereld een hef tige discussie aan den gang over de toelaatbaarheid van dc massadeportaties, die thans van uit Polen geschieden, vol gens welke alle Duitschers Polen moeten verlaten, ook 't gedeelte van Duitschland, dat volgens het besluit van Pots dam bij Polen wordt gevoegd. Deze van huis en hof ver jaagden worden o.a. in be scherming genomen door den Roomsch Katholieken bisschop van Freiburg, die in een her derlijk schrijven klaagt over deze arme Duitschers, die zoo barbaarsch worden behandeld, Daartegenover stelt nu de Raad van Protestantsche Ker ken in Polen een manifest op, dat door de Schweiz. Evang. Pressedienst te Zürich wordt bekend gemaakt. Het is treffend, dit manifest te lezen. Wij ontleenen er enkele ge deelten uit. „Wij geven toe, dat de uit wijzing van honderdduizenden gezinnen groote ellende en een groot lijden beteekent. Wij stellen vast, dat deze verplaatsing der bevolking de onvermijdelijke vrucht is van de absolute egoïstische princi pes, die door de ijzeren wil van de Nationaal Socialistische re geering systematisch in prak tijk zijn gebracht. Deze regeering voerde hon derdduizenden Duitschers uit Duitschland en uit andere lan den naar Polen, en bracht de Poolsche burgers naar concen tratie- en arbeidskampen over. terwijl hen op de ruwste wijze hun materieele bezittingen ont nomen werden. Ondertusschen betreuren wij nog meer onze landgenooten, die door handelingen van deze regeering hun goed en hun vrijheid en maar al te dikwijls hun gezondheid en leven ver loren hebben. Behalve deze vreemde emi granten zijn er ook nog hon derdduizenden Poolsche bur gers van Duitsche nationali teit, die door onzedelijke be loften en door het verkrijgen van gestolen Poolsche goede ren verleid zijn om hun mede- burgers te bestrijden. Alle Duitschers in de bezet te landen en in Duitschland billijkten deze uitbuitingsme thoden van hun regeering en genoten zonder gewetenswroe ging van deze gestolen goede ren. Dit alles schiep, wat te be treuren is, doch niet ónze fout is, een atmosfeer van weder zijds wantrouwen en haat, die het samenleven in hetzelfde land onmogelijk maakt. Het probleem wordt nog ver zwaard door de talrijke Polen, die uit het Oosten terugkeeren en die men een dak boven het hoofd en een bestaan moet geven". Het manifest zegt verder, dat er zeker wel eens onreent gebeurt bij de deportatie, wat te betreuren is. Doch het is niet te vergelijken met de on gehoorde gruweldaden, die door de bezettende macht uit gevoerd werden. Tien minuten werd gegeven om het huis te verlaten! .Bij voorkeur werd de winter uitgekozen. Tallooze Poolsche kinderen werden drie dagen lang in afgesloten goe derenwagens zonder voedsel vervoerd en kwamen van kou- Twee Zeeuwen redden het leven hunner kameraden Geridderd met de bronzen Kruis BIJ een bezoek, dat een medewerker van het A.N. P. onlangs aan het oude vestingstadje Geertruidenberg bracht, had hij in de kazerne aldaar, een onderhoud met ka meraden van „den held van Roermond", den sergeant-majoor Donzen uit Goes. In de omgeving van de stad Roermond heeft Donzen, naar uit oe verhalen van zijn kame- raden bleek, een groot aandeel gehad bij het mijnen ruimen. De sergeant-majoor was een speurhond in het zoeken van mijnen. Het was a!s rook hij die gevaarlijke dingen en wan neet hij een onbekend mijnen veld was ingegaan, om het ge vaar, ijke werk van het ruimen te beginnen dan wees hij aan, als had hij de mijnen er zelf gelegd, zoo vertelden zij, die er bij geweest waren. Er kwamen in den loop van het gesprek verschillende staal tjes van moed uit het offerende leven van deze jongens aan