TRIBUNAAL GOES De eerste geprefabriceerde woning in Nederland STRAND-IM PRESSIES Wij leven in een geestelijk Vacuum B In de zitting van Woensdag werden de navolgende zaken behandeld: De balans sloeg later naar de goede zijde door. Aloysius C. Vermast onder wijzer te Coevorden, was in het begin van den oorlog N.S. B.-er geweest. Zij wilden dit thuis graag, zei hij, en om zijn ouders een plezier te doen, was hij W.A.-man in Goes gewor den. Later moest hg toen ook automatisch N.S.B.-er worden. In den loop van de bezettings jaren heeft hij zgn fouten ech ter ten volle ingezien, toen hij op het Arbeidsbureau werk zaam was. Hij heeft daar toen op alle mogelijke wijze gesa boteerd en door in de admini stratie te knoeien velen uit Duitschland kunnen houden. Tenslotte had hij ook voor zijn N.S.B.-lidmaatschap bedankt. Toen de grond hem hier te warm onder de voeten werd, doordat de Duitschers zijn hou ding gingen doorzien, kreeg hg gelukkig een plaats als onder wijzer in Drente, waar hij veel voor de ondergrondsche heeft gewerkt. Mr. Boon uit Emmen wees er op, dat Vermast zich na zijn „bekeering" volkomen heeft gerehabiliteerd door de daden die hg toen voor de goede Ne- derlandsche zaak heeft ver richt, daden, die, wanneer dc Duitschers hem gegrepen had den, één voor éen de doodstraf zouden hebben meegebracht. Nadat het tribunaal in raad kamer was gegaan, werd da delijk uitspraak gedaan De be schuldiging werd vervallen verklaard. „Ik vertel niet Cir leugen Urbanus L v. Bemden, keur meester der veiling te Goes, was uit sociaal oogpunt lid der N.S.B. geworden, zei hg. Dat hg er op een vergadering op aangedrongen zou hebben, een bepaalde persoon te eliminee- ren, ontkende beschuldigde. Hij was voorts lid geweest van N.A.F. en N.V.D. en werkzaam voor W.H.N. Ook had hg pro paganda gevoerd. Beschuldig de trachtte nu alles goed te praten. Hij verzocht rekening te houden met zijn gezin. Hij was economisch voor samen werking met Duitschland ge weest, doch verder was hij anti Duitsch geweest. Hij had ook bg zijn werk bij de Prijsbeheer- sching altijd fel geageerd tegen degenen, die massa's aan de Wehrmacht verkochten. Toen de voorzitter weinig vertrouwen bleek te hebben ln de goede bedoelingen van be schuldigde, zei deze, dat hij ge komen was „om niet één leu- UITSPRAKEN TRIBUNAAL. Donderdag deed het Tribu naal te Goes uitspraak in de volgende zaken: J. Wiskerke, tuinder te 's-H. Arendskerke, kreeg 6 maanden interneering, verbeurdverkla ring van zijn radiotoestel en het vermogen tot f 2000 en ont zetting rechten. M. Weststrate, betonart '.der te Lewedorp, een jaar voor waardelijke interneering. De voorwaarden zijn zich goed ge dragen als Nederlander, zich onder toezichtsteken van de S.T.P.D. en zich gedragen naar door of namens haar gegeven aanwijzingen en gedurende 5 jaar in den landbouw werken. C. N. Botting, hotelhouder te Eiezelinge, 6 maanden voorw. interneering, met de bepaling, dat hij zich onder toezicht van de S.T.P.D. moet stellen. Pleternella Klooté geb. Sinke te Goes, anderhalf jaar inter neering, verb" verklaring van f300 en v»en inboedel voor zoover bij anderen ln gebruik. Allen me' ontzetting van gen te vertellen". Hij had het steeds goed met het Nederland- sche volk gemeend. De voorzitter toonde hem daarop een foto van Hitler, die op zijn kamer gevonden was, en vroeg of deze het ook goe l met het Nederlandsche volk gemeend hadDie foto kon alleen op den rommelzolder ge vonden zijn, zei beklaagde. Na het hooren der echtge- noote, legde Mr. Dirven er den nadruk op, dat Van Bemden enkel uit sociaal economisch oogpunt voor het nationag.1- socialisme had gekozen. In de middagzitting werd al lereerst de zaak tegen Willem Bazen te Kloetinge nog eens behandeld. De beschuldigde was niet ter zitting aanwezig. Op Grond van de stukken zal over 14 dagen uitspraak wor den gedaan. Zg