Het plan voor Triest Schaakrubriek De Haven van Vlissingen herstelt zich De binnenhaven nog het toonbeeld van verwoesting De beteekenis voor Vlissingen Vaak wordt de Vlissingsche haven als van minder impor tantie beschouwd, wat zijn vermoedelijke oorzaak wel zal vinden in het feit, dat er geen im- of export van grooten om vang plaats heeft. Nemen we daarentegen Delfzijl, dat wel ongeveer als zusterhaven be schouwd kan worden, dan kan geconstateerd worden, dat de aanvoer van veel grootere be teekenis is, omdat Delfzijl meer achterland bezit. Vlissingen is in de eerste plaats bunkerhaven, waar de schepen ten allen tijde binnen kunnen loopen en worden voor- si" n van kolen en olie. Dat de Vlissingsche haven als zoodanig wel belangrijk is, blijkt uit de cijfers die hier volgen In 1938, het meest normale jaar, kwamen er 2031 zeesche pen en 1S78 binnenschepen in de haven, waarbij nog kwamen 390 schepen van de Maatschap pij „Zeeland" plus de schepen van de Marine, de Provinciale Stoombootdienst en het Bel gisch- en Nederlandsch Loods wezen. Deze enkele cijfers doen zeker de belangrijkheid van de haven van Vlissingen uitkomen. Het feit, dat er voor een deel van de haveiiuitrndmg nog steeds wrakken liggen, is dan ook zeer bezwaarlijk, vooral voor het aanloopverkeer. Wel iswaar kunnen er thans sche pen binnenloopen tot 28 voet diepgang bij hoog water, doch voor bunkerdoeleinden is de haven nog ongeschikt, aange zien deze schepen op elk mo ment in en uit moeten kunnen varen. Dat 'n buitenlandsche maat schappij met „neen" geant woord moest worden, op haar vraag of zij geregeld de haven aan kon doen, alleen omdat de monding nog geen schepen van 10 meter diepgang toelaat, is betreurenswaardig. Gelukkig werd bij het jong ste bezoek van Min. Ringers de toezegging gedaan, dat er binnen afzienbaren tijd een aanvang zou worden gemaakt met het opruimen van deze wrakken. Wat er verwoest werd. Als we den directeur van de haven, dhr. Mijs, vragen, wat er zooal vernield is, volgt een opsomming, die wij onmoge lijk tot in de finesses kunnen overnemen. Wij volstaan met het volgende Goed 1800 meter kademuur werd door de Duitschers in de buiten- en binnenhaven opge blazen. De pontons van de „Zeela'nd", de Prov. Stoom bootdienst en de S.H.V. wer den, evenals het meerschip van de „Vlismar", tot zinken ge bracht. In de havens werd een 80- tal schepen tot zinken gebracht waarvan de grootste vóór de monding van de buitenhaven werden gelegd. De tankinstal laties van de N.V. Haven en van de „Vlismar" (Vlissingsche Minerale Olieraffinaderij) wer den zwaar beschadigd, evenals de havenloodsen. En daarbij kwamen nog de vernielingen aan de sluizen door de Engel- che bombardementen, zoodat in de binnenhavens en in het kanaal eb en vloed elkaar af wisselden. Wie in de eerste maanden van de bevrgding dan ook de havens bezocht, stond ver stomd van de geweldige chaos die er heerschte. Onmiddellijk werd een aan vang gemaakt rtet het kolos sale werk. Door gebrek aan materialen ging het in den aanvang zeer langzaam, tot op een gegeven moment schot in kwam. Vanaf dat oogenblik vorderde het herstel van de buitenhaven gestadig. Veel is er reeds hersteld. Van de 350 meter kade in de buitenhaven, waren er 30 meter verwoest. Thans zijn, op een klein gedeelte na, de ka den weer hersteld. Van de groote havenloodsen is er één weer volledig in orde, terwijl andere bijna zoover is. De pontons van de S.H.V. zijn klaar. Voor de Prov. Stoom bootdiensten zijn noodpontons gebouwd. Het meerschip is gelicht en zal, na reparatie en schoonmaak, weer in gebruik genomen