VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Moeilijkheden van ons Herstel Staking der vijandelijkheden? Nieuwe bonnen De Parijsche Conferentie Vrijdag 12 juli 19 46 2e JAARGANG NUMMER SU Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon Gironummer ÏW33S Een kloek beginselprogram Het nieuwe Ministerie is met een program van beginselen in de Tweede Kamer gekomen, dat waard is in zijn hoofdstrek kingen ontleed te worden. AllereerstThans voor het eerst is in Nederland een kabi net opgetreden, dat steunt op de twee sterkste partijen, waarvan de eene de grootste groep van de vroegere rechter zijde, en de andere de grootste groep van de vroegere linker zijde omvat. Dit is de belang rijkste winst die thans door ons volk wordt geïncasseerd. De antithese is principieel doorbroken. De vroegere Kath. Staats partij, thans opgegaan in de Kath. Volkspartij, voorheen de sterkste steunpilaar van menig rechts kabinet, is nu de ééne pijler geworden, waarop deze nieuwe formatie rust. De andere pijler wordt vormd door de Partij van den Arbeid, waarin de sterkste partij van de vroegere linker zijde, de S.D.A.P. is opgegaan, benevens Vrijz. Democratische, Christen Democratische, Chr. Historische en Roomsch Kath. groepeeringen. De tweede, nog belangrijker winst, die ons volk met het ont staan van dit kabinet heeft veroverd, is: dat nu een ge meenschappelijke verklaring uitgaat van alle bovengenoem de groepen, waarbij het Chris tendom en zijn zedelijke nor men als grondslag onzer be schaving openlijk wordt er kend. Geen antithese meer, zoo zegt het program. Maar alge- meene erkenning der Christe lijke beginselen: „Aan Gods zegen is het al Een derde gewichtige factor is, dat het wachtwoord, verle den jaar door de Koningin ge sproken, „Herstel en Vernieu wing", welke formule door het afgetreden Ministerie als uit gangspunt voor zijn arbeid werd gesteld, door het nieuwe1 kabinet wordt overgenomen. Aan de „bezielende leiding" van Minister Schermerhorn wordt hulde gebracht, en de belofte wordt gegeven, in de zelfde richting van „Herstel en Vernieuwing" door te zullen gaan. Over de concrete plannen, daaromtrent zal op 23 Juli bij de plechtige opening der twee nieuwe Kamers, worden sproken. Maar het kabinet be roept zich thans reeds op de idealen, die in den verzetstijd de groote meerderheid van ons volk hebben bezield, en het weet zich in zijn streven schraagd door het vertrouwen van onze volksvertegenwoor diging. Langs welke lijnen zal de arbeid van dit Ministerie gaan? Wrj noen"-"* in het kort: I. Herstvan onze volks welvaart: stoffelijk door op voering der productie, ook voor de export, door voortzetting der wederopbouw, door een na tionaal welvaartsplan; geeste lijk door herstel van de publie ke moraliteit, erkenning van de waarde van het gezin, ver nieuwing van het onderwijs, enz. n. Een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van stof felijke en geestelijke goederen; eenerzijds door de erkenning Min. Vos: Wij gaan het zwaarste jaar tegemoet Steenkool de sleutel van onze welvaart TER GELEGENHEID van de bondsvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond hield Z.Ex. Ir. H. Vos een inleiding over „de economi sche moeilijkheden van ons tijdsbestek, vooral met betrek king tot de positie van ons eigen land". Spr. verdeelde de moeilijkheden, die na den oorlog voor ons land zijn opgere zen in 2 categorieën, van internationalen en van nationalen aard. Hij verklaarde, dat het levenspeil voor 1940 niet zoo hoog was als wel mogelijk zou zijn, doordat niet alle ar beidskrachten waren ingeschakeld, de productiviteit