Nationaal Welvaartsplan 1946 STAD EN LAND Schouwen en BOWALINE Centraal Planbureau diende een nota in Reeds in alle toonaarden en door vele vooraanstaande Ne derlanders is het sinds de be vrijding gezegd: wil ons land zijn vroegere welvaart herwin nen. wil het weer meetellen in den rij der volkeren, dan zullen daarvoor inspanning van alle krachten, zuinigheid bij het verbruik van goederen, sparen door het geheele volk en ratio nalisatie van alle productie methoden voor een reeks van jaren noodzakelijk zijn. Alleen op deze wijze zal ons land zoo veel mogelijk kunnen exportee ren, zullen onze exportprijzen in overeenstemming worden gebracht met den wereldmarkt prijs en zal het dus mogelijk worden, uit de impasse te ko men waarin oorlog en bezet ting ons hebben gebracht. Voortaan: Plan bij begrooting. Het ligt in de bedoeling, in de toekomst, te beginnen in 1947, bij het indienen van de begrooting reeds klaar te zijn met het Nationale Welvaart plan opdat de cijfers van dit plan achtergrond van de be grooting zullen kunnen vor men Dit is een gewoonte, wel ke in den oorlog ontstaan is in Engeland en de Vereenigde Staten en waarmede men daar de beste ervaringen heeft. Hoe bereikt men dit nu? Tot dusverre werden de re gelingen, welke de bezetting en de oorlog noodzakelijk maak ten op het gebied waarover thans het Centraal Planbureau als advieslichaam zijn zorgen uit zal trekken, gemaakt door de Ministeries, door de diverse rijksbureau's etc. Daarbij be stond uiteraard het gevaar van tegenstrijdigheden in de ge. o- men maatregelen en het even groote gevaar, dat er dubbel werk verricht werd. Dat zal het Planbureau moeten voorkomen. Maar, wij herhalen het, dit bu reau kan niet op een of andere wijze ingrijpen, het zal moeten voorkomen door het uitbren gen van adviezen. Het is niet doenlijk, binnen het bestek van een dagblad artikel een overzicht te geven van den geheelen opbouw van het Nationaal Welvaartsplan 1946, zooals dat thans door het Centraal Planbureau is .opge steld. Wij moeten ons derhalve tot eenige grepen bepalen. Dan moet ten eerste opge merkt worden, dat de toestand voor 1946 gezien is binnen het raam van de geheele periode, waaraan ons volk na de be vrijding is begonnen, de perio de van den wederopbouw. Al lereerst moet een aantal ur gente problemen worden opge lost. Dat zal ook nog voor 1947 gelden. Voorts: men is uitge gaan van de goederen als grondslag, weliswaar in geld uitgedrukt, maar niet van net geld. Overigens moet direct worden opgemerkt, en Pror. Tinbergen was de eerste om dit in een gesprek met een aantal vertegenwoordigers van de pers over dit plan-1946 toe te ge ven, dat dit plan periodiek be zien moet worden, zooals elk Nationaal Welvaartsplan van de toekomst, omdat het optre den van nieuwe cijfers in den loop van het jaar bij hec op stellen van het plan niet altijd te voorzien is. Een zeer belang rijk cijfer, de opbrengst van den oogst b.v., is pas eenigen tijd vóór dien oogst met vrij groote nauwkeurigheid vast te stellen. Brj het opstellen van dit eer ste plan waren er dan nog bij zondere moeilijkheden omdat er, zooals reeds gezegd, zoo ne- trekkelijk weinig houvast was, eenerztjds door het ontbreken van zeer recente cijfers, ander zijds door den eb os waarin ons land verkeerJ". co wordt het b.v. thans duidelijk, dat de ar beidsproduct'"'telt, welke in het plan geraamd ls op 80 pet. van die van 1938, wellicht niet geheel bereikt zal kunnen wor den. (Arbeidsproductiviteit is de hoeveelheid product, die per tijdseenheid wordt voortge bracht door alle personen, die in het productieproces zijn in geschakeld!. Meer begrip gevraagd! Dat die arbeidsproductiviteit niet zoo hoog komt als werd geraamd, kan voor ons volk hoogst ernstig zijn. Men moet het zoo zien, dat het opvoeren van de arbeidsproductiviteit thans een der allergrootste pro blemen is, waarvoor Nederland staat. Dat die opvoering niet sneller gaat, is ten deele te