worden. De Melasse-tankinstallatie, met een inhoud van 7500 kub. meter, kan haar oorspronke lijke diensten weer verrichten. De tanks van de Vlismar, die achter de haven zijn gelegen, zijn gedeeltelijk hersteld, even als de tanks aan de binnen haven. De vernielde waterkeeringen waren in Juni 1945 weer zoo ver, dat de schepen met hoog water de sluizen konden bin nenvaren. Met de weinige mid delen, die er waren, kon de monding van de haven zoover vrijgemaakt worden, dat er een geul voor d.e grootere een één voor de kleinere schepen be schikbaar kwam. Kort geleden zijn de geulen uitgebaggerd, zoodat, nu met voorzichtig manoeuvreeren, schepen met een diepgang van 8% meter, bij hoog water, de haven kunnen aandoen. De spoovaansluiting met de tot stand gekomen, hoewel er nog geen mailtrein is, die doorrijdt tot aan het water. De binnenhavens. In het voorgaande is voor namelijk gesproken over de buitenhaven. De binnenhavens zijn eveneens belangrijk, en we verzuimen dan ook niet, deze onder de loupe te nemen. De verwoestingen, reeds aan gericht door de Engelsche bom bardementen, zijn volledig ge maakt door de moffen, die de kademuren over een lengte van 1500 meter hebben opgeblazen. De Vlissingers, die nog niet geëvacueerd waren, zullen zich nog wel de enorme knallen herinneren, die de verwoestin gen vergezelden. De marine-etablissementen werden totaal vernietigd, even als de gebouwen van de Mij. .Zeeland", de zagerij van „De Schelde", enz. enz. De herstelwerkzaamheden gaan hier niet zoo snel, daar de buitenhaven eerst klaar moet. De ruïnes van de binnenha vens werden door de D. U. W. opgeruimd. Momenteel is men begonnen met verschillende werkzaam heden ter voorbereiding voor het bouwen van nieuwe kaden en men heeft goede hoop, dit jaar nog een 700 m. klaar te Kunnen krijgen. De verzanding in de binnen havens is erg groot, zoodat ook hier de baggermolen uit stekende diensten verrichten kan. Het is wel noodzakelijk, dat ook de binnenhavens zoo spoedig mogelijk klaar zijn. Vooral de „Vlismar" zit met smart te wachten op 't oogen blik, dat de eerste tankschepen weer voor haar steigers kun nen gaan lossen. De houtaanvoer voor Middel burg geschiedde vroeger ook via de binnenhavens, zoodat ook deze stad met een spoedig herstel gebaat zou zijn. Een eerste resultaat van Parijs IET PLAN voor de rege ling van het internationaal oesluur over Triest, dat door de conferentie van minis ters te Parijs is aanvaard, en dat de eerder voorgelegde plan nen van Molotoi en Bidault in zich besluit, is als volgt: Dc ministers van Buiten landsche Zaken komen overeen, dat een vrij gebied van Triest met inbegrip van het gebied ten Westen van de in het Fransche plan voorgestelde lijn vanaf Duino tot ten Zuiden van Cit- tanova, wordt ingesteld. 2. De onschendbaarheid en de onafhankelijkheid van dit vrije gebied zal verzekerd worden door den Veiligheidsraad der V.N. 3. Er zal een speciale commis- e. waarin vertegenwoordigers van de vier groote mogendhe den in den Veiligheidsraad, wor den benoemd, om, na overleg met Joego-Slavische en Itali- aansche vertegenwoordigers, bij de vredesconferentie der 21 Vereenigde Naties aanbevelin gen omtrent het bestuur van het gebied te doen. 4. Het statuut voor het gebied zal worden goedgekeurd door den veiligheidsraad, die aan de algemeene vergadering van de V.N. verslag zal uitbrengen vol gens artikel 15 van het hand vest. Door de vredesconferentie van de 21 Vereenigde Naties zullen aanbevelingen omtrent het "oorloopige bestuur en de vorming van een permanent statuu* voor het vrije gebied gedaan