VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Amsterdamsch Tramkoor komt naar Zeeland De verkiezing voor de Eerste Kamer Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gfrommrarer HfcSS? Zaterdag 13 Juii 1946 2e JAARGANG Nieuwe woningpolitiek Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Ste- debouw heeft eeü tijd gele den een Commissie ingesteld, om een rapport uit te brengen voor een nieuwe woningpoli tiek. Deze commissie bestond uit de heeren Ir. A. Plate als voorzitter en L. H. J. Angenot. Dr. Ir. Z. Y. van der Meer, Dr Ir. F. Bakker Schut, Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst als leden. Het rapport is dezer dagen verschenen. Het bevat zes hoofdstukken: 1. Beginselen; 2. Voorbereiden de Overheidsmaatregelen; 3. De organisatie van den Wo ningbouw; 4. De organisatie van het Woningbeheer; 5. De Huurpolitiek; 6. Maatregelen tot Instandhouding en Ver nieuwing van den ouden wo ningvoorraad. Wij ontleenen aan de conclu sies de volgende gedachten: Het doel van de woningpo litiek moet volgens het rap port zijn, dat elke huishouding in een afzonderlijke woning woont, en dat elke woning vol doet aan een aantal kwalita tieve eischen. Ook thans, in onze uiterst moeilijke omstan digheden, moet op economische en sociale gronden een voort gaande verheffing van het peil noodzakelijk worden geacht. De huur van de woningen dient voor de bewoners draag baar te zijn. Een ruimere bij- drage-politiek dan vóór den oorlog acht de commissie wen- schelijk. Deze bijdrage dient niet te worden opgenomen in den maatschappel ijken steun De eigen economische verant woordelijkheid van den bewo ner voor zgn woning, blijve regel. Er dienen algemeene voor waarden te komen voor flnan- cieele medeweiking van Rijks wege aan den woningbouw. Wenschelijk is de oprichting van in gewestelijk verband werkende corporaties, van waaruit adviezen kunnen uit gaan en waardoor woningcom plexen kunnen worden be heerd, als dit plaatselijk on mogelijk blijkt. Om de tekortkomingen van het woningbedrijf zoo veel mo gelijk weg te nemen, beveelt de commissie aan: 1. Een onderzoek naar de mogelijkheid tot beperking van het werk op de plek zelf waar gebouwd wordt; 2. Normalisatie van de on- derdeelen der woning, met bij zondere voorzichtigheid waar het onderdeelen betreft die voor den vorm bepalend zijn. Voorts allerlei interne rege lingen van het bouwbedrijf en bevordering der rationalisatie. Een ander punt, dat wordt behandeld is, de organisatie der woningbouwvereenigingen. Hierbij is wenschelijk, o.a.: In het beheer der vereenigingen worde dè.t element versterkt, dat speciaal op den socialen kant wil ietten. Zelfbestuur der vereenigingen blijve be waard. De Overheid oefene toezicht uit op deze vereeni gingen. Nu de regeling van de huren. Ook daar is het wenschelijk, dat alle woningen onder de re geling vallen. Voorloopig moet de verhou ding tusschen huur en inkomen van vóór den oorlog worden aangehouden. Nivelleering van de huren van oude en nieuwe Concertreis door onze provincie De lijn AmsterdamZeeland is er HELAAS kan de pers eerst zeer laat mededeeling doen van een verheugend initiatief door de Zeeuwsche ver- eeniging „Zeelandia" te Amsterdam genomen, om ten behoeve van onze geteisterde gebieden een concertreis naar Zeeland te organiseeren welke trip, die een week duurt, a.s. Maandag aanvangt. De Zeeuwsche vereenlging „Zee landia'' is