VRIJE STEMMEN De Z.L.M. Tentoonstelling DAGBLAD VOOR ZEELAND DE ONTVOERING VAN SJAHRIR Alg Leiding: B. G. Kloosterziel Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.; Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 3163. Gironummer Maandag 8 Juli 1946 2e JAARGANG NUMMER 503 Het Christendom in Japan Walter W. van Kirk heeft als lid van een delegatie uit de Protestantsche kerken van Amerika een reis naar Japan meegemaakt, en vertelt nu van zijn bevindingen in de „Chris tian Century". In een bulletin van het Persbureau der Ned. Hervormde Kerk wordt daar uit het een en ander overge nomen. Hij constateert, dat de ver houding tot de overheid in Ja pan zich absoluut heeft gewij zigd sinè j de overgave. Ter wijl Vi'-oeger met militairisme en de geheime politie de Christe nen voortdurend belaagden, wordt de Christelijke religie thans met veel onderscheiding bejegend. Of dit nu allemaal zuivere koffie is, mag worden betwijfeld! Want ook voor de Japansche machthebbers geldt het oude spreekwoord: „Als het getij verloopt, verzet men de bakens". Zoo was de heele Christelijke Kerk van Japan, schrijft Van Kirk, verrukt, om dat de Keizer de delegatie ont vangen had! En hij had open lijk verklaard, dat hij veel in teresse had voor den arbeid van de Kerk om een blijvenden vrede in Oost-Azië te bevor deren. Ook een keizerlijke prins had de delegatie mede gedeeld, dat hij de Heilige Schrift met groote belangstel ling bestudeerde. En een jon- gere broer van den Keizer heeft aan Kagawa gevraagd, of hij hem het Nieuwe Testa ment zou willen verklaren. De Christenen hebben telkens con ferenties met hooge Japansche autoriteiten. Bij dit alles zet de nuchtere Westerling een vraagteeken. Maar toch zijn er positieve winstpunten te boeken. Het Shintoïsme heeft een ge weldigen klap gekregen. Dit geloof onderstelde de goddelijkheid van den Keizer. Maar een Keizer, die een oor log verliest kan toch niet god delijk zijn, denkt de gewone man. Als de Keizer niet goddelijk is, dan waren zijn voorgangers het ook niet. Maar dan is de vooroudervereering, wat een der belangrijkste elementen van het Shintoïsme is, ook zon der beteekenis. Zoo redeneert het volk. Bovendien heeft Generaal Mac Arthur de staatssubsidie ervoor verboden, en de leer stellingen van het Shintoïsme zullen niet langer in de school onderwezen worden. Ook het Boeddhisme zal op een moeilijke proef worden ge steld. Zal het dien overleven? Als Japan democratisch wordt, dan zal het Christen dom in aanzien winnen ten koste van het Boeddhisme. Het Christendom erkent in tegenstelling tot het Boedd hisme de waardigheid van den mensch: alzoo lief had God de wereld, dat Hij Zijn eenig- geboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe. Van zulk een uitverkorenheid weet het Boeddhisme niet. Ook de dynamische eigen schappen van het Christendom zijn in het Boeddhisme ver te zoeken. De geest van het Chris tendom is in veel hooger mate dan die van het Boeddhisme doorzuurd van vrijheid, recht vaardigheid en sociale gelijk heid. Schitterend Concourshippique besluit tweede dag Op naar een vozende EEUW Onder groote belangstelling vond Zaterdag bet Concours-Hippique plaats. Nadat om 10 uur de voorkeuring e- lichte en zware jachtpaarden haci plaats gehad, volgde om half ell de voorkeuring voor de ge- chiktheiüsproeï der lichte en ware rijpaarden. Ook de tentoonstelling werd nog druk bezocht, doch tegen dat het één uur werd stroomde een groot deel der bezoekers naar het eer ste terrein waar reeds een flinke drukte heerschte. Zich verdringend, werkend met de ellebogen, schuifelde een slang van duizenden bezoekers die oog van buiten kwamen, door de twee ingangen naar binnen. Op het groote concoursveld zat de tribune stampvol, de wagens, die rondom het terrein gegroe peerd waren, eveneens, terwijl nog honderden zich verdringen rond het groene veld waar keurig de hindernissen voor het spring concours opgesteld stonden. Een