wijten aan de technische outil lage der fabrieken, aan soms optredende stagnaties in den aanvoer van grondstoffen en kolen, maar voor een al te be langrijk gedeelte ook aan een gebrek aan begrip voor den toestand van onze Nederland- sche gemeenschap bij een zeer groot deel van de bevolking. Er is een algemeene psychi sche moeheid, die niet alleen in Nederland, maar in alle voor m&lige bezette gebieden op treedt, er is echter ook een on gerechtvaardigd ressentiment tegen den toestand, die ons, zoo men in algemeen een klaar Inzicht in dien toestand krijgt, in een vicleuzen cirkel drijft. Een eenvoudig voorbeeld noemde Prof. Tinbergen ons. Het is moeilijk, buitengewoon moeilijk, thans voldoende vrou welijk personeel voor de tex tielbedrijven te krijgen. De meisjes zeggen n.l.: „Wat heb ik aan een salaris, ik kan er niets voor koopen". Maar waarom kunnen ze er niets, in casu geen kleeren, voor koo pen? Omdat zij niet werken, want indien zij werkten kwam er meer textiel beschikbaar, ook voor hen. En dit probleem kent onze geheele gemeen schap thans. Overigens is van groot be lang de mededeeling van Prof. Tinbergen, dat de arbeidspro ductiviteit relatief het beste ls in de. bedrijven, waar de gun stigste arbeidsverhoudingen heerschen. Hard werken, veel producee- ren en niet al te veel consu- meeren, dat is de eenige reme die. Maar die kan alleen suc ces hebben als iedereen haar in eigen kring toepast. Precies eender is het met het sparen, Dat is hoogst nood zakelijk om later, indien zij weer in voldoende mate ver krijgbaar zijn, goederen te koo pen als textiel, meubelen. Er wordt echter te weinig ge spaard, een te groot deel van het inkomen gaat weg aan thans hoog geprijsde, maar niet onmisbare goederen (bioscoop bezoek, kersen;. Als men dan nog denkt aan de drie groote moeilijkheden, waarvoor ons geheele volk staat, n.l. ten eerste het weg vallen van Duitschland als af nemer, ten tweede het wegval len van althans een groot aeel van de hooge inkomsten welke wij uit het Rijk overzee betrok ken, ten derde de verplichting, dat wij in de toekomst de zeer hooge credieten, welke in het buitenland werden opgenomen, met rente moeten aflossen; dan begrijpt men, dat werkelijk de eenige oplossing is: export, ex port en nogmaals export. Dus een laag kosten- en loonniveau, om een laag prijsniveau voor de internationale markt te be reiken. Wat het prijsniveau betreft, liggen wij thans lager dan Bel gië en Frankrijk en op gelij ke hoogte met Engeland, maar het kwantum goederen dat wij produceeren voor den export, is vergeleken bij dat van En geland, veel en veel te Filmnieuws GOES Grand Theater De zuster van den huisknecht Deze film geeft naast goede ma- ziek en zang zeer vlot spel. te zien. Ann Carter, een meisje uit Venterviiie, een dorpje in een der Amerikaansche provincies, pro beert haar carrière te maken >n New York door zich als dienst meisje in het huis van den ae- kenden componist Charles Gerard te laten aannemen. Ze bereikt eoh ter een geheel ander resultaat dan ze beoogde: de componist en Ann worden n.l. verliefd op elkaar. Haar broer die butler is in het- zeJide huls, bevalt dit echter maar matig en door allerlei lis ten probeert hij zijn meester /an een avontuur met Ann terug te houden door hem het eigenlijke doel van Anns komst te vertel len waarop Gerard besluit te ver trekken. Te voren dringt hij echter een butlersbar binnen waar Ann zingt Midden in haar zang ziet ze Ge rard en rent ln z'n armen. Een echte Deanne Durbin film die we ieder kunnen aanraden. Vooraf ziet men een aardige kleu renfilm van de indrukwekkende „Victory Parade". VLISSINGEN Luxor Theater De vier van de ooievaar Het stuk handelt in Amerika en is komisch bedoelt. Een meisje als chauffeuse werk zaam, wordt door den zoon van haar chef opgemerkt en zoo, als meermalen gebeurt, verliefd. De voogd van het meisje is onder- tusschen vader geworden van een vierling en tegelijkertijd worden