den dag. Zoo lag b.v. indertijd on der een huis te Roermond een bom van vrij zwaar kaliber. De jongens van den mijnenruim- dienst hadden de bom onder het huis, dat een café was. uitge graven en op de markt gedepo neerd. De commandant had de bom op een wagen laten hij- schen en reed er alleen mee weg. De jongens vertelden nog een specialiteit van Donzen. Het gebeurde, dat de deur van een brandkast op een kier stond; aan de deur was een mijn ver bonden. Werd deze geopend, dan volgde een ontploffing. Donzen had er echter iets op gevonden. Door zijn duim tusschen slag pen en slaghoedje te brengen, maakte hij een ontploffing on mogelijk. De slagp.en liet hij tegen zijn nagel slaan, de mijn was daarna niet direct gevaar lijk meer en kon verwijderd worden Dit kunststuk deed geen tweede hem na. Autoriteiten op het gebied van mijnenruimen Amer. leening aan Frankrijk Lacoste, Fransche zaakgelastig de te Washington, en Martin, directeur van de Amerikaansche Export- en Importbank, hebben officieel de overkomst onder teekend voor een leening van 650 millioen dollar van Ameri ka voor het herstel van Frank rijk. de om. En het eindigt dan als volgt: „Vergeet het lyden niet! Vergeet niet, dat het bloed van millioenen Poolsche bur gers heeft gevloeid. De Duit schers hebben in Polen zes millioen menschen omgebracht. Wij konden indertijd geen be roep doen op uw medelijden, want ons land was één groot en verschrikkelijk concentratie kamp en was van de wereld afgesneden. Het volk, dat thans een beroep op de Christelijke barmhartigheid doet, bewie rookte toen in overgroote spraken over dergelijke staal tjes van Donzen van: „Mine- feeling". Een staaltje van den moed van Donzen blijkt uit het volgende: Nabij het viaduct te Roermond moest een mijnenveld worden opgeruimd en mijndetectors kon den hier niet gebruikt worden, daar een spoorbaan te veel me taal bevat. De eenige mogelijk heid was dan ook de mijnen op te sporen met de prikstaven. Dit leverde echter eveneens groote moeilijkheden op wegens den harden ondergrond. Toch besloot sergeant Donzen dit mijnenveld op te ruimen. Spoedig gebeurde een ongeluk. Soldaat Terlingen prikte een mijn af. Hijzelf en de twee an deren, die bij hem waren, wer den totaal verblind, terwijl Don zen licht gewond was. De zwaargewonden riepen het hardst om hulp. De toestand was nu uiterst gevaarlijk Drie blinde menschen in een mijnen veld, iedere stap kon noodlottig worden. Sergeant Donzen wist zijn kalmte te bewaren en door krachtig optreden de gewonden te dwingen te blijven staan waarna hij ze een voor een uit bet mijnenveld loodste, de eer ste hulp verleende en de gewon den naar het ziekenhuis ver voerde. Hierop keerde sergeant Donzen alleen naar het veld te rug en ruimde dien dag het heele mijnveld verder op Hij haalde nog ongeveer 50 mijnen te voorschijn. Was Donzen de man van de praktijk. Bas Burken uit Hans- weert (Z.) was de man van de theorie. Deze soldaat van de mijnenopruimers bevindt zich momenteel niet meer in de ka zerne te Geertruidenberg. Het verhaal, waarin de reden is ver vat. waarom hij niet meer daar vertoeft, volgt hier. Op een dag, dat de jongens weer druk bezig waren in een mijnenveld, bemerkte Burken plotseling, dat hij boven op een mijn stond. Hij had de tegen woordigheid van geest en den moed op de mijn te blijven staan, daar deze, volgens des kundigen in dat geval bij ont ploffing minder ernstige gevol gen heeft voor hen die zich in de buurt bevinden. Hij schreeuw de zijn makkers toe, dekking te zoeken. De mijn, waarop hij stond was, een Duitsche spring- mijn. die 3'/» sec. na het trappen op