gouden zonnetje straalde over dit feestelijke gedoe met gul len schijn en witte wolken zeilden door het luchtruim. CONCOURS HIPPIQUE! Is er een naam die meer trekt? Nederlandsch bloei der paarden stallen was hier vertegenwoor digd. Om ongeveer l uur arriveerde 'Je Commissaris der Koningin, Jhr Mi Quarles van Ufford. Hij werd verwelkomd door den voorzitter van de Zeeuwsche Concours Ver- eeniging. dhr. Groenewege. Hiermede begon het feest. Dnr Groenewege trad voor den micro foon en heette allen hartelijk wel kom, inzonderheid den eere-vir- zirter Jhr. Mr. Quarles van Uf ford; het bestuur der Z.L.M. er haar medewerkers. Er op wijzen de, dat het concours niet alleen ter gelegenheid der Z.L.M. w-is georganiseerd doch ook ter opluis- terln gdiende, wenschte spreker den voorzitter der Z.L.M. Ir. ze geluk met het mooie resultaat. Hopende, dat het dhr. Geuze ge geven zal mogen zijn nog vele 'a- ren zijn kracht tot bloei der Z L M. te mogen inwenden oood spreker, door middel van twee aardige als boerinnetjes verkleede meisjes, dhr. Geuze en zijn echi- genoote bloemen aan. Hij besloot zijn speech met de hoop uit te spreken, dat het con cours een degelijk cachet en een waardig slot zou mogen vormen van de Z.L.M.-tentoonstelling. DE COMMISSARIS DER KONIN GIN OPENT HET CONCOURS. Hierna was het woord aar. Jhr. Mi Quarles van Ufford. die hu.de bracht aan het streven van het be stuur der concoursvereeniging wi geen middel ongebruiki te Laten de paardensport te bevorderen. De hoop uitsprekend, dat sportieve gebeu-en een even groot succes mocht behalen als de vo rige wedstrijden, verklaard hl! het concours voor geopend. Voor de eerste maal in de historie is het Christendom in Japan volkomen gelijkgesteld met de andere godsdiensten. De Christelijke scholen heb ben nu dezelfde rechten als de vroeger door den staat ge subsidieerde scholen. Zooals generaal Ken R. Dijk verklaar de: alle geloofsbelijdenissen en godsdiensten zullen voortaan op precies dezelfde wettige ba sis gesteld worden. Tijdens den oorlog iiad d- militaire regue.mg wongen de Christelijke Kerken tot één samen te voegen. Dit besluit is nu opgeheven. Maar alge meen leeft de wensch, zoo ein digt Van Kirk zijn relaas, om niet terug te keeren o de riva liteit tusschen de verschillende kerken en secten van vóór den oorlog. Binnenkort zullen de Christelijke kerken samen ko men om een gemeenschappe lijk program te ontwerpen. Reeds hebben dertien zendings kerken besloten tot zulk een samenwerking tot keistening van Japan. Red. PRACHTIGE RESULTATEN. Het behoeft geen betoog, dat hc ooncours een succes is gewor den. Hier werd weer eens toond wat Nederland aan paarden bezit. Het was teveel en te mooi om alles op te noemen. De springconcoursen hadden na tuurlijk de meeste belangstelling He'publiek ziet nu eenmaal graag de volste actie. Er werden dan ook prachtige resultaten behaald, die met luid en langdurig applaus begroet werden. Vooral dhr. J. W. H. Pasman uit Wassenaar op ,Ike" en dhr. H. L. M. van Loon uit Tilburg op „Springsteel" had den een ovatie in ontvangst te nemen. Eveneens het attractienummer Hoogesehoolrijden was wesr ..echt" en de heeren v. Loon Uit Tilburg met de Anglo Arabier Springsteel" en C. Otjens alt Dongen met de Engelsche vol bloed ..Danube" bewezen le klas rijders te zijn. DE UITSLAGEN. We laten hieronder de uitslagen volgen: Rubriek 1. Eenspannen tuigpaar ei uit de Provincie zeeland: l Durable bereden door den heer Boone, Ritthem, die een wis sclbeker, aangeboden door „Ford Garage", won en een prijs ar. f 80; 2. Cory, A. C. Mossel- ïan, Kruiningen. Rubriek 2. Geschiktheidsproef Rijpaarden, Lichte kl.: 1. Sir Pa trick II, S. Matthijse, Tilburg; 2. Squib, Mevr. E. J. Rijks-de Haan, Nijmegen. Zware kl.: 1. Nitousche Mej J. Durlinger, Hattem; 2. Hans Dr P. Flieringa. 