WIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Buitengewesten onder Nederlandsch bestuur AT00MPR0EF Het tramkoor „KUNST EN BROEDERSCHAP' HET WEER Maandag 15 Juli 1946 2e JAARGANG NUMMER 513 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon «63. Gironummer Ö0395 De Belgische Impasse De voortdurend dreigende kabinetscrisis is acuut gewor den, doordat 't ministerie Van Acker met één stem in de min derheid gebleven is bij eer stemming in den Senaat. Ge bouwd op een wankele meer derheid van één stem in dit college, terwijl in de Kamer eveneens slechts een geringe meerderheid aanwezig was, heeft de heterogene samen stelling van het Kabinet zijn ondergang verhaast. Er zaten vele liberalen in het ministerie, terwijl de verkiezingen aan den dag hadden gebracht, dat de liberalen slechts een kleine minderheid van het volk ver tegen woor digden En een maatregel van één dezer liberale ministers was de directe aanleiding tot den val van Van Acker's regeering. De minister van Justitie, van Glabbeke, had volgens een socialistischen senator, Rolin, onrechtmatig geïnfluenceerd op de rechtspraak tegen een groot collaborateur. Hoewel Van Acker, de minister-presi dent, zijn collega verdedigde en de beschuldiging ongegrond verklaarde, bleek by de stem ming over een motie van ver trouwen, dat Rolin zich daar- by van stemming onthield. Bo vendien waren enkele senato ren afwezig. Resultaat: de mo tie vètn vertrouwen werd ver worpen met 79 tegen 78 stem men. Minister Van Acker stond op, nam zijn portefeuille, verliet de zaal, gevolgd door alle andere ministers en bood den prins-regent het ontslag van het ministerie aan. Deze aanvaardde dit, en ver zocht hem, de loopende zaken nog te blijven behartigen, tot dat een nieuw kabinet zou zyn gevormd. De oorzaak van dezen val, na een bestaan van slechts drie maanden, is niet ver te zoe ken. Het kabinet stond op een wankelen grondslag. De verkiezingen hadden uit gewezen, dat de Katholieke partij de grootste groep van kiezers achter zich had. Maar de leider der Katholiekên, De Schrijver, slaagde er niet in, een ministerie te vormen. Toen kwam de aftredende premier terug, en vormde een kabinet uit de linkerzijde, terwijl slechts de socialisten en de communisten groote groepen van kiezers achter zich had den, doch de liberalen over een geringen aanhang beschikten, ver beneden het percentage aan zetels dat hun in de re geering werd toebedeeld. 't Bleek al ras, dat op zoo'n wankele basis geen solied re- geeringshuis kon worden ge bouwd. Nu ligt het é.1 in diggelen. Wie zal het nu opknappen rt Er is maar één gezonde op lossing. Vorm een regeering op solie- den grondslag, d.w.z. op een stevige meerderheid! Hoe die te vinden? De Katholieken verlangen den terugkeer van koning Le opold. De socialisten wenschen niet te regeeren met de communis ten in de oppositie, wel weten de, dat dit een groot deel van hun aanhang in de arbeiders massa zou kosten. Ook zijn zij tegen den Ko ning. De communisten willen even min Leopold terug, en eischen Neaerlandsch Indie BritscKe troepen zullen worden teruggetrokken DE Groote Oost, Borneo, Bangfea en Billiton staan vanaf Zondag niet langer onder commando van SEAC, zoo dat de Nederlandsche autoriteiten weer verantwoorde lijk zullen zyn voor de handhaving van rust en orde in deze gebieden, aldus wordt thans officieel door het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Nederlandsch-Indië me degedeeld. De Britsche en Britsch-Indisohe troepen zullen