Herbouw Walcheren Stichting f voor de Zuivelindustrie STAD EN LAND De Fruit en Groententeelt Overzicht der werkzaamheden De Voorlichtingsdienst van de Prov. Zeeland deelt mede Aar. gezien de financiëele regeling voor tien herbouw tot heden haar beslag nog niet neeft verkregen, wordt deze bouw voorloopig uitgevoerd met behulp van Rijksbijdragen op den voet der Woningwet. Straks, wanneer de financieele tegemoetkomingen voor den herbouw bekend zullen zijn, kunnen deze woningen door de getroffenen van de betreffen de Gemeenten worden overge nomen. De aan de verschillende Ge meenten in het Woningbouw- programma 1946 toegewezen contingenten, vastgesteld van wege de Inspectie der Volks huisvesting zijn in den hierna opgenomen staat vermeld. Achter deze cijfers zijn de aantallen woningen genoemd, welke in die gemeente in een min of meer gevorderd stadi um van voorbereiding - zijn. Woningwetwoningen per gemeente Gemeente defin. a plan Vlissingen Middelburg Aagtejcerke Domburg Grrjpskerke Meliskepke Oostkapelle Serooskerke Veere Vrouwenpolder Sint Laurens Arnemuiden N. en St. Joosl. Biggekerke Koudekjerke Westkapelle Zoutelande O. en W.-Soub. Ritthem Bij beschouwing van deze lijst blijkt, dat voor enkele ge meenten het maken van plan-' nen zeker niet naar wensch verloopt. De betreffende archi tecten zijn aangespoord hun werk ten spoedigste gereed te maiïen, zoodat er van bouwen dit jaar nog iets kan komen. Met het Gemeentebestuur van Aagtekerke is de noodza kelijkheid van het maken van een plan besproken, De bejaar de getroffene gevoelt bij het uitblijven der financiëele her bouwregeling niets voor het maken van een plan. Den bur gemeester werd geraden de mogelijkheid te onderzoeken het betreffende pand met Wo ningwetfaciliteiten te stichten. De plannen voor Zoutelande konden nog geen voortgang vmden, doordat het bestaande uitbreidingsplan dezer Gemeen te door de uitgebreide verwoes tingen aan den Duinweg aldaar op losse schroeven is komen te staan. Voor de gemeenten Oostka pelle en Biggekerke zijn de schetsplannen nog in bewer king. Het extra aantal in tehan-i deling zijnde objecten voor Westkapelle is in voorbereiding teneinde een officieus toege zegde verhooging van 't bouw volume van 20 tot 100 wonin gen voor dit jaar, eventueel te Kunnen realiseeren. De plannen voor de overige gemeenten op Walcheren zijn alien in een definitief stadium. Voor vele gemeenten zijn de bestekken in bewerking Voor Domburg en Vrouwenpolder zijn de bestekken gereed: in eerstgenoemde gemeente zal op 1 Juli getracht - den tot aan besteding te geraken. Behalve de hiervoor behan- 5 g !a it .5 t O g> S ■S u nJ3 58 71 58 63 1 0 10 10 3 3 3 3 3 3 5 5 1 1 2 2 5 5 5 5 2 2 5 5 5 6 20 39 7 27 5 5 15 15 5 5 sten tijd in het bijzonder, aan dacht besteed aan den herbouw van bedryf spanden. Reeds van voor de bevrijding liggen 44 Middelburgsche projecten voor aanbesteding gereed, terwijl voor verschillende panden, waarvan de verwoesting van 1940 dateert de architecten zijn aangespoord om met het ma ken der plannen voort te gaan, teneinde straks bij verbetering der materiaal- en personeels- postitie onmiddellijk aan den slag kunnen gaan. Een fraai voorbeeld bizdt ove rigens het gemeentebestuur van Middelburg, alwaar het bouwcomplex Stadhuis-Engel- sche Kerk-Brandweerkazerne en Soephuis met voortvarend heid is aangevat. Het ligt voor de ftand, dat deze omvangrijke projecten, niet dit jaar en ook het volgen de jaar niet, verwezenlijkt