er ook vier hondjes ge boren, wat tot komische ver gissingen aanleiding geeft. Al met al een film die het bezich tigen waard is. Aihambra Waterloo road Deze week draait in het Ai hambra theater de film „Wa terloo road". Ze laai ons zien te' moeilijke leven van een pasgetrouwde vrouw in oorlogs tijd. Haar man is in dienst en zij woont bij zijn ouders in, wat telkens ïuiselijke twisten ten gevolge heeft. Haar man krijgt een brief van zijn zuster, waarin deze schrijft dat zijn vrouw omgang heeft met een andere man die een verdacht persoon is. Hij vertrekt direct naar huis zelfs zonder verlof pas. waar hij na veel moeilijk heden thuis komt. Hij treft al leen zijn moeder thuis, zijn vrouw is weg. Ondertusschen komt de Mil. Politie huiszoeking doen, zonder hem echter te vin- Later gaat hij zijn vrouw zoeken in allerlei gelegenheden waar de verdachte man gere geld komt. Na veel moeilijkhe den vindt hij haar en eindigt het met een „happy-end". In het voorprogramma ziet men prachtige opnamen van de tewaterlating van de ..Willem Ruijs Bzn." te Vlissingen en de .Victory Parade" in Londen die geheel in kleuren js opgenomen. Disfribuiie van horloges Het zal ongetwijfeld wel zijn opgevallen, dat bij enkele hor logezaken weder zak- en hee renpolshorloges in de etalages zijn uitgestald. Zij, die meenen, dat de tijd weer is aangebroken, dat zij zich vrij een vurig begeerd uurwerk kunnen aanschaffen, komen echter teleurgesteld uit. De horloges worden, ingevol ge het met Zwitserland geslo ten handelsverdrag, uit dat land geïmporteerd en zijn uit sluitend bestemd voor perso nen, die deze voor de uitoefe ning van hun beroep dringend noodig hebben, en wel: personeel van de spoor- en tramwegen, het transportbe drijf, P.T.T., de mijnen, gas- en electriciteitsbedrijven, de poli tie, de ziekenhuizen en tevens de artsen. De distributie, op z.g. horlogebonnen, geschiedt door de Unie van Bedrijfsorga nisaties in de Uurwerkenbran che. Daar de ingevoerde hoeveel heid slechts gering is, komen andere dan de hierboven ge noemde personen niet in aan- gerln^Xmerking. "oes Aanrijding kost motorrijd" twee vingers. Gistermorgen half heeft op den hoek W- Middeiburgschestraat een ve. lceersongeval plaats gevono t; Een auto bestuurd door üc heer L. W. P. H. uit De.i komende uit de richting P delburgschestraat, rijdende de ichting L. P. v. d. Spieg'nt straat, wilde een andere au;- passeeren. Plotseling arriveerd van de tegenovergestelde rich ting een motorrijwiel bestuur door den heer L. J. M. Met een klap vloog het motorrijwiel te gen de auto op. waarbij de be stuurder, via de motorkap var. de auto op den weg terecht kwam. Zwaar bloedend uit hoofd en handen werd hij op genomen. waarbij eveneens bleek, dat twee vingers van zijn linkerhand door de botsing waren afgerukt. Nadat hem door Dr. Snoeit eerste hulp was verleend, verklaarde hij, dat hij den auto waar hij tegen op was gevlogen te laat had gezien. Hij werd hierop naar het zieken huis vervoerd. De beide motor rijtuigen werden zwaar bescha digd. De bestuurder van den auto liep geen letsel op. M^delburcr Middelburgsche markt trekt weer! De Donderdagsche Middelburg- sche markt mag zich in toene mende belangstelling verheu gen, zoowel van de zijde der koopers als verkoopers. Eenigen' tijd geleden, op bescheiden veot begonnen, waren Donderdag jJ reeds weer een dertigtal kra men en stalletjes aanwezig waar de meest uitetv'°°Pen^e artikelen verkrijgbaar waren Verheugend was dat er reeds( weer een autobus met Belgische' touristen aanwezig was, die na een rondrit door Walcheren een bezoek aan Middelburg brachten. Vlissinaen Feestavond K.S.V. Walcheren Ter gelegenheid van het be haalde handbal-kampioenschap in Klasse IIB werd Donderdag avond een feestavond georga niseerd door de K.S.V. Walche ren. De voorzitter, de heer van Hijfte, opende den avond met een kort welkomstwoord in 't bijzonder aan den heer Lap, eerste trainer van Walcheren