de ontsteking ongeveer 1.80 m. de lucht in vliegt en regen van 360 kogels rond zich heen spreidt. Burken verloor er een been mee. maar heeeft ongetwijfeld verschillende van zijn makkers het leven gered. Onlangs werd hij hiervoor geridderd met den Bronzen Leeuw. Onderscheidingen voor Amerikaansche officieren De Nederlandsche ambassa deur te Washington, Loudon heeft in naam van Koningin Wilhelmina Vrijdag j.l. in de Nederlandsche ambassade de volgende Amerikaansche leger officieren voor diensten in Ne- derland of tijdens operaties. meerderheid zijn nationale af- we^'ce bijdroegen tot de bevrij- goden met den rook van de °ing va? °ns lan$ gedecoreerd: generaal O. N. Bradley, gene raal A. Spaatz (beiden groot ovens, waar men millioenen zonder erbarmen of gerech tigheid verbrandde. Ondanks dit alles zeggen wy heden ten dage tot onze ver volgers, staande onder het Kruis van Golgotha: „Vader, vergeef het hun, want zij we ten niet wat zij doen". En tot U zeggen wij: „Oor deelt niet, opdat gij niet ge oordeeld wordt". Red. kruis OranjeNassau), M. R. W. Crawford (groot-officier O.N.), B. G. C. Mac Donald en majoor L. H. Schweiter (officier O.N.), kolonel W. E. Ekman en luite nant-kolonel O. A. Leahy (Orde van den Bronzen Leeuw). De Nederlandsche militaire attaché kolonel R. Roos heeft Woensdag tijdens een plechtig heid te Westpoint kolonel R. H. Tucker de Militaire Willems orde vierde klasse overhandigd. „Kunsi en Broederschap" gearriveerd ie Middelburg Doordat de boot, waarmede het gezelschap zou arriveeren, ruim 2'/t uur te laat was, werd het ge duld van de vele wachtenden op de Loskade wel zeer zwaar op de proef gesteld. Om 9.35 kwam net schip eindelijk aan met de "00 Amsterdammers aan boord. Na dat de stoet geformeerd was werd. voorafgegaan door de sig- naal-afdeeling van „Achilles" naar da Markt gemarcheerd. In het schijnsel van enkele autolichten en een kleine schijnwerper heette Burgemeester v. d. Weel de gas ten welkom. Het koor bracht daarna een lied ten gehoore. De heer de Jager, voorzitter van de Zeeuwsche vereeniging „Zeelan- dia" te Amsterdam wees o.a. op het belang van het contact tus schen Holland en Zeeland, waar door er de nadruk op kan wor den gelegd, dat Zeeland zijn rech ten heeft en niet eigenlijk een deel van België is. Met deze korte plechtigheid is de concertweek var het Tramkoor geopend. Winston Churchill te Luxemburg Winstin Churchill is gister avond met drie uur vertraging uit Metz te Luxemburg aange komen, waar hij door een en thousiaste bevolking ontvangen werd. De groothertogin heeft hem het Grootkruis van de Eiken kroon verleend. De Britsche oud-minister was vergezeld van zijn zoon Ran dolph en zijn dochter Mary. DE MOORDAANSLAG op maar schalk Tito is, volgens een woord voerder van de Joego-Slavische ambassade, geheel en al Geestelijke reinheid is waar devoller dan lichamelijke rein heid. Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tholen, Wissekerke en Zierikzee ligt ter inzage een lijst van geïn terneerden op Java die geëva cueerd zijn naar Geallieerd ge bied (Lyst G 2). Verder liggen ter inzage de passagierslijsten van het m.s. „Oranje" en het m.s. „Ophir". Vermoedelijke aankomst te Amsterdam 19 Juli. DE BUITENLANDSCHE REIZEN De Regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede: verband met het maken van De deviezenontduikingen in buitenlandsche reizen nemen een verontrustende omvang aan. Dö president van de Nederlandsche Bank heeft hierop reeds de aan dacht gevestigd. Met name het reizigersverkeer naar Zwitserland gaat met veel zwarte praktijken gepaard. De regeering heeft zich