worden. Als algemeene beginselen zoowei voor het voorloopig be stuur als voor jiet permanent statuu' zullen de volgende re gelen gelden: Benoeming van een Gouverneur van het gebied zal geschteden door den Veilig heidsraad, na overleg met Joe go-Slavische en Italiaansche af gevaardigden; de wetgevende en DOODSTRAF Overeenkomstig den eisch is de 26-jarige C. A. Koopmans te Rot terdam tot de doodstraf veroor deeld, wegens het doodschieten van vier evacuées uit Wageningan en Bennekom, die zich in de eer ste maanden van 1945 naar het ge- evacueerde gebied wilden bege ven Kooymans hield ln dat ge bied de wacht en schoot „op he vel" eenige menschen neer. Hem werd het recht van cassatie verleend. REDACTIE: M. J. QUAKKELAAR, HANS WEERT. werd Onderstaande partij Zaterdag 29 Juni voor het kampioenschap scha ken voor Zeeland. Wit: M. J. Qakkelaar, Hans- weert. Zwart: K. Maartense, Middel- burg. 1. e2e4 c7c5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. d3d4 c5Xd4 4. Pf 3 X d4 Pg8—f6 5. Pblc3 d7d6 6. Lfle2 g7—g6 Hiermede ontstaat de hoofd variant van de Siciliaansche partij. 7. Lele3 Lf8g7 8. 0—0 0—0 9. Pd4b3 Lc8e6 Alles nog theorie! 10. f2—f4 Dd8c8 11. Ddld2 a7—a5 12. Le2f3 Beter a4, om de opmarsch van de zwarte a-pion te verhinde- buitenhaven is inmiddels weerren. 12a5—a4 13. Pb3d4 a4a3 14. b2b3 Noodig, maar verzwakt het veld c3. 14Pf6g4 15. Pd4 X c6 b7Xc6 Op 15Dc6: volgt 16. Pd5 (dreigt Pe7j) Ld5: 17. ed5: Dd7. 18. Ld4 en wit heeft de mees te ruimte. 16. Le3d4 Lg7—h6 17. Pc3—e2 Pg4e5 Forceert ruil van een der wit te loopers. 18. Dd2—c3 Pe5Xf3f 19. Dc3 Xf3 d6d5 20. f4—f5! d5 X e4 Noodzakelijk was Ld7. Een kapitale blunder was gf5 wegens Dg3t en mat. 21. Df 3h3Lh6—d2 Sterker was 21Lf5: 22. Dh6: f6. 22. f5Xe6 f7—f6 Of 22fe6: 23. Tf8:f rechtsprekende lichamen van het voorloopige bestuur zullen volgens democratische beginse len 'ngericht worden; de rech ten der burgers ten aanzien van religie, taal. pers, onderwijs en benoembaarheid in openbare ambten zullen gerespecteerd worden; de Gouverneur zal jaarlijks verslag aan de Veilig heidsraad moeten uitbrengen. Df8: 24. De6:f met nog groo- ter voordeel voor wit. Of 22De6: 23. De6: fe6: 24. Tf8:f Tf8: en zwart sukkelt met zijn triple-pion. De tekstvoortzetting heeft het nadeel, dat pion e6 zeer sterk staat. 23. Tal—dl Ld 2b4 24. Pe2—f4 Lb4d6 25. Dh3—g4 Ta8—a5 Zwart had misschien beter ge daan mét Lf4: het gevaarlijke paard, dat met een offer op dreigt, uit den weg te rui men. 26. h2—h4 Verhindert Tg5. 26Dc8c7 27. b3b4 Ld6Xb4 28. Pf 4 X g6 Dreigt Pe7:f Kh8 Lf6:f Tf6: Dg8 mat. 28h7Xg6 29. Dg4Xg6j Kg8h8 30. Dg6—h6f Kh8—g8 31. Tfl—f4 Hier blijkt de waarde van wit's 27e zet, waardoor de zwarte looper veld d6 moest verlaten om den toren op a5 op haar post te houden. Stond de looper nog op d6, dan was Tf4 onmogelijk. Wit dreigt nu Tg4t 31Ta5—g5 Nu staat Tf4 ongedekt! 32. h4Xg5 Dc7Xf4 Materieel staan beide partijen nu weer gelijk, doch de witte aanval is niet te houden. 33. Dh6—g6| Kg8hS 34. Dg6h5t Kh8—g8 Nu is mat in eenige zetten niet te verhinderen. Wit speel de 35. g5g6 en zwart gaf op,da ar mat dreigt op h7, welke dreiging niet te paree- ren is. Maar ook na Kg7 was de partij voor zwart verloren gegaan: 35. Dh6t Kg8. 36. ïf Kh8. 37. gf6: ef6: 38. Tfl Dd2 (Dh4, dan g3, en zwart moet de dekking van f6 opgeven). 39. Lf6:t Tf6: 40. Df6:| en zwart wordt mat- gezet, b.v. 40Kh7. 41. Df7 Kh8. 42. Dh5t Kg8. 43. De8t Kh7. 44. Tf7f Kh6. 45. Dh8i Kg5. 46. Kg8f Kh5. 47. Th7f Dh6. 