VHM JE STEMMEN" DAGBLAD VOOR ZEELAND Tan Mallaka gevangen genomen Radiorede van mr. N. F. da CostaGomez Dfnsdag 9 Juli 1946 2e JAARGANG NUMMER 508 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 41035"? Industrialisatie van Nederland Wij hebben in ons blad nog geen nadere aandacht kunnen schenken aan een buitenge woon belangrijke rede, die de heer E. D. M. Koning, direc teur van het Handels- en In dustriebeleid" der regeering, onlangs op een persconferen tie gehouden heeft. Wij willen daaruit thans nog enkele pun ten, die ons getroffen hebben naar voren halen. Nederland is er op één punt al belangrijk beter aan toe, dan onze bondgenoot Frank rijk. Het is het punt van de bevolkingstoename. Terwijl de regeering van Frankrijk on langs een dringend beroep op de bevolking gedaan heeft om te 2orgen voor een hooger ge boortecijfer, teneinde de natie te redden, zooals het werd uit gedrukt, heeft Nederland vol gens den heer Koning te ver wachten, dat haar bevolking in 1965 zal zijn toegenomen tol tien millioen. Doch Nederland is wel een uitzondering in W.- Europa. De statistiek voorspelt een bevolkingstoename van Euro pa In 1970 van 100 millioen, zegt de spreker. Doch van die 100 millioen neemt Rusland alleen 83 millioen voor zijn re kening, zoodat er maar 17 mil lioen voor de rest van Europa overblijft. Engeland b.v. zal van 50 millioen in 1940 dalen tot 46.8 millioen in 1970: mid den- en West-Europa van 163 tot 159 millioen, Noord-Europa van 20 tot 19.5 millioen. Daar tegenover zal Zuid-Europa stijgen van 77.5 tot 86.5 milli oen: en Oost-Europa (zonder Rusland) van 87.7 tot 105 mil lioen. Maar nu de keerzijde onzer uitzonderlijke positie in West- Europa. Wij zien onze bevolking toe nemen. Maar waar moeten on ze nieuwe menschen heen? De referent antwoordt, dat deze bevolkingstoename alleen opgevangen kan worden door meer industrialisatie. Ook Rus land doet dit al in sterkere mate. Onze landbouw, tuinbouw, en veeteelt zijn ongeveer aan hun maximum toe, zegt hij, en zijn zelfs al achteruit gegaan in hun opnemingsvermogen van werkkrachten. In 1930 be droeg het nog 22.9 pet., in '38 slechts 19.3 pet. Onze handel zal ook niet veel meer kunnen opnemen. Reeds vóór den oorlog werd ingezien, dat nieuwe industrie- en moesten worden geschapen. Hier komt nog iets bij. Vele gebieden als Zuid-Afri- ka, Zuid-Amerika, Britsch-In- dië. hebben den laatsten tijd zelf hun industrie opgevoerd, terwijl daarheen vroeger de producten van West-Eurona konden worden uitgevoerd. De gewone artikelen, als voedsel, kleeding, schoeisel enz. maken deze landen nu meestal zelf. Wil dus o.a. Nederland zelf blijven uitvoeren, dan zal het zich moeten gaan toeleggen op die fabrikaten, waaraan die landen nog niet toe zijn: dus fabrikaten, waarbij het om grootere kennis en nauwkeu righeid gaat, als precisie-ma- chines, fijne werktuigen, opti sche en chemische producten, enz. Er is hier vooral rekening te houden, zegt de heer Koning Neaerlanasch lnaie RADIO DJOGJAKARTA heeft bekend gemaakt, dat de communistische leider Tan Malaka, een van de schul digen aan de ontvoering van Sjahrir, Zondagavond door den militairen commandant van Tawang Manggoe by Soerakarta, aan de Indonesische regeering is uitgeleverd. Stafconcurentie Antara meldt, dat de republikein- sche opperbevelhebber van alle strijdkrachten op Midden-Java alle leden van zijn staf het bevel heeft gegeven om te Djogjakarta oijeen te komen voor een confe rentie in verband met ..de vijan- jdelijke plannen voor een groot- Uchen aanval in het gebied van Semarang". Slechts vrouwen en kinderen geevacueerd Sedert Donderdag, zijn op instruc tief van de T R.I. alle mannen tusschen 16 en 50, die voor verdere evacuatie uit Malang naar Soera karta zijn vervoerd, vast- gehou den. Sedert bovengenoemde da tum zijn slechts vrouwen en .an deren en mannen boven de vijftig op het vliegveld te Kemajoran aangekomen, ofschoon verschei dene vrouwen er de voorkeur aan hebben gegeven om bij aar echt- genooten en zonen te blijven. Japansche booten vernietigd De Nederlandsch-Indische voor lichtingsdienst maakt bekend, iat de drie Japansche motorbooten, die door extremlstisten gebruikt werden, door Hr. Ms. Kortenaer tn de straat Bali tot zinken zijn gebracht. Naar aanleiding van het bericht, dat Indonesische terroris ten uit Java herhaaldelijk ge poogd hebben op de westkust van Bali te landen werd aan Neder landsche vlooteenheden het be/el gegeven hen op te vangen. Tij dens de operatie werden de pa- trouilleerende vaartuigen verschil lende malen door Indonesische