een uitvloeisel v „Hulpactie „Scheldemonde' wij, Zeeuwen, weten allen weix prachtig werk deze te Amsterdam heeft verricht, en dat de groote collecte daar f 125.000 heeft opge bracht. Maar bij de Zeeuwsche Amsterdammers leeft .het besef dat er meer gedaan kan en moet ■orden. Het groote en mooie doel is een versteviging en verinniging het contact tusschen Amster dam en Zeeland. Amsterdam, onze schoone en ge liefde hoofdstad, heeft getooud onze nooden begrepen te hebbr en voor ons Zeeuwen, een warm plaatsje aan haar groot warmkiop pend hart ingeruimd te hebben. Thans maakt Amsterdam zich op nieuw op om Zeeland te begifti gen, niet alleen materieel doch ook cultureel. Ook dit laatste is enorm belang en kan m de toekomst voor ons zoowel als voor Amsterdam zelf, rijke vruch ten afwerpen. De concertreis, irvan hier sprake is wordt ge maakt door het beroemde Am- sterdamsche tramkoor Kunst Broederschap" o.l.v. dhr. Beune. Verder zal o.a. de Amsterdam- sche opera-zanger Th. Bayle, zijn medewerking verleenen, zoodat wij Zeeuwen, dank zij dit prach tige initiatief verzekerd kunnen zijn een avond van hoogstaand kunstgenot te mogen genieten. Zooals wij reeds schreven is de voorbereiding door omstandighe den, waarop wij nog nader terug komen, slechts zeer kort geweest Nu, op dit oogenblik wordt nog met man en macht gewerkt om de 214 menschen onder dak te brengen, terwijl toch reeds Maan dag a.s. de trip begint. Daarom doen wij in deze een beroep op U en verwijzen wij onze lezers naar de oproep in dit blad, terwijl wij er op aandringen hieraan toch vooral gevolg te geven, daar deze reis van onze sympathieke Am sterdammers een groot succes moet worden. Zij komen voor ons. Laten wij hen ontvangen zoo als het behoort. Straks zullen -vij bij hen te gast zijn en wij zijn er van overtuigd, dat het onthaal daar hartelijk en gul zal zijn. Door den zeer korten tijd die nog rest om een en ander in orde te brengen staat nog evenmin vast in welke zalen deze concerten ge houden zullen worden. Ook hier aan wordt met man en macht ge werkt. Men zie hiervoor de ad vertenties en nadere aankondigin gen in dit blad. Iets van het pro gramma kunnen wij wel mededee len. 's Maandags zal het gezel schap om 7 uur te Middelburg ar- riveeren in een 3-tal autobussen. Op de loskade zal burgemeester v. d. Weel de gasten welkom hee- ten waarna het koor enkele num mers ten gehoore zal brengen. Daarna zal een stoet geformeerd werden die naar de markt zal marcheeren, waarbij de signaal- afdeeling „Achilles" vermoedelijk haar medewerking zal verleenen. Op de markt worden enkele peeches gehouden, verstaanbaar gemaakt door een luidsprekersin stallatie, waar ïede deze concert- week wordt ingeluid. Dinsdag gaat het gezelschap naar Zierikzee alwaar een concert in de concertzaal gegeven zal wor den. 's Woensdag volgt dan een OPROEP Aan de inwoners van Goes, Middelburg en Vlissingen. Zooals uit nevenstaand artikel in dit blad blijkt, komt in het kader van de Hulpactie voor de geteisterde gebieden in Zeeland het beroemde Amster damsche Tramkoor op resp. Woensdag, Donderdag, Vrijdag concerten in bovengenoemde plaatsen geven. Deze menschen moeten echter nog onder dak gebracht wor den, Zij, die 1 of meer perso nen voor enkele nachten te lo- geeren kunnen hebben wor den verzocht dit even monde ling of schriftelijk aan de on derstaande adressen bekend te maken. Goes: Dagblad Vrije Stem