VRIJE STEMMEM DAGBLAD VOOR ZEELAND De Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer De ramp van de MEERKERK Antwoord op tegenvoorstellen heden verwacht Doftuerifng 11 jali 1«>4Ö 2e JAARGANG NUMMER SM Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koeke bakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163, Gironummer 4-14)33$ SOCIATRIE Een nog onbekend woord. Maar de feiten die in dezen nieuwen tak van wetenschap worden bestudeerd, zijn reeds algemeen bekend. Er kunnen in een groep, een gemeenschap van menschen afwijkingen voorkomen, die massaal karakter dragen. Daarbij is niet altoos een afwijking te constateeren van ieder individu afzonderlijk. Het blijkt, dat de mensch het eindproduct is van een groep van factoren, waarbij ook erfe lijkheid, milieu, studie, enz. 'n rol spelen. De nieuwe wetenschap die wij hierboven noemden, werpt ziph nu op de studie van de moreele banden, die dergelrj- ke afwijkingen veroorzaken. Het is dus een studie van het milieu, om de vraag te be antwoorden waardoor de be doelde afwijking wordt ver oorzaakt. Over dezen nieuwen tak van wetenschap, en haar belang voor heel praktische zaken, heeft Dr. J. D. Sutherland in een der collegezalen van het Amsterdamsche Wilhelmlna- gasthuis gesproken. Dr. Sutherland was tijdens den oorlog kolonel en chief- psychiatrist to the War-office Selection Boards, en h<eft als zoodanig rijke ervaringen over zulke groepsafwijkingen opge daan. Daarvan vertelde hij op soms zeer geestige en glashel dere wijze, naar een verslag van A. N. P. daaromtrent ver meldt. De grondplegger der nieu we wetenschap, zoo zeide Dr. Sutherland, is de Amerikaan- sche geleerde Moreno. Hjj kwam er toe bij de be studeering van spanningen die opkwamen in zijn geboorte land Oostenrijk, en wel in de afgescheiden gebieden als Z. Tirol. Deze spanningen kon de tot nog toe verworven kennis der massa-psychologie niet ver klaren. De psycho-analyse be schouwt den mensch als een produet van Innerlijke roerse len, maar hem bleek hier, dat dit nic^ de opgemerkte span ning e- n verklaren, doch dat hier verder moet worden keken. Daarna toetste Moreno zijn theorie aan de toestanden in een huis voor gedetineerde meisjes. Daar heèrschte bij zijn komst een zeer opstandige geest. Hij liet de meisjes nu stuk voor stuk bij zich komen, stelde hen geen vragen, die een sfeer van vijandigheid op wekken konden, maar liet hen opschrijven met welke meis jes zij gaarne samen zouden willen zijn. Hij hergroepeerde ze daarna in overeenstemming met deze wenschen. Er ont stond een uitstekende verhou ding, en de geest werd aan zienlijk beter. In en na den oorlog wordt nu op de theorie van Moreno verder gebouwd, zei Dr. Su therland. In den aanvang van den oor log werden de Engelsche re gimenten samengesteld naar de streek, waar de soldaten woonden, of naar persoonlijke voorkeur van den milicien voor een bepaald wapen. Dit sys teem gaf aanleiding tot hoogst ongewenschte toestanden. Men beproefde naar de theorie van Moreno tej handelen. Ieder kon vrrj zijn specifieke wenschen De Minister-President antwoordt Het meerendeel der pol. gevangenen komt vrij DE DEBATTEN over de Regeeringsverklaring van Dr. Beel, welke Dinsdagmiddag in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal geopend werden, brachten naast de meest uiteenloopende critiek ook enkele woorden van waardeering. Toelichting min. Beel In zijn antwoord herinnerde Mi nister Beel aan het uitspreken van zijn vertrouwen dat het ka binet breederen steun zou ont- angen dan alleen van de par tijen, waarop het steunt. De heer Schouten vroeg nu waarop vertrouwen gegrond is. In dit ver band gaat spr. in groote trekken de kabinetsformatie na. Hij heeft zich eerst vergewist van de stand punten der beide groote fracties, omdat hij dit standpunt wilde we ten alvorens pogingen te doen een kabinet te iormeeren op een zoo breed mogelijken basis. Het bleek hem, dat een kabinet op