n.l. worden teruggetrokken uit die deelen van Nederlandsch- Indië, „waar zü hun militaire taak hebben Volvoerd, der halve het geheele grondgebied, met uitzondering van Java, Sumatra en de Riouw-Archipel. De openbare overname van het bestuur over de Groote Oost, Borneo, Banka en Billiton door het Nederlandsche gezag zal hedenochtend om 10 uur door luitenant-Gouverneur-Generaal van Mook te Makassar ten huize van den gouverneur, worden bekend gemaakt. Daarna zal hy naar Malino vertrekken. Dr. v. Mook te Makassar Gistermiddag is Dr. van Mook per vliegtuig te Makassar gearri veerd. Hij was vergezeld van den ex-directeur van het kabinet, ür. Koets, de heeren Tjio, Abdoel Kadir, De Vllleneuve en mr. K L J. Enthoven (adviseurs in alge- meenen dienst), het hoofd van den regeeringsvoorlichtingsdiensl. mr. K. J. J. Verboeket en den gou vernementssecretarls den heer v. Boetzelaar. Dr. van Mook heeft zich naar de woning van den gouverneur begeven, alwaar een receptie werd gehouden, die door talrijke autoriteiten werd bijge woond. Indonesisch protest Indonesische republikeinen heb ben gisteren aan generaal Man- sergh een formeel protest over handigd in verband met het her- stol van het Nederlandsche gezag over die gebieden, waar uit de Britsche en Britsch-Indische troe pen zullen worden teruggetrok ken. Radioverbinding met Makassar Zondagmorgen is de eerste ra dio-telefoonverbinding in Neder landsch-Indië tusschen Batavia en Makassar heropend. De wapenstilstand Naar wordt vernomen is net voorstel van Sjahrir tot een wa penstilstand 10 dagen geleden zoowel aan dr. v. Mook als aan generaal Mansergh overhandigd. Laatstgenoemde is in principe met 't voorstel accoord gegaan, doch wel wilde hU de modalitei ten nog aan een nadere bespre king onderwerpen. Een derge lijke bespreking heeft tot dus ver echter nog niet plaats ge had. Terwijl dr. v. Mook reeds eeft gedetailleerde verklaring over het voorstel aan Sjahrir heeft doen toekomen, ls er toch geen enkele aanwijzing, dat er een verschil van meening over deze kwestie zou bestaan tusschen den luite- nart-Gouverneur-Generaal en den geallieerde Opperbevelhebber. Met het oog op de verklaring van den zender P.C.J. van Donder dagavond ln dien zin, dat dr. v. Mook de voorziening van de ge allieerde zone van rijst als voor waarde voor de aanvaarding van het voorstel zou hebben gesteld verklaren Nederlandsche kringen me' nadruk, dat dit een onjuiste lezing is. Deze aangelegenheid is naar voren gebracht als een be paald practisch detail, passend in Sjahrirs eigen voorstel, om mede te werken aan het scheppen van een betere sfeer. t dit verband kan er nog op gewezen worden, dat de voorzi e- nlng van de geallieerde zone van rijst slechts de inwilliging zou zijn van een verzoek, dat de Indone siërs reeds vele weken geleden hebben gedaan en waaraan rA op heden slechts gedeeltelijk is voldaan. Contact mot vertrekkende militairen De voorlichtingsdienst van den ge neralen Staf vestigt de aandacht van familieleden en kennissen van de naar het Verre Oosten vertrek kende militairen op de mogelijk heid om tijdens de reis per schip door bemiddeling van de F.T.T. met deze militairen in radiocon tact te treden. Een te verzenden radiotelegram kan aan ieder post of telegraafkantoor worden aan geboden. Het kost 39 cent per woord. Ook kunnen brieftelegram1 men worden verzonden, waarvan de kosten f 5.15 per 20 woorden bedragen. Desgewenscht kan af levering op bepaalden datum plaats hebben, b.v. verjaardagen In dit