men, Beestenmarkt 2. Middelburg: Korte Delft 44 en 45. Vllssingen: Kantoor Provinciale Zeeuwsche Crt, Walstraat. concert te Goes, terwijl Donder dag en Vrijdag, resp. te Middel burg en te Vlissingen uitvoerin gen worden gegeven. Vrijdag heeft (en dit vermelden wij als aardige bijzonderheid) de uitreiking plaats van de prijs aan J. Rey- nierse die de prijswinnaar was van de ringrijderij in 't Vondel park te A'dam op 22 Juni J.l. Za terdag wordt er tenslotte een con cert te Oostburg gegeven. Ook kunnen wij nog mededgelen, dat het koor concerten zal aanbieden aai de ziekenhuizen van de te bezoeken plaatsen. Ook onze zie ke Zeeuwen worden niet verge ten. Zoo wordt het contact tus schen Zeeland en Amsterdam ver stevigd en verinnigd tot zegen van cc'mrs? uw i - w/"* Van Geelkerken (tweede van links), eens plaatsvervanger van Mus- sert als „leider" van de N.S.B., werd door den fotograaf in de Utrechtsche straten „gesnapt", toen hij onder sterke bewaking naar een ander kamp werd overgebracht. onze provincie, want het groo'e belang hiervan behoeven wij waar, lijk niet in den breede uiteen te zetten. Hier bestaat de mogelij k- heid om van persoon tot persoon kennis te maken, elkaar te vin den van mensch tot mensch en dit zal zoowel materieel als mo reel alleen maar vruchten kunnen afwerpen. Nog veel meer plannen heeft de vereeniging „Holland Zeeland" op haar programma. Wij komen daarop nog nader terug Tot slot zij vermeld, dat deze concertreis een opening is der trips gedurende drie maanden Am sterdam—Zeeland. Men heeft a.* de toestemming gekregen gedu rende 3 maanden en 2-tal autobus sen van Amsterdam naar Zeeland te laten loopen zoodat onze Pro vincie op nog meer bezoek reke nen mag. Deze trips zullen 2 da gen duren en 3 maal in de week plaats vinden. Zoo zal Amsterdam ons kunnen leeren kennen, zoo zal Zeeland uit z'n isolement ver lost worden. Laten wij Zeeuwen er daarom voor zorgen de Amster dammers met een overweldigende hartelijkheid te ontvangen. De lijn AmsterdamZeeland is er Dat hij gedurig hechter moge worden. De oude en nieuwe Eerste Kamer DE VERKIEZINGSUITSLAGEN voor de Eerste Kamer, waarvan de leden door de Provinciale Staten gekozen worden, zijn thans bekend. Hieronder volgen speciaal de uitslagen van Groep I, welke groep de Provincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg omvat. Hier werden totaal uitgebracht 19S stemmen met een stemwaarde van 25.621, waarvan: woningen wordt door de com missie wenschelijk geacht. Overwogen wordt de invoe ring van een huurbelasting, waarvan de opbrengst zou be stemd worden voor den wo ningbouw. 't Belangrijke rapport wordt aan deskundigen ten zeerste aanbevolen, ter kennisneming en bestudeering. De woning nood is in dezen na-oorlogschen tijd ontstellend groot! Red. 1. C.P.N. 0 stemmen, 0 zetels; 2. K.V.F. (Lijst Janssen de Limpens) 5811 st„ 3 zetels (1 restzetel) 3. K.V.P. (Lijst de Bruijn) 1760 st., 1 zetel (1 restzetel); 4a. A.R. 1614 st. 1 zetel; 4b. St. Geref. Partij 368 st., 0 zetels; 4c. C.H.U. 1598 st. 1 zetel (1 restzetel); 5. Partij v. d Vrijheid 256 st. 0 zetels; 6, K.V.P. (lijst v. d. Mortel) 9487 st. 5 zetels (1 restzetel); 7. Partij v. d. Arbeid 4727 st. 2 zetels. Gekozenen in groep I zijn: Kath. Volkspartij; C. H. J. A. Janssen de Limpens, Wijlre, B. M. Berger, Venlo, F. C. M. Wijffels, Brunsum, A. C. de Bruijn, Maar tensdijk, J. C. A. M. van de Mor