breeden basis niet mogelijk was, wilde men komen tot een parlementair ca binet. De gevolgde methode kan bezwaarlijk afkeuring verdienen. De verantwoordelijkheid voor iet regeeringsbeleid is daarmede niet verlegd naar de fracties. Het over leg heeft zich niet uitgestrekt cot de communistische fractie. Bij de ze fractie mist spr. het juiste in zicht in de hoogheid van de men- schelijke persoonlijkheid, in de eigen werkzaamheid en in de hoo- ge waarde van zedelijke normen. De politieke delinquenten Met het probleem der politieke delinquenten heeft het kabinet zich reeds bezig gehouden omdat hef door het vorige kabinet niet is afgedaan. In zake den Hoogen Raad 20ekt de regeering naar den steen der wijzen. Vele lichte de linquenten hebben reeds een zwa re straf achter den rug en het uur is nu gekomen, barmhartigheid toe te passen. Het ligt dan ook in het voor nemen, vóór l October het aan tal gedetineerden terug te bren gen tot omstreeks 25.000. De vrij lating zal over 't algemeen :je- scbieden in den vorm van een voorwaardelijke buitenvervol- glngstelllng. In dit stelsel is het o.m. mogelijk, later bekend wor aan zijn directe meerderen ken baar maken. Ook kon de sol daat zich uiten over hen, die hij uit de pas opgekomen troep als meerdere zou geschikt oor- deelen. De resultaten waren verbluffend. Binnen enkele maanden was de geest in de onderdeelen aanmerkelijk ver beterd. De nieuwe selectiewij- ze deed een uitstekend corps van officieren ontstaan, dat het volle vertrouwen van zijn min deren had. De lieden met lei derskwaliteiten konden de voor hen geschikte posten nu berei ken, en daar ten volle voldoen. Na den oorlog wendde Su therland zich tot een andere groep, de mijnwerkers, om met behulp van de sociatrie voor hen genezing te zoeken. Er is onder hen een bron van onrust en ontevredenheid, ondanks de vele sociale verbeteringen en ondanks de nationalisatie. Volgens spreker ligt de oor zaak van deze afwijkingen in het besef van sociale minder waardigheid en maatschappe lijke depreciatie. De taak den sociater ligt hier in het teruggeven van het besef, dat zij niet nutteloos of minder waardig zijn, doch integendeel een der belangrijkste functies verrichten in ons maatschappe lijk bestel. Hij besloot zijn betoog met de opmerking, dat ook de po liticus van deze wetenschap kennis moet nemen, om de latente verlangens der volke ren te leeren Rennen, en op die wijze toekomstige conflicten te voorkomen. Red. dende feiten alsnog te doen lei den tot een vervolging. Het Indische vraagstuk Spr. komt nu op het Indische vraagstuk, waaraan alle sprekers veel aandacht besteed hebben. De rijksconferentie wordt door de re geering het beste middel geacht om tot een bevredigende oplos sing te komen. Ieder voorstel zai zij kunnen overwegen, niets zal de regeering liever zijn, dan deze conferentie spoedig bijeen te roe pen. Dit kan echter niet zonder voldoende voorbereiding. Ovei het voorzitterschap dier conferen tie heeft de regeering nog niet na gedacht. Inderdaad is de regee ring voornemens een centraal be stuursorgaan in te stellen, bin nen het kader van het opperbe stuur. Dit orgaan kan tevens de rijksconferentie helpen voorberei den. De besprekingen met de delega ties van Suriname en Curagao hebben een aangenaam verloop gehad en over eenigen tijd zullen de Kamer voorstellen ter zake bereiken. De regeering is zich bewust van de ontzaglijke moeilijkheden, die zich op haar weg zullen voordoen Zij hoopt spoedig te bewijzen hoe zeer het belang van heel ons volk richtsnoer is voor haar handelen Repliek De heer B I e r e m a (P.v.d.A repliceert en verheugt zich over de aanstaande benoeming van een minister van marine. Eveneens is hij verheugd over hetgeen gezegd is over de politieke delinquenten In de socialisatie van de Ned. Bank ziet spr. vooralsnog een ge-, vaar. De ondervinding heeft ge leerd, dat een circulatiebank, in handen van een regeering, geva ren schept met