geval moet het telegram eer.ige dagen te voren Ingediend worden en voorzien zijn van dt kostelooze dienstaanduiding: af leveren.... (datum). Vooruitbeta ling van eventueele antwoord te legrammen is eveneens mogelijk. Het contact op deze wijze is mo gelijk tot het schip een dag va an van Batavia verwijderd is. De vastgehouden mannen BU het behandelen van de kwes Bij het behandelen van de kwes tie van het vasthouden van man nen vab dienstplichtigen leeftijd in het binnenland door de T.R I. heeft een militaire woordvoerder medegedeeld, dat inderdaad ln de vorige week geen mannen uit net binnenland zijn geëvacueerd. Hij was van meening, dat dit mis schien was veroorzaakt door net feit, dat de T.R.I. thans wellicht bezig was de vrouwen- en kinder kampen leeg te maken. De gehee le zaak wordt thans onderzocht. Officieele Britsche foto's, geno men door een Britsch officier ter gelegenheid van de bevrijding -an een kamp, laten zien, dat de toe stand van de bevrijde personen De Regeeringscrish in België De Nation Beige schrijft dat de politieke kringen, na het stelling nemen der liberalen, een spoedige oplossing van de crisis verwachten. De nieuwe regeering de oude, licht ge wijzigd zou, naar men meent, heden of Dinsdag samengesteld zijn. Men gelooft niet, zoo voegt het blad er aan toe, dat de CVP op de zoogenaamde aanmaning van de Liberale partij zal in gaan en binnenkort met de BSP samen met de Communisten een nationale regeering kunnen vor men, zonder daarbij de eischen aangaande de Koningskwestie te stellen. De Nation Beige schrijft ver der, dat de CVP haar eischen in deze kwestie beperkt heeft en zich, volgens sommige per sonaliteiten dezer partij, tevre den stelt met de andere partijen te verzoeken op loyale wijze een oplossing te zoeken om de Koningskwestie uit de impasse te helpen, waarin zij gekomen slecht was. De foto's bevatten af beeldingen van twee groepen man nen en vrouwen, die duidelijk vel over been waren. Chineesche verliezen Door het Chineesche comité zijn de volgende verliescijfer? bekend gemaakt: In het gebied van Tangerang zijn tusschen 3 Juni en 1 Juli 573 Chineezen gedood en wor den er 212 vermist. Het aantal vluchtelingen in Batavia be loopt 11.0C5. In het gebied van Buitenzorg zijn tusschen 17 en 29 Juni 6 Chineezen gedood; 2 worden vermist: er zijn 1096 vluchtelingen. In het gebied van Bekassi bedroeg het aantal vluchtelingen in het tijdvak van 19 tot 28 Juni 1227. Verzorg uw ziel niet dan uw lichaam! DE TWEEDE Vice-admiraal Blandy. die be last is met de leiding van da atoombomproeven. heeft mede gedeeld, dat de waarnemers bij de onderwaterproëf op 25 Juli aanstaande in het strandmeer van Bikini binnen een afstand van tien mijl zullen vertoeven. Dit tweede experiment is be doeld om de uitwerking van de explosie op de scheepswanden en van de veroorzaakte golving en radio-activiteit van het wa ter is de daaraan blootgestelde deelen van de doelwitten na te gaan. De slagschepen Arkanses en Nagato. het vliegdekschip Sara toga. de zware kruiser Pensaco- la en de torpedojager Mayrant zullen o.a. het dichtst bij de plaats van ontploffing liggen. De -bom zal vanuit een boot te water gelaten worden en door middel van radioimpulsen tot ontploffing worden gebracht. Geldigheidsduur oude Schoenenbonnea Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de schoe nenbonnen van het oude model (dit zijn de bonnen uitgereikt voor 1 Juli 1946) tot en .met 27 Juli a.s. geldig blijven. Deze bonnen moeten dus voor 