waschte voor de Duitschers. Daarna kwam nog voor Cor nelia Goudswaard, echtgenoote van H. D. Amperse te Goes. Deze had zeer intiemen om gang met Duitsche militairen gehad, voor welke ze gewas- schen had. Voorts was ze bg de N.S.B. aangesloten geweest en had ze propaganda voor de Beweging gemaakt door met „VoVa" te colporteeren. Verdediger in deze zaak was Mr. Kuipers. Internationale Fransche Alpenrit Nederlandsche deelneming. Aan den Intern. Franschen Alpenrit, welke vanaf vandaag tot 15 Juli in de Fransche Al pen zal worden verreden, ne men, naar de K.N.A.C. ons meldt, drie Nederlanders deel. Het zijn M. Gatsonides uit, Bentveld met Ford Speciaal Ch. v. Kempen uit Amsterdam met Fiat Balilla en H. P. Ver kamman van Keulen uit Den Haag met Opel Olympla. Deze drie Nederlanders, die over een rijke wedstrïjderva- ring beschikken, zijn thans ln Annecy, de startplaats voor den rit. Woensdagmorgen ver trok de équipe Gatsonides- Blijdensteyn van het Secreta riaat der K.N.A.C. te 's-Gra- venhage. Het valt, uit een oogpunt van representatie op internati onaal sportief gebied, ten zeer ste toe te juichen, dat Neder land in dit eerste groote na- oorlogsche autosportevenement buiten de categorie der races, vertegenwoordigd is. Om dit mogelijk te maken, hebben zoo wel de Rijksdienst voor de Li chamelijke Opvoeding en de Sport als de K.N.A.C. een be langrijke bijdrage geleverd wat betreft de verschillende formaliteiten, welke tegen woordig in verband met een onderneming als deze, moeten worden vervuld. Het badbedrijf actief Een zonnige zomerdag, een, der weinigen in ons wisselval lige Hollandsche klimaat. On telbaar velen tijgen naar het eenig overgeblevenrecreatie oord in deze omgeving, n.l. het Vlissingsche strand, om daar wat frissche zeelucht in te ademen, wat zon te genieten en enkele oogenblikken de zorgen van allen dag te vergeten. De bussen uit Middelburg zfln overbelast, doch we zijn big, dat er tenminste een vervoer middel is. Het strand biedt een fleuri- gen aanblik. Er zgn kleurige vlaggen, men kan er weer zwemmen, zonnebaden, in de strandstoelen luieren; kortom, men kan er genieten van zon, lucht en zee. De vele voorbij varende zeeschepen vormen 'n attractie op zichzelf. Geniet van de zon en de zee, maar pas op de scherven en de zwarte handel! Er is een E.H.B.O.-post aan-( wezig, welke niet overbodig is. Op het strand zijn nog onge rechtigheden uit den oorlogs tijd aanwezig, bgz. ijzeren pa len, welke in het zand zitten. Deze zijn bij laag water juist zichtbaar, doch bij hoog- of op komend water vormen zij een gevaar voor de zwemmers. Een meisje trapt in één dezer pun ten, welke diep in haar voet dringt, waardoor een hevig bloedende wonde ontstaat; een jongen verwondt zich tamelijk ernstig aan 'n stuk ijzerdraad. De E.H.B.O. brengt in deze gevallen uitkomst. Jammer, dat sommige strandbezoekers zelf zoo ondoordacht zijn. Wij vinden enkele groote scherven van gebroken theekopjes, wel ke achteloos op het strand ge worpen waren (wat gij niet wilt dat U geschiedt, enz.). Een fruitventer Komt zijn kersen en bessen te koop aan bieden; de kersen aanvankelijk tegen een acceptabelen prtys, doch ai spoedig, als de vraag root blijkt, is de prgs verdub beld, omdat de kwaliteit zoo genaamd beter is. Een pinda man is met zijn draagbaar winkeltje aanwezie- i biedt. bg gebrek aan pinda's, zijn gortkoekjes en andere zoetig heden te koop aan, welke gre tig aftrek vinden. De zeelucht maakt hongerig. Zelfs hier, o prof. Lieftinck, wordt uw geld- saneeringspolitielc in gevaar gebracht, door zwarten Jiandel. Wij zien n.l. reepen chocolade zonder bon voor 75 cent per stuk van eigenaar verwisselen. Jammer, dat de ijsco-man ontbreekt; hij zou goede zaken maken. We zijn big gestemd, dat het strandleven weer op gang is gebracht en dat we deze gelegenheid tot ontspan ning weer terug