kun nen worden, doch dit houdt niet in, dat, zooals veelvuldig voorkomt, maar geaarzeld en gewacht moet worden met de voorbereiding. Dit toch, n.l. het Byrnes is ievreden De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Byr nes, heeft te Parijs verklaard, dat de conferentie der ministers der groote vier over het alge meen een succes is geweest. De vooruitzichten zijn zeer gunstig voor het tot stand komen van de vredesverdragen met de voor malige satellietstaten van Duitschland: Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongalije en Finland aldus Reuter. maken van een schetsplan, is voor allen de eerste stap, wel ke, hoe dan ook, gemaakt moet worden. De Meetkundige Dienst van den Rijks Waterstaat, welke de Stichting Herbouw Walche ren belangrijke diensten biedt bij de voorbereiding van den herbouw, vordert thans snel mèt de opmetingen van om vangrijke gebieden in Vlissin- gen, Westkapelle en Domburg. De resultaten van deze opme- tmgen openen nu de mogelijk heid de stedebouwkundige plannen op goede plans- of grondkaarten uit te w er ken, zoodat straks, even voor de uitvoering, de rooilijnen op het terein kunnen worden bepaald. del de 1 De moeilijke situatie, waar voor vele bedrijven en fabrie ken zich na het beëindigen der oorlogshandelingen zagen ge plaatst, deed zich ook gevoe len in de zuivelindustrie. Ge durende den oorlog was er een groote achterstand ontstaan in de apparatuur, daar invoer van werktuigen uit het buitenland vrijwel onmogelijk was. Boven dien verminderde de capaciteit van eenige fabrieken als ge volg van oorlogshandelingen. Ook door slijtage en veroude ring- der apparatuur werd de capaciteit uiteraard ongunstig beïnvloed. De tijdens den oorlog be schikbaar gestelde hoeveelhe den ijzer en staal voor de fa bricage van bepaalde zulvel- werktuigen, die ook vóór 1940 in ons land werden vervaar- konden slechts voor een zeer gering gedeelte in de be hoeften voorzien. Dit materi aal moest overigens in hoofd zaak worden gebruikt voor de herstelwerkzaamheden en voor den aanleg van pijpleidingen. Wel zijn melkopslagtanks ver vaardigd, waaraan door de in voering van de standaardisatie in 1940 een groot tekort was ontstaan. Op het tijdstip der bevrijding was uiteraard het tekort aan werktuigen, welke in ons land niet of in onvoldoende mate kunnen worden gefabriceerd, het grootst. Vooral aan centri fuges en pasteurs en daarnaast aan condens-installaties, auto matische flesschenspoel- en vulmachines, automatische bo- ter-inpakmachines en machi nes voor de bereiding en ver pakking van korstlooze kaas bestond behoefte. Na de bevrijding heeft het Bedrijfschap voor Zuivel in overleg met de betreffende Rijksbureaux terstond stappen ondernomen om hierin verbe tering te brengen. De moeilijk heden bij den invoer van ijzer en staal vormen evenwel een groote belemmering voor de binnenlandsche fabricage, zoo dat de Nederlandsche machine fabrieken nauwelijks in staat zullen zijn de dringende orders uit te voeren. Er bestaat een mogelijkheid, dat uit Denemar ken een aantal pasteurs en entrifuges zal kunnen worden ingevoerd. Uit Zweden zijn er ongeveer 40 centrifuges ----- is de la»*'"'" Aromen. Engeland leverde 15 roest vrije stalen pasteurs en stelde 'n grootere hoeveelheid voor dit jaar in het vooruitzicht. In de handelsovereenkomst met Zwit seriand kon slechts weinig- plaats worden ingeruimd aan de levering van zuivelwerktul- gen, daar de import van melk bussen uit dit