's-Gravenhage. Rubriek 3. Eenspannen merries, type trekpaard: 1. xenia van Bleyendaal, J. F. Brooymans, St Annaland deze verkreeg hierdoor de zilveren beker aangeboden dooi de Z.L.M. en een prijs van f 120 2. Rosa van Goes, Gebr. Rouw, Goes. Rubriek 4. Geschiktheidsproef Jachtpaarden, Lichte kl.: l. Squire C. C. H. otjens, Dongen, die X 100 en een medaille won; 2. Taptoe, H. v. d. Bergh, Schevening Zware kl.: 1. Peter, G. G. C. Bruyn, Utrecht; 2. Bill, W. J. d. Pol, Eindhoven. Rubriek Eenspannen tuigpaar den, iimietklasse l 300: l. Emunda, M. Buynsters, Nw. Ginneken, f 100 Cupida, C. Lugthart, Dubbel dam. Rubriek 6. Eenspannen hack neys, limietklasse f 200: 1. Brown s Cadet, C. G. H. Otjens Dongen f 100 2. Queen of Holland, C. Kimenai, Dongen. Rubriek 7. Tweespannen trek paarden: l. Toos en Sanne, N.V. Hofstede „Schenge", Goes, zij won nen de wisselbeker die werd aan geboden door de V.V.V. Goes; 2. Pauline en Uline, J. Sinke, Wol- faartsdijk. Rubriek 8. Springconcours B: l Ike, J. W. H. Pasman, Wassenaar, f 100 en een zilveren plaquette; 2. Athos, H. v. Geloven, Eindhoven. Rubriek 9. Eenspannen hack neys, open klasse, groote m.: i. Arthur, J. Smarius, Tilburg, f120: Quick, P. Zoontjes. Tilburg, kleine m.: 1. Alms Hill, Jac. Rijks Nijmegen; 2. Life Wire, de Groof, Kruiningen. Rubriek 10. Eenspannen tuigpaar den, open klasse: 1. Zampa, A. Stehouwer, Dubbeldam, deze won eer. zilveren beker, aangeboden door het Grand Theater te Goes; 12. Bernhard, W. C. Hendrickx, Grathem. Rubriek 11. Tweespannen hack neys: 1. Broompark Spotlight en Broompark Flreflash, Mevr. J. J. Stakenburg, A'dam; 2. Cay John en Cay Peter, H. J. Gerritsen, Arnhem en P. G. Giskes, R'dam. Rubriek 12. Tweespannen tuig- paarden: 1. Zampa en Bayard, A. Stehouwer, Dubbeldam; 2. Friso Amerald v. Withst., Jac. van Munster, Utrecht. Rubriek 13. Langspannen hack neys: 1. Broompark Spotlight en Broompark Fireflash. Mevr. J. Stakenburg, A'dam; 2. Lady Loe- ky en Queen of Holl., C. Kimenai Dongen. Rubriek 14. Langspannen tuig- paarden: 1. Zampa en Bayerd, A. Stehouwer, Dubbeldam. Rubriek 15. Springconcours M. 1. Springsteel, H. L. M. van I,oon, Tilburg, f 250 en een wissel beker, aangeboden door de stad Goes; 2. Omar, G. van Spaen- dock, Tilburg. Avonds had voor de tweede maal het openluchtspel plaats. Ook dit had weer veel belangstel ling. Zoo is het Z.L.M.-feest weer voorbij. In vele harten zal het! echter nog blijveen voortleven en ook zal In vele gezinnen nog lang gesproken worden over al hetgeen dat te zien en te beleven was. Een ding staat echter vast! En boer en burger, fabrieksar beider en ambtenaar zal het ae- sef meegenomen hebben, dat net groote succes door de Z.L.M. oe- haald, het gevolg is van hechte imenwerking. Laten we allen aan den slag gaan! Op naar de volgende 100 jaar! Zeeland moet er weer boven op heelemaal! „Luctor et Emergo". Tweede atoomproef 25 Juli Radio New York heeft gis teravond medegedeeld, dat ce-admiraal Blandy, die belast is met de uitvoering der proe ven met de atoombom, den da tum voor de tweede proef in de Lagune van Bikini op 25 Ju li a.s. heeft gesteld. De bom zal even beneden het zee-oppervlak tot ontploffing worden gebracht. Een volledi ge repetitie van deze tweede proef zal op 19 Juli plaats vin den. Vijandschap veroorzaakt gees telijke inflatie. Extra rookbonnen in Augustus Naar het Brabantsch Nieuwsblad verneemt, zullen zeer waarschijn lijk de volgende maand één of meer extra bonnen voor rookar tikelen worden beschikbaa. ge steld, waarbij naar keuze sigaren, tabak of sigaretten kunnen wor den betrokken. De detaillisten zijn momenteel ze^r ruim met si garen bevoorraad. Nederlanders uit Russische kampen Dezer dagen wordt een trans port van ruim honderd Neder landers uit de door Rusland be zette gebieden in Nederland terugverwacht. Evenals het laatste transport van ruim 500 landgenoten, enkele weken ge leden, werden zij door de missie, van kolonel Boon van het depar tement van sociale zaken, uit een kamp in het door de Russen bezette gebied van Oostenrijk naar Nederland