kanonnen uit stellingen op kust van Java beschoten. De Piet Hein Het hoofdkwartier van de Nedei landsche Marine in Australië heeft op speciaal verzoek van de Au stralische autoriteiten, de bescha digde ..Piet Hein" het bevel ge geven om het Thursday Island met voedsel voor de bevolking, aan te doen. De ..Piet Hein' is met relief-goederen voor Java aar boord op weg naar Neder- landsch Indlë. met de Amerikaansche con currentie, die zeer rationeel werkt. Omdat een nijverheid alleen rendabel werkt, als er een voldoende afzetgebied is, is een economisch accoord tus schen Nederland en België zoo bijzonder gewenscht. omdat daardoor de mogelijkheid be staat het wederzijds afzetge bied te vergrooten. Daarbij is natuurlijk voordurend overleg tusschen beide landen noodig. Onze deviezennood eischt ook, dat we zooveel mogelijk producten zelf gaan maken. Wat is nu voor de uitvoering dezer plannen allereerst noo dig? vraagt de spreker. Ons technisch onderwijs moet op hooger niveau worden gebracht. Van de 100.000 kin deren die de school verlaten, aan er 19.000 naar een Ulo school, 17.000 naar een am bachtsschool, 5000 naar een middelbare school, en worden er maar 142 ingenieur. Het aantal ambachtscholieren en ingenieurs zal sterk moeten stijgen, evenals het peil van ons technisch onderwijs. Reeds zijn talrijke plannen van ondernemers binnen geko men. De mogelijkheden van uitvoering worden thans on derzocht. Maar men moet er rekening mee houden, dat eerst over vijf of tien jaar deze plan nen vruchten kunnen afwer pen. Het gaat hier om toekomst problemen van de eerste orde. Red. Mysterieuze radio-zender De mysterieuze zender, die zich „De Nationale Indonesische Ra dio" noemt en uitzendt vanuit d omgeving van Bandoeng, heeft Zondagavond het eiland Java al: ,,in staat van burgeroorlog" be schreven. Het radiostation deelde mede, dat te Soerakarta barrica des van zandzakken, waarop mi trailleurs, zijn opgeworpen. spreker spoorde in de Engelsche taal de Vereenigde Staten aan druk op Nederland uit te oefenen teneinde orde en rust op Java h' doen herstellen. De Nederland- sche uitzending noodigde de Sul tans en andere machthebbers op Java uit zich van de macht mee ster te maken en een deputatie r Batavia te zenden. Radio oorlog Gedurende de laatste dagen zijn ei een aantal radiozenders in den aether geweest, waarvan men de identiteit nog niet heeft vastge steld. Zaterdag heeft b.v. ,.de nationa listische radio" die uitzendt op -06 m. in het Nederlandsph. Engelsch. en Maleisch een feilen aanval ge daan op republikeinen te Djog jakarta en propaganda gemaakt voor de geallieerde gebieden. Mr. Hardjodipoetro heeft ov;r dezen zender gesproken over zijn reis naar het bezette gebied. Het radiostation beweert, da: liet uitzendt „ergens in de rijstvelden De republikeinsche radio te Soe rakarta heeft reeds een waar schuwing doen uitgaan tegen de ze stations, die niet onder repu blikeinsche controle staan. Radio Soerakarta ".ïgt eveneens dat „dank zij de inspanning var Soedirman orde en rust te Soe rakarta hersteld zijn". Pe repu blikeinsche zendc-r deelt censiotre mede, dat het Volksleger gereed is „om West-Java te overstroa- men teneinde den vijand, voornemens is daar een grooten aanval te ondernemen, te verdrij ven." Lt. Generaal Spoor gedecoreerd De Nederlandsche marinevoor lichtingsdienst deelt mede, da; bij eer. botsing nabij Kamal (aan de kust van Madoera) tusschen ;en marine-eenheid met amphibie- tanks en extremisten, 20 Indone siërs gearresteerd zijn en dat een aantal van hen gedood is. Voorts zijr drie zware machinegeweren en een aantal lichte wapenen uit gemaakt. De mariniers hadden de opdracht een kolenlichter naar Soerabaja te voeren. Daar .nen geen tegenstand verwachtte, was aan hen opgedragen van Jeze ge- .egenheid gebruik te maken een hoeveelheid kleedingstukken en medicijnen onder de bevolking te verdeelen. De ontvangst bleex echter niet vriendschappelijk, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit. dat de landingsplaats een centrum van terroristenactiviteit Goering's „appeltje voor de dorst" Volgens berichten uit Frank fort aldus meldt de Times, is door Amerikaansche beambten bevestigd, dat Goering, voordat de Vereenigde Staten den oor log ingingen, doende was met voorbereidingen voor het beleg gen van een kapitaal ter waar de van vijftig millioen dollar in Amerikaansche industrieën, voornamelijk oliemaatschappij en. Zijn doel was tweevoudig: Duitschen invloed te vestigen en voor zichzelf een appel tje voor den dorst op zij te leg gen. De