per hoofd grooter had kunnen zijn en de verdeeling der goede ren niet op de juiste wijze was geschied. Internationale mosilijkheden ,temationale factoren, die in De vloed uitoefenen op het econo misch herstel van ons land, /rijn volgens min. Vos: 1. Indonesië, een inter nationale aangelegenheid, omdat; de eigen hulpmiddelen niet reikend zijn om deze kwestie op te lossen en omdat de groote mogendheden hierin hun invloed zullen laten gelden. Nederland is nu uitgeschakeld l>4j de voorziening van de wereld markt met tropische producten, terwijl normaal 10 13% van onze nationale activiteit afhankelijk is van onze handelsbetrekkingen met Indonesië. 2. Duitschland. Het weg vallen van dit land uit het econo misch verkeer treft vooral Neder land, omdat wij zoowel voor im port' als export voor ruim 20% Duitschland afhankelijk waren. In hei bijzonder noemde ir. Vos het uitvallen van het zeer drukke scheepvaartverkeer met onze Oos terburen. Wel kan door het stich ten van nieuwe industrieën onze behoefte aan Duitsche producten worden verminderd, doch het be staan van een volk met een laag levenspeil aan onze grenzen moet een uiterst nadeeligen invloed op onze economie uitoefenen. Nationale problemen Btj het bespreken van de facto ren van nationalen aard weidei minister Vos uit over het w o- nlngprobleem. De re geering wil het tekort van 200.000 woningen door het bouwen van 70 000 woningen per jaar wegwer ken, zoodat over 5 k 6 jaar weer eenlgszins normale verhoudingen zullen bestaan. Spr. deelde nog mede dat bouw van 8000 woningen is besteed. Als andere belangrijke van de hooge waarde van den arbeidenden mensch, die dan ook recht heeft op een rede lijke bestaanszekerheid, mede door uitbreiding der sociale verzekering, in het bijzonder de ouderdomszorg; anderzijds door de cultureele goederen zoo algemeen mogelijk toegan kelijk te maken, enz. III. Op politiek gebied kon digt de Regeering aan: A. Steun aan de Vereenigde Naties, mede door het opbou-' wen van een effectieve strijd macht; 5. Maatregelen van sociali satie waar noodig, en oprich ting van met publiekrechtelijke bevoegdheid omkleede orga nen; J. Ten opzichte van de over- zeesche staatsdeelen een uit voering der plannen, in de Ko ninklijke rede van 7 December 1942 in de Regeeringsverkla- ring van 10 Februari 1946 aan gekondigd, waarbij op een vre delievende oplossing wordt ver trouwd. Wij hebben aldus zéér in het kort de gedachtengang van Minister Beel in zijn rede sa mengevat en spreken de goede verwachting uit, dat deze plan nen, gesteund door een com pacte meerderheid van 61 leden uit onze Kamer van 100, en met zoo groot mogelijke mede werking der andere, kleinere partijen, mogen worden verwe- zenlgkt tot heil van land en volk. Red. voorwaarden voor het herstel noemde min. Vos den wederop bouw van het machinepark van het verkeersapparaat, die be de door den roof der laatste acht bezettingsmaanden zoo zwaar g'. leden hebben. Geldzorgen De financieele positie van ons land is nog zeer zorgelijk. Het schil tusschen in- en uitvoer, dat r 1946 ruim 1 milliard gul den bedraagt kan bestreden wor den uit leeningen en het gebrui ken van de tijdens den oorlog ge- acumuleerde dividenden in het buitenland. Deze bronnen bestaan VGor 1947 niet; het medelijden voor Nederland zal verdwenen zijn en wü zullen afhankelijk zijn van onze eigen grootere productie in agrarische en verbruiksproducten het zeer snelle herstel van ons land. Daarnaast moet onze export vergroot worden en deze rust weer op een grootere kolenproduc tie. 1947 Zal voor Nederland waar schijnlijk het moeilijkste jaar