land moest voor gaan. Niettemin zullen enkele automatische inpakmachines en werktuigen voor de berei ding van gesmolten kaas kun nen worden ingevoerd en een verhooging van dit aantal in de toekomst is niet uitgeslo ten. Duitschland, voorheen de leverancier van bekende mer ken centrifuges, pasteurs, bo- ter-inpakmachines en flesschen s"~el- en vulmachines, is thans uitgeschakeld. Hoewel in vakkringen be langstelling bestaat voor de nieuwste technische vindingen op het gebied van zuivelwe.rk- tuigen in de Vereenigde Sta ten, kan op dit oogenblik ook import uit Amêrika dc^pr de lange leveringstermijnen, niet Wedvlucht Vilvoorden (België) P. v. Sabben 1 4 7 10 11 12 21 P. C. Kerkhove 2 14; L. Baert 3 8 23, J. Harthoorn 5 15 16 17; Schrijver 6 13; M. J. v. Liere J. C ,T Kuzee 13 20; A. Battes 19 22; G de Hond 24. Winnaar medaille P. v. Sabben. Wnlcheren Trip Rotterdam—Zeeland. Zoo men weet worden er ge durende 3 maanden trips gehou den vanuit Holland naar onze provincie. De eerste van deze toch ter. is Zondag j.l. gehouden. Onge: veer een 90-tal Rotterdamsche gasten arriveerden om circa 11 u me? een 3-tal autobussen op de Loskade te Middelburg, waar overgestapt werd in bussen van de Stoomtram Mij. „Walcheren waarmede een rondrit over net eiland gehouden werd. Het gezel schap werd o.a. een diner aange boden. Deze trips staan onder ius piciën van het Rotterdams Nieuws blid. Deze eerste trip, welke uit stekend geslaagd is, vormt een veelbelovende inleiding voor de overige tochten. - Vlaanderen C ADZ AND Kerkrestauratie In October 1944 werd de Ned. Herv. Kerk te Cadzanci door oorlogsgeweld zwaar ge in het huidige tekort aan bo vengenoemde werktuigen hier te lande voorzien. Voor den oorlog kwamen uit de Vereenigde Staten overigens slechts weinig zuivelmachines naar Nederland. Dit is in nog sterkere mate het geval met Tsjecho-Slo- waaksche zuivelmachines, die hier vrijwel onbekend zijn. Door het dringend tekort aan tankruimte moesten uit België welk land eerder als afnemer, dan als leverancier van zuivelwerktuigen moet worden beschouwd een aan tal aluminium melkopslag tanks worden ingevoerd, daar deze niet tijdig in Nederland vervaardigd konden worden. Ofschoon er geleidelijk meer ijzer en staal beschikbaar komt en ook de. import van roestvrij staal, naar verwacht wordt, binnenkort zal verbeteren, is de capaciteit der Nederland- sche fabrieken voor zuivel werktuigen niet groot genoeg om tijdig in de behoefte te voorzien. Invoer uit het buiten land, ook van machines, die bij aanvoer van voldoende rondstoffen in ons land ge maakt zouden kunnen worden, is thans onvermijdelijk om de vervaardiging onzer zuivel producten te garandeeren. Stand der gewassen Fruitteelt Brengt men een bezoek aan verschillende fruitteeltbedrij- ven, dan blijkt de vruchtzetting naar wensch te verloopen. Dit wil evenwel nog niet zeggen, dat een rijke oogst verwacht mag worden. Verschillende oorzaken kunnen de opbreng sten in den loop van het groei seizoen nog drukken. De appelboomen zijn in het algemeen goed bezet. Toch is plaatselijk min of meer scha de aangericht en wel: le. door de appelzaagwesp. De bestrijding van dit insect leverde groote moeilijkheden op, daar het bestrijdingsmiddel (nicotine) niet in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar was. 2e. Door de zeer strenge nachtvorst van 15 op 16 Mei. De schade, door dezen nacht vorst ontstaan, was plaatse lijk zeer groot. De pereboomen zyn slechts matig