tel, Tilburg, P. A. Kerstens, Was senaar, H. J. J. van Velthoven, den Bosch, A. M. C. J. Stelnktlh- ler, Eindhoven, G. W. M, Huys- mans. den Haag. A.R.: Jhr. Mr. H. A. M. van Asrh van Wijck, Doorn. C.H.U.J. Reyers, Kamerik. P v. d. A.: E. Brongersma, Heem stede, J. J. Kramer, Brunssum. DE OUDE EN NIEUWE EERSTE KAMER Partijen oud K.V.P. 16 P.V.d-A. 14 AR. 7 C.H.U. 6 Comm. 0 P. v.d. V. S N.S.B. 4 IN BRABANT Bij de verkiezing in de provincie Noord-Brabant zijn uitgebracht1 64 geldige stemmen (voltallig). De stemwaarde is 179. Uitgebracht werden op: A.R 2 lijststemmen 358 stemmen; C.H.U. 2 lijststemmen, 358 ót.; K.V.P. 53 lijststemmen, 9487 st.. Partij v. d. Arbeid 7 lijststemmen, 1253 st. Een lid van de C.P.N. heeft hier oo de Partij van de Arbeid ge stemd. De A.R. Partij heeft in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland 14 zetels. Bij de stemming voor de Eerste Kamer is gebleken, dat op de A.R. Partij slechts 12 stem mer. zijn uitgebracht. De Katn. Volkspartij heeft 16 zetels in de Staten. De conclusie ligt voor de hand, dat twee A.R. leden hebben gestemd op de lijst van de K.V.P. Hei gevolg is, dat de C.P.N. geen restzegel kreeg toegewezen. IN ZEELAND Bif de verkiezing in de province Zeeland werden uitgebracht 39 geldige stemmen (3 afwezig). De stemwaarde is 60. De stemmen wa ren als volgt verdeeld: K V.P. (lijst de Bruijn) 8 lijststecn men 480 stemmen; A.R. 6 lijst stemmen 360 st., S.G.P. 4 lijststem men 240 st., C.H.U. 10 lijststemmen 600 st., Partij v. d. Arbeid 11 lijst stemmen 660 st. By deze stemming hebben twee leden van de Partij v. d. Vrijheid waarschijnlijk gestemd op de C.H.U. en de C.P.N. op de Party van de Arbeid. Wisheid is onderneming, arbeid en kapitaal tegelijk. OVERDENKING DE TONGH De Tongh baert twist en krflgh. De Tongh baert peys en vrede, De Tonge die bedroeft, De Tongh vertroostet mede. De Tonge die verdruckt, De Tonge komt te baet, De Tongh de liefde breeckt. De Tonge dood den haet; De Tonge die ontsticht, De Tongh baert nutte leere. De Tonge lastert God, De Tonghe looft den Heere: Dus als men d' eigenschap der Tonge wel verzint. Zoo is zij 't quaedste deel, en 't beste dat men vindt. JOOST VAN DEN VONDEL. Congres Ned. Verbond van gerepatrieerden Het congres van het „Neder landsch Verbond van Gerepatri eerden", dat aanvankelijk zou plaats hebben te Hilversum, zal thans op 9 en 10 Augustus te Eindhoven worden gehouden. Op dit congres zullen ook af gevaardigden van gelijksoorti ge vereenigingen uit Frankrijk en België aanwezig zijn. Er zal worden overgegaan tot stichting van een ..Internationale Ver eeniging van Gedeporteerden". Tijdbom onder cafe-tafeltje Dezer dagen hebben onbeken den een handkoffertje, waarin een tijdbom zat, onder een tafel tje in een bekend hotel te Val kenburg gezet. Nadat de heeren hun consumptie gebruikt had den, vertrokken zij. Even later volgde een geweldige explosie, die vrij veeH schade aanrichtte. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Dit is de derde bomaanslag, die plaats heeft op hetzelfde pand, dat het eigen dom is van een N.S.B.-er, die thans weer in zijn rechten is hersteld. HET WEER Warm zomerweer met veran derlijke wind. Verdere vooruit zichten: toenemende kans op Zon onder 20.56, op 4.36. Maan op 20.45, onder 3.19. Zondag: Volle Maan. Zon onder 20.55. op 4.37. Maan op 21.29, 'onder 4.1L

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1