en zijn vrouw. Daarna zez'de hij dat er meerdere contactavon den zouden volgen, daar hier door de vriendschapssfeer ge sterkt wordt. Dit is noodig. wil men een goed figuur slaan voor een volgende wedstrijd. Hierna volgden verschillende cabaret nummers door de Amusements club van „Walcheren" en en kele pianosoli. Na enkele spee ches werd de avond met een gezellig bal besloten. De West Indische delegatie Zaterdag 13 Juli Ml de Cura- Qaosche Statencommissie om 11.30 uur een slotbijeenkomst hebben men den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. Om 12 uur zullen de Surinaamsche en Curagaosche delegatie voorgesteld worden aan der Minister-President en om 13.00 uur zal tenslotte een lunch plaats hebben met eenige minis ters. Hiermede is het offieleele ge deelte van het bezoek van de West Indische delegaties aan Ne derland beëindigd. Het is echter nog zeer onzeker, of de commis sie? Woensdag of Donderdag a.s. de terugreis zullen kunnen aan vaarden. HET WITBOEK betreffende de maatregelen tot zuivering van het geldwezen in Nederland is thans voor het publiek verkrijgbaar bij de rijksuitgeverij Fluweele Burg wal 18, 's Gravenhage en bij den boekhandel. ~c kiosk op de Kleine Markt -3r in gebruik. In de oorlogsjaren stond de Kiosk op de Kleine Markt en practisch alleen voor de Duit- schers. Wat er te verkrijgen ,vas, was zuiver Duitsche pro- .agancialectuur, die een goede .ederlanüer niét kocht. Heel veel belangstelling, de uitschers uitgezonderd, had 3 verkoopster dan ook niet. Thans is de kiosk weer ge sel opgeknapt en prijken er /eer „goede" Nederlandsche n buitenlandsche kranten en ijdschriften. De kiosk, die door De Vey Mesdagh wordt geëxploiteerd, :al zich dan ook wel weer spoedig in de publieke belang stelling kunnen verheugen. Duiveland DREISCHOR. Muziekleven herstelt zich Groot verlies door den oorlog Ruim 25 jaar geleden werd op initiatief van de Harmonie- vereeniging „Crescendo" te Dreischor de Bond van Mu ziek- en Zanggezelschappen op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland opgericht. Aanvankelijk werden bijna alle bestaande muziek- en zangvereenigingen lid en al spoedig werd dan ook een fes tival georganiseerd, dat uitne mend slaagde. Later besloot men een con cours te houden en hier Week al spoedig, dat de onderlinge krachtmeting een uitstekende stimulans was tot ernstige studie. Verschillende corpsen kwa men onder leiding van deskun dige musici te staan en een algeheele voortgang was dui delijk merkbaar. Hoewel de muziekcorpsen veel leden verloren door de op richting van voetbalclubs e.a., bleven toch de oude leden hun vereenigingen trouw. Langzamerhand begon het aantal leden terug te loopen, Wat op den duur den dood van vele gezelschappen beteekende. goed als gedaan. Toen de oorlog kwam, was het met het muzikale leven zoo Door de evacuatie verdwe nen vele leden naar elders, en instrumenten werden in beslag genomen. Na de bevrijding vond men de instrumenten te rug, doch groot endeels vernie tigd door brand of inundatie. De toekomst scheen dus niet zoo rooskleurig, temeer daar verschillende leden ln hun evacuatie-oord een goede be trekking hadden gevonden en dus niet meer terugkwamen. Opbloei Het bondsbestuur bleef ech ter niet bij de pakken neerzit ten en besloot het muziekleven nieuwe kracht ln te blazen. Opnieuw weraen de oude muziekvereeniglngen en zang gezelschappen uitgenoodigd 'n vergadering bij te wonen, ter wijl ook nog niet aangesloten vereenigingen een convocatie kregen. Men besloot nu, vandaag te Zierikzee een muziekdag te houden, waaraan 9 muziek- en 8 zangvereenigingen zullen deel nemen. Hoewel op dezen dag zal blij ken, dat de prestaties der deel nemers niet meer op vooroor- logsch peil staan, toch is het het toe te juichen, dat men tot dit initiatief is gekomen. Immers, de goede wil is er, en hierdoor is het te verwach ten, dat men zal slagen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4