bezet. Op sommige be drijven blijkt wel, dat de pere- bloesemsnuitkeever geduchte schade kan veroorzaken. De kerseboomen beloven veel. Het weer is echter de laatste dagen erg ongunstig geweest. Veel regen tijdens de kersenpluk geeft veel gescheurde kersen, die spoedig tot rotten overgaan De pruimenoogst zal waar schijnlijk matig zijn. De oogst van onrijpe kruis- besen is in vollen gang. Over de opbrengst kan men tevre den zgn. Zoowel de roode als zwarte bessen beloven een goeden oogst. Distributie-aangelegenheden, Voor -de fruitteelt kan weer een hoeveelheid nicotine be- bestryding van bloed- en blad luis. De glaspositie is nog niet rooskbaurle:. Voor havend. Thans is de restaura tie in volle gang. De kerk is gesticht in de 13de eeuw. Het gebouw heeft indertijd bloot gestaan aan de aanvallen van de watergeu zen. Nadat .de kerk in ernstige mate ln verval was geraakt, werd het bouwwerk in 1931 gerestaureerd. TERNEUZEN Overplaatsing De ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en ac cijnzen A. J. W. van Rietscho ten. is met ingang van 1 Oct. 1946 overgeplaatst van het kantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accijn zen te Terneuzen naar het kan toor der invoerrechten en ac cijnzen te Tilbeurg. CADZAND Voordracht secr-ontvanger Op de voordracht voor secre' taris-ontvanger komen voor: 1. P. Verhage te Sluis; 2. J Hoekstra te Terneuzen. "chouwen en Duïveland BI-EÏSCHOR Geslaagd Onze plaatsgenoot, dhr A. A J. Brandes, leerling aan de P. H. B. S. te Bergen op Zoem slaagde aan die school voor het eindexamen B. Benoeming dijkgraaf Voor de benoeming van dtjk- graaf van den Jonge Polder zijn door de stemgerechtigde ingelanden de volgende perso nen op de vocdracht geplaatst C. 3. van LangeVa"il. P. j van Langeraad eti H. G. dei Weduwen. Benoemd Tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier is benoemd Mei. J. van der Doe te Oegst- geest. de groenteteelt werden weer 2 grondfraismachines beschik baar gesteld. Groenteteelt Het weer was in de Mei maand niet erg gunstig voor de ontwikkeling van de groen tegewassen. In de eerste helft was het te droog en schraal met een strenge vorst van 15 op 16 Mei en in de laatste Lelft der maand overmatig veel regenval en lage temperatuur. Vooral de boonen vertoonen een slechten stand. De vroege aardappelen ont wikkelden zich aanvankelijk zeer goed, doch werden door de nachtvorst ernstig bescha digd. Door de vele regens heb ben zij zich tamelijk goed her steld, doch de opbrengst zal te genvallen. De met vroege aard appelen beteelde oppervlakte is echter in vergelijking met 1945 in onze provincie meer dan verdubbeld. Om in de plaatselijke be hoefte te voorzien, moeten er groote hoeveelheden groente worden aangevoerd uit het Westland. De prijzen zijn na den aan- vankelijken prijsval weer spoe dig en sterk gestegên. Dit vindt zijn oorzaak in het te- schikbaar gesteld worden, ter kweek van planten en boven dien werd het beschikbare glas hoofdzakelijk benut voor den teelt van kropsla. Overigens is de prijsstijging normaal, daar tijdens den over gang van de glasteelt op de vollegrondsteelt voor de groen tevoorziening jaarlijks een te kort is. De groei van tuinbouwge- wassen op geïnundeerd ge weest zijnde gronden verliep geheel volgens de verwachtin gen, n.l. voor bepaalde groen tesoorten als kool. spinazie, kroten, worteltjes, radijs, zeer gunstig. (Voorl. Dienst Prov. Zeeland.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4