hebben. Wel Is alles nog primitief, doch het badbedrijf is actief en doet wat het kan, waarvoor men dank baar is. Na een prettigen dag, waar in de noodige gezondheid en nieuwe werklust is opgedaan, keeren we moe, verbrand, doch voldaan, in een overvolle bus, naar Middelburg terug. In „Economische Voorlich ting" komt een artikel voor, van Rienk Idenburg, over de eerste geprefabriceerde woning die eind Juni in Eindhoven li opgesteld. Aan dit artikel ont kenen wij het volgende De bedoelde fabriekmatig geproduceerde woning is af komstig van Daalbouw te Eindhoven en is gemaakt vol gens het systeem van Daal. De voornaamste materialen zijn halmplaat en ijzer. Halm plaat is een Zweedsche vin ding en bestaat uit onder hoo- gen druk geperst stroo, waar door een zoodanige vastheid wordt verkregen, dat de halm plank, gevat in een metalen raam, als wand- en vloerplaat kan dienst doen. De halmplaat heeft bij den bouw geen dragende functie; daarvoor dient het staalskelet, waarin de bouwstof is vervat. De in Eindhoven gebouwde woning bestaat uit drie elemen ten, die per speciale uitgeruste auto naar de bouwplaats zijn vervoerd. De woning is 145 kub. meter groot, bevat twee slaapkamers van 3 X 3 m., één woonkamer van 5X3 meter, waarbg een keuken is inge bouwd, een W.C. met doucne- gelegenheid en een vliering, die naast de kasten als berg ruimte kan dienst doen. Men heeft ook grootere wo ningen ontworpen, te bouwen volgens hetzelfde systeem. Volgens den ontwerper zou het mogelijk zijn tot 3 verdie pingen te bouwen. Een wonmg van 225 kub. meter vraagt 2500 kg. ijzer en 0.7 kub. meter hout, benevens de noodige halmplank, pannen cement en steenen. De steenen en het cement dienen voor het halfsteensch muurtje, dat bui ten om het geheele huis wordt opgetrokken. De bouw van de in Eindho ven geplaatste woning van 145 kub. meter, vordert een werk tijd van 500 manuren. De kosten bedragen nu nog De nieuwe spelling Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den Minister van-Onderwijs, Kunsten en We tenschappen om indien het wets ontwerp betreffende de nieuwe spelling der Nederlandsche taal, dat thans bij de tweede kamer tijdig tot wet kan worden verheven, deze spelling reeds met ingang van de nieuwe cur sussen in September a.s. te doen invoeren op de openbare scho len en de gesubsidieerde bijzon dere scholen, benevens op alle rijksinstellingen. Dr. Idenburg stelt de diagnose van een zieke wereld IJ de discussies over het lburg, realiseerden zich dit werkprogramma van defbleem van het geestelijke Unesco heeft de Nederland- [cuum der massa en zij losten net sche gedelegeerde, Dr. ^h^op, op een wijze, die een volle- I. Idenburg, een rede gehouden waarin hij voor de eerste naai de besprekingen naar een meer geestelijk terrein verplaatste. Hij vestigde er de aandacht van de gedelegeerden op, dat nergens in het uitstekende en «tttvoer-ge rapport over het werkprogramma van de Unesco gesproken wordt over den grooten geestelijken ach tergrond der dingen, waarmee de groote ellende en de benoeften van de tegenwoordige wereld zoo nauw verbonden zijn. Bij het 'e- zen van het memorandum had oij aan twee figuren uit den Bijbel gedacht, aan Martha, die, door al haar tijd aan den meester te vij den, faalde in het verkrijgen van het Inzicht, dat haar zuster Maria kreeg door haar aandacht aan de meer essentieele dingen te wijden. Deze aandacht voor de belang rijke geestelijke dingen had nlj gemist. In zekeren zin leeft, gees telijk gesproken, de Europeesche en Amerlkaansche wereld in een jum. De oorlog vulde dit va- m. De geest van de mensch- heid werd bezig gehouden met het bereiken van de overwinning Maar wat heeft de democratie aan te bieden als een alternatief nu de oorlog gewonnen ls? De mo- dictators aldus dr Tden- dige ontkenning beteekende van cfe oneindige waarde van de men- schelijke