ern stig beraden of de deviezenpo- sitie haar niet tot drastisch in grijpen noodzaakt. Voorshands is nog afgezien van het nemen van scherpe maatregelen en zal gestreefd worden den weg eener ver scherpte controle op het reizi gersverkeer te volgen. De van het bovenstaande af wijkende berichten in de buiten landsche pers zijn onjuist. Straks een Economische Unie Geen Utopie/ doch dringende Noodzaak Gisterochtend gaf d< heer Jaspar, algemeen se cretaris van de Neder- landsch-Eelgische-Luxem- burgsche Tolunie voor de Belgi sche journalisten, in tegenwoor digheid van minister Wauters en de heer B. L. M. van den Berkhof van Koekengen, pers- attaclié bü de Nederlandsche am bassade, op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brus sel een overzicht over de Tol unie. Nd door minister Wauters te zijn ingeleid, verklaarde spreker dat het algemeene secretariaat de v schriften, neergelegd te Londen op 4 September 1944, moet regelen en coördineeren. Hij dankte Bel gië voor alles wat het voor Ne derland gedaan had ten tijde van de bezetting en verklaarde, dat he' accoord niet zuiver materia listisch is, doch dat wel degelijk een idealisme aan den basis van deze overeenkomst ligt. Jaspar wees vooral op het be lang van artikel 8 van het in- coord, dat zegt, dat de Tolunie ophoudt te bestaan op het oogenblik dat de Economische Unie tot stand komt. Deze laat ste zal één geheel formeeren in tegenstelling met de staakundi ge onafhankelijkheid der drie landen. Het secretariaat ziet zich twee taken toegewezen: 1. de Tol- en Economische Unie ten spoedigste tot stand te brengen, en 2. in alle kringen propaganda te maken. Drie raadgevende lichamen zijn te dien einde gesticht, n.l. de Douaneraad. de Raad voor Han- delsaccoordèn en de Raad voor de Economische Unie. In den eersten hebben zitting de heeren Leborf (België) en de heer Spierenburg (Nederland) en in den derden Ba ron Sma (België) en de heer Kuin (Nederland). De handelsaccoorden zullen in de toekomst niet meer gesloten worden met de staten, doch met den raad voor de Economische Unie. De samenwerking is niet alleen geen utopie, doch in de huidige omstandigheden dringend gebo den. Elk der landen afzonderlek heeft in het statenconcert niet veel in te brengen, doch hun handel tezamen komt in de der de plaats (onmiddellijk na de Ver. staten en het Ver. Konin krijk). Het uitwerken der plannen is een moeilijk werk en men zal zich tai van opofferingen moeten ge troosten voor het algemeene wel zijn. Salarissen, loonen, sociale lasten en wisselkoersen zullen 'us schen de drie landen in volkomen evenwicht moeten zijn. Hoewel het niet buitengesloten is dat som mige takken van industrie in de landen als onvruchtbaar op geheven worden, zal de vrije con currentie moeten blijven bestaan. Bovendien kan de Economische Unie veel bijdragen tot den vrede vooral indien andere landen zich hierbij aansluiten. Op I Augustus 1946 zal het nieu we gemeeschappelijke douane-ont werp gereed zijn en aan de be langhebbende regeeringen voorge legd worden. Mikhailowitsj ier dood veroordeeld Agence France Press meldt, dat Mikhailowistj, de voormalige leider der Tsjetniks in Joego slavië, ter dood is veroordeeld. De Joego-Slavische radio-om roep deelde nog mee. dat een aantal andere beschuldigden in hetzelfde proces, eveneens ter dood veroordeeld zijn. HET WEER Na tijdelijke opklaring weer regen, hier en daar met on weer. Weinig verandering van temperatuur. Krimpende en toenemende wind. Zon onder 20.52, op 4.41. Maan op 22.53, onder 7.37. Laatste Kwartier: 21 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5