zijn, waarin een zoo klein mo gelijk verschil moet bestaan tus schen im- en export en dit ver- MJEDEDEELING Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tholen, Zierikzee en Wissenkerke ligt een lijst ter inzage van geïn terneerden, die uit Midden- Java naar Geallieerd gebied, (Batavia en Soerabaja) zijn geëvacueerd. HR. MS. FLOTTIELJELEIDER „JACOB VAN HEEMSKERCK" NAAR NEDERLAND Hr. Ms. flottieljeleider „Jacob van Heemskerck" zal op 22 Juli 1946 van Batavia naar Neder land vertrekken. Het schip, dat onder commando staat van ka pitein ter zee F. J. van de Poll, zal vermoedelijk 29 Augustus in het vaderland terugkeeren. schil zal gedekt moeten worden met credieten en desnoods met onze buitenlandsche beleggin gen. Geestelijke depressie Minister Vos ging nog in op de psychologische factoren die rem mend op het herstel werken, als daar zijn het sentiment om niet te werken, de onlustgevoelens die voortvloeien uit ondervoeding, le- werlcstelling in Duitschland, de onrust in de arbeidsmarkt en de ontevredenheid over het tekort aan consumptiegoederen. Spr. vestigde speciaal de aandacht op de bestaande tegenzin van de vrouwen in het fabriekswerk en het gebrek aan geschooldheid bij de jongeren. Veel van de ontevredenheid is ontstaan doordat de Londensche regeering groote beloften heeft gedaan, die niet ingelost kun nen worden. Dan is er nog de groote drang naar verandering van werkkring, die mogelijk in den beginne steeds tot productievermindering voert. Neaertandsch Indie EEEN GERUCHT doet hier te lande dc ronde, als zou Sjahrir verklaard hebben, dat hg een wapenstilstand aan Dr. van Mook heeft voorgesteld, doch dat dit voor stel door den It. G.G. van de hand zou zijn gewezen. Met betrekking tot deze aangelegenheid heeft de regeering het volgende verklaard: Het gerucht kan in dezen vorm niet juist zijn, aangezien de militaire aangelegenheden uiteindelijk den geallieerden op perbevelhebber competeeren. Hier is bekend, dat besprekin gen gaande zyn inzake sta king der vijandelijkheden, waarin uiteraard de It. G.G. wordt gekend. Er bestaat verschil van inzicht over bijzonderheden eener re geling. Van een afwijzing door den geallieerden bevelhebber van deze voorstellen van de zij de van Sjahrir is hier niets be kend. Ontploffing wapendepot De voorlichtingsdienst van net Nederlandsch-Indische Leger maakt bekend, dat er in den mid Op 3 Augustus 500 gram Witte Suiker Het einde van de moeilijk heden in de suikervoorziening komt in zicht. De productie voor geraffineerde suiker is weer zoo ver op dreef, dat, hoewel aanvankelijk de nor male suikerdistributie op 16 lugustus zou aanvangen, reeds per 3 Augustus een bon kan worden aangewezen, waarna weer een regelmatige voorzie ning zal kunnen plaats heb ben. Voorzoover op genoemden datum nog niet overal witsui- ker voorradig mocht zyn, zal het publiek eenige dagen moe ten wachten of ruwe suiker kunnen nemen. De aanvoer van ruwe suiker is momenteel dermate bevredigend, dat niet alleen op 3 Augustus het rant soen geraffineerde suiker van de kinderen tot en met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden maar ook aan de oudere leeftijdsgroep ?n voorloopig eenzelfde rantsoen an 500 gram kan worden ver strekt. dag van 10 Juli een hevige ont ploffing heeft plaats gehad in een Japansche wapen-opslagplaats te Dajeuh Kolot, bij Bandoeng. De ontploffing veroorzaakte eenige Moed is goed, wijsheid is beter. Voor de eerste helft van de 8e periode 1946 7 Lm. 20 Juli. Bonkaarten KA, KB, EC 608 B 82 reserve, 1 Ei. Bonkaarten LA, LB, LC 608. A 68 melk, 2 liter melk. B 68, C 68 melk, 3»/i