28 Juli a.s. worden besteed, aan gezien na 27 Juli de oude schoe nenbonnen waardeloos zijn. Ruiling van deze bonnen te gen bonnen van het nieuwe mo del is niet mogelijk. De aan gerepatrieerden uit Ned. Indië uitgereikte schoenen bonnen een rantsoen artikel K blijven geldig. Een goede staat van dienst - Het koor arriveert per boot Het Amsterdamsche tramkoor „Kunst en Broederschap", dat in het kader van de hulpverleening aan de getroffen gebieden een concertweek in Zeeland geeft, heeft zijn sporen zeker verdiend. Het koor, dat in 1912 werd opge richt, heeft reeds een heele reeks van waldadigheidsconcerten gege ven, welke allen een groot succes bleken te zijn. Het is dan ook oe- kend, dat dit koor een zekere vermaardheid bezit, zoodat komst naar Zeeland voor ons Zeeuwen tot groote voldoening kan stemmen. Ook de groote lan delijke bladen zien de beteekenls van hetgeen voor het getroffen Zeeland gedaan wordt terdege ui, getuige het feit, dat vertegenwoor digers van de groote pers met net koor mede zullen komen om van deze tocht verslag uit te brengen. loonsverhooging, terwyl Van Acker slechts prijsverlaging en geen verhooging der loonen wenscht. Hier zal enkel een oplossing kunnen worden gevonden, als binnenskamer de leiders dezer drie groote partijen het eens j worden over een compromis. Anders is Kamerontbinding de eenige uitkomst, waarbij dan het Koningschap van Le opold de inzet zou moeten zijn. Een droef einde voor dezen eens beminden monarch, als zyn monarchaal leven den prrjs zou moeten zyn, waarom in de politieke arena zou worden ge dobbeld! Is een terugtreden met eere niet beterRed. HET BOMMENLAANTJE «oo wordt in Engeland nog menige weg genoemd, waar „blindgangers" uit den oorlog liggen opge stapeld. De menschen, die dagelijks door deze laantjes moeten loopen, hebben al meemalen aangedrongen op spoedige oprui ming want bommen blijven onpleizierige dingen, ook om naar te kijken. Zooals wij reeds meldden was het aanvankelijk de bedoeling de tocht vanaf Amsterdam per autobus te ondernemen, doch door- omstan digheden waren de bussen ter elf der ure niet beschikbaar. Thans wordt de reis tot Rotterdam per trein gemaakt en voor de rest per boot. In Rotterdam zal het gezel schap een maaltijd aangeboden worden, waarna per schip naar Middelburg wordt vertrokken. De aankomst aldaar is bepaald op 1 uur n.m. precies. Laten wij Zeeu wen deze Amsterdammers ontvan gen zooals het behoort. Dat ieder zijn eereplicht, ook wat de inkwar tiering betreft, begrijpe. Ons beroep op de inwoners van Goes, Middelburg en Vlis singen om, zoo eenigszins mo gelijk, aan de 215 Amsterdam mers, die vandaag in Zeeland rriveeren, om in het kader van de hulpverleening aan onze geteisterde gebieden, een concertweek te houden, heeft nog niet het gewenschte ge volg gehad, daarom doen 'wij nogmaals een beroep op U allen. Amsterdam bracht voor ons 135.000 gulden op. Het .s nu een eereplicht om deze menschen zoo goed mogelijk te ontvangen. Geeft u daarom alsnog op: Goes, Kantoor Vrije Sterrqnen, Beestenmarkt 2; Middelburg, kantoor Vrije Stemmen. Korte Delft 44 en 45; Bureau Provinciale Zeeuwsche Courant, Londensche Kaai 41 en Vlissingen Bureau Prov. Zeeuwsche Courant, Walstraat. Bewolkt weer met meest mati ge wind tusschen West en Noord-West. Plaatselijk enke le regenbuien, hier en daar met onweer. Nog iets koeler dan gisteren. Zon onder 20.05, op 4.38 Maan op 22.04, onder 5.13 Laatste Kwartier: 21 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1