48. g4f enz. de ontsnapping van den aap, hadden ze zooiets als wan hoop gevoeld. „Dat is de genadeslag", zei de professor, toen ze huis waarts keerden. Dr. Clodomir stemde het somber toe. „Tien tegen een evenwel", hernam de professor, ..of hij wordt gevangen. Heel Londen zit hem achterna". Zijn metgezel bleef zwijgen. Fringue vervolgde bitter: „Wat gewoonlijk misfortuin genoemd wordt is niet slechts een taalkundige uitdrukking. Teleurstelling wacht hun al tijd, die als wij met ijver de wetenschappelijke paden be wandelen. Wie zijn we? Een paar kalme, bescheiden stu denten, wier eenige eerzucht het is de menschheid wel te doen. Dank zij de jaloersch- heid van onwetende dwazen, moeten we in het geheim wer ken en met alle middelen, die ons ten dienste staan, ons de hulp verschaffen, waarop we re ,ht hebben. Die gorilla, Clodomir, be hoort ons ik herhaal het, behoort ons!" De professor tikte heftig met zijn stok op den grond, terwijl hg het hoofd met zijn kroon van zilveren haren op hief alsof hij denkbeeldige te genstanders uitdaagde. „We moeten het dier zonder meer opeischen, in naam der wetenschap," vervolgde hij, terwijl hij den arm van zijn vriend greep als om hem te overreden. „Hebben we geen recht tot spreken gezien het verloop, dat de zaak genomen heeft? Misschien, als we ons experiment onthulden, zouden we het recht krijgen Neen Denk je niet?" voegde hij er schuchter aan toe, ziende dat Clodomir het hoofd schudde. Je vindt het voorbarig denk je dat we zelf gek ge noemd zouden worden, mis schien behandeld als misdadi gers? Inderdaad zou zulk een be -chuldiging ons slecht van pas komen. Het zou fataal zijn voor onze reputatie". Hij sprak stootend, alsof hij plotseling bedreigd werd door mogelijkheden, die hij niet voorzien had. „Het lijkt me toe, Clodomir, dat we er per slot van reke ning slechts in geslaagd zjjn een maniak te ontwikkelen, misschien zelfs twee maniak ken. Denk je dat ook? Kwam dit idee in je op, toen je de oogen van den aap zag Ja, het is best mogelijk! in dat geval vervolgen deze idioten een maniak, een zeer bijzonder soort van maniak. In ieder geval is het zeer, zeer onge lukkig. Het mislukken van ons experiment zal tegen ons ge tuigen. De vraag is nu, had den we er het recht toe?" „Ja!" antwoordde Clodomir beslist. „Ja? Ja?" herhaalde de professor in extase. „Ja? Wel, waarom niet. We hebben kunst matig een krankzinnige ge maakt. Het is het omgekeer de van onze theorie, we heb ben onze methoden maar om te draaien in de toekomst. We komen er wel. Vroeger of la ter zullen we succes hebben. Hij wreef zich verheugd de handen. „Bevendien wat weerhoudt ons den aap te genezen. We hebben hem slechts op te zoe ken". Na zijn te late gewetensbe zwaren te hebben weggerede neerd, bemerkte de professor plotseling, dat hij nog in het Westeinde was. ver van zijn huis in Hampstead. Zgn assi stent riep een taxi aan op zijn verzoek en na zich daarin ge nesteld te hebben, mompelde hij overmoedig; „We zullen 't experiment voortzetten". De bladen stonden vol over de ontsnapping van den goril la en gaven een omstandig verslag van zijn gevangenne ming. De twee doctoren ver slonden de details. Hij is gepakt!" riep de pro fessor verlicht uit den volgen den namiddag, en ongedeerd. Alles is in orde!" Dr. Clodomir wees de pas sage. waarin vermeld stond, wéér de gorilla gegrepen was. In een krankzinnigenge sticht", las Fringue hardop. „Wat deed hij in een gesticht? Men zegt. dat hij een der cel len wou binnendringen. Merk waardig!" „Kijk!" vervolgde hij opge bonden. „Wat is dit? Luister: „Een vreemdsoortige in- raak. Is het de gorilla 'Wordt vervolgd

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5