üter melk. Bonkaarten LD, LE 608 D 68, E 68 melk, 6 liter melk. Tabakskaarten. T 38, 2 rantsoenen tabaksart. plus 2 rants, sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gram. TOELICHTING. Bon T 38 van de tabakskaart geeft recht op twee rantsoenen tabaksartikelen, terwijl bovendien als extra rantsoen op dezen bon gekocht kunnen worden twee rantsoenen sigaren van 18 cent of minder per stuk of een pakje kerftabak van 40 gram. In totaal zijr dus op dezen bon vier rant soenen verkrijgbaar. Het aardappelrantsoen zal nog nader worden bekend gemaakt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Juli a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 15 Juli a.s. mag worden gekocht. IN AUGUSTUS WEER KOFFIE. In de eerste helft van Augustus zal weer koffie verstrekt kunnen worden. De staking in de veemen is opgeheven en de werkzaamhe- der zijn weer zoover op gang ge komen, dat, behoudens onvoorzie ne omstandigheden, over enkele weken weer een bon voor koffie zal kunnen worden aangewezen. OP DE BONNEN 437 en 937 ALGEMEEN 2 LITER PETROLEUM Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat voor het tijdvak van 14 Juli t.ra. 10 Au gustus a.s. de bonnen 437 en 937 algemeen, zijn aangewezen voor het koopen van 2 liter pe troleum. De Koningin naar Engeland H.M. de Koningin is voorne mens 30 en 31 Juli a.s. een be zoek te brengen aan den Ko ning en de Koningin van Enge land, ten einde den Koning per soonlijk de versierselen te over handigen van het Riddergroot kruis der militaire Willemsorde branden en schade, terwijl daa"r- Waartoe de Koningin Z.M. heeft bij 18 personen werden gewond. benoemd. Duitsch probleem zal speciale zitting vergen De raad van ministers van, buitenlandsche zaken der groo te vier te Parijs heeft besloten, zoo spoedig mogelijk na het sluiten van de algemeene ver gadering der Vereenigde Naties in September, op een nader te bepalen plaats en tijd een spe ciale conferentie over het Duit sche vraagstuk te beleggen, dit op voorstel van Molotof. Tijdens de bijeenkomst van gisteren, zoo meldt Reuter na der, zeide Byrnes (V.S.), dat hij voorstander was van het oprich ten van centrale administratie ve bureaux voor Duitschland. Hij wilde het Saargebied buiten de bevoegdheden van deze bu reaux laten vallen. Dit gebied zou onder Fransche jurisdictie blijven, totdat de uiteindelijke westelijke grenzen van Duitsch Oesterbekkens in lerseke worden hersteld In de Rotterdamsche haven is aangekomen het Nederland- sche s.s. „Albatros", komende van Llmfjord met een lading schelpen aan boord, welke be stemd zijn voor het'herstel van de oesterbekkens in lerseke. Het schip heeft ligplaats ge nomen aan de Parkkade. land zouden zijn vastgesteld. Een voorstel van Ernest Bevin, die de economische barrières tusschen de Duitsche bezettings zones wenscht op te heffen, waardoor uitwisseling van sur- plusgoederen tusschen de zones mogelijk zou worden, werd door Molotof (Sowjet Unie) botweg afgewezen. Deze verklaarde, dat het voorstel van Bevin in strijd was met de voorwaarden van de overeenkomst van Pots dam. In verband met zijn wensch tot oprichten van centrale bu reaux in Duitschland zeide Byr nes, dat hij begon met bet voor stel aan ieder der vier bezet tende mogendheden om het door hen bestuurde gebied in Duits land als economisch geheel aan te sluiten bij de Amerikaansche zone. .HET WEER In den vroegen ochtend mist- of wolkendekken, daar na meest zonnig weer. Iets warmer dan gisteren. Weinig wind. Zon onder 20.57; op 4.35. Maan op 19.52; onder 2.38. Volle maan: 14 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1