persoonlijkheid. Zij heb ber de massa gevoed met het ge loof in de grootheid van den staat, de waarde van bloed, oo- dem en materieele welvaart. Wij moeten dezen weg niet volgen, 8i dus dr. Idenburg, maar zonder ge loof zal de menschheid niet Kun ner leven. Dat is mijn vaste over tuiging. Dr. Ph. J. Idenburg vestigde verder de aandacht op twee spe ciale punten, waarop dit lichaam werk van beteekenis zou kunnen doen. Hij noemde daarbij voor eerst de noodzaak van het op bouwen van een internationale onderwijsstatistiek, waarmede een speciale afdeeling van het secre tariaat ware te belasten. Verder voerde hij het pleit voor de be vordering van de studie van de psychologie ln verband met on-1 derwijs en didactiek. Bij de her vorming van het onderwijsstelsel stuit men op tal van vragen van psychologischen aard, waarop de wetenschap op het oogenblik het antwoord schuldig blijft. f 4000, maar kunnen, bij opge voerde productie dalen tot f 2500. De fabriek van Daal bouw te Helmond zou 20 wo ningen per week kunnen af leveren. Met de machinaal gebouwde woning kan datgene bereikt worden, wat wij in onze zwaar getroffen streken zoo zeer noodig hebben, n.l. snellen bouw. Wat zou het bijv. voor Walcheren en West Zeeuwsch Vlaanderen een uitkomst zfln, als op bovenstaande wijze in zeer korten tijd een groot aan tal woningen zou kunnen ver rijzen. Het zou een oplossing beteekenen van het huisves tingsprobleem. Wij zien dan ook met meer dan gewone belangstelling de resultaten van de eerste proef neming in Eindhoven tege moet. N ogmaals DUITSCHLANDS TOEKOMST Door een vergissing in ons blad van gisteren, zijn onder staande cijfers door elkaar ge raakt. Terwille van de nauw keurigheid, laten we de gege vens hier nogmaals volgen: Volgens dc laatste gegevens zijn in de Britsche bezettings zone van Duitschland weer open: 10.998 lagere scholen, met 2.386.651 leerlingen. (Berlgn scholen, met 44.079 leerl.). 584 middelbare scholen met 215.288 leerlingen (Berlijn 19 scholen met 7655 leerl.). 1304 vakscholen met 327.778 leerlingen. 203 scholen voor mijnwer kers met 4628 leerlingen. 276 inrichtingen (weeshui zen, enz.) met 22.381 leerlingen (Berlijn 22 met 824 leerlingen). 20 normaal scholen (oplei ding voor onderwijzer) met ruim 3000 leerlingen. universiteiten met onge veer 17.000 studenten. 7 academies met iets meer dan 4500 studenten. Aan deze inrichtingen van onderwijs zijn 52.029 leerkrach ten verbonden (Berlijn 1763). Voor Berlijn alleen zijn er 600.000 nieuwe schoolboeken gedrukt, terwijl voor het on derwijzend personeel in die stad 35.000 boeken en brochu res verschenen. VOLGENS de Britsche nieuws dienst in. Duitschland heeft de He meenteraad van Bremen aan Hit ler posthuum het eereburgerschap var de stad ontnomen. Nederland sluit dollarleening bij Kuhn Loeb en Company Het ministerie van Financiën deelt mede. dat met een groep vooraanstaande Amerikaansche bankiers, onder leiding van het New Yorksche bankiershuis Kuhn Loeb and Co.. overeen stemming is bereikt omtrent een dollarleening van het ko ninkrijk der Nederlanden. Ver wacht wordt, dat het bankiers- syndicaat de leening binnenkort op de Markt zal brengen. Nederland is hiermedé het eerste Europeesche land, dat na den oorlog tot een emissie m Amerika overgaat. Het doel van de obligatieleening is om een begin te maken met het conso- lideeren van het in Mei van dit jaar door de export- en im- portbank verleende kortloopen- de crediet. Internationale financieele krin gen hebben de grootste belang stelling voor deze emis sie, die men beschouwt als een van de eerste stappen op den weg naar herstel van de nor male internationale financieele betrekkingen. Binnenkort zullen nadere ge gevens worden verstrekt betref fende de overeengekomen ren- tpvoet en de grootte van het ge leende kapitaal.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4