betrekking tot de waarde van het geld. Prins en Prinses naar roeikampioenscfaappen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zullen op Zondag 14 Juli a.s. een kort bezoek bren gen aan de nationale roeikampien schappen die te Utrecht door „Triton" worden georganiseerd en waarin ook de ploegen van Ox ford en Cambridge zullen uitko- VOETBALUITSLAGEN HeerenveenNAC 21 Ajax - NEC 4—1 Haarlem—Limburgia 2—1 Wees dankbaar, indien ge belasting moet betalen. Toeslag tarwe en rogge Iu aansluiting op de publicatie van de richtprijzen der akker bouwproducten oogst 1946 wordt medegedeeld, dat het noodzake lijk is zoo spoedig mogelijk de beschikking te krijgen over brood graan. Teneinde een snelle inle vering zooveel mogelijk te sti- muleeren is besloten een toeslag te geven voor tarwe en rogge, welke de telers voor be paalde data op de voorgeschreven wijze leveren aan een ingescha- kelden graanhandelaar. den Raad voor den Scheepvaart onderzocht Dtü RAAD voor de Scheep- I vaart te Amsterdam behan delde gistermorgen de zaak van de „Meerkerk" die op 16 Juni j.l. bij Westkapelle door een explosie onder water werd getroffen en tot zinken gebraent. Bij dit ongeluk verloren 12 men schen het leven. De Meerkerk' een stoomschip v.an 8000 ton en toebehoorende aan de Ver. Ned. Scheepvaart My., was op 15 Juni var, Rotterdam naar Antwerpen vertrokken. Onder veel belangstelling van pers en publiek begon de voorzitter van den Raad voor de Scheep vaart, mr. A. Dirkswagen, met het hooren van den kapitein van de „Meerkerk", C. J. H. Wijker Deze verklaarde, dat het schip geladen was met ong. 1000 ton stukgoed en in prima conditie Wat de minister over Indië zeide, kan spr. slechts ten. deele gerust stellen, al heeft hij met voldoe ning vernomen, dat de regeering ook de rust en de orde wil her stellen. De heer Wagenaar (Comm meent, dat hij op geen enkel punt antwoord van den minister heelt ontvangen. Hij vraagt zich welke de zedelijke normen zijn, die zijn partij niet in acht zou ne men. Laat de regeering concrete voorbeelden noemen. De heer T i 1 a n u s (C.H.) zegt niet veel wijzer te zijn geworden uft de rede van den Minister-Pre- Neaerlanasch lnaie Het kabinet Sjabrir bestaat niet meer SJAHRIR is gisteravond te Batavia per vliegtuig uit Djok jakarta teruggekeerd. Sjahrir verklaarde by zijn aan komst, dat hy heden de reactie van v. Mook op de tegen voorstellen verwacht te hooren. Sjahrir zal de besprekingen met de Nederlanders voortzetten, niet als minister-president, maar onder verantwoordelijkheid van Soekarno. Sjahrir heeft verder verklaard, dat het tegenwoordige kabinet opge houden heeft te bestaan. Hy verwacht, dat Soekarno een re publikein mogelyk Sjahrir zelf zal aanwijzen om een nieuw kabinet te vormen, waarna de nieuwe minister-presi dent (niet Soekarno) dit zal formeeren. Sjahrir min. van Buitenlandsche zaken Sjahrir heeft heden aan een correspondent van Aneta mede gedeeld, dat hij tot minister van Buitenlar.dsche Zaken is be noemd. Hij verklaarde, dat de zuivering met goed gevolg werd voortgezet. Intervieuw met Sjahrir Bij zijn terugkeer uit Djogjakarta heeft Sjahrir tijdens een perscon ferentie gesproken over de posi tie van Soekarno als dictator. Hij verklaarde met nadruk, dat tot deze constructie naar aanleiding van zijn (Sjahir's) ontvoering door het kabinet en in het bijzonder op aandringen van Sjarlfoedin, is be sloten. Het werkcomité van net centraal nationaal comité heeft dit goedgekeurd onder voorwaar de, dat, zoodra de normale toe standen zouden zijn weergekeerd, de ministerieele verantwoordelijk heid weer zal worden ingesteld. Het werkcomité legde er den na druk op, dat dit zoo spoedig mo gelijk zou moeten gebeuren. Sjahrir zette uiteen, dat het ge rucht 'over zijn tweede ontvoering zijn grond gevonden had in hei feit. dat hij besloten had per' trein naar Djocjakai'ta te gaan, in plaats van per vliegtuig. Sjahirir verbleef in Soekarno's woning