Amerikaansche assis tent-procureur-generaal, Rogge, is met gedetailleerdè bewijsstuk ken omtrent dit plan naar Ame rika teruggekeerd. Volgens een verklaring van Goering zou hij via de Duitsche ambassade te Washington over de voorgeno men beleggingen in bespreking zijn 'getreden. Een vooraan staand leider van de arbeiders- zeg) ng zou er bij betrokken geweest zijn. Suriname over de regeeringsverklaring Naar uit Paramaribo wordt gemeld was men Zaterdag in de meeste kringen tevreden over ne verklaringen over Suriname Zij wer.schen de politiek van dr. Beel in een aparte verkla ring vastgelegd te zien. M.M.de Koningin ontvangt prof. Schermerhorn Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin Zaterdag j.l. Prof. en mevrouw Schermer horn ten afscheid aan het noen maal ontvangen. Zooals de radio thuis speelt, speelt ze nergens. MEDEDEELING Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Wisse- kerke, Tholen en Zierikzee be vindt zich een lijst van perso nen, die zich buiten de gealli eerde gebieden op Java bevin den. Berucht S.D.-agent wordt berecht Op 9 Augustus 1944 werd kape laan Koopmans te 's-Hertogen- bosch voor zijn pastorie met anue- le kogels in den rug gedood, oen hy zich verwij dereen wilde op net oogenblik, dat de Duitsche S.D/ hem kwam arresteeren. Eenige maanden geleden is deze affaire in zooverre opgehelderd, dat men deg' en, die aanwijzin gen voor deze arrestatie hadden gegeven, te pakken kreeg. 5en der hoofdschuldigen is de Bossche S.D.-agent C. Deckers, die er an beschuldigd wordt talrijke onder duikers. Joden en illegale werkeis te hebben aangebracht. Verschei dene personen hebben tengevolge hiervan het leven moéten laten Op Dinsdag 16 Juli zal Deckers en waarschijnlijk ook zijn ;de- plichtlge Josefina van Hooft ut Den Bosch, zich voor het bijzon der gerechtshof in Den Bosch te verantwoorden hebben. De ramp in Staatsmijn Wilhelmina De directie van de staatsmijn heeft een telegram ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat H.M. de Koningin met aiep leedwezen kennis heeft genomen van het ongeval dat de staats mijn Wilhelmina heeft getrof fen. Zij verzocht aan de nage laten betrekkingen van de hier- b j omgekomen slachtoffers haar oprechte gevoelens van deelne ming Le betuigen en de gewon den van haar belangstelling ken nis te geven. Gisteravond heeft mr. dr. da Costa Gomez, voorzitter der Curacaosche delegatie, over den zender Hilversum 1 een rede uitgesproken onder den ti- Enkele opmerkingen over welvaartszorg op langen termijn in Curasao". Spreker zgide iets over de West-Indische eilanden te wil len vertellen om in Nederland een grooter belangstelling te wekken voor die eilanden, die nu meer dan ooit behoefte ge voelen aan sterkere cultureels en economische banden met Ne derland. Het belang van Curasao in den oorlog slechts kort memo- Op de groote/ landbouwtentoonstelling, welke ter ge.cg.nhsid van het honderdjarig bestaan van de Zeeuwsche Landbouw Mij. te Goes werd gehouden, waren naast de modernste werktuigen ook de werktuigen, waarmede de Zeeuwsche boeren vroeger werkten, te zien. reerend, ging dr. Gomez voort met te wijzen op de krachtige posit-e van Curasao tusschen de beide Amerika's, terwijl ook de sterke deviezenpositie in herinnering werd gebracht: al leen hierdoor was het mogelijk om aan Nederland een belang rijk bedrag af te staan. Niet alleen echter op financi eel gebied, doch vooral ook op dat van den handel (uitvoer van landbouwproducten). als schakel voor emigratie-moge lijkheden naar Zuid-Amerika. kustvaart op Zuid-Amerika, e.d. kan Curasao voor Nederland van groot belang zijn. De ontwikkeling van Curasao zelf zag de heer Gomez in een industrieele richting gaan. ter wijl het land misschien ook een groote rol zou kunnen vervul len als stapelplaats van afge werkte en half afgewerkte pro ducten. „Om te voorkomen, dat onze welvaartsbronnen uitge put raken willen wij nu al on ze krachten inspannen om de toekomst van ons land veilig te stellen en wij vertrouwen, dat gij ons bij onze welvaartszorg behulpzaam zult willen zijn. Ook bij het scheppen van so ciale voorzieningen, zonder welke een uitbouw van onze welvaartszorg niet denkbaar is. hopen wij op u een beroep te kunnen doen'", zoo besloot dr. de Costa Gomez zijn rede. HET WEER Aanhoudend droog weer. Overdag matige noordelijke wind, enkele overdrijvende wolkendekken, droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. Zon onder 20.59, op 4.31. Maan op 16.36, onder 1.21. Volle maan: 14 Juli,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1