getransporteerd. De afdeeling -epatrieering van het dtpartement van sociale za ken beschikt nog niet over de namen dezer repatrieerenden, zoodat vooralsnog een desbetref fende publicatie zal moeten worden afgewacht. Neaeria.nasch Incite Soedarsono gearresteerd RADIO DJOGJAKARTA heeft officieel de namen ge meld van degenen, die door de republiek beschouwd worden als de ontwerpers van de plannen tot Sjahrir s; ontvoering t,w. Tan Malaka, Soebardjo, Soekrani, Mohamed Yam in en mr. Iwa Koesoemasoemantri- Over de Bekassi. Officieel werd Zaterdag aan- gek»ndigd, dat Britsche troe pen de rivier Bekassi zijn overgetrokken, die, sedert zij den westelijken oever op 12 Juni hebben bezet, de ooste lijke grens is geweest van het bezette gebied van Batavia. De bezetting van den ooste lijken oever werd uitgevoerd met inachtneming van de voor waarden, die zijn neergelegd m een overeenkomst met Indone sische vertegenwoordigers, waar bij bepaald is. dat, zouden de extremisten voortgaan het den geallieerden troepen moeilijk te maken, het geallieerd opper bevel zich het recht zou vooi'- behouoen elke noodige actie op den oostlijken oever te onder nemen. De Eritsche troepen hadden verliezen geleden door aanhou dende activiteit van scherp schutters van den oostelijken oever af. Sjarifoedin bijna ontvoerd. Uil betrouwbare bron wordt vernomen, dat Sjarifoedin in den ochtend van den 3en Juli tc Soerakarta werd ont voerd en in een truck door kidnappers werd weggevoerd. Bij Jc schermutselingen, die toen ontstonden tusschen de lijfwacht van Sjarifoedin en de Udnappcvs, slaagde Sja rifoedin er in een pistool :e pakl-en te krijgen, waarmee hij den chauffeur bedreigde en lezen dwong hem in vei ligheid te brengen. Sjarifoe din is nu in veiligheid, zijn twee lijfwachten werden ge dood. Deze bekende communisten links-extremisten hebben plannen door den commandant vai. de T.R.I.-divisie te DJogja- karta, Soedarsono (niet te ver warren met minister Soedarsono) doen uitvoeren. Soedarsono zou slechts een van de hoofdschuldi- zijn, die tot op heden gearres teerd is. Een nieuwe regeering was gevormd Radio Djogjakarta voegde er aan toe dat Tan Malaka en zijn mede samenzweerders ook het plan hebben gesmeed om een nieuwe regeering te vormen, welke uit de volgende personen zou oe- staan: Boentaran, Boediarto, Ohai roei Saleh, Mohamas Yamin, 3oe bardjoe Soenardjo, Tan Malaita, Wachid Hasj lm en Patty. Aneta merkt op, dat verscheide ne van deze personen leden zijn geweest van het eerste kabinet- Soekarno. Radio Djogjarkarta deelde voorts mede, dat Tan Malaka en anderen ook toen zij zich nog in een re- publikeinsch interneeringskamp onden, waaruit zij onlangs zijn vrijgelaten, er in waren ge slaagd om met Soebardjo en 3oe- mantri In contact te treden, -er- wijl dezen zich op hun beurt met buitenwereld ln verbinding stelden. Propaganda tegen Sjahrir Radio Djogjakarta beschuldigt her ervan, de geest van het vol<t vergiftigd te hebben en propa ganda tegen Sjahrir te nebben gemaakt door middel van niejws, dat ze hebben uitgekozen uit be richten van Aneta en van het lag blad te Batavia, en ten slotte ge tracht te hebben den indruk ie wekken, dat Sjahrir en zijn kabi net slechts het Nederland gezag in Indonesië pogen te herstellen Japansche Oorlogsmis dadiger zal terechtstaan De eerste oorlogsmisdadiger, die p 15 Juli a.s. voor den voorloo- pjgen krijgsraad te Batavia ca! terecht staan, is de Japansche 'ca pitein Sonai, die er van lesch digd wordt V'ihamelijke en geesie lijke wreedheden jegens geinter- neerden te hebben begaan. Daar zich onder de «einterneer- den ook Engelschen en Australiërs bevonden, zal de Engelsche joor F. Hartman deel uitmaken van het militaire gerechtshof. HET WEER Licht tot half bewolkt, droog weer, overdag matige wind tusschen Noord en Noord- Oost. Iets warmer. Zon onder 21.00, op 4.30. Maan op 15.27, onder 1.04. Volle Maan: 14 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1