tijdens de tweede fase var den staatsgreep toen de samenzweerders deze woning wa ren binnengedrongen. Sjahrir ar riveerde, toen Soekarno een ulti matum, aan hemzelf gericht, aan het lezen was. Dit u": .atum De- vatte niet alleen een wijziging van het kabinet, doch ook een struc tuurverandering van de grondwet Een soort „politiek bureau" zou moeten worden gevormd en dit zou functioneeren ais een kabi- nét boven het kabinet. Voor den vorm zou eveneens een normaal kabinet worden aange steld. Terwijl Soekarno het fi guurlijk staatshoofd zou mogen blijven, zou de geheele presidents macht in handen worden gelegd van den opperbevelhebber der T.R.I., Soedirman. De geheele affaire had nog geen twintig minuten geduurd, want daarna arriveerden de lijfwacht van Soekarno en het gewapend escorte van Sjahrir, die de gehee le bende arresteerden. Het bleek verkeerde. Hij had voor het ver trek alle kaarten en aanwijzingen over mijnenvelden ontvangen en hoorde de route van vele voor gaande reizen. Bij het binnenva ren van de gevaarlijke zone was de kapitein op de brug gekomen en had het commando overgeno men. In tegenstelling tot een Kran tenpublicatie, ais zou hij teveel gedronken hebben, verklaarde de kapitein nadrukkelijk geen ster ke drank te hebben gebruikt. Het schip is volgens deze verkla ringen niet buiten het vrije vaar water geweest, dat ter plaatse een breedte van 1 mijl heeft en is voortdurend in de lijn van de Westkappelsche lichten blijven lig gen. De moeilijkheden zijn ont- n, omdat men moest wachten de loodsboot, die eerst drie andere schepen binnen moest brengen, terwijl de opkomende vloed het schip van zijn koers dreigde te drijven. De kapitein heeft daarop willen ankeren bij eer- boei, maar is daarvan terug gekomen, daar hij in de lichten- lijn kon blijven liggen. Juist toen de loodsboot de „Meerkerk'' ging naderen en nog pl.m. l'/s mijl ver wijderd was, had de ontploffing plaats. Er ontstond een paniek, hoewel er voldoende reddingsmid delen aan boord waren en ieder een zijn plaats bij de booten wist. Er was echter geen sloepenval voor de passagiers gehouden. De loodsboot is daarop aan bakboord langszij gekomen en heeft ver schillende leden van de beman ning en de passagiers overgeno men .tegen de adviezen van de officieren in. In de machinekamer De hoofdmachinist, J. F. van Leeu en, bevond zich tijdens de ex plosie in de machinekamer. Hij constateerde waar deze was ge schied en dat het water met kracht binnenstroomde. Het licht ging uit en hij ging naar den brug om rapport uit te brengen. Hij had ook geen menschen over boord zien springen en den vier der- machinist eenige malen ge waarschuwd aan boord te blijven. Deze is echter toch van het schip gegaan en nooit terug gezien. De tweede stuurman legde vooral den nadruk op het feit, dat ook door den stuurmansleerling werd onderstreept, dat de kapitein, rus tig en kalm zijn bevelen gaf. Men bracht verschillende malen n3ar voren, dat het schip precies op koers lag en dat geen waarschu- wingssein van de loodsboot was ontvangen. Tot slot van de ochtendzitting verklaarde de hofmeester van de Meerkerk" dat er wel een bor rel gedronken was, maar dat nie mand aan boord beschonken is geweest. toen, dat verscheidende van deze toekomstige candidaten voor net „Super kabinet" handgranaten in hun zakken droegen. Sjahrir be schreef deze scene als een com plot van een kleine kliek, dat :eer veel gelijkenis had met een staaT-s greep van een Mexicaansehe ge neraal". Sjahrir verklaarde, dat er in het bijzonder in m":taire kringen werden gecomplotteerd en de onderhandelingen met de Nederlanders verkeerd waren uit gelegd. HET WEER Overdrijvende wolkenvelden, vooral in den ochtend. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke of ma tige wind tusschen Noord west en Noord-Oost. Zon onder 20.57, op 4.33